Αφαιρεση κυστεων και σπιλων.

Joan87

Active Member
Καλησπερα σε ολους!! Σημερα ειπα να ανοιξω θεμα εκτος τριχοπτωσης και θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη γιατρου.
Ενδιαφερομαι να απαλλαχθω απο καποια σημαδια ακμης...αλλα κυριως να βγαλω 2-3 κυστες η οτι ειναι τελος παντων και 2 σπιλους (επιπεδες ελιτσες) μικρους.Βρισκονται ολα στην περιοχη του προσωπου.
Εχω κλεισει ηδη ραντεβου με τον κυριο τζερμι@ για εξεταση, αμεσα και σημερα θα κλεισω με εναν ακομα γιατρο στην περιοχη μου.Πιθανολογω οτι τα περισσοτερα θελουν τομη για να αφαιρεθουν και επειδη ειναι στο προσωπο, φοβαμαι για τυχον σημαδια.
Μιλησα με τον κυριο τζερμι@ στο φβ και μου ειπε πως καποια ισως να μπορουν να βγουν και με καυτηριασμο, αλλα αυτο θα το κρινει αφου πρωτα με εξετασει.
Το θεμα ειναι οτι θελω να επισκεφθω 2-3 γιατρους για να παρω γνωμες και οχι να παω κατευθειαν στον "πρωτο τυχοντα".
Για ευνοητους λογους εννοειται.
Τομη θα κανω μονο σε περιπτωσεις οπου η λυση ειναι μονοδρομος, ομως πρωτα θελω να εχω διασταυρωσει γνωμες ωστε να ειμαι σιγουρη.
Υπαρχει καποιος απο εσας που να εχει παει ο ιδιος η καποιος γνωστος του στον κυριο τζερμι@ η σε καποιον αλλον γιατρο και να εχει μεινει ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα χωρις σημαδια κτλ;
Υ.Γ. επειδη μιλαμε με ονοματα, μπορειτε να μου στειλετε και πμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Θέλει προσοχή. Πρέπει να ξέρεις αν είναι καλοήθης η όχι ο σπιλος. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τα υπόλοιπα.

Πρώτον με Νυστέρι θα έχεις ουλή. Είναι ξεπερασμένο.

Δεύτερον υπάρχει τρόπος μεταφοράς ιστού στο κομμάτι που κόβει το Νυστέρι ώστε να μην υπάρχει η κλασική ουλή. Επίσης κακός τρόπος γιατί θα έχεις ουλή γύρω γύρω.

Τρίτον είναι το λέιζερ. Γίνεται με η χωρίς τοπική ένεση για τον πόνο. Θέλει καλό χέρι, λέιζερ με διοξείδιο και μυαλό. Σκοπός είναι να πάρει το μέρος του σπιλου σε βάθος παράλληλα με την επιφάνεια του δέρματος για να μην δημιουργήσει τρύπα και ουλή. Έτσι όμως δεν αφαιρείται ο σπιλος από την ρίζα και αν είναι κακοήθης τότε... έχεις πρόβλημα.

Το θέμα είναι αν το σώμα έχει προδιάθεση για υπερτροφική ουλή η κελοειδες. Το δεύτερο χλωμό μιας και είναι σπάνιο. Το πρώτο όμως το έχει πολύς κόσμος. Σχεδόν πάντα δεν θα έχεις θέμα στο πρόσωπο για υπερτροφία αλλά σε σημεία όπως λαιμός, χέρια, στήθος κλπ. Σε περίπτωση που έχεις, το καταπολεμάς με μερικούς τρόπους.

