Βοήθεια για Μεταμόσχευση

SpyderBoy

New Member
Καλησπέρα είμαι 44 ετών και παρακολουθώ το forum χρονια χωρίς να είμαι μέλος. Τα τελευταία χρόνια παρατήρησα έντονη τριχώπτωση, κυρίως στην περιοχή της hairline και των κροτάφων. Ειδικά των τελευταίο χρόνο παρατήρησα και γενικότερη αραίωση η οποία αρχικά ξεκίνησε στο forelock. H εικόνα μου είναι όπως στις φωτογραφίες. Μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει κάποια θεραπεία, με εξαίρεση σποραδικά με regain πριν από καμία δεκαριά χρόνια. Χρησιμοποιώ μόνο fungoral. Γενικά είμαί αγχώδης και με περιστατικά την τελευταία 3 ετία που επιβάρυναν την κατάσταση. Εδώ και κάποιους μήνες ζω στο Βέλγιο και σκέφτομαι ότι μάλλον ήρθε η ώρα της μεταμόσχευσης. Κατά αρχήν θα ήθελα τις απόψεις σας για Feriduni, Bisanga και Lupanzula. Σε ποιον θα πηγαίνατε και αν θεωρείται ότι μπορώ κάπου αλλού να πάρω παρόμοιο αποτέλεσμα σε καλύτερη τιμή . Έχω κάνει αρχικά online consultation με τον Feriduni (εντάξει δεν ξέρω αν τις είδε και ο ίδιος) και χωρίς να με έχει δει κατ ιδίαν έχει προτείνει αρχικά 2200 - 2800 FU με FUE, περιοχές 1,2 και 3. Με του υπόλοιπους αναμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • Τ1.png
    Τ1.png
    1.6 MB · Προβολές: 95
  • Τ21.png
    Τ21.png
    1.6 MB · Προβολές: 103
  • Τ3.png
    Τ3.png
    979 KB · Προβολές: 78
  • Τ41.png
    Τ41.png
    1.8 MB · Προβολές: 90

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε μου καλωσηρθες στο φορουμ.
Εχεις πολυ καλο μαλλι και δεν αντιμετωπιζεις σοβαρο προβλημα,κλεινεις κροταφους και φτιαχνεις μια ωραια hairline.Δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να επεμβεις πουθενα αλλου,οι πισω ζωνες ειναι γεματες μαλλι ,προσωπικα θα επελεγα Bisanga.Ναι 2000-2500 grafts ειναι υπεραρκετα ,εχεις πολυ καλη τριχα και μπορεις να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Εχεις αποφασισει εσυ κατι νεοτερο;
 
  • Like
Reactions: tol

SpyderBoy

New Member
Kαλησπερα φιλε μου καλωσηρθες στο φορουμ.
Εχεις πολυ καλο μαλλι και δεν αντιμετωπιζεις σοβαρο προβλημα,κλεινεις κροταφους και φτιαχνεις μια ωραια hairline.Δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να επεμβεις πουθενα αλλου,οι πισω ζωνες ειναι γεματες μαλλι ,προσωπικα θα επελεγα Bisanga.Ναι 2000-2500 grafts ειναι υπεραρκετα ,εχεις πολυ καλη τριχα και μπορεις να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Εχεις αποφασισει εσυ κατι νεοτερο;
Όχι, ακόμα περιμένω να κάνω consulation τον Ιανουάριο με Bisanga και lupanzula.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις.
Αν θελεις μπορεις να ενημερωνεις και το φορουμ με την προοδο της μεταμοσχευσης οταν με το καλο την κανεις,θα ηταν μεγαλη βοηθεια και για μας!
 
  • Like
Reactions: tol

SpyderBoy

New Member
Ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις.
Αν θελεις μπορεις να ενημερωνεις και το φορουμ με την προοδο της μεταμοσχευσης οταν με το καλο την κανεις,θα ηταν μεγαλη βοηθεια και για μας!
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτή είναι η πρόθεση μου.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου.
Πολύ καλή ηλικία,χαρακτηριστικά,τρίχα,δότρια.
Όλα φαίνονται ιδανικά.
Μην σου βάλουν λιγότερα από 2500g τόσα χρειάζεσαι.Δυνατή χερλάιν και κροτάφους να φτιάξεις και το κυριότερο να τα δέσεις με όλα τα υπόλοιπα.
Για αυτό θέλεις πυκνότητα καλή.
Το αποτέλεσμα σου μπορεί να γίνει εντυπωσιακό,μην συμβιβαστείς με μετριότητες.
Εύχομαι ενημέρωση να μας κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μήπως αδειάζεις και στο πάνω μέρος του κεφαλιού?
Έχεις φωτογραφία με χτενισμένο το μαλλάκι προς τα πάνω και καθαρότερη?
Με αυτήν δεν βγάζεις συμπέρασμα τι γίνεται από πάνω.
 

