Βαση για τοπικη φινα...???

wtf21

Member
Μπορει καποιος να μου βρει μια βαση για να φτιαξω τοπικη φινα??? (δεν θελω jojoba λογω λιπαροτητας ή propylene glycol λογω αλλεργιας,μεχρι τωρα εβαζα to l'oreal serioxyl αλλα θελω να μειωσω το κοστος γιατι αυτα εκανε 20+ το μπουκαλακι μαζι με τα χαπια proscar πηγαινα 35ευρω ) (γενικα θελω κατι οικονομικο,χωρις να εχει μεσα λιπαρες ουσιες κ οινοπνευμα )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Fagron... Espumil me Fina κόστος 30ευρω τα 100 μλ, σε βγάζει ενάμιση μήνα. Χωρίς πρπλνγλκλ και αλκοόλη, δε λαδωνει αλλά αφήνει το μαλλι θαμπό όταν στεγνώσει.

Η νέα βάση το trichosol h trichofoam λαδωνει. Είναι όμως άλλη φάση.
 

Tsek

Well-Known Member
Ερώτηση 1.

Ποιές είναι οι αναλογίες και τα υλικά που πρέπει να μπουν. (Υπάρχουν κάπου στο φόρουμ?)

Ερώτηση 2.

Υπάρχει όντως ορατό αποτέλεσμα με τοπική εφαρμογή?
 

wtf21

Member
προιοντα εμποριου βαζουν 0,1% , αυτο σημαινει 100mg μεσα σε 100ml (εν γνωση οτι 1000mg=1gr, 1gr νερου=1ml)
 

wtf21

Member
tasos33 εμενα με πειραζε και ο αφρος του rogain, αυτο λες να πειραξει , να μου κανει αλλεργια ή φλεγμονες στο δερμα?
 

tasos33

Well-Known Member
Μπορείς να πάρεις μόνο την βάση 100μλ και να προσθέσεις ίσο προσαρ θες. Δέκα με δεκαπέντε ευρώ πρέπει να κοστίζει.

Από φλεγμονές κ αλλεργία σε εμένα τίποτα, δεν περιέχουν ppg η αλκοόλη οπότε δύσκολο.
 

Georgex6

Well-Known Member
Εγώ θέλω να φτιάξω τοπική ντουταστεριδη χωρίς ομως να περνάει στο αίμα
Ο αφρός της fargon ειναι μια λύση θα ρωτγσω γιατρο και φαρμακοποιο αλλα πιστεύω οτι υπαρχει απορρόφηση το βλέπω απο την φίνα και δεύτερο γύρω στις 20 μερες με ενα μηνα μετα βουλώνει το στόμιο και δεν πετάει τον αφρό
 

Tsek

Well-Known Member
Αν λιωσουμε 5 χαπακια προσκαρ μεσα σε 60 ml που ειναι το regain και τα ψεκαζουμε θα υπαρχει διαφορά?
 

Georgex6

Well-Known Member
ο καθε οργανισμοσ ειναι διαφορετικος οποιοσ δεν αντεχει την φινα σε χαπι το λιγοτερο που μπορει να κανει ειναι να ψαχτει με τοπικη εχει καποια αποτελεσματα και λιγοτερες παρενεργιες
οποτε πειραματισου
εγω θαελω να πειραματιστω με τοπικη ντουτα αλλα θα γινει με καθοδηγηση φαρμακοποιου η γιατρου
οποιοσ εχει δοκιμασει η εχει καποια ιδεα ασ βοηθησει
 

Jimlykos

Member
Σκεφτομουν μηπως η τοπική φίνα θα είναι αρκετά αποτελεσματική αν τη βάλεις μετά από roler. Ώστε να υπάρχει αρκετή απορρόφηση και πάλι να μη δημιουργεί παρενέργειες.
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Γραφω πεντε κουβεντες, και οτι φανει χρησιμο, καλως.

Υπαρχουν ρετσετες για συνταγες "vanishing cream" δηλαδη κρεμα τοπκη που απορροφιεται τοσο γρηγορα απο το δερμα, που τη λενε οτι εξαφανιζεται... μεχρι να βρω κατι φωτοκοπιες μου και να τις ανεβασω εδω, δες γκουγκλε τι βγαζει.

Στο εμποριο κυκλοφορουν ετοιμες κρεμες καλυντικες, υποαλλεργικες, που δεν λαδωνουν π.χ. η κρεμα Lavillon, δεν ξερω εαν κυκλοφοραει ακομα, την ειχα χρησιμοποιησει για το στεροειδες σπιρολακτονη... ρωτηστε τα παλια γνωστα φαρμακεια τι προτεινουν, ειναι και φαρμακεια που δεν πουλανε μονο, αλλα εκτελουν και συνταγες...

Στα ειδη φαρμακειου, μεγαλοι εφοδιαστικοιι οικοι π.χ. ΠΑΣΥΦΑΡΜ, εχουνε ετοιμες κρεμες βασης, να ερωτηθουν...

Προμηθευτες χημικων οπως : Ρουμπουλακης, Μανης, Καλογεροπουλος, Μαντζιος, μεγαλοι και παλιοι οικοι, κατι θα εχουν να προτεινουν....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Όχι δεν υπάρχει διαφορά, πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις, η πρόταση της fagron έχει πέσει στο τραπέζι διότι δεν περιέχει προπυλενογλυκολη και οινοπνευμα
 

tasos33

Well-Known Member
Σωστή η παρατήρηση σου, εύκολο σχετικά να βρεθούν το θέμα όμως είναι να μπορεί να δέσει η δραστική που θέλουμε(φίνα η ντουτα) με την κρέμα-βάση ώστε να απορροφηθεί η ουσία που θέλουμε. Εκεί θέλει ψάξιμο.


Γραφω πεντε κουβεντες, και οτι φανει χρησιμο, καλως.

Υπαρχουν ρετσετες για συνταγες "vanishing cream" δηλαδη κρεμα τοπκη που απορροφιεται τοσο γρηγορα απο το δερμα, που τη λενε οτι εξαφανιζεται... μεχρι να βρω κατι φωτοκοπιες μου και να τις ανεβασω εδω, δες γκουγκλε τι βγαζει.

Στο εμποριο κυκλοφορουν ετοιμες κρεμες καλυντικες, υποαλλεργικες, που δεν λαδωνουν π.χ. η κρεμα Lavillon, δεν ξερω εαν κυκλοφοραει ακομα, την ειχα χρησιμοποιησει για το στεροειδες σπιρολακτονη... ρωτηστε τα παλια γνωστα φαρμακεια τι προτεινουν, ειναι και φαρμακεια που δεν πουλανε μονο, αλλα εκτελουν και συνταγες...

Στα ειδη φαρμακειου, μεγαλοι εφοδιαστικοιι οικοι π.χ. ΠΑΣΥΦΑΡΜ, εχουνε ετοιμες κρεμες βασης, να ερωτηθουν...

Προμηθευτες χημικων οπως : Ρουμπουλακης, Μανης, Καλογεροπουλος, Μαντζιος, μεγαλοι και παλιοι οικοι, κατι θα εχουν να προτεινουν....
 

Tsek

Well-Known Member
Μπορει καποιος να μου βρει μια βαση για να φτιαξω τοπικη φινα??? (δεν θελω jojoba λογω λιπαροτητας ή propylene glycol λογω αλλεργιας,μεχρι τωρα εβαζα to l'oreal serioxyl αλλα θελω να μειωσω το κοστος γιατι αυτα εκανε 20+ το μπουκαλακι μαζι με τα χαπια proscar πηγαινα 35ευρω ) (γενικα θελω κατι οικονομικο,χωρις να εχει μεσα λιπαρες ουσιες κ οινοπνευμα )
Γενικά όμως είδες αποτελεσμα με τοπική χρήση?
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Εκεί θέλει ψάξιμο

Υπαρχει ενα βιβλιο, το λενε "MERCK INDEX". Εκει αναγραφονται ολες οι χημικες ουσιες, και σε περιπτωση οργανικων χημικων, και οι ουσιες που διαλυονται αυτες... Στις τελευταιες εκδοσεις του, πρεπει να εχει καταχωριση και για φινα και για ντουτα, φυσικες και χημικες τους ιδιοτητες, και το που διαλυονται. Το βιβλιο το εχουνε ολα τα σχετικα ΑΕΙ, κλπ. και τα μεγαλα βιβλιοπωλεια, ενα ξεφυλισμα κανει κανεις, και βλεπει τι γραφει. Μπορει και εγω σε εντος του Γεναρη καπου να το πετυχω και να γραψω εδω τι βρηκα οτι λεει για το θεμα.

Υπαρχει και ο οδηγος CAS = Chemical Abstracts, γραφει τετοια πραγματα για καθε ουσια.
Μπορει και η wikipedia κατι να λειε.

Εαν παει καποιος κατα τις 11 το πρωι στην εταιρεια που πουλαει το Προσκαρ, και ζητησει να δει τον ανθρωπο που εναι ο "Product Manager" για το Προσκαρ, μπορει να του ζητησει το βιβλιαρακι που ονωμαζεται "Μονογραφια Φαρμακου" οπου αναγραφονται με λεπτομερεια η φαρμακοκινητικη και οι ιδιοτητες της φινα, και εαν δεν λειε εκει αρκετα, να παρακαλεσει τον ανθρωπο αυτο να ρωτησει για παρτη σας τα κεντρικα της εταιρειας, για το που που διαλυονται φινα και ντουτα...
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Υπαρχει και ενα χημικο, που το λενε DMSO, δηλαδη διμεθυλ σουλφοξαιντ, που εισχωρει στο δερμα,
και με οτι το ανακατεψεις, το παρασερνει μαζυ του, ειναι φτηνο, μπορει και αυτο να φανει χρησιμο.
 

wtf21

Member
για βαση κατι φτηνο που να μην πειραζει, βρηκαμε? να καταληξουμε καπου ρε παιδια.... (επισης μην ψαχνουμε στην αλλη ακρη του κοσμου και απο σιτε και ιστοριες, στο φαρμακειο υπαρχει κατι?)
 

wtf21

Member
ειχα διαβασει παντως για το ποσο πρεπει να βαλουμε οτι ειναι 0,1% (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ 1% , 0,1% κ στο εμποριο τοσο βαζουν),ποσοτητα 0.25% αντιστοιχει σε 1mg φινα σε χαπι ( απορροφηση του καθε ποσοστου απ το δερμα)
 

wtf21

Member
πηρα απ το skroutz to trichogen lotion. ειναι κατα της λιπαροτητας ,της πυτιριδας ,της σμηγμ. δερματ. και κατα τις τριχοπτωσης, αλλα το πιο σημαντικό λεει οτι κανει για βαση (δλδ οτι πρεπει για να φτιαξω τοπικη φινα). 15ευρω κανει ,0,1% εφτιαξα (δεν χρησιμοποιω το ψεκαστηρι του trichogen μην κολλησει η φινα εκει). 2 μερες το εχω ολα καλα μεχρι στιγμης καμια φλεγμονη, σαν να εχω βαλει νερακι στο κεφαλι μου, μια χαρα.
 

Georgex6

Well-Known Member
μιλησα με τον φαρμακοποιο που μου φτιαχνει τον αφρο μου ειπε οτι ο αφροσ δεν περιεχει προπυλενη και αιθανολη εχει καποια αιθερια ελαια για τοπικη ντουτα ειπε πως δεν υπαρχει πρωτη υλη και οταν του ειπα για το avodart μου ειπε οτι δεν δυαλυεται καλα
 
Μπλουζα