Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

LOK

Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

" θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί ότι η λύση για τη φαλάκρα θα ήταν ο «αυτοτραυματισμός» της κεφαλής ώστε μαζί με την επούλωση του τραύματος να εμφανίζεται ξανά τριχοφυΐα. Ο δρ Κωτσαρέλης αποθαρρύνει όμως όσους θα σκέφτονταν κάτι τέτοιο, τονίζοντας ότι δεν θα είχε σημαντική επίδραση στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας."

Εγώ πάντος ξεκίνησα να βαράω τους κροτάφους μου στον τοίχο... Σε 2 μήνες που θα κλείσουν οι πληγές και θα έχω growth, θα ποστάρω φωτο με τα αποτελέσματα...! ;D Για το crown δεν με ενδιαφέρει...,θα πάρω φίνα... :tease:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης?μεγαλα νεα!!!!...................μεγαλη απογοητευση!!!υπαρχουν στιγμες με ολα αυτα που ακουω κατα καιρους...που πιστευω οτι εγω ειμαι πιο κοντα στο να βρω την λυση παρα αυτοι.....φανταστειτε...!!!!!!!!!!!
 

Hopefull

New Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Καλα αλλα και κακα νεα δυστυχως παιδες


Τα καλα νεα ειναι οτι καταρχας οτι το βρηκανε το κακο. Προφανως δεν χρειαζεται πλεον να κλωνοποιησουν τριχες να βρουν πως θα βγουνε σωστα και αν θα εχουν το σωστο direction. Ελαχιστοποιουνται οι κινδυνοι για καρκινο και αλλα τετοια που ειχε η κλωνοποιηση. Και τελος απο οτι φαινεται τα μαλλια ποτε δεν πεθαινουν ειναι εκει και απλα πρεπει να βρεθει το σωστο συστατικο που θα τα ξυπνησει για τα καλα. Αλλο καλο ειναι οτι ισως ειναι φαρμακο και οχι επεμβαση αρα παιζει να ορμηξουν οι φαρμακευτικες των δισεκατομμυριων στο κολπο. το χνουδακι που εχουμε εκει περιμενει για το σωστο φαρμακο...

Τα κακα νεα!Καλα τοσα χρονια μελετες οι π@π@ρες τωρα το καταλαβανε? Της follica trials καλα το πανε αλλα ολες οι θεραπειες με βλαστοκυτταρα που προσπαθουν αλλοι...μαλλον ειναι μουφα. Τελικα δεν ειναι τοσο απλο οσο το να βαλουμε βλαστοκυτταρα στο κεφαλι οπως ηδη καποιοι γιατροι κανουν(μαζι και ενας ελληνας γνωστος γιατρος που χρεωνει 4000ευρο!) διοτι τα βλαστοκυτταρα ειναι εκει απλα τα progenitor cells φταιne που δεν τους δινει το σωστο signalling. Και φυσικα τα progenitor cells δεν ειναι τοσο απλα οσο τα βλαστοκυτταρα για να τα μαζεψουμε τα "καλα" και να τα βαλουμε με ενεσεις στο κεφαλι...

To ελπιδοφορο ειναι οτι η follica εκει το παει. τα progenitor cells ειναι σχετικα ανενεργα μεχρι να χρειαστει να κανουν κατι.

The majority of progenitor cells lie dormant or possess little activity in the tissue in which they reside. They exhibit slow growth and their main role is to replace cells lost by normal attrition. In case of tissue injury, damaged or dead cells, progenitor cells can be activated. Growth factors or cytokines are two substances which trigger the progenitors to mobilize towards the damaged tissue. At the same time, they start to differentiate into the target cells. Not all progenitors are mobile and are situated near the tissue of their target differentiation. When the cytokines, growth factors and other cell division enhancing stimulators take on the progenitors, a higher rate of cell division is introduced. It leads to the recovery of the tissue.

Προφανως ετσι εξηγειται το wounding apporoach και τα growth factors που ελεγε η follica και ειναι ηδη στα trials. To θεμα ειναι οτι δεν μας ειπαν ποσο καλα τους παει αυτο ως τωρα...Βασικα μας ειπανε οτι παρατηρησαν hair growth οταν το καναν, και τωρα προφανως καταλαβαν το μηχανισμο και γιατι γινοταν αυτο και ειχαν τριχοφυια.