Πρώτον διατηρείς την εγχειρισμένη περιοχή πεντακάθαρη. Δεύτερον δεν βάζεις τίποτα πάνω μέχρι να κλείσει. Τρίτον βάζεις αυτοκόλλητα σιλικόνης για να μήνα σχεδόν όλα μέρα για να ασκεί συνεχή πίεση και να περιορίσει την δημιουργία ουλης. Αποφεύγεις να το βλέπει ο ήλιος τις πρώτες μέρες. Το σημάδι για να φύγει και να γίνει ένα με το δέρμα θέλει μήνες και πάντα θα έχει μια μικρή δυσχρωμια που με τα χρόνια θα γίνει μηδαμινή.

Σε περίπτωση που γίνει υπερτροφική ουλή υπάρχει και η επιλογή ενέσιμων στεροειδων στο σημείο για να διαλύσει το ερωτερικο της ουλης και να την κάνει πιο επίπεδη. Υπάρχει και η δυνατότητα ξυσιματος με λέιζερ της περιττης επιφάνειας αλλά πρέπει να γίνει αμέσως μετά την εμφάνιση της.

Για ουλές από ακμή δεν μπορώ να σου πω εμπειρικά γιατί δεν έχω. Αλλά το ντερμαρολλερ και το λέιζερ είναι γνωστές και αποτελεσματικές μέθοδοι, το δεύτερο δε με μεγάλο διαστημα αποθεραπείας.
 

Joan87

Active Member
Καλησπερα!! Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!! Δαβασα οσα εγραψες! Πηγα προχθες για εξεταση μαλλιων και εξεταση του προσωπου!
Η μια ειναι κυστουλα. Τα υπολοιπα ηταν απλες επιπεδες μικρες ελιτσες που ομως λογω της κυστικης ακμης που ειχα παλιοτερα καθως και λανθασμενης προστασιας απο τον ηλιο, γτ δεν εβαζα καν αντιηλιακο οταν πηγαινα για μπανιο, 2 απο αυτες καπως πρηστηκαν. Μην φανταστεις τπτ σπουδαιο.
Ειναι στο χρωμα του δερματος.
Πηγα στην κλινικη του κυριου τζερμια. Μου ειπαν πως ολα φευγουν με λειζερ οπως ειπες.οσο για την κυστουλα κατι ανεφεραν για "ξυσιμο". Δεν ξερω αν εξετασαν αν ειναι καλοηθεις η οχι. Πως το κοιτανε αυτο;; και τι θεμα μπορει να εχω αν ειναι κακοηθεις;;
δεν ξερω καν πως λεγεται η εξεταση που εκαναν. Δεν το συγκρατησα. κοιταξαν και καποια σημαδακια ακμης που ειχα ταυτοχρονα. Καπου με εβαλαν να στηριξω το κεφαλι και εβγαλαν φωτος που τις κοιταξαν μετα στον υπολογιστη.
100 ευρω για την καθε βλαβη μου ζητανε...
Επισης μου ειπαν πως δεν μενει σημαδι αν ακολουθησω τις οδηγιες. Να το τολμησω;; δεν ξερω ποιος θα μου κανει το λειζερ....
Παντως 2 γυναικες με εξετασαν..και υστερα με πηγαν στον κυριο τζερμια που απλα ειπε και εκεινος οτι φευγουν με λειζερ. Αυτο. Τοσο ευκολο ειναι να μεινει σημαδι;; επειδη κατι ειπες για μυαλο και χερι κτλ. Να κανω αρχικα λειζερ σε μια και να δω πως θα παει;;
Α και κατι ακομα, απο την στιγμη που δεν αφαιρειται ο σπιλος σε βαθος, ξαναβγαινει;;
Μου εδωσαν και συγκεκριμενα προιοντα για να καθαρισει το δερμα πριν κανω το λειζερ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joan87

