ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

tatini

New Member
Δύο φορές ξεκίνησα (κατά τη διάρκεια της θεραπείας μου με φίνα και μινοξιδίλη) κετοκοναζόλη ΚΑΙ τις δύο με πήγε πίσω. Έχω επιθετική τριχόπτωση, diffuse τύπου, οπότε έχετέ το υπόψην σας. Δε νομίζω και τις δύο φορές να ήταν τυχαίο ότι με το που άρχισα την κέτο η τρίχα μου λέπτυνε.

Όποιος είναι ομοιοπαθής να το επιβεβαιώσει, όποιος σκέφτεται να δοκιμάσει ή δοκιμάζει ήδη κέτο να την ξεχάσει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Agahnim

Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

ειναι ικανο ενα σαμπουαν να προκαλεσει τετοιο πραγμα με 2 χρησεις? ???
 

tatini

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Δεν είπα δύο χρήσεις, διάβασε προσεκτικά... είπα σε 2 περιόδους κατά τη διάρκεια της θεραπείας μου που είπα να το εντάξω στα όπλα μου κατά της τριχόπτωσης μου πήδηξε την ποιότητα της τρίχας. Και οι δύο διήρκησαν 1 μήνα πάνω κάτω.
 

Agahnim

Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

ουτε το χρησιμοποιουσες περισσοτερο απ οσο επρεπε (2-3 φορες την εβδομαδα) σωστα??
 

baybars

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Η επιθετική τριχόπτωση που αναφέρεις κράτησε για όσο καιρό χρησιμοποιούσες σαμπουάν με κετοκοναζόλη? Αν ναι, πόσους μήνες συνολικά την είχες συμπεριλάβει στην αγωγή σου?
 

tatini

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Η επιθετική τριχόπτωση είναι η μορφή τριχόπτωσης που με ταλαιπωρεί από τα 18 και δεν έχει να κάνει με κέτο ή οποιαδήποτε άλλη ουσία.

Χρησιμοποιώ φίνα και μινοξιδίλη γύρω στο 10μηνο. Δεν είχα πάρει από την αρχή σαμπουάν κετοκοναζόλης γιατί με απέτρεψε η φαρμακοποιός (κάτι ήξερε όπως φάνηκε)... όταν αργότερα την πρόσθεσα στη θεραπεία μου ενώ είχα σημειώσει πρόοδο παρατήρησα την τρίχα μου να γίνεται σιγά σιγά πιο λεπτή και θαμπή... σαν να αντιστρεφόταν η θεραπεία. Το είχα αναφέρει κιόλας στο αντίστοιχο θέμα με την κετοκοναζόλη.

Μετά από κάνα δίμηνο είπα να το δοκιμάσω πάλι (κυρίως επειδή διάβασα ένα μήνυμα του hopefull που ενημέρωνε ότι "οι diffuse thinners στα φόρουμ του εξωτερικού με τη χρήση κετοκοναζόλης είδαν θεαματικά έως εξωπραγματικά αποτελέσματα") αλλά ξανά τα ίδια. Δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως ήταν τυχαίο ότι και τις δύο φορές είδα την τρίχα μου να εξασθενεί.

(Σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ τον hopefull για κάτι, καθαρά δική μου απόφαση ήταν να την ξεκινήσω.)
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Χρησιμοποιω το botadern δεν εχει sls εχω ριξει κ ελαιολαδο κ το κουναω πριν το βαλω στο μαλλι ,μπορω να πω οτι το μαλλι ειναι γαματο δεν μου εχει παρουσιαστει κατι τετοιο επισης πολλοι επειτα απο το πλυσιμο των μαλλιων με ρωτανε αν βαφω το μαλλι μου :p . Ενδιαμεσα χρησιομποιω κ το tgel που το θεωρω πολυ καλο .
 