Το θεμα ειναι να μη γυρισουμε στο 0 οπως δυστυχως φαινεται απο αυτη την ανακαλυψη. Εστω αυτη η ψιλοπρωτογονη προσεγγιση (wound healing και growth factors)δουλευει? Και ποσο καλα θα δουλεψει? διοτι αν δεν δουλευει consistently τοτε μαλλον δεν θα δουμε πρωτη γενια θεραπειας. Θα αλλαξουν κατευθυνση και θα πανε κατευθειαν για το holy grail και μετα ουτε που ξερουμε ποσο θα περιμενουμε...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

haircloningnow είπε:
βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης?μεγαλα νεα!!!!...................μεγαλη απογοητευση!!!υπαρχουν στιγμες με ολα αυτα που ακουω κατα καιρους...που πιστευω οτι εγω ειμαι πιο κοντα στο να βρω την λυση παρα αυτοι.....φανταστειτε...!!!!!!!!!!!
20 χρονια τα ιδια. και εγω ειμαι πιο κοντα απο αυτους στο να βρω την λυση ;D
 

jimakos88

New Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

τι να λέμε τώρα ελπίζω όχι άλλο overhype!ας κάνουν την δουλείτσα τους ήσυχα στο εργαστήριο με τους έλεγχους και να μη κάνουν σαν πολιτικοί όπως είπε και ο φίλος hairlosscursed.από την άλλη αν ακουστεί ότι μια εταιρία κάνει ένα βήμα μπροστά(βλέπε acell) ξεπετάγονται και άλλοι και λένε ότι βρήκαν κάτι άλλο..τι πράγμα και τούτο.
http://www.telegraph.co.uk/finance/yourbusiness/8248046/Thomas-Whitfields-German-roots-help-hair-loss-product-launch.html
στο τέλος θα χουμε 450 θεραπείες και από ότι κόβω θα παζαρεύουμε τις τιμές τους έτσι όπως το πάνε.. :D :D
 

pingman

New Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Orion είπε:
Μέσα στα επόμενα 10 χρόνια. οχι σε 10 χρονια

Αυτο βεβαια σημαίνει οτι μπορει να ειναι και σε 3 χρονια απο τωρα αλλα μπορει και σε 8.

Άμα διαβάσεις και άλλα άρθρα, όλα μέσα στα επόμενα 10 χρόνια λένε από το 1990 περίπου, ίσως και πιο πριν..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

το εχω ξανα αναφερει αλλα: πραγματικα ελπιζω ποιο πολυ σε μελη του forum να βρουμε κατι,παρα απο εταιρειες,εδω και 20 χρονια συνεχεια καποιος εμφανιζετε που βρηκε την λυση,που ειναι?
 

gezira

Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Ανακαλυψα τυχαια το παρακατω video. Ελπιζω να μην εχει δημοσιευθει εδω ή σε αλλο topik. Δεν προσθετει κατι στα ηδη γνωστα, αλλα η αναφορα για 3-4 χρονια ως πιθανο terminus post quem για την κυκλοφορια φαρμακου, ε..δινει καποια ψευτοχαρα..! Παντως, θα ηταν φοβερη ανακαλυψη/προοδος, αν καταφερναν να δημιουργησουν καποιο φαρμακο, που θα 'ξυπνουσε' τους 'προγεννητορες' (βλ. progenitor cells). Το φανταζομαι σαν μιας μορφης ..εμβολιο (?), οπου οι θυλακες θα λαμβανουν το -ψευδες- χημικο σημα υπαρξης εγκαυματος/τραυματος ή τελος παντων κατι παρεμφερες.. Μαζι με την περιπτωση των πειραματων με αστρεσινη (ισως και το trx2?), σα να περναμε σε νεα γενια φαρμακων/αντιμετωπισης... Λετε???!!???

Possible Cure for Baldness
 

LOK

Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Αφου απο 10 χρονια που είπε στην αρχή μειώθηκε σε 3-4, κάτι είναι κι αυτό... Μόνο που ήμαστε απαισιόδοξοι γιατί μας έχουν χορτάσει μπαρούφες τόσα χρόνια...Μακάρι ο dr Kotsarelis να τα καταφέρει.
 
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

ρε παιδια το βιντεο αναρτηθηκε πριν 2 χρονια.(2008)
 
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Χαχα...μπορεί να μην έχουμε μαλλιά ...έχουμε όμως πλάκα!!!κρίμα που μας κοροιδευουνε :-(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gezira

Member
Απ: Βρεθηκε η αιτια της τριχοπτωσης? μεγαλα νεα!!!

Ακομη καλυτερα!! Ηταν να βγει το φαρμακο σε 3-4 χρονια, περασαν τα 2, αρα σε 1-2 χρονια θα εχει λυθει το προβλημα!! :D :D :tease: :tease: Αν και κατι μου λεει, πως αυτες οι ερευνες δημοσιοποιουνται για να μας πεσουν και τα υπολοιπα μαλλια!!! :D :D
 
Μπλουζα