Βοήθεια επιλογης

costa70

New Member
Διαβάζοντας το φόρουμ δεν ήξερα τίποτα για κλινικές μεταμοσχεύσεων.Ως υποψήφιος ανεβάζω φωτό .Εάν μπορείτε εκτίμηση πόσα θυλάκια θα χρειαστώ όχι για φουλ κάλυψη.Τι να προσέξω ιδιαίτερα? Φυσικά έχω δει τα σχετικά νήματα οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει εμένα και τους υπόλοιπους στο φορουμ
 

Συνημμένα

  • IMG_20201118_103413.jpg
    IMG_20201118_103413.jpg
    768.2 KB · Προβολές: 62

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Δυστυχώς με αυτή την φωτογραφία δεν μπορούμε να βγάλουμε κανενα απολύτως συμπέρασμα. Βγάλε μία με φλας ή φως καθώς και από το πίσω μέρος του κεφαλιου. Επίσης πες μας πόσο χρονών είσαι.
 

costa70

New Member
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση είμαι 50 ετών και απαραδεκτος σαν φωτογράφος Ίσως καλύτερη?Επίσης το χρώμα μαλλιών είναι κοντά στο δέρμα και δεν μπορώ να καταλάβω πως φαίνεται οι φωτό τόσο χάλια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201118_185457.jpg
    IMG_20201118_185457.jpg
    996.7 KB · Προβολές: 65

kharmacoma

Well-Known Member
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι με αυτή τη δότρια και δεδομένου το μεγέθους του προβλήματος δεν έχεις πολλές ελπίδες για σοβαρό αποτέλεσμα έστω μερικής κάλυψης.
 
  • Like
Reactions: tol

costa70

New Member
Ευχαριστώ θεωρείς χαμένο χρόνο την οποία επιλογή? Η αραίωση ήρθε ραγδαία τα τελευταία 3χρονια.
 

tol

Well-Known Member
Ευχαριστώ θεωρείς χαμένο χρόνο την οποία επιλογή? Η αραίωση ήρθε ραγδαία τα τελευταία 3χρονια.
Φιλε μου, οσο σκληρο και να ακουγεται, μαλλον χαμενος χρονος θα ειναι.
Δυστυχως η εκταση του προβληματος ειναι μεγαλη και η δοτρια φτωχη.
Μη στεναχωριεσαι, ομως. Απλα ησουν απο τους πολλους ατυχους που η φυση τους "προικισε¨με το δωρο της αλωπεκιας. Σου ευχομαι τα καλυτερα.

ΥΓ Με αφορμη την τελευταια σου φραση (οτι η αραιωση ηταν ραγδαια μετα τα 45), θα ηθελα, απευθυνομενος στα νεαρα μελη του forum, να τους επισημανω αυτο που κατα καιρους εχω γραψει σε σχολια μου...
Αγαπημενα φιλαρακια, μη θεωρειτε οτι η τριχοπτωση σταθεροποιειται απο τα 35-40 και πανω. Παρατηρω οτι πολλοι γραφουν πως μετα απο καποια ηλικια τα πραγματα ειναι δεδομενα. Προσωπικα εχω φιλους συνομιληκους που στα 40 ηταν Ρουβαδες και Μπεζοι και τωρα μπαινοντας στη δεκαετια των πρωτων "-ηντα" ειναι norwood 4 και 5. Επομενως, φιλοι μου, χρειαζεται μια συνετη αντιμετωπιση, χρειαζεται πολλες φορες φαρμακευτικη υποστηριξη. Αν θελετε να διατηρησετε για πολλα χρονια μια καλη εμφανιση δεν αρκει μονο η μεταμοσχευση...η αλωπεκια ειναι υπουλος εχθρος που μπορει να σου χτυπησει την πορτα ακομη και σε μεγαλυτερες ηλικιες. Και μη νομιζετε οτι στην ηλικια των 40 των 50 δε θα σας απασχολει το θεμα του μαλλιου. Δυστυχως το σαρακι της τριχοπτωσης θα σας βασανιζει για πολλες δεκαετιες ακομα. Γι' αυτο λαβετε τα μετρα σας...κανετε ενα συνετο και μακροπροθεσμο πλανο διαχειρισης του προβληματος..."των φρονιμων τα παιδια, πριν πεινασουν μαγειρευουν".
 

costa70

New Member
Φίλε tol έχεις απόλυτο δίκιο δεν ασχολήθηκα ποτέ, εδώ έμαθα για τα φάρμακα που χρησιμοποιούν στην τριχόπτωση. Συμφωνώ απολύτως με την αναφορά στην ηλικία.Τα κενά πονάνε... Υπάρχει κάποια εναλλακτική έστω παρηγοριάς? Αν γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει.Ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: tol

Georgie

Well-Known Member
Ισχύει αυτο που γράφει ο @tol παιδια .
Η τριχοπτωση δεν εχει ηλικια.
Μπορει να σου φρενάρει απότομα στα 40
Μπορει να επιταχύνει στα 45-50
Κανεις δε ξέρει.
Το μονο σίγουρο ειναι οτι εάν σε απασχολεί η εμφάνιση στα 20, να εισαι σίγουρος οτι και στα 50 το ιδιο θα ειναι .
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε tol έχεις απόλυτο δίκιο δεν ασχολήθηκα ποτέ, εδώ έμαθα για τα φάρμακα που χρησιμοποιούν στην τριχόπτωση. Συμφωνώ απολύτως με την αναφορά στην ηλικία.Τα κενά πονάνε... Υπάρχει κάποια εναλλακτική έστω παρηγοριάς? Αν γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει.Ευχαριστω
Η μόνη εναλλακτική φίλε Costa ειναι ο συμβιβασμός και το πολυ κοντό κούρεμα .
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

costa70

New Member
Σας ευχαριστώ όλους και το φορουμ που βοηθήσατε άμεσα να καταλάβω την κατάσταση.Βέβαια δεν χάθηκε ο κόσμος όπως ανέφερε ο Georgie κοντό κούρεμα .Αποδεικνύεται τελικά ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία.
 
Να θέσω μια ερώτηση με αφορμή την τοποθέτηση του τολ...επειση είπε για φάρμακα και αγωγές....όσο νωρίτερα χρησιμοποιείς όλα τα όπλα π έχεις δεν κινδυνεύεις να μην έχεις αλλά όπλα για αντιμετώπιση μεγαλώνοντας ;εμένα αυτό είναι ο μόνος μ προβληματισμός
 

tol

Well-Known Member
Να θέσω μια ερώτηση με αφορμή την τοποθέτηση του τολ...επειση είπε για φάρμακα και αγωγές....όσο νωρίτερα χρησιμοποιείς όλα τα όπλα π έχεις δεν κινδυνεύεις να μην έχεις αλλά όπλα για αντιμετώπιση μεγαλώνοντας ;εμένα αυτό είναι ο μόνος μ προβληματισμός
Φιλε μου, μπορει να εχει μια δοση αληθειας αυτο που γραφεις, αλλα...

Υπαρχει ενα σημαντικο αλλά...

Οσο αφηνεις την αλωπεκια να εξελισσεται, τοσο πιο δυσκολα την αντιμετωπιζεις.

Αν η τριχοπτωση προχωρησει αρκετα, αν οι θυλακες νεκρωσουν, τοτε η επιδραση της όποιας θεραπειας θα ειναι αμελητεα.

Επομενως, δεν ειναι ορθη επιλογη το να μενει καποιος αδρανης περιμενοντας να δρασει στο μελλον.

Ισως θα ειναι πολυ αργα και δε θα υπαρχει δρομος επιστροφης.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε δεν είσαι για μεταμόσχευση με τίποτα η δότρια σου είναι σε χάλια κατάσταση να το πω άπλα.
Αλλα έχω περιέργεια αφού λες μέσα σε 3 χρονιά έγιναν ραγδαία πριν πως ήσουν? Υπάρχει καμιά φωτογραφία?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σίγουρα το να μείνει αδρανής με βρίσκει εντελώς αντίθετο απλά νομίζω είναι δύσκολο να αποφασίσεις ποτε και αγωγή θα χρησιμοποιήσεις και έχω πολύ κακή γνώμη για τους επαγγελματίες για την τριχόπτωση στην Ελλάδα και το ποσό μπορούν να σε βοηθήσουν στην συγκεκριμένη απόφαση...
Για παράδειγμα εγώ έχω τριχόπτωση την οποία εδώ και τρία χρόνια (είμαι 30 Παρα κάτι λίγο)Αντιμετωπίζω με μινοξ και είμαι nw 0 η ένα και τρώει συνέχεια το μυαλό μ ποτε θα ήταν σωστό να ξεκινήσω την φίνα ώστε να μην την κάψω...σε όποιον γιατρό έχω πάει μέχρι τώρα και έχω πάει και στους γνωστούς απάντηση σαφή δεν πείρα άλλοι ν είπαν πρε φίνα (Βεκρής Τζερμιάς) άλλοι ν είπαν όχι ακόμα(Αναστασάκης) όποτε θεωρώ λίγο δύσκολο το να χαράξεις μια στρατηγική
 
Μπλουζα