piros75

Well-Known Member
Με 2800 μοσχεύματα και υψηλή φύτρωση θα γίνεις τούμπανο. Προσωπική άποψη είναι ότι και με λιγότερα μια χαρά θα είσαι.
 

SpyderBoy

New Member
Μήπως αδειάζεις και στο πάνω μέρος του κεφαλιού?
Έχεις φωτογραφία με χτενισμένο το μαλλάκι προς τα πάνω και καθαρότερη?
Με αυτήν δεν βγάζεις συμπέρασμα τι γίνεται από πάνω.
Καλησπέρα, τώρα μπόρεσα να μπω στο φόρουμ. Συνημμένα νέα φωτογραφία με τα μαλλιά χτενισμένα πίσω. Στην αρχική που είχα στείλει στον feriduni είχε καλύτερη ανάλυση και μπορούσε να δει, στο φόρουμ η ανάλυση που ανέβασα για χωρέσει ήταν 60% μικρότερη .
 

Συνημμένα

  • AF8C43A4-92E2-4FF7-95CC-1E4D3F3F8FE1.jpeg
    AF8C43A4-92E2-4FF7-95CC-1E4D3F3F8FE1.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 69

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εξαιρετικοί ιατροι Feriduni - Lupanzula.
Στα ειπε μια χαρα, σιγουρα 2500+και μπορει να χρειαστει και 3500+ μαζι με το midscalp.
Για να έχεις μια εκτιμηση παρομοιου περιστατικού δες εδω

Εξαιρετικός ειναι ο Devroye επίσης. Αξίζει σιγουρα να τον επισκεφτεις.
Ο Dr. Anastasakis έχει πολυ στενή σχεση μαζι του και χρησιμοποιεί και το WAW device + WAW implanters, επινοησης και κατασκευης του DR. Devroye.
Ειναι ότι πιο επικαιρο και συγχρονο σε μηχανημα και punch FUE, μαζι με το MAMBA του Trivellini.
 

Cyrus

New Member
Καλησπέρα είμαι 44 ετών και παρακολουθώ το forum χρονια χωρίς να είμαι μέλος. Τα τελευταία χρόνια παρατήρησα έντονη τριχώπτωση, κυρίως στην περιοχή της hairline και των κροτάφων. Ειδικά των τελευταίο χρόνο παρατήρησα και γενικότερη αραίωση η οποία αρχικά ξεκίνησε στο forelock. H εικόνα μου είναι όπως στις φωτογραφίες. Μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει κάποια θεραπεία, με εξαίρεση σποραδικά με regain πριν από καμία δεκαριά χρόνια. Χρησιμοποιώ μόνο fungoral. Γενικά είμαί αγχώδης και με περιστατικά την τελευταία 3 ετία που επιβάρυναν την κατάσταση. Εδώ και κάποιους μήνες ζω στο Βέλγιο και σκέφτομαι ότι μάλλον ήρθε η ώρα της μεταμόσχευσης. Κατά αρχήν θα ήθελα τις απόψεις σας για Feriduni, Bisanga και Lupanzula. Σε ποιον θα πηγαίνατε και αν θεωρείται ότι μπορώ κάπου αλλού να πάρω παρόμοιο αποτέλεσμα σε καλύτερη τιμή . Έχω κάνει αρχικά online consultation με τον Feriduni (εντάξει δεν ξέρω αν τις είδε και ο ίδιος) και χωρίς να με έχει δει κατ ιδίαν έχει προτείνει αρχικά 2200 - 2800 FU με FUE, περιοχές 1,2 και 3. Με του υπόλοιπους αναμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπέρα,

Είμαι κι εγώ κανούργιο μέλος και δεν ξέρω πολλά για μεταμοσχεύσεις. Όμως πριν από αρκετό καιρό ταξίδευα με τρένο από τις Βρυξέλλες και στην διπλανή θέση καθόταν κάποιος που ήταν εμφανές ότι είχε κάνει πρόσφατα μεταμόσχευση. Πιάσαμε την κουβέντα και είπε ότι είχε πάει στον Feriduni και ότι ήταν πολύ ευχαριστημένος, κυρίως από την προσοχή του και τον γενικότερο τρόπο με τον οποίο τον αντιμέτωπισε ως ασθενή. Βέβαια ένα τέτοιο μεμονωμένο σχόλιο μπορεί να μην έχει και μεγάλη αξία αλλά σκέφτηκα ότι ίσως σε ενδιαφέρει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

SpyderBoy

New Member
Καλησπέρα στο φόρουμ. Έγινε το consultation με τον Dr Bisanga. Ομολογώ ότι απογοητευτικα λίγο και περιμένω feedback από τους πιο έμπειρους του φόρουμ. Περίμενα να γίνει τριχοδιαάγραμμα, ωστόσο έγιναν μετρήσεις τοπικά σε τρία σημεία (όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι το ίδιο). Μου είπαν ότι η πυκνότητα μου είναι 70/70/80 graft / CM2, miniaturization <15% στην δότρια. Αρχικά σχεδίασε μία hairline που ομολογώ ότι ήταν πολύ τριγωνική και στενή από ότι αντιλήφθηκα ήθελε να περιορίσει τη μεταμόσχευση στα 2000-2200 grafts. Ανέφερα στο γιατρό ότι δεν μου άρεσε και σχεδιάσε μία που απαιτεί περίπου 2500 -2800 grafts. Σαν σχεδίαση ούτε πρίν από δέκα χρόνια δεν είχα τέτοια hairline. Ο γιατρός παρόλο που δεν κάναμε τριχοδιάγραμμα μου είπε ότι πάνω το 70% των grafts μου είναι δίτριχα, για αυτό για να έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, με τις μετρήσεις που έκανε στη λήπτρια, πρέπει να πετύχει πυκνότητα περίπου 55 graft / CM2, η περιοχή που πρέπει να καλύψει εκτείνεται μέχρι 4 για πύκνωση. Παρόλο που ασχολήθηκε αρκετή ώρα μαζί μου, μου έκανε αρνητική εντύπωση ότι δεν μου ανέφερε τίποτα για τη δότρια μου, απλά ότι έχω φυσιολογική τρίχα και ότι γενικά είναι καλή. Μου συνταγογράφησε χάπια μινοξυδήλης 5 mg. Τέλος περίμενα να λάβω το consultation ως επίσημο report τελικά έλαβα ένα email πολύ συνοπτικό και με λιγότερα από όσα μου είπε ο γιατρός. Όσο για την τιμή μάλλον πολύ πιο πάνω από τους περισσότερους μεγάλους γιατρούς (Βελγίου και μπορεί και από Ισπανία) και καμία σχέση με τις τιμές της αντίστοιχης κλινικής της Ελλάδος. Το μόνο θετικό ότι ο γιατρός εμπνέει εμπιστοσύνη, όπως είπα ασχολήθηκε προσωπικά μαζί μου πάνω από μισή ώρα . Τώρα μένει το consultation με τον lupanzula.
 

Συνημμένα

  • IMG_2417.jpg
    IMG_2417.jpg
    488.4 KB · Προβολές: 35
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Φίλε καλησπέρα, και εγώ νέο μέλος είμαι και σου συνιστώ να διαβάσεις πολύ καλά παρουσιάσεις εδώ στο φόρουμ για να ενημερωθείς πριν πάρεις απόφαση. Από ότι έχω καταλάβει εγώ οι καλύτεροι γιατροί είναι εξωτερικό (Ισπανία κυρίως) αλλά και Βέλγο-Γερμανία. Αν το οικονομικό δεν είναι θέμα κάνε την εξωτερικό. Φαρμακευτική αγωγή (φίνα) δεν σκέπτεσαι (για διατήρηση/πύκνωση midscalp- crown); Από Ελλάδα εγώ θα κοίταζα Τυρκαλά, Βερκή, Αναστασάκη (τυχαία σειρά) ενώ και η Κύπρος είναι πολύ καλή επιλογή.
ΥΓ. Μου θυμίζεις πολύ κάποιον παλιό γνωστό που πριν 10 χρόνια έμενε Michelson. Αν όντως είναι έτσι στείλε PΜ.
 
Μπλουζα