aleksandros

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Το botaderm ειναι ωραιο σαμπουαν γιατι το μαλλι γινεται πολυ μαλακο, δεν εχει καμια σχεση με το fungoral το οποιο τα ξηραινει και φαινονται και θαμπα.
Εχει εμπειρια κανεις απο το revita high-performance που εχει και αυτο κετοκοναζολη 1%?
 

aleksandros

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Το botaderm περιεχει sls (SODIUM LAURYL SULFATE) και μαλιστα το εχει πρωτο πρωτο στα ΕΚΔΟΧΑ που βρισκονται πισω απο το μπουκαλι στην ετικετα.....
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

περιεχει? :tease: χμμ αν δεν κανω λαθος το χρησιμοποιουσα αντι για foungoral μονο κ μονο γιαυτο το λογο κ δεν κοιταξα ποτε πισω τι περιεχει αν κ νομιζω απο εδω ειχα ακουσει αυτη τη πληροφορια ,μαλλον θα εκανα λαθος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aleksandros

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Επειδη εχω μπροστα μου 3 σαμπουαν fungoral , botaderm , libroman τα οποια περιεχουν ketokonazole 2% το μονο που δεν εχει SLS ειναι το libroman το οποιο χρησιμοποιω αυτο τον καιρο.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Ωπα φιλε μου μπορει να τα μπερδευω κατσε οταν ειναι να παω σπιτι να δω πιο ειναι γιατι μου φαινεται το Libroman ειναι απλα ως πρωτο ειχα παρει το botadern Που το εχω να καθεται .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

εναν μηνα που χρησιμοποιουσα botaderm και εναν μηνα fungoral το μαλλι ειχε μια πολυ καλη υφη και ενιωθα το κεφαλι καθαρο και δροσερο και με τα δυο,ο λογος που δεν τα συνεχισα ειναι επειδη μετα το μπανιο αφου στεγνωσει το μαλλι βαζω λοσιον και η καλη υφη που αφηναν εξαφανιζεται ::)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Εγω παντως που βαζω κρεμα fungoral, που εχει κετοκοναζολη, χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος γιατι προσφατα την ενεταξα στο οπλοστασιο μου, νομιζω οτι βοηθα στη μαχη κατα της τριχοπτωσης, ετσι οπως βλεπω την κατασταση στο κεφαλι μου.
 
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

Εγω κανα μηνα το καλοκαιρι χρησιμοποιησα κρεμα fungoral και με το μασαζ που εκανα στο κεφαλι γεμιζαν τα χερια τριχες οποτε και την πεταξα. :2m:
Και αδυνατισμα τριχας οπως ειπε καποιος φιλος παραπανω. :explod
 

Caherine

Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

To fungoral mou pire ta misa mallia :knup: de ti sunistw (sorry g greenglish alla apo mac de xerw pws alazei)
 

sofo85

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

ρε γαμωτο ειναι η δευτερη περιοδος που ξεκινω το φουνγκοραλ,τη πρωτη περιοδο και εμενα τα μαλλια μου ηταν "θαμπα",το προβλημα ειναι οτι με το ριγκειν η ξηροδερμια κανει παρτι και ειναι ο μονος λογος που ξεκινησα παλι το φουνγκοραλ γιατι τα καθημερινα σαμπουαν καλα,χρυσα αλλα για τη ξηροδερμια τιποτα...απ οτι φαινεται οι περισσοτεροι συμφωνουμε σε αυτο,το θεμα ειναι εχει κανεις να προτεινει κατι αντι του φουνγκοραλ??
 

tatini

New Member
Απ: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ

sofo, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα σαμπουάν με ενυδατικούς παράγοντες ή κάποιο λαδάκι σαν μάσκα, τύπου jojoba. ΔΕΝ ήταν η ιδέα μου ότι και τις δύο φορές η τρίχα άρχισε να φαίνεται ξεφτισμένη. Εμένα προσωπικά τουλάχιστον δεν μου κάνει και ο μόνος λόγος που άνοιξα το θέμα ήταν επειδή η κετοκοναζόλη εκθειάζεται εδώ μέσα...
 
Μπλουζα