Βοηθεια για θεραπεια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

endj3

New Member
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως πρεπει να κινηθω.
Η αραιωση εχει ξεκινησει εδω και 2-3 χρονια με παρα πολυ αργη εξελιξη(ειμαι 25 τωρα) πριν 1.5 -2 χρονια εκανα χρηση μινοξιδιλης και φινα (πρωτα μινο και μετα απο 7-8 μηνες φινα) και ουσιαστικα δεν φαινοταν καποιο προβλημα εκτος απο μενα που τα κοιταζα απο κοντα και συνεχεια και παλι ελαχιστο.
Αποφασισα να τα κοψω ολα και να χρησιμοποιω ενα σαμπουαν ρεβιβοτζεν το οποιο νομιζω κανει δουλεια.Στην διαρκεια της χρησης φινα και μινο ειχα αρκετη τριχοπτωση αλλα η πυκνοτητα δεν αλλαζε και φαινονταν ολα οκ ,εδω και 5 μηνες στα σημεια που εβαζα μινο εχω παρατηρησει αρκετη αραιωση (κροταφοι) και γενικα σε ολο το πανω μερος του κρανιου με την τριχοπτωση ομως να ειναι ελαχιστη 5 τριχες στο λουσιμο και τπτ αλλο που να βλεπω τουλαχιστον.Να σημειωσω οτι η αραιωση που βλεπω τωρα ειναι μονο στα σημεια που χρησιμοποιουσα μινο(κροταφοι).
Βεβαια ακομα δεν φαινεται τπτ στους αλλους αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εξελιχθει καλα.
Σκεφτομουν λοιπον να ξεκινησω φινα παλι μονο για την διατηρηση αυτων που υπαρχουν καθως αν μεινουν ετσι θα ειμαι σε παρα πλυ καλη κατασταση.
Παρακαλω την γνωμη σας.Ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπερα, αν με την ΦΙΝΑ δεν ειχες παρενεργειες ειναι οτι πιο δυνατο υπαρχει αυτη τη στιγμη για να κρατησεις τα μαλλια σου. Και προσωπικα παντα μιλωντας θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να ξεκινησεις δυναμικα για την αντιμετωπιση απο νωρις. Ανεβασε ομως φωτο για να δουμε καλυτερα καινα σου πουν και αλλα παιδια την γνωμη τους. Επισης αν η τριχοπτωση σου εξελισσεται με αργο ρυθμο τοτε η φινα λογικα θα σου κανει εξαιρετικη δουλεια στο να κρατησεις τα υπαρχοντα. Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να πας σε κατι πιο ελαφρυ για αρχη και βλεπεις στο μελλον πως παει. Ο,τι θεραπεια και να ακολουθησεις θα πρεπει να βαλεις και αναστολεα της DHT αλλιως η μινοξ απο μονη της πολυ δυσκολα να σε κρατησει.

endj3 είπε:
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως πρεπει να κινηθω.
Η αραιωση εχει ξεκινησει εδω και 2-3 χρονια με παρα πολυ αργη εξελιξη(ειμαι 25 τωρα) πριν 1.5 -2 χρονια εκανα χρηση μινοξιδιλης και φινα (πρωτα μινο και μετα απο 7-8 μηνες φινα) και ουσιαστικα δεν φαινοταν καποιο προβλημα εκτος απο μενα που τα κοιταζα απο κοντα και συνεχεια και παλι ελαχιστο.
Αποφασισα να τα κοψω ολα και να χρησιμοποιω ενα σαμπουαν ρεβιβοτζεν το οποιο νομιζω κανει δουλεια.Στην διαρκεια της χρησης φινα και μινο ειχα αρκετη τριχοπτωση αλλα η πυκνοτητα δεν αλλαζε και φαινονταν ολα οκ ,εδω και 5 μηνες στα σημεια που εβαζα μινο εχω παρατηρησει αρκετη αραιωση (κροταφοι) και γενικα σε ολο το πανω μερος του κρανιου με την τριχοπτωση ομως να ειναι ελαχιστη 5 τριχες στο λουσιμο και τπτ αλλο που να βλεπω τουλαχιστον.Να σημειωσω οτι η αραιωση που βλεπω τωρα ειναι μονο στα σημεια που χρησιμοποιουσα μινο(κροταφοι).
Βεβαια ακομα δεν φαινεται τπτ στους αλλους αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εξελιχθει καλα.
Σκεφτομουν λοιπον να ξεκινησω φινα παλι μονο για την διατηρηση αυτων που υπαρχουν καθως αν μεινουν ετσι θα ειμαι σε παρα πλυ καλη κατασταση.
Παρακαλω την γνωμη σας.Ευχαριστω.
 

endj3

New Member
Θα ανεβασω φωτο για να εχετε μια πιο πληρη εικονα .Παντως εγω για την.μινοξ ειμαι αρνητικος και σκεφτομουν μονο φινα για διατηρηση οσων υπαρχουν αφου αν βελτιωθει και η ποιοτητα της τριχας που ελπιζω το προβλημα μου θα ειναι παρα πολυ μικρο και θα περιμενω ως που να βγει κατι νεο αποτελεσματικο η να το παρω αποφαση για μμ.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 

endj3

New Member
Αδερφε αν εχεις να προτεινεις κατι πες το αν δεν θες εσυ να παρεις φινα δικο σου θεμα ερχεσαι και ποσταρεις κατι ασχετο εντελως.Απο οτι εχω δει μινο τωρα ξεκινησες να παιρνεις οποτε πως εχεις γνωμη ολοκληρωμενη?

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 
Αν δεν εχεις αραιωση και δεν χρειαζεσαι επανεκφυση τοτε για μενα δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με μινοξ. Αφου εισαι Οκ με φινα ξεκινα να δεις πως πας και βλεπεις πως εισαι στους 10-12 μηνες αν σε σταθεροποιησει και δεν εχεις παρενεργειες καθεσαι με φινα και βλεπεις στο μελλον οταν και αν θα αρχισεις να αραιωνεις. Βαλε φωτο ομως να δουνε και τα υπολοιπα παιδια να σου πουν γνωμες. Επισης πριν ξεκινησεις φινα η οποια θεραπεια βγαλε φωτο για το αρχειο σου και κανε συγκρισεις καθε 3-4 μηνες να βλεπεος πως πας.

endj3 είπε:
Αδερφε αν εχεις να προτεινεις κατι πες το αν δεν θες εσυ να παρεις φινα δικο σου θεμα ερχεσαι και ποσταρεις κατι ασχετο εντελως.Απο οτι εχω δει μινο τωρα ξεκινησες να παιρνεις οποτε πως εχεις γνωμη ολοκληρωμενη?

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 

endj3

New Member
Οκ σε ευχαριστω για την απαντηση ακριβως ιδιο σκεπτικο με σενα ειχα.Μια ακομα ερωτηση οποιος ξερει με την φινα ποσο καιρο θα υπαρχει shedding και ποσο εντονο μπορει να ναι?Φανταζομαι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο αυτο?

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 
Αυτο εξαρταται απο τον οργανισμο αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να μεινεις στη ΦΙΝΑ για λιγο καιρο 8-9 μηνες ισως και μεχρι το 12 μηνο να δεις αμα δουλευει οποτε μη μασασ απο το shed. Τονιζω ομως παντα ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ( το να εχεις λιγο νερωμενο σπερμα στην αρχη η λιγο πιο μαλακος τα πρωινα ειναι φυσιολογικο στην αρχη μεχρι να συνηθισεις λιγο το φαρμακο). Επισης shed δεν ειναι απαραιτητο να εχεις. Οπως και να εχεις αν ειναι αποτελεσματικο η οχι σε εσενα θα το κρινεις μετα το 8μηνο - 9μηνο.

endj3 είπε:
Οκ σε ευχαριστω για την απαντηση ακριβως ιδιο σκεπτικο με σενα ειχα.Μια ακομα ερωτηση οποιος ξερει με την φινα ποσο καιρο θα υπαρχει shedding και ποσο εντονο μπορει να ναι?Φανταζομαι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο αυτο?

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 

endj3

New Member
Οκ καταλαβα και παλι ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4 Beta
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα