Αυνανισμος και τριχοπτωση.

ceman

New Member
Καλησπερα.
Ειμαι 18 χρονων και εχω υποθυροειδη ως αποτελεσμα να εχω και αραιωση.
Πριν 2 μηνες που εκανα και την εξεταση του θυροειδη,εκανα και για το DHT,οπου βγηκε 999,λιγο πιο πανω απο το οριο.Μετα απο 1 μηνα που επαιρνα saw palmetto κατεφερα και το πηγα 290.
Ωστοσο μετα απο μια εβδομαδα εψαχνα αν ο αυνανισμος εχει σχεση με την τριχοπτωση.
Απο τα λεγαμονα του ιντερνετ ειδα πως οντως μετα τον αυνανισμο η τεστοστερονη γινεται DHT.
ειπα να κανω ενα μικρο τεστ.επι 4-6 μερες το εκανα παιρνοντας επισης saw palmetto.την τελευτεα μαλιστα το κανα διπλου.
την επομενη μερα εκανα εξεταση DHT,και μετα απο 2 μερες βγηκε με αποτελεσμα 490.
απο αυτο βγαινει ενα συμπερασμα οτι οντως μετα απο τον αυνανισμο ανεβενει το DHT,οπου μπορει να κανει το θεμα της τριχοπτωσης μεγαλυτερο.Προσωπικα το σταματησα ωστε να φτιαξω και το προβλημα του θυροειδη αλλα και προπαντος του μαλλιου.
ΑΥΤΑ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

letssee

Member
Kαι εγω απο αυτα που εχω δει στο internet η τεστοστερονη μειώνεται στον οργανισμο μετα την εκσπερματωση οπότε ειναι πιθανον να ευνοειται η μετατροπη της τεστο σε DHT για να αντισταθμισει αυτη τη μειωση (μια σκεψη)
 

sven

Active Member
Το είχα διαβάσει και εγώ κάπου στο internet αλλά ειπα τότε ...μαλακιεςςς

Και αν ισχύει έτσι τότε πως καταλαβένει ο οργανισμός την διαφορά του σεξ απο την μ@λ@κια ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Και αν ισχύει έτσι τότε πως καταλαβένει ο οργανισμός την διαφορά του σεξ απο την μ@λ@κια ;

Στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός αντιλαμβάνεται και 2ο άτομο στην περιοχή...στην 2η μόνο τη χήρα με τα 5 ορφανά...
Οκ πέραν του χαβαλε, σίγουρα κατά την εκσπερμάτωση εκρινονται ορμόνες που επηρεάζουν διάφορες λειτουργίες, νομίζω ανεβαινει η προλακτίνη και όσο μεγαλώνει κανείς σε ηλικία δε πέφτει εύκολα κ αυτό κάτι προκαλεί στην dht- αυξηση νομίζω μέχρι να πέσει ή προλακτινη. Δε τα θυμάμαι
κ πολύ καλά...αλλά οκ αν μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...αν πάλι τον κανείς σφεντόνα 10 φορές τη μέρα...ε στο τέλος όχι τα μαλλιά αλλά και τ αρ@@@δια θα σου πέσουν...
 

calchas

Member
letse τις περιόδους που πηδαω σαν σκύλος κ εκσπερματωνω unlimited η τριχόπτωση μειώνεται πολυ
Φίλε, η τριχόπτωση δεν έχει καμμία σχέση με την ανδρογενή αλωπεκία.Ένας καθ'ολοκληρίαν φαλακρός έχει ακριβώς τον ίδιο αριθμό τριχοθυλακίων με έναν μακρυμάλλη.Η διαφορά τους είναι ότι στον φαλακρό τα τριχοθυλάκια έχουν υποστεί miniaturazation(σμίκρυνση)και έχουν γίνει χνούδι(vellus).To διευκρινίζω αυτό,γιατί γνωρίζω αρκετούς που φαντασιώνονται ότι πάσχουν από τριχόπτωση απλά και μόνο επειδη βλέπουν τρίχες στην χτένα ή το μαξιλάρι αγνοώντας ότι το να χάνεις 100-150 τρίχες την ημέρα είναι απολύτως φυσιολογικό.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καλησπερα.
Ειμαι 18 χρονων και εχω υποθυροειδη ως αποτελεσμα να εχω και αραιωση.
Πριν 2 μηνες που εκανα και την εξεταση του θυροειδη,εκανα και για το DHT,οπου βγηκε 999,λιγο πιο πανω απο το οριο.Μετα απο 1 μηνα που επαιρνα saw palmetto κατεφερα και το πηγα 290.
Ωστοσο μετα απο μια εβδομαδα εψαχνα αν ο αυνανισμος εχει σχεση με την τριχοπτωση.
Απο τα λεγαμονα του ιντερνετ ειδα πως οντως μετα τον αυνανισμο η τεστοστερονη γινεται DHT.
ειπα να κανω ενα μικρο τεστ.επι 4-6 μερες το εκανα παιρνοντας επισης saw palmetto.την τελευτεα μαλιστα το κανα διπλου.
την επομενη μερα εκανα εξεταση DHT,και μετα απο 2 μερες βγηκε με αποτελεσμα 490.
απο αυτο βγαινει ενα συμπερασμα οτι οντως μετα απο τον αυνανισμο ανεβενει το DHT,οπου μπορει να κανει το θεμα της τριχοπτωσης μεγαλυτερο.Προσωπικα το σταματησα ωστε να φτιαξω και το προβλημα του θυροειδη αλλα και προπαντος του μαλλιου.
ΑΥΤΑ

Καλησπερα λυδιε
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
κανε πλακα να μεινα γιαυτο φαλακρος...πρεπει να τις κοψω τις 2 φορες την μερα.......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα