Βοήθεια με τοπική Spiro

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα σε όλους! Χρειάζομαι βοήθεια με την κατασκευή αλλά και χρήση της Spiro 2%. Έχω πάρει ότι χρειάζεται για να ξεκινήσω με την κατασκευή της. Έψαξα για την συνταγή με σκέτο οινόπνευμα χωρίς pg μέσα δλδ... αλλά δεν βρήκα κάτι με ακριβείς δοσολογίες, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό παρακαλώ.

Τώρα η απορία μου για την χρήση της:

Εφόσον την φτιάξω και επιλέξω να την βάλω σε μουκαλάκι ψεκασμού για αρχή, πόσο πρέπει να βάζω στο κεφάλι μου?

Μπορώ να κάνω ψεκασμό σε κάθε σημείο που έχω πρόβλημα?

Έχω δει κάπου που λένε για 2ml, αν όμως θέλω να βάλω σε όλο μου το κεφάλι?

να βάζω 2 η μπορώ και 3 φορές την ημέρα?

Αν δεν έχω να πάω κάπου πειράζει αν δεν την ξεπλύνω?

Πρέπει πάντα πριν κάθε χρήση της να έχω πλύνει το κεφάλι μου?

Όταν αρχίσω μινοξ πόσο κενό πρέπει να αφήνω ενδιάμεσα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Όσο περισσότερη ποσότητα βάζεις, τόσο πιθανότερο είναι να δεις ανεπ. ενέργειες. Υπολόγισε πόσο χρειάζεσαι για τα αραιά σημεία και κράτησε αυτήν την ποσότητα.
Εννοείται ότι ψεκάζεις στα σημεία που έχεις πρόβλημα.

Αν δεν σε ενοχλεί εσένα, τότε μην την ξεπλένεις.
Ναι, θα πρέπει να έχεις καθαρό κεφάλι όταν την βάζεις.

4 ώρες είναι ιδανικό κενό ανάμεσα στις θεραπείες.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πολύ χρήσιμες για μένα :)
 

kos1987

New Member
Admin είπε:
Ναι, θα πρέπει να έχεις καθαρό κεφάλι όταν την βάζεις.
4 ώρες είναι ιδανικό κενό ανάμεσα στις θεραπείες.

Αυτο το εχω ακουσει απο εσενα και απ τον feni...
που το στηριζετε?

Fifteen males with early alopecia were treated with a combination of 2% minoxidil and 1% hydrocortisone in a hydroalcoholic vehicle. The subjects were shampooed weekly and hairs were counted after filtration. Fewer hairs were observed to be shed as treatment progressed. Hair regrowth has been substantially better than with minoxidil alone in comparable cases. The longest period of treatment is 6 months. Hair loss has virtually stopped in all subjects.
http://www.freepatentsonline.com/EP0357630.html
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Λοιπόν γράφω εδώ την συνταγή (με ότι από διάβασμα και ψάξιμο μπόρεσα να καταλάβω)

Για Τοπική Spiro 2% στα 100ml:

20 ALDACTONE 100mg

30ml Αιθανόλη 75%

70 ml ορού

Αφού τα αφήσω όλη νύχτα, την επόμενη το φιλτράρω με φίλτρα καφέ να μείνει καθαρή η ουσία και διατηρώ στο ψυγείο.

Πείτε μου την γνώμη σας αν είναι σωστή, και αν πρέπει να αυξήσω το οινόπνευμα για καλύτερη απορρόφηση.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Η ερώτηση για την συνταγή απαντήθηκε εδώ:

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-373-page-159.html
 

Άκης

Administrator
kos1987 είπε:
Admin είπε:
Ναι, θα πρέπει να έχεις καθαρό κεφάλι όταν την βάζεις.
4 ώρες είναι ιδανικό κενό ανάμεσα στις θεραπείες.

Αυτο το εχω ακουσει απο εσενα και απ τον feni...
που το στηριζετε?

Fifteen males with early alopecia were treated with a combination of 2% minoxidil and 1% hydrocortisone in a hydroalcoholic vehicle. The subjects were shampooed weekly and hairs were counted after filtration. Fewer hairs were observed to be shed as treatment progressed. Hair regrowth has been substantially better than with minoxidil alone in comparable cases. The longest period of treatment is 6 months. Hair loss has virtually stopped in all subjects.
http://www.freepatentsonline.com/EP0357630.html

Η έρευνα που παρέθεσες έχει να κάνει με το ερώτημα σου;
 

kos1987

New Member
Admin είπε:
kos1987 είπε:
Admin είπε:
Ναι, θα πρέπει να έχεις καθαρό κεφάλι όταν την βάζεις.
4 ώρες είναι ιδανικό κενό ανάμεσα στις θεραπείες.

Αυτο το εχω ακουσει απο εσενα και απ τον feni...
που το στηριζετε?

Fifteen males with early alopecia were treated with a combination of 2% minoxidil and 1% hydrocortisone in a hydroalcoholic vehicle. The subjects were shampooed weekly and hairs were counted after filtration. Fewer hairs were observed to be shed as treatment progressed. Hair regrowth has been substantially better than with minoxidil alone in comparable cases. The longest period of treatment is 6 months. Hair loss has virtually stopped in all subjects.
http://www.freepatentsonline.com/EP0357630.html

Η έρευνα που παρέθεσες έχει να κάνει με το ερώτημα σου;

Φυσικα.Η ερευνα μιλα για μινοξ, εσυ λες για σπιρο.Και οι 2 εχουν αντιστοιχο Μ.Β και χρονο Η.Ζ
 
Μπλουζα