Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

christos_

New Member
Μοιράστηκα την εμπειρία μου απευθυνόμενος κυρίως στα άτομα που σοκάρονται η ενοχλούνται βλέποντας τα πρώτα γκρίζα μαλλιά. Εννοείται ότι από κάποια ηλικία και μετά θα πρέπει να το πάρει απόφαση κανείς (για τη φθορά του χρόνου) αλλά θεωρώ ότι τα 40 είναι μια αρκετά νεαρή ηλικία για γκριζάρισμα. Επίσης θεωρώ ότι το γκριζάρισμα προκαλείται από την έλλειψη όλων αυτών των βιταμινών και μετάλλων που έγραψα πιο πάνω, επομένως το να φροντίζουμε και να νοιαζόμαστε για κάτι που καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει έλλειψη πιστεύω ότι μόνο καλό μας κάνει. Άλλωστε βιταμινούλες "του θεού" είναι, δεν είναι κάποιο χημικό φάρμακο. Και τέλος, θα παρατηρήσετε στο μήνυμά μου ότι πρότεινα για κάποιον που ξεκινάει τώρα να δοκιμάσει μόνο ένα χάπι, δηλαδή μια πολυβιταμίνη (Lamberts Multi Guard High Potency). Το συγκεκριμένο χάπι έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά σε μεγάλες ποσότητες που ωστόσο δεν είναι επικίνδυνες και δεν έχουν παρενέργειες. Συνήθως τέτοιες πολυβιταμινες παίρνουν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι, όμως φαίνεται ότι δουλεύουν μια χαρά και στο θέμα των γκρίζων μαλλιών. Ένας ακόμη λόγος που την πρότεινα είναι το κόστος. Βολεύει και οικονομικά να έχεις τα περισσότερα που σου χρειάζονται σε ένα μόνο χάπι.

Νομίζω ότι δείχνω τον ίδιο ενθουσιασμό με αυτόν του Gibik ! Πιστεύω ότι θα γίνει κατανοητός από όποιον ξεκινήσει την προσπάθεια και δει τα γκρίζα μαλλιά στα πλάγια του κεφαλιού του να ξανθαίνουν σιγά σιγά, και στη συνέχεια να καλύπτονται από τα διπλανά καστανά (όπως στην περίπτωση μου). Πλέον έχει πάψει να μ απασχολεί σαν πρόβλημα γιατί βλέπω ότι είμαι σε καλό δρόμο.

Οι βαφές σε σχέση με τα συμπληρώματα είναι γεμάτες χημικά, προκαλούν ερεθισμούς η και τριχόπτωση, βάφουν και το δέρμα του κεφαλιού και αργά η γρήγορα θα γίνουν αντιληπτές και μάλλον θα προκαλέσουν σχόλια στο περιβάλλον του καθενός. Γι αυτό και τις έκοψα.

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ανέφερα σαν έξτρα πρόταση πχ το υπερβολικό μαγγάνιο (5mg) και την Lamberts Β-100 (μισό χάπι) η την Β-50 μόνο για την περίπτωση που κάποιος θέλει να ξεκινήσει πολύ δυναμικά, και να κάνει ένα εμπροσθοβαρές πρόγραμμα για λίγο. Δηλαδή το πολύ μέχρι δυο χρόνια και όχι για μακροχρόνια (η υπερβολική Β και το υπερβολικό μαγγάνιο μπορούν να έχουν παρενέργειες μακροχρόνια). Για ένα πιο ήπιο και νορμάλ πρόγραμμα πρότεινα μόνο την πολυβιταμινη της Lamberts για μακροχρόνια. Και υπομονή περίπου 1+ χρόνο για τα ξανθά και 2-3 χρόνια για το φυσικό χρώμα.

Ήμουν εντελώς άσχετος με τα συμπληρώματα και τις εταιρίες που τα παράγουν, πήρα μια καλή ώθηση για να αρχίσω το ψάξιμο από αυτά που διάβασα από τον Gibik εδώ, και νομίζω ότι είμαι περίπου στα μισά της προσπάθειας. Θυμίζω ότι όλα αυτά υπάρχουν και στην διατροφή μας οπότε καλό θα ήταν να "ψαχτούμε" και μ αυτήν! Δεν ξέρω ακόμα το τελικό αποτέλεσμα, σας έγραψα τις προσωπικές μου εκτιμήσεις , θα συνεχίσω και ελπίζω για το καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
H αληθεια ειναι ποτε δεν θα εβαφα μαλλι, αλλα χαπι θα επαιρνα καθαρα για μια συντηρηση. Εχω δοκιμασει ομως τις Β και χαλκο και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.
 

christos_

New Member
Πρέπει να παίζουν ρόλο και τα γονίδια του καθενός, η ηλικία, και το αν βρίσκεται στα πρώτα γκρίζα η σε φουλ γκρίζα όταν ξεκινάει να ασχολείται. Και φυσικά αν δίνουμε στα συμπληρώματα αρκετό χρόνο για να δουλέψουν.
Από τη προσωπική μου εμπειρία αν δεν δούλευαν καθόλου τα συμπληρώματα θα αποδεχόμουν την κατάσταση και δεν θα τα έβαφα κι εγώ. Φανταστείτε τη διαδικασία και το άγχος να τα βάφεις πχ κάθε Παρασκευή και να περιμένεις ως τη Δευτέρα για να φύγει το χρώμα της βαφής από το δέρμα! Να μην βγαίνεις έξω το Σάββατο η να φοράς καπέλο για να βγεις. Οπότε είναι καλύτερα να αποδεχθείς της φυσική φθορά που αργά η γρήγορα θα έρθει σε όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makakas

Member
Εγώ ειμαι 26 και έχω γεμισει απο τα 24,μετα από ψαξιμο καταλαβα πως με ασπριζει η μινοξιδιλη ,με το που την κόβω εξαφανίζονται,δεν νομίζω να υπάρχει άλλος άνθρωπος στον πλανήτη που να του έβγαλε τετοια παρενέργεια,δεν έχω ξανά ακούσει κανέναν.Παντως καλύτερα μαλλί και ας είναι και ασπρο.Σε κομμωτήριο που πηγα και τους είπα να τα βαψω με κοιτουσαν σαν εξωγήινο, όχι γιατί ήταν λίγες οι ασπρες τρίχες αλλά γιατί θα φαίνονται βαμμένα και δεν θα είναι ωραία μου ειπαν,μου πρότειναν να αγοράσω ενα μαύρο τζελ το βάζεις και εξαφανίζονται.Απο βιταμίνες έχω έλλειψη D, πειρα συμπληρώματα αλλά δεν φεύγουν.
 

athenian

Well-Known Member
επομένως το να φροντίζουμε και να νοιαζόμαστε για κάτι που καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει έλλειψη πιστεύω ότι μόνο καλό μας κάνει. Άλλωστε βιταμινούλες "του θεού" είναι, δεν είναι κάποιο χημικό φάρμακο. Και τέλος, θα παρατηρήσετε στο μήνυμά μου ότι πρότεινα για κάποιον που ξεκινάει τώρα να δοκιμάσει μόνο ένα χάπι, δηλαδή μια πολυβιταμίνη (Lamberts Multi Guard High Potency). Το συγκεκριμένο χάπι έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά σε μεγάλες ποσότητες που ωστόσο δεν είναι επικίνδυνες και δεν έχουν παρενέργειες. Συνήθως τέτοιες πολυβιταμινες παίρνουν οι ηλικιωμένοι άνθρωποι, όμως φαίνεται ότι δουλεύουν μια χαρά και στο θέμα των γκρίζων μαλλιών.
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ανέφερα σαν έξτρα πρόταση πχ το υπερβολικό μαγγάνιο (5mg) και την Lamberts Β-100 (μισό χάπι) η την Β-50 μόνο για την περίπτωση που κάποιος θέλει να ξεκινήσει πολύ δυναμικά, και να κάνει ένα εμπροσθοβαρές πρόγραμμα για λίγο. Δηλαδή το πολύ μέχρι δυο χρόνια και όχι για μακροχρόνια (η υπερβολική Β και το υπερβολικό μαγγάνιο μπορούν να έχουν παρενέργειες μακροχρόνια). Για ένα πιο ήπιο και νορμάλ πρόγραμμα πρότεινα μόνο την πολυβιταμινη της Lamberts για μακροχρόνια. Και υπομονή περίπου 1+ χρόνο για τα ξανθά και 2-3 χρόνια για το φυσικό χρώμα.
Το να νομιζεις οτι οι ασπρες τριχες οφειλονται σε ελλειψη βιταμινων και να προτεινεις θεραπειες με συμπληρωματα και μαλιστα για δυο χρονια ειναι επικινδυνο.Γραφεις σαν να εισαι γιατρος ενω δεν εισαι.Το αναφερω οχι τοσο για σενα αλλα για αλλα μελη που διαβαζουν.
Μην ακουτε κανεναν οσο αναφορα αγωγες και δοσολογιες σε φαρμακα και βιταμινες.Παντα να ρωτατε καποιον ειδικο.Στα φορουμ μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει.
 

christos_

New Member
Το να νομιζεις οτι οι ασπρες τριχες οφειλονται σε ελλειψη βιταμινων και να προτεινεις θεραπειες με συμπληρωματα και μαλιστα για δυο χρονια ειναι επικινδυνο.Γραφεις σαν να εισαι γιατρος ενω δεν εισαι.Το αναφερω οχι τοσο για σενα αλλα για αλλα μελη που διαβαζουν.
Μην ακουτε κανεναν οσο αναφορα αγωγες και δοσολογιες σε φαρμακα και βιταμινες.Παντα να ρωτατε καποιον ειδικο.Στα φορουμ μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει.

Έκανα μια πρόταση για όλους όσους είναι σε παρόμοια κατάσταση με εμένα και θέλουν να ακούσουν μια νέα εμπειρία και μια συμβουλή. Εσύ δεν θέλεις να ακούσεις.

Αν δεν το έχεις αντιληφθεί , το φόρουμ είναι γεμάτο με μηνύματα σχετικά με δοκιμές και προτάσεις χρηστών, ανοικτά σε κριτική. Αν θες να μου κάνεις κριτική για τη δοσολογία, τότε να την ανακαλέσω και να πω ότι αφορά μόνο εμένα.

Με τα αποτελέσματα που βλέπω πάνω μου, φαίνεται ότι για την περίπτωσή μου (πρώτα γκρίζα σε υγιή 40αρη) , αυτό που νομίζω ισχύει κιόλας. Ο χρονικός ορίζοντας που έδωσα είναι η προσωπική μου εκτίμηση και προσδοκία με βάση την πρόοδο που βλέπω πάνω μου, δεν έχω μακροχρόνια εμπειρία (είμαι στους 14 μήνες). Δεν αντιμετωπίζω το συμπλήρωμα πολυβιταμίνης που πρότεινα, καθώς και αυτά που παίρνω εγώ τώρα ως μια αγωγή η ως μια θεραπεία. Ούτε το θεωρώ κάτι επικίνδυνο. Από πότε οι πολυβιταμίνες έγιναν επικίνδυνες και ποιοι είναι οι κίνδυνοι τους όταν παίρνουμε την συνιστώμενη δοσολογία? Τα συμπληρώματα διατροφής "συμπληρώνουν την διατροφή", δεν είναι επικίνδυνα φάρμακα. Αρκεί μόνο να ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσης. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα και τον χρόνο για να ασχοληθώ με την καθημερινή μου διατροφή, να μαγειρεύω συνεχώς, η να δίνω παραγγελίες να μου μαγειρεύουν. Υπάρχουν πολλά εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο που παίρνουν συμπληρώματα.

Θεώρησα ότι στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται να επισκεφτώ κάποιον γιατρό, ειδικό η διατροφολόγο, και να κάνω εξετάσεις κτλ. Δηλαδή δεν θεώρησα ότι έχω κάτι σοβαρό, και γενικά δεν πηγαίνω σε γιατρούς με το παραμικρό. Σε αντίθεση με σένα, εγώ δίνω σημασία στις συζητησεις των φόρουμ, τις διαβάζω προσεκτικά, κρατάω ότι μου χρειάζεται και τολμάω να δοκιμάζω κάτι αν δεν μου φαίνεται επικίνδυνο. Έτσι λοιπόν άκουσα τις εμπειρίες και προτροπές των μελών που βρίσκονται στις προηγούμενες σελίδες.

Φυσικά και δεν είμαι γιατρός, δεν χρειάζεται να είμαι γιατρός για να γράψω μια γνώμη για το γκριζάρισμα. Έγραψα με αρκετό ενθουσιασμό, όχι σαν ξερόλας. Και τόνισα ότι ο κάθε άνθρωπος είναι μια μοναδική διαφορετική περίπτωση.

Athenian, αν πιστεύεις ότι είμαι "κίνδυνος" για τα άλλα μέλη που διαβάζουν ,τότε λυπάμαι γι αυτό. Με έχεις παρεξηγήσει. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει... Δεν είναι δικαίωμά μου να καταθέτω την άποψη/εμπειρία μου? Αν δεν θέλεις να διαβάζεις διαφορετικές απόψεις από τη δική σου τότε τι περιμένεις από τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις στο forum? Αν εσύ ακούς μόνο τους ειδικούς τότε τι κάνεις σ αυτό το φόρουμ? Δεν γράφουν οι μη ειδικοί εδώ? Περιμένεις οι συζητήσεις να γίνονται μόνο μεταξύ γιατρών και ειδικών η μόνο με βάση τις συνταγές τους?Αν ναι, τότε είναι δικαίωμά σου. Άλλοι, μπορεί να θέλουν να εκμεταλλευτούν την τόση ελεύθερη γνώση που υπάρχει στο διαδίκτυο και τα φόρουμ και να κάνουν μόνοι τους μια προσπάθεια, κάτι που είναι επίσης δικαίωμά τους.

Το να πιστεύει κανείς ότι τα πρώτα γκρίζα του οφείλονται σε έλλειψη βιταμινών και να κάνει μια προσπάθεια με συμπληρώματα είναι σαν μια περίπτωση εποχικής τριχόπτωσης όπου με μια επίσκεψη σε ένα φαρμακείο λύνει το πρόβλημά του με λοσιόν και σαμπουάν. Αν όμως κάποιος θεωρεί ότι οφείλεται σε άλλους σοβαρότερους λόγους (περίπτωση ΑΓΑ) τότε εννοείται ότι θα επισκεφτεί τους ειδικούς γιατρούς. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά, είναι τόσο απλή, και είναι θέμα επιλογών του καθενός. Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στην πρώτη περίπτωση.

Εγώ βασικά ήθελα να πω ένα ευχαριστώ στα παιδιά που έγραφαν στις προηγούμενες σελίδες. Εξήγησα και τους λόγους για το ευχαριστώ.

Μακάρι να υπήρχε και η δυνατότητα συναντήσεων στα φόρουμ για να μην μπορούσε να γράφει ο καθένας ότι θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos_

New Member
Να προσθέσω κάτι ουσιαστικό για το συμπλήρωμα χαλκού που κι εγώ έχω δοκιμάσει. Πιστεύω ότι τελικά δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς διότι 1) Αν πχ πάρει ένα χάπι των 3mg , αυτό δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθούν όλα. Θα απορροφηθεί μόνο ένα μικρό ποσοστό. Έχει μετρηθεί ότι η μέγιστη απορρόφηση γίνεται όταν πάρουμε περίπου 0,9 mg χαλκού. 2) Με 6-7 φέτες μαύρου ψωμιού παίρνουμε περίπου 0,6 mg χαλκού (η με ορισμένους ξηρούς καρπούς). Με λίγη προσοχή στη διατροφή είμαστε καλυμμένοι στο θέμα χαλκός και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα.

Για κάποιον που δεν προσέχει τη διατροφή του, η πολυβιταμινη που πρότεινα έχει 1 mg χαλκού που είναι μια πολύ σωστή ποσότητα για να μπορεί να απορροφηθεί ολόκληρη.
Τα ξανθά που έχω πλέον στα πλάγια, φαίνονται πιο έντονα ξανθά στον φωτισμό του σπιτιού, και λιγότερο έντονα σε εξωτερικές συνθήκες. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμη.

Για όσους δεν λειτούργησαν τα συμπληρώματα, τι να πω ρε παιδιά, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γονίδια. Συγγνώμη κιόλας , δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν σας.

Ο οργανισμός και οι προσδοκίες - στόχοι του καθενός είναι μοναδικές. Έκανα μια εκτίμηση για τον χρονικό ορίζοντα, δηλαδή για 1 με 1,5 χρόνο για να γίνουν ξανθά τα πρώτα γκρίζα μαλλιά, επειδή μπορεί κανείς να έχει ως στόχο το εξάμηνο κι έτσι να απογοητευτεί και να τα παρατήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Να προσθέσω κάτι ουσιαστικό για το συμπλήρωμα χαλκού που κι εγώ έχω δοκιμάσει. Πιστεύω ότι τελικά δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς διότι 1) Αν πχ πάρει ένα χάπι των 3mg , αυτό δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθούν όλα. Θα απορροφηθεί μόνο ένα μικρό ποσοστό. Έχει μετρηθεί ότι η μέγιστη απορρόφηση γίνεται όταν πάρουμε περίπου 0,9 mg χαλκού. 2) Με 6-7 φέτες μαύρου ψωμιού παίρνουμε περίπου 0,6 mg χαλκού (η με ορισμένους ξηρούς καρπούς). Με λίγη προσοχή στη διατροφή είμαστε καλυμμένοι στο θέμα χαλκός και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα.

Για κάποιον που δεν προσέχει τη διατροφή του, η πολυβιταμινη που πρότεινα έχει 1 mg χαλκού που είναι μια πολύ σωστή ποσότητα για να μπορεί να απορροφηθεί ολόκληρη.
Τα ξανθά που έχω πλέον στα πλάγια, φαίνονται πιο έντονα ξανθά στον φωτισμό του σπιτιού, και λιγότερο έντονα σε εξωτερικές συνθήκες. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμη.

Για όσους δεν λειτούργησαν τα συμπληρώματα, τι να πω ρε παιδιά, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γονίδια. Συγγνώμη κιόλας , δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν σας.

Ο οργανισμός και οι προσδοκίες - στόχοι του καθενός είναι μοναδικές. Έκανα μια εκτίμηση για τον χρονικό ορίζοντα, δηλαδή για 1 με 1,5 χρόνο για να γίνουν ξανθά τα πρώτα γκρίζα μαλλιά, επειδή μπορεί κανείς να έχει ως στόχο το εξάμηνο κι έτσι να απογοητευτεί και να τα παρατήσει.

Μιλάμε για βιταμίνες, άρα όντως ήταν υπερβολικός ο φίλος ποιο πάνω όταν οι περισσότερες συζητήσεις εδώ μέσα αφορούν την μινοξ που απ ότι κατάλαβα τελικά είναι δηλητήριο που δεν θα το έβαζα επάνω μου ούτε για πλάκα.
Στο θέμα μας τώρα , ξεκίνησα την πολυβιταμίνη Lamberts Multi Guard High Potency, είμαι σε φάση που με έχει πάρει η κατηφόρα σε αραίωση και άσπρα :( , για την αραίωση θα το παλέψω μόνο με εμφύτευση, για τα άσπρα βιταμίνες και πολύ του είναι :)
Έχεις δει σταθεροποίηση, δηλ σταμάτησες να ασπρίζεις και τα άσπρα σου έγινα ξανθά ;
Πιστεύεις ότι άλλο ένα σκεύασμα βιταμινών θα βοηθούσε εκτός της πολυβιταμίνης πχ PABA και χαλκός ;
 

christos_

New Member
Μιλάμε για βιταμίνες, άρα όντως ήταν υπερβολικός ο φίλος ποιο πάνω όταν οι περισσότερες συζητήσεις εδώ μέσα αφορούν την μινοξ που απ ότι κατάλαβα τελικά είναι δηλητήριο που δεν θα το έβαζα επάνω μου ούτε για πλάκα.
Στο θέμα μας τώρα , ξεκίνησα την πολυβιταμίνη Lamberts Multi Guard High Potency, είμαι σε φάση που με έχει πάρει η κατηφόρα σε αραίωση και άσπρα :( , για την αραίωση θα το παλέψω μόνο με εμφύτευση, για τα άσπρα βιταμίνες και πολύ του είναι :)
Έχεις δει σταθεροποίηση, δηλ σταμάτησες να ασπρίζεις και τα άσπρα σου έγινα ξανθά ;
Πιστεύεις ότι άλλο ένα σκεύασμα βιταμινών θα βοηθούσε εκτός της πολυβιταμίνης πχ PABA και χαλκός ;

Γεια σου konelos. Αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που δουλεύουν τα συμπληρώματα τότε σίγουρα θα δεις τα πρώτα αποτελέσματα σε 1 με 1,5 χρόνο το πολύ. Δηλαδή τα γκρίζα θα ξανθαίνουν σιγά σιγά. Φαντάσου αλλού πολύ ανοιχτό ξανθό και αλλού πιο σκούρο. Η δουλειά μέσα στον οργανισμό μας γίνεται αρκετά αργά. Σίγουρα σταματάει την εξέλιξη του γκριζαρίσματος, ενώ θα σου κάνει πιο νεανικό και σφιχτό δέρμα στο πρόσωπο, και θα σε βοηθήσει πολύ στις ιώσεις, ούτε που θα τις καταλάβεις.

Την αλλαγή θα την παρατηρήσεις σταδιακά όταν κοιτάζεσαι στον καθρέπτη, μπορεί να σου φανεί και αστεία κιόλας. Σε εμένα περίπου το 20% των γκρίζων έχει γυρίσει στο καστανό του χρώμα, φαντάσου τα να γίνονται σαν πορτοκαλί - μπρονζε καθώς έρχονται στο χρώμα τους που είναι καστανό. Αν με το καλό το δεις αυτό , τότε θα πάρεις πολύ θάρρος για να συνεχίσεις. Θα λες : "δουλεύει, είμαι σε καλό δρόμο". Ακόμα δεν μπορώ να ξέρω αν θα επανέλθουν όλα τα γκρίζα, πάντως σε μένα αν επανέλθουν και τα μισά θα είμαι ευχαριστημένος. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται αν κάποιος είναι 60+. Εγώ είμαι 40 τώρα, στη φάση των πρώτων γκρίζων, και στους 14 μήνες της προσπάθειας.

Η πολυβιταμίνη που ξεκίνησες είναι ίσως η καλύτερη επιλογή, έχει τα πάντα μέσα, και γι αυτό είναι και οικονομική (δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες, αν έβρισκα κάποια ποιο δυνατή θα την έγραφα). Πχ έχει 25 mg PABA , 25 mg τουλάχιστον για την καθεμία από τις Β , 1 mg χαλκό που όπως έχει μετρηθεί θα απορροφηθεί σχεδόν ολόκληρος, 200μg σελήνιο και 0,5 mg μαγγάνιο. Έχει και άλλες πολλές που δεν τις αναφέρω γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλη σχέση με το θέμα μας.

Να θυμίσω ότι στην προηγούμενη σελίδα έγραψα όλες τις ουσίες που έμαθα μετά από πολύ ψάξιμο ότι είναι οι βασικές για το θέμα μας. Το ίδιο βασικές με τον χαλκό είναι το μαγγάνιο και το σελήνιο. Αυτό τα τρία μέταλλα δημιουργούν την καταλάση η οποία και εμποδίζει το γκριζάρισμα. Η πολυβιταμινη τα έχει όλα αυτά. Και φυσικά έχει και το Β σύμπλεγμα (Thiamin, Riboflabin, Niacin κτλ) για να γίνει η μελανίνη που θα δώσει το χρώμα στα μαλλιά μας.

Θα σου πω τι μπορείς να προσθέσεις ΑΝ θέλεις κάτι που να είναι λίγο πιο δυνατό. Αν δεις ότι έχει μόνο 0,5 mg Manganese τότε μπορείς να πάρεις ένα συμπλήρωμα μαγγανίου (πχ Lamberts) με 5mg, καθώς και την Β-50 Lamberts (όμως μόνο το μισό χάπι επειδή θα υπάρχει και μέσα στην πολυβιταμινη) και αυτά τα δύο σε διαφορετική ώρα από την πολυβιταμινη, και μόνο για λίγο διάστημα, όσο πιστεύεις ότι θες κάτι πιο δυνατό. Για το μαγγάνιο η συνιστώμενη δόση είναι περίπου 2,5 mg έως 5mg και το μέγιστο ανεκτό όριο περίπου 11 mg , οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος με αυτό. Με την "μισή" Β-50 μπορεί να έχεις μια παροδική μικρή υπνηλία, οπότε η μπορείς να την σταματήσεις η να την πάρεις το βράδυ για να κοιμηθείς πιο εύκολα. Σου γράφω ξανά ότι η προσθήκη μισής Β-50 και έξτρα μαγγανίου πρέπει να είναι για λίγο διάστημα (κατά τη γνώμη μου είναι θέμα ασφάλειας από υπερβολές) και μόνο η πολυβιταμινη για μόνιμα. Με βάση την εμπειρία μου, αυτά θα έκανα εγώ αν ξεκινούσα τώρα. Και πολλά είναι!!

Άλλοι χρήστες στις προηγούμενες σελίδες πρότειναν την τυροσινη και το ginseng , που δίνουν και αυτά μια εξίσου καλή βοήθεια. Πχ το ginseng βελτιώνει πολύ την κυκλοφορία του αίματος. Η γνώμη μου είναι ότι και αυτά είναι πολύ βασικά και ίσως να δίνουν πιο γρήγορα αποτελέσματα σε κάποιον που τα πάρει και αυτά. Δεν τα έχω δοκιμάσει επειδή πίνω πολύ καφέ, και δεν θέλω να μπλέξω πιο πολύ. Ίσως αργότερα....

Επειδή κατηγορήθηκα ότι γράφω σαν γιατρός, νομίζω ότι έγινα λίγο πιο ψαγμένος διαβάζοντας σε αυτό το φόρουμ και άλλου. Απλά είχα όρεξη να το ψάξω λίγο παραπάνω. Μπορεί να ανεβάσω και φώτο, είμαι νέο μέλος και ντρέπομαι λίγο. Θα δούμε. Σου εύχομαι να ανήκεις στην ίδια κατηγορία με μένα και το επόμενο καλοκαίρι να δεις τα γκρίζα να γίνονται ξανθά και μετά στο χρώμα τους. Και κάλο θα είναι να προσπαθείς να αποφεύγεις καταχρήσεις και στεναχώριες. Καλή αρχή, υπομονή, και να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα!
 

vag25

Well-Known Member
Xρηστο μετα τον χρονο παρτηρησες τα πρωτα αποτελεσματα δηλαδη?

Δεν ειδες τιποτα πριν τον χρονο? Εγω εδωσα ενα εξαμηνο και αλλον ειδα να χειροτερευουν τα πραγματα ειδικα μουσι.

Αν μπορεις γραψε τι επαιρνες και για ποσο συνοπτικα. Μην κατσεις και γραψεις ολοκληρο κειμενο δηλαδη.
 

christos_

New Member
Xρηστο μετα τον χρονο παρτηρησες τα πρωτα αποτελεσματα δηλαδη?

Δεν ειδες τιποτα πριν τον χρονο? Εγω εδωσα ενα εξαμηνο και αλλον ειδα να χειροτερευουν τα πραγματα ειδικα μουσι.

Αν μπορεις γραψε τι επαιρνες και για ποσο συνοπτικα. Μην κατσεις και γραψεις ολοκληρο κειμενο δηλαδη.

Πριν τον χρόνο είδα αμυδρά αποτελέσματα, λίγα πράγματα, πολύ λίγο ξανθά από το εξάμηνο ως τον χρόνο. Για το διάστημα 1 έως 1,5 χρόνος μπορώ να δώσω μια πιο σίγουρη απάντηση για τα ξανθά. Δηλαδή η διαφορά γίνεται πιο ξεκάθαρη όταν τα κοιτάζεις στον καθρέφτη (δεν είναι πλέον άσπρα, έχει πλάκα μόλις το δεις, παίρνουν λίγο κίτρινο χρώμα και λαμπυρίζουν, δεν είναι θαμπά όπως είναι τα γκρίζα). Αν δεν γίνουν ξανθά μέχρι τότε μάλλον τα συμπληρώματα δεν θα δουλέψουν ποτέ. Εγώ θα έδινα ένα περιθώριο δοκιμής μάξιμουμ 1,5 χρόνο.

Η περιοχή κοντά στα αυτιά έχει πιο αργό αποτέλεσμα (αμυδρά ξανθά) ενώ πιο ψηλά πιστεύω ότι γίνεται καλύτερη αιμάτωση ίσως λόγω της μινοξιδιλης που βάζω και έτσι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο και πιο έντονο. Γι αυτό το λόγο ίσως βοηθούσε ακόμα περισσότερο το Ginseng που δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω τη γνώμη μου.

Είμαι στους 14 μήνες. Θα σου γράψω τι πήρα εγώ και τι προτείνω τώρα, επειδή πιστεύω ότι δεν τα έκανα όλα σωστά. Δεν είμαι γιατρός!

Έχω πάρει.
- Lamberts B-100 Ολόκληρο χάπι για τους τέσσερις πρώτους μήνες. Από τον πέμπτο μηνά έως τώρα το κόβω στο μισό. Επειδή είναι δυνατό, φέρνει υπνηλία και μάλλον δεν θα το συνιστούσα.
- Χαλκό Copper Nature's Plus 3mg μόνο για τους τρεις πρώτους μήνες χωρίς καμία παρενέργεια.
- Lamberts Multi Guard High Potency από τον πέμπτο έως τώρα (14 μήνα)
- D3 4000IU Lamberts μαζί με Κ2 ΜΚ7 200 mcg Doctor's Formulas , από τον τέταρτο μήνα έως τώρα. Στην αρχή για δυο μήνες έκανα το λάθος να πάρω σκέτη D3 8000IU (τρελή ποσότητα, δες τι έγραψα στην προηγούμενη σελίδα)

Τι θα έκανα εγώ αν ξεκινούσα τώρα (δοκιμή μέχρι 1,5 χρόνο)
- Lamberts Multi Guard High Potency (90 δισκία) για μακροχρόνια. Έχει τα πάντα μέσα (χαλκό, σελήνιο,μαγγάνιο, βιταμίνες) Αν βρω κάποιο άλλο πιο δυνατό θα το γράψω. Ίσως να έπαιρνα μόνο αυτό και τίποτα άλλο.
-Αν η πιο πάνω πολυβιταμίνη είχε τη νέα σύσταση με μόλις 0,5 mg Manganese, τότε θα πρόσθετα ένα συμπλήρωμα με μαγγάνιο 5mg της Lamberts για όλο το διάστημα της δοκιμής (έως 1,5 χρόνο)
-Θα έπαιρνα μισό χάπι Lamberts B-50 (έως 1,5 χρόνο)
- Τα δυο τελευταία σε διαφορετική ώρα από το πρώτο
-Αν δεν έπινα καφέδες και ήθελα να τα έχω δοκιμάσει όλα, τότε θα έπαιρνα L-Tyrosine 750 mg (Now foods) και το Korean Gingeng 1200 mg της Lamberts η και κάποιο άλλο που να είναι Red Panax (δες τι γράφουν οι άλλοι χρήστες στις προηγούμενες σελίδες, εγώ δεν έχω ακόμα εμπειρία με αυτά)

Πιστεύω ότι τα έχω αναφέρει όλα και νομίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο που να βοηθάει. Αν στον 1,5 χρόνο μάξιμουμ δεν έχουν αρχίσει να ξανθαίνουν τότε μάλλον τα συμπληρώματα δεν θα δουλέψουν ποτέ. Τα γένια πιστεύω ότι αργούν πιο πολύ. Όμως ξανθαινουν και αυτά, έστω και πιο αργά.

Από ότι κατάλαβα δοκίμασες B-50 και χαλκό και τα παράτησες στο εξάμηνο. Ξαναδοκίμασε για περισσότερο χρόνο, έστω και μόνο με μια πολυβιταμινη. Δεν γίνεται να δούμε θαύματα σε σύντομο χρόνο. Το σώμα μας αν ανταποκριθεί τότε το κάνει αργά, αυτό έχω καταλάβει εγώ. Εγώ θα του δώσω και άλλο χρόνο , στα δυο με τρία χρόνια θα μπορώ να γράψω περισσότερα. Χάρηκα με τα πρώτα ξανθά που είδα , γι αυτό και έγραψα εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

christos_

New Member
Σε ποια βιταμίνη πειράζει ο καφές ;

Ο καφές ευτυχώς δεν έχει κάποια επίδραση με τις βιταμίνες. Αν πίνουμε πολλούς καφέδες συνήθως έχουμε υπερένταση, υπεραιμία, ταχυκαρδία καθώς και υπερδιέγερση. Παρόμοια συμπτώματα έχει και το Panax Red Ginseng. Το Ginσeng όπως έχει γραφτεί από άλλους προηγουμένως σ αυτό το μίτο βοηθάει πολύ για τα γκρίζα μαλλιά κυρίως επειδή βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος στο κεφάλι μας. Είναι σαν να δημιουργεί μια βιασύνη για να παραχθεί και κυκλοφορήσει η μελανίνη και άρα το χρώμα τους (δηλαδή ο χρωματισμός τους γίνεται ακόμα πιο γρήγορα). Απλά εγώ φοβάμαι να συνδυάσω καφέδες και Ginseng λόγω της μεγάλης υπερέντασης κτλ. Φοβάμαι την πιθανή διπλάσια υπερένταση. Αλλιώς θα το δοκίμαζα. Καφές και βιταμίνες δεν επηρεάζονται μεταξύ τους.
Αυτό που χρειάζεται να προσέχεις είναι το αλκοόλ. Καλό θα ήταν να υπάρχει μια απόσταση 2-3 ώρες μεταξύ τους. Το αλκοόλ μειώνει την απορρόφησή τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos_

New Member
o καφες επηρςαζει την απορροφηση , καλο ειναι να μη λαμβανονται ταυτοχρονα συμπληρωματα και καφες αλλα να υπαρχει αποσταση μεταξυ τους.

Τάσο δεν το γνώρισα αυτό, δεν είχα διαβάσει κάτι για αυτό. Συνήθως τα παίρνω μαζί η μετά το φαγητό. Ο καφές τελικά έχει αρκετά αρνητικά, αλλά δύσκολα ελαττώνεται η κόβεται, είναι σαν το κάπνισμα δηλαδή. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Είμαι λίγο πριν τα 40 Χρήστο, έχω ξεκινήσει ήδη Lamberts Multi Guard High Potency με το πρωινό και λέω να ξεκινήσω το Korean Gingeng 1200 mg Lamberts το βράδυ, πίνω και γω καφέδες δύο την ημέρα σίγουρα απλά ο τελευταίος είναι απόγευμα.
Ξεκινάμε και βλέπουμε, ότι είναι θα γράψω :)
 

christos_

New Member
konelos είμαστε περίπου στην ίδια φάση οπότε είναι πολύ πιθανό να δεις αποτελέσματα όπως είδα κι εγώ. Σχετικά με την επίδραση του καφέ στην απορρόφηση των βιταμινών , μετά από ένα πρόχειρο ψάξιμο χθες το βράδυ βρήκα ότι επηρεάζει την απορρόφηση της βιταμίνης Β1, του μαγνησίου και του σιδήρου. Μικρο το κακό, αλλά καλό είναι να μην τα συνδυάζουμε. Μια ώρα διαφορά αρκεί, αφού θα έχουν απορροφηθεί. Εγώ το αφήνω και παραπάνω...

Για το Ginseng διάβασε ολόκληρη τη σελίδα 20, το έχουν δοκιμάσει ο Gibik και ο tasos33.

Εμένα με προβληματίζει πολύ η δοσολογία. Πίσω το κουτάκι του Ginseng γράφει να παίρνουμε μια ταμπλέτα την ημέρα, ενώ τα παιδιά που το δοκιμάσαν προτείνουν 2 ταμπλέτες (έως και 3) με βάση αποτελέσματα μελετών για τα μαλλιά. Άρα αν ξεκινήσεις με δυο ταμπλέτες την ήμερα, θα χρειαστείς ένα κουτάκι κάθε μήνα, είναι λίγο ακριβή σαν λύση, άλλα αν δεις ότι δουλέψει, τότε θα τα αξίζουν.

Εφόσον πάρεις 2 ταμπλέτες καθημερινά, πιστεύω πως θα ήταν μεγάλο λάθος να το κάνεις προς το βράδυ. Δεν θα μπορείς να κοιμηθείς. Εγώ θα έπαιρνα την πρώτη μόλις ξυπνούσα πχ στις 7 και την επόμενη στις 10, η και τις δυο μαζί με το πρωινό ξύπνημα. Ο Gibik έγραψε στην σελίδα 20 :""Το Ginseng πολλαπλασιάζει σε ισχύ τον καφέ που πίνουμε, μου κάνει παράκρουση κανονικά. Οπότε κόψε ή μείωσε τον καφέ."" Αυτό είναι το σοβαρό που χρειάζεται πολύ σκέψη. Υπάρχει ενδεχόμενο για ταχυκαρδίες και υπερένταση. Μπορεί να είναι ανεκτές μπορεί και όχι.

Εγώ ήδη έχω ταχυκαρδίες από τους καφέδες, τη μινοξιδιλη και πιστεύω και από την D3. Αν καταφέρω να τις μειώσω, τότε μπορεί να το δοκιμάσω. Αν το δοκιμάσεις και δεν δεις κάποια παρενέργεια τότε συνέχισέ το.
 

konelos

Active Member
Έχω ξεκινήσει από το Σάββατο και το ginseng κάθε βράδυ μια ταμπλέτα, δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό μέχρι τώρα, δεν θα ανεβάσω δοσολογία, προχωράω και βλέπουμε τη θα δούμε, παίρνω και βιταμίνη D αμπούλα κάθε 15 μέρες ( σύσταση του γιατρού μου ).
 

Gibik

Active Member
Γεια σας. Με λένε Χρήστο και είμαι νέο μέλος εδώ. Σας παρακολουθώ από καιρό καθώς με ενδιέφερε το θέμα. Θα σας γράψω για την εμπειρία μου ξεκινώντας με ένα ευχαριστώ στον Gibik ! Gibik , σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια από όλα αυτά που μοιράστηκες εδώ.
Κατ αρχήν θα πρέπει να έχουμε ως δεδομένο ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και μπορεί να ανταποκρίνεται στα συμπληρώματα με διαφορετικό τρόπο η σε διαφορετικό χρόνο. Πιστεύω ότι αν κάτι δουλεύει σε πολλούς τότε καλό θα είναι να το δοκιμάζουμε.

Είμαι 40 χρονών και έχω ξεκινήσει τα συμπληρώματα εδώ και 14 μήνες και νομίζω ότι είμαι περίπου στο μισό της διαδρομής βελτίωσης... Έχω σχεδόν όλα μου τα μαλλιά με μια μικρή αραίωση μπροστά, και το 20% περίπου είχε αρχίσει να γκριζάρει κυρίως στα πλάγια του κεφαλιού. Δοκίμασα τη λοσιόν Men Perfect με καλά αποτελέσματα, αλλά αποφάσισα να τη σταματήσω επειδή ήθελα μια μόνιμη λύση. Επίσης θεωρούσα πολύ βαρετό να τη βάζω μια φορά την εβδομάδα και σε λίγο να βλέπω τις γκρι τρίχες να εμφανίζονται λόγω της μινοξιδιλης/λουσίματος που έκανα καθημερινά.

Με βάση τα γραπτά του Gibik ξεκίνησα από το Φεβρουάριο του 2018 τα συμπληρώματα, τα οποία θεωρώ ότι έως τώρα δουλεύουν άριστα σε μένα. Πιστεύω ότι για να "τακτοποιηθεί" εντελώς το πρόβλημα χρειάζονται δυο έως τρία χρόνια, δηλαδή είναι μια προσπάθεια που χρειάζεται υπομονή και σχολαστικότητα. Δοκίμασα όλα αυτά που πρότεινε ο Gibik, εκτός από την τυροσίνη και το Ginseng το οποίο το αποφεύγω προς το παρόν επειδή πίνω αρκετούς καφέδες. Αν κάποιος δοκιμάσει και ginseng ίσως δει πιο γρήγορα αποτελέσματα. Σε μένα ένα ποσοστό 20% κυρίως ψηλά στους κροτάφους έχει έρθει στο φυσικό κάστανο του χρώμα και το υπόλοιπο 80% είναι από λίγο έως πολύ "έντονο" ξανθό !! Για αυτά που έχουν έρθει στο χρώμα τους πιστεύω ότι βοήθησε και η καλύτερη αιμάτωση της περιοχής από τη μινοξιδιλη που βάζω καθημερινά. Από το εξάμηνο έως το έτος τα γκρίζα γίνονται ξανθά, και αυτό είναι κάτι που σε ενθαρρύνει πολύ για να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Θα σας γράψω λίγες λεπτομέρειες για τα συμπληρώματα και για αυτές που θεωρώ ως βασικές ουσίες. Οι βασικές ουσίες είναι το Β σύμπλεγμα, ο χαλκός, η ιωδίνη, το σελήνιο, και το μαγγάνιο. Παίρνω και βιταμίνη D3 (μαζί με Κ2 ΜΚ7), δεν έχω διαβάσει κάτι ακόμα για το πως βοηθά για τα γκρίζα μαλλιά, αλλά κάνει πολλά καλά στον οργανισμό τα οποία θα σας γράψω πιο κάτω.

Ο χαλκός, το σελήνιο και το μαγγάνιο είναι τα βασικά συστατικά για τη δημιουργία της καταλάσης η οποία αντιμετωπίζει τις περιπτώσεις δημιουργίας οξείδωσης και ελεύθερων ριζών που έχουν ως αποτέλεσμα το γκριζάρισμα. Η καταλαση που είναι ένα αντιοξειδωτικό ένζυμο δεν μπορεί να απορροφηθεί σωστά από τον οργανισμό αν την πάρουμε σε συμπλήρωμα, επομένως αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να πάρουμε συμπληρώματα με τις ουσίες που θα δημιουργήσουν την καταλαση μέσα στο σώμα μας, και αυτές είναι ο χαλκός, το σελήνιο και το μαγγάνιο. Με παρόμοιο τρόπο λειτουργεί και το Β σύμπλεγμα για τη δημιουργία της μελανίνης που δίνει το χρώμα στα μαλλιά μας.

Εγώ ξεκίνησα για 4 μήνες με τη Β-100 της Lamberts (ολόκληρο χάπι) και για το πρώτο τρίμηνο με το χαλκό Nature's Plus 3mg. Με τον χαλκό δεν είχα απολύτως καμιά παρενέργεια (θυμάμαι ότι προτιμούσα τη λήψη με άδειο στομάχι), ενώ η B-100 μου προκαλούσε μια υπνηλία - ατονία η οποία μειώθηκε με τον καιρό. Παρατήρησα το πόσο πολύ πιο σφικτή και νεανική υφή πήρε το δέρμα του προσώπου και πόσο πολύ ηρέμησαν τα νευρά μου. Δεν τσακωνόμουν με τίποτα ούτε στεναχωριόμουν για κάτι. Το Β σύμπλεγμα σου βελτιώνει και τη διάθεση. Στον τρίτο μήνα σταμάτησα τον χαλκό και στον τέταρτο άρχισα να κόβω τη B-100 στο μισό χάπι και άρχισα να παίρνω μια πολυβιταμινη την Lamberts Multi Guard High Potency την οποία και την προτείνω σε όλους. Έχει όλα τα βασικά συστατικά σε πολύ καλές ποσότητες/ποσοστά (Β σύμπλεγμα, χαλκό, σελήνιο, μαγγάνιο, ιοδινη) . Επίσης από τον τέταρτο μήνα ξεκίνησα με τη D3 της Lamberts με βάση τα γραπτά του Gibik αν και ακόμα δεν διάβασα κάτι για το πως βοηθάει στα μαλλιά. Θα προσθέσω κάτι για τον χαλκό και για το πολύ σημαντικό μαγγάνιο : Έχουν την ιδιότητα να μην απορροφούνται στο σύνολο τους από τα συμπληρώματα και καλό θα ήταν προσπαθούμε να τα παίρνουμε και από τις τροφές. Πολύ χαλκό έχει το ψωμί η τα μακαρόνια ολικής αλέσεως ενώ πολύ μαγγάνιο έχουν τα μύδια, το καστανό ρύζι , τα όσπρια, τα λαχανικά (σπανάκι, μπάμιες) και οι ξηροί καρποί.

Κλείνοντας με τα συμπληρώματα θα πρότεινα ως κορμό για να ξεκινήσει κανείς την πολυβιταμίνη Lamberts Multi Guard High Potency. Επειδή το τελευταίο διάστημα μείωσαν το μαγγάνιο μέσα της από τα 4mg στο 0,5mg, εγώ σύντομα θα προσθέσω και ένα συμπλήρωμα με μαγγάνιο της Lamberts.
Γενικά, τα συμπληρώματα για να δουλέψουν θέλουν τον χρόνο τους. Χρειάζεται υπομονή.

Η βιταμίνη D3 είναι ένα άλλο ξεχωριστό θέμα, έχει θετικά και αρνητικά. Εγώ ξεκίνησα με "σκέτη" D3 4000IU της Lamberts (δυο softgels για 8000IU καθημερινά) για ένα δίμηνο όπου παρατήρησα ένα έντονο σφίξιμο στο στήθος (κυρίως πριν κοιμηθώ) σαν να πρόκειται να πάθω έμφραγμα καθώς και διάρροια κάθε μέρα. Πιστεύω ότι για το σφίξιμο στο στήθος οφείλεται η ασβεστοποιήση των αρτηριών (απόθεση ασβεστίου στις αρτηρίες που προκαλείται από την υπερβολική παραγωγή ασβεστίου από την D3) και για τη διάρροια η προσπάθεια του εντέρου να παράξει τη βιταμίνη Κ που θα βοηθούσε στο παραπάνω πρόβλημα της ασβεστοποιησης. Τελικά - μετά από αρκετό διάβασμα στο internet - κατάλαβα ότι για να μην έχει κανείς τα παραπάνω θέματα χρειάζεται να μειώσει τη D3 (πλέον παίρνω 4000IU έως 5000IU καθημερινά) και να προσθέσει αρκετή από την απαραίτητη βιταμίνη Κ2 ΜΚ7 που απομακρύνει το ασβέστιο από τις αρτηρίες. Άρα, χρειάζεται ένας πειραματισμός σχετικά με τον συνδυασμό και τη δοσολογία της D3 και Κ2 MK7 για να μην έχει κανείς ταχυκαρδίες.

Άφησα για το τέλος τα θετικά της D3. Πιστεύω ότι την χρειαζόμαστε σε συμπλήρωμα επειδή είτε αποφεύγουμε τον ήλιο, είτε συνηθίζουμε να βάζουμε αρκετό αντηλιακό. Για να πάρουμε D3 με φυσικό τρόπο από τον ήλιο, χρειάζεται έκθεση κατά τις μεσημεριανές ώρες και χωρίς αντηλιακό, πράγμα που δεν το κάνουν οι περισσότεροι και νομίζω ότι πολύ καλά κάνουν. Τα θετικά της D3 λοιπόν είναι : 1) Ενισχύει το ανοσοποιητικό. Δεν αρρώστησα καθόλου για σχεδόν 1,5 χρόνο που παίρνω συμπληρώματα, ούτε καν ίωση δεν είχα. Θυμάμαι ότι μερικές φορές είχα μια υποψία ίωσης (ξηρότητα - γαργάλημα στο λαιμό) η οποία έφευγε αμέσως. Επίσης εξαφανίστηκαν κάποιοι πόνοι στην πλάτη, που συνήθως τους νιώθουμε κατά διαστήματα όταν κάνουμε καθιστική ζωή. 2) Μαζί με το μαγνήσιο από την πολυβιταμινη και τη διατροφή αυξήθηκε με φυσικό τρόπο η τεστοστερόνη και ίσως και η λίμπιντο! Αύξηση της τεστοστερόνης σημαίνει στύσεις με σκληρότητα και διάρκεια που έχει κανείς όταν είναι 18 χρονών. Βέβαια δεν την μέτρησα την αύξηση, αλλά βλέπω τα συμπτώματα - αποτελέσματα , ενώ έχω διαβάσει ότι η βελτίωση συμβαίνει σε όσους παίρνουν D3. 3) Το τελευταίο καλό της D3 είναι ότι βελτιώνει πολύ τη διάθεση.

Θα περίμενα από τον Gibik να μας πει αν γνωρίζει πως η D3 βοηθά στα γκρίζα μαλλιά και την παραγωγή μελανίνης.
Για τα περισσότερα που σας έγραψα μπορώ να σας δείξω και τα λινκ που πήρα τις πληροφορίες. Αξίζει να τα δοκιμάσει κάνεις, πάντα σε συνδυασμό με καλή διατροφή, και αποφυγή του αλκοόλ για 1-2 ώρες πριν και μετά τη λήψη. Εγώ ελπίζω από τον δεύτερο χρόνο τα ξανθά που έχω τώρα στους 14 μήνες να γίνουν πάλι καστανά, και αν καταφέρω να κόψω τους καφέδες ίσως δοκιμάσω και το ginseng η την τυροσίνη. Η βελτίωση προς το ξανθό χρώμα ισχύει και για τα γένια , αν και νομίζω ότι αυτά θέλουν πολύ περισσότερο χρόνο και υπομονή....

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ήθελα να το μοιραστώ. Θα επανέλθω μόλις δω κι άλλη βελτίωση. Αν δω ότι τα περισσότερα μαλλιά επανήλθαν στο φυσικό τους χρώμα θα συνεχίσω για να τα διατηρήσω μόνο με την πολυβιταμινη της Lamberts , πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Γεια σου φίλε και ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.
Περιλιπτικά τώρα και θα προσπαθήσω να ξαναεπανέλθω σύντομα.
1)Δεν έγραψα ποτέ να παίρνουμε βιταμίνη D3, έγραψα ότι η έκθεση στον ήλιο για να δημουργείται βιταμίνη D3 από τον οργανισμό πρέπει να είναι δεδομένη. Χωρίς ηλιοθεραπεία στο χρονικό ελάχιστο διάστημα που μας λένε οι γιατροί δεν υπάρχει ισορροπημένος οργανισμός, αντιθέτως δημιουργούνται πολλά προβλήματα. Μια Σουηδική μελέτη που είχα διαβάσει πριν χρόνια και δεν μπορώ να την βρώ έλεγε ότι στους Σουηδούς που συμμετείχαν στην μελέτη ξαναγύρισαν τα άσπρα μαλλιά στο χρώμα τους με συγκεκριμένη ώρα έκθεσης στον ήλιο κάθε μέρα και κάποιες απο τις βιταμίνες του Β συμπλέγματος, τόσο απλά. Η βιταμίνη D3 συμβάλει στην παραγωγή μελανίνης στα τριχοθυλάκια, είναι αυτονόητο. Δηλαδή δεν κατανοούμε π.χ. γιατί οι βόρειοι είναι ξανθοί και γαλανομάτηδες και οι άραβες είναι μελαχροινοί κλπ. Θα μου πείτε που είναι η μελέτη? Θα ψάξω να την βρώ. Εγω δεν χρειάζομαι να πιστώ, με το που είδα στα 35-36 μου, άσπρες τρίχες έκατσα και διάβασα και δεν άσπρισα γιατί από 38-39 χρονών πήρα το τότε μελανκόρ και τα έφτιαξε όλα. (δεν το συστήνω όμως γιατί δεν είναι το ίδιο με τότε) ενώ και οι γονείς μου στην ηλικία αυτή άρχισαν και στα 40 ήταν άσπροι. Εχω φτάσει 48 ετών και ακόμα είμαι εντάξει, υπάρχει μέλος σε αυτό το νήμα που με ξέρει και μπορεί να επιβεβεβαιώσει.
2)Ο καφές καταστρέφει τις βιταμίνες ναι. Δεν θέλει πολύ καφέ.
3)Είχα διαβάσει σε αμερικάνικο περιοδικό το 2005 ότι οι Αμερικανοί το 1970 έπαιρναν χάπια μικροκυκλοφορίας του αίματος για να σταματήσουν την αύξηση των άσπρων μαλλιών και μήπως ξαναγυρίσουν τα άσπρα στο χρώμα τους. Επίσης το2005-6 υπήρχε η φήμη στην Αμερική ότι η Loreal θα κυκλοφορήσει χάπι για τα άσπρα μαλλιά πράγμα που δεν έγινε ποτέ γιατί είναι τόσο μεγάλη η βιομηχανία των βαφών μαλλιών, κομμωτήρια κλπ που αν κυκλοφορούσαν τέτοια χάπια θα καταστρεφόταν όλη αυτή η τεράστια βιομηχανία και χιλιάδες θέσεις εργασίες και θα χανόταν ΠΟΛΥ χρήμα μακροπρόθεσμα...
Οπότε δεδομένου ότι έχω πειραματιστεί με την καλή κυκλοφορία του αίματος έχω καταλήξει στο προσωπικό μου συμπέρασμα ότι μόνο αυτό αρκεί να σκουρήνουν τα άσπρα αλλά βοηθά και στην τριχόπτωση. Χρήστο άργησαν να σκουρήνουν τα μαλλιά σου λόγω της μη λήψης συμπληρώματος που θα διευκόλυνε την κυκλοφορία του αίματος με γνώμονα το ότι δεν αθλήσε. Αν αθλήσε με αερόβια τότε πέστο να καταλάβουμε γιατί σου πήρε τόσο καιρό.
4) Μην πάρεις L-Tyrosine δεν είναι ασφαλές για πάνω από 4 μήνες και παίζει με τον θυρεοειδή. Αντί για αυτό ιωδίνη που είναι και ασφαλής.
 

Gibik

Active Member
Το να νομιζεις οτι οι ασπρες τριχες οφειλονται σε ελλειψη βιταμινων και να προτεινεις θεραπειες με συμπληρωματα και μαλιστα για δυο χρονια ειναι επικινδυνο.Γραφεις σαν να εισαι γιατρος ενω δεν εισαι.Το αναφερω οχι τοσο για σενα αλλα για αλλα μελη που διαβαζουν.
Μην ακουτε κανεναν οσο αναφορα αγωγες και δοσολογιες σε φαρμακα και βιταμινες.Παντα να ρωτατε καποιον ειδικο.Στα φορουμ μπορει να γραφει ο καθενας οτι θελει.
Υπάρχει γιατρός εδώ σε αυτό το νήμα και πειραματίζεται και αυτός με αυτά όπως εμείς. Αν κάναμε επικινδυνότητες θα μας το έλεγε. Πιστεύεις ότι τα τρόφιμα που κυκλοφορούν είναι όλα καλά? τα φυτοφάρμακα? οι ορμόνες?
Γνωρίζεις τι ζημιά κάνουν στο κεφάλι οι βαφές? Ειμαστε άντρες αμα τα βάψουμε ενω έχουμε πρόβλημα τριχόπτωσης δεν θα μείνει τρίχα.
 
Μπλουζα