Active Member
Αν δεις και στο αβαταρ μου φαινεται κατι σαν κοκκινιλα κοντα στα χειλη. Εκει ηταν μια επιπεδη μικρη ελιτσα.. που υστερα απο ενα μπανιο στην θαλασσα κοκινισε και πρηστηκε απο τον ηλιο. Φαινεται ερεθισμενο αν προσεξεις. Εχει παραμεινει ετσι...αλλα στο χρωμα του δερματος πλεπν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
Ο σπιλος που δεν αφαιρείται από την ρίζα μπορεί να ξαναβγεί απλά μικρότερος και επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία. Συνήθως ο γιατρός θα σου πει ότι Αν ξαναβγεί θα σου τον αφαιρέσει δωρεάν. Οι επίπεδες δεν βγαίνουν ποτέ με νυστερι η από την ρίζα γιατί η ρίζα τους είναι βαθιά. Αυτό σημαίνει καυτηριασμό απλά εδώ είναι το πρόβλημα γιατί πρέπει να ξέρεις αν είναι καλές γιατί δεν γίνεται βιοψία όποτε θα τις δουν με μεγεθυντικο φακό για χρώμα, σχήμα κλπ. Ξύσιμο συνήθως κάνουν σε ουλές. Δεν γνωρίζω για κύστες κάτι θα στα πει ο γιατρός. Το μυαλό το ανέφερα στο να ξέρει πως να χειριστεί την κάθε περίπτωση και το χέρι για να κάνει όσο καλύτερο κάψιμο με συνεπώς καλύτερο αποτέλεσμα. Στα σημεία που ανέφερες βέβαια σπάνια να έχεις θέμα μετά. Θα γίνουν επίπεδα και δεν θα φαίνεται σχεδόν τίποτα ακόμα και χωρίς μακιγιάζ. Καλή τύχη.
 

aeratos28

Just aeratos
Sorry για το άκυρο,αλλά λες στο άβαταρ σου για κοκκινίλα κτλ..εσύ στην φωτό??
Αν δεις και στο αβαταρ μου φαινεται κατι σαν κοκκινιλα κοντα στα χειλη. Εκει ηταν μια επιπεδη μικρη ελιτσα.. που υστερα απο ενα μπανιο στην θαλασσα κοκινισε και πρηστηκε απο τον ηλιο. Φαινεται ερεθισμενο αν προσεξεις. Εχει παραμεινει ετσι...αλλα στο χρωμα του δερματος πλεπν.
 

Joan87

Active Member
Ναι εγω ειμαι. Και φαινεται και η κοκκινιλα αν δειτε γτ ειναι τραβηγμενη απο το προηγουμενο καλοκαιρι οπου και ερεθιστηκε απο τον ηλιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Ο σπιλος που δεν αφαιρείται από την ρίζα μπορεί να ξαναβγεί απλά μικρότερος και επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία. Συνήθως ο γιατρός θα σου πει ότι Αν ξαναβγεί θα σου τον αφαιρέσει δωρεάν. Οι επίπεδες δεν βγαίνουν ποτέ με νυστερι η από την ρίζα γιατί η ρίζα τους είναι βαθιά. Αυτό σημαίνει καυτηριασμό απλά εδώ είναι το πρόβλημα γιατί πρέπει να ξέρεις αν είναι καλές γιατί δεν γίνεται βιοψία όποτε θα τις δουν με μεγεθυντικο φακό για χρώμα, σχήμα κλπ. Ξύσιμο συνήθως κάνουν σε ουλές. Δεν γνωρίζω για κύστες κάτι θα στα πει ο γιατρός. Το μυαλό το ανέφερα στο να ξέρει πως να χειριστεί την κάθε περίπτωση και το χέρι για να κάνει όσο καλύτερο κάψιμο με συνεπώς καλύτερο αποτέλεσμα. Στα σημεία που ανέφερες βέβαια σπάνια να έχεις θέμα μετά. Θα γίνουν επίπεδα και δεν θα φαίνεται σχεδόν τίποτα ακόμα και χωρίς μακιγιάζ. Καλή τύχη.

Με ειδαν σε φως κτλ. Οχι με μεγεθυντικο ομως απο οτι θυμαμαι. Σε ευχαριστω πολυ παντως :) οταν προχωρησω με το λειζερ θα ενημερωσω!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα