Αρχίζω και ρετάρω...

mikipitri

Member
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον από το forum αλλά τις τελευταίες δύο-τρεις εβδομάδες έχω παρατηρήσει ότι αρχίζω και ψιλορετάρω. Τι εννοώ: Από εκεί που φημιζόμουν για τη μνήμη μου το τελευταίο διάστημα αρχίζω και ξεχνάω ονόματα, αριθμούς, γεγονότα. (δηλαδή μου συστήνεται κάποιος και σε δυο λεπτά έχω ξεχάσει το όνομά του... νιώθω λες και γέμισε ο σκληρός μου δίσκος και χρειάζεται delete σε κάποια δεδομένα:):):) ) Κάποιες φορές με συλλαμβάνω να μην είμαι συγκεντρωμένος και γενικά σαν να βρίσκομαι αλλού!
Παίζει να είναι έλλειψη κάποιας βιταμίνης (σκέφτομαι για μαγνήσιο), μήπως παίζει ρόλο ο υποθυρεοειδισμός που έχω ή λέτε να είναι κάτι πιο σημαντικό? Και αν ναι σε ποιον γιατρό να ψαχτώ? Πριν ένα χρόνο ακριβώς που είχα κάνει εξετάσεις ήταν όλα φυσιολογικά. Κάθε γνώμη ευρόσδεκτη! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Εγώ κάτι τέτοιο πάθαινα όταν έπαιρνα φιναστερίδη ή όταν έκανα περίεργες δίαιτες.
 
και εγω ενω εχω απιστευτη μνημη το παθαινω οπως και ο ακης ειπε οταν κανω διαιτα για γραμμωση,οταν ειμαι σε περιοδο με αρκετο αγχος και οταν παλιοτερα ειχα καποιες μερες που μου επεφτε στα ταρταρα ο σιδηρος
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον από το forum αλλά τις τελευταίες δύο-τρεις εβδομάδες έχω παρατηρήσει ότι αρχίζω και ψιλορετάρω. Τι εννοώ: Από εκεί που φημιζόμουν για τη μνήμη μου το τελευταίο διάστημα αρχίζω και ξεχνάω ονόματα, αριθμούς, γεγονότα. (δηλαδή μου συστήνεται κάποιος και σε δυο λεπτά έχω ξεχάσει το όνομά του... νιώθω λες και γέμισε ο σκληρός μου δίσκος και χρειάζεται delete σε κάποια δεδομένα:):):) ) Κάποιες φορές με συλλαμβάνω να μην είμαι συγκεντρωμένος και γενικά σαν να βρίσκομαι αλλού!
Παίζει να είναι έλλειψη κάποιας βιταμίνης (σκέφτομαι για μαγνήσιο), μήπως παίζει ρόλο ο υποθυρεοειδισμός που έχω ή λέτε να είναι κάτι πιο σημαντικό? Και αν ναι σε ποιον γιατρό να ψαχτώ? Πριν ένα χρόνο ακριβώς που είχα κάνει εξετάσεις ήταν όλα φυσιολογικά. Κάθε γνώμη ευρόσδεκτη! ;)

Πολλά θα μπορούσε να είναι, για να μην σε ζαλίζω πάρε για αρχή μια πολυβιταμίνη και φρόντισε να κοιμάσαι το χρονικό διάστημα που πρέπει και θα δεις σε κάνα τρίμηνο.
 

mikipitri

Member
Τη φίνα την έχω κόψει εδώ και δύο χρόνια άρα δεν παίζει να οφείλεται εκεί. Δίαιτα δεν κάνω, το αντίθετο μάλιστα. Σε αυτό το διάστημα των 2-3 εβδομάδων έχω τρελή όρεξη και μάλιστα έχω πάρει και 2-3 κιλά. Αυτό που είπε ο Soralteno με τον ύπνο με βάζει σε σκέψεις... Ξυπνάω από μόνος μου στις 6.00 κάθε πρωί λες και έχω ενσωματωμένο ξυπνητήρι. Σίγουρα έχω αρκετό άγχος λόγω δουλειάς αλλά αυτό το είχα πάντα. Και στο παρελθόν την έβγαζα και με 5 ώρες ύπνο χωρίς πρόβλημα. Βέβαια περνάνε και τα χρόνια (πλησιάζω τα 40) άρα μάλλον συσσωρεύεται η κούραση των προηγούμενων ετών.;)
Ίσως δοκιμάσω καμιά πολυβιταμίνη για κάνα μήνα και αν δεν επανέλθω το ξανασκέφτομαι πιο σοβαρά για γιατρό. Έχετε υπόψη κάποια σοβαρή βιταμίνη ή να πάρω ότι μου προτείνει ο φαρμακοποιός?
 
mikipitri είπε:
Τη φίνα την έχω κόψει εδώ και δύο χρόνια άρα δεν παίζει να οφείλεται εκεί. Δίαιτα δεν κάνω, το αντίθετο μάλιστα. Σε αυτό το διάστημα των 2-3 εβδομάδων έχω τρελή όρεξη και μάλιστα έχω πάρει και 2-3 κιλά. Αυτό που είπε ο Soralteno με τον ύπνο με βάζει σε σκέψεις... Ξυπνάω από μόνος μου στις 6.00 κάθε πρωί λες και έχω ενσωματωμένο ξυπνητήρι. Σίγουρα έχω αρκετό άγχος λόγω δουλειάς αλλά αυτό το είχα πάντα. Και στο παρελθόν την έβγαζα και με 5 ώρες ύπνο χωρίς πρόβλημα. Βέβαια περνάνε και τα χρόνια (πλησιάζω τα 40) άρα μάλλον συσσωρεύεται η κούραση των προηγούμενων ετών.;)
Ίσως δοκιμάσω καμιά πολυβιταμίνη για κάνα μήνα και αν δεν επανέλθω το ξανασκέφτομαι πιο σοβαρά για γιατρό. Έχετε υπόψη κάποια σοβαρή βιταμίνη ή να πάρω ότι μου προτείνει ο φαρμακοποιός?

κι εγω ειμαι 23 αλλα σχεδον παντα 6 ξυπναω ,οσες ωρες κι αν εχω κοιμηθει..δεν μπορω σαν να εχω ξυπνητηρι
 

zotrix

Active Member
Εγώ αυτό το παθαινα, σε μικρότερο βαθμό, όταν έπινα παλιά πολλά αναψυκτικά διαίτης καθημερινά. Από τότε που έκοψα την ασπαρτάμη μου έφυγε.
 

tasos33

Well-Known Member
το παθαινω και εγω αυτο, βασικα ειναι θεμα αγχους και επειτα μπορει να ειναι και ελλειψη βιταμινων οπως η β12,θεμα καλου υπνου κανε και μια γενικη αιματοσ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gpeiraias

Member
Φίλε μου θύμισες το παρακάτω ανέκδοτο..

Πάει κάποιος στον γιατρό και του λέει , "γιατρέ δεν είμαι καλά, μετά από κάνα μισάωρο δεν θυμάμαι τίποτα...τι μπορεί να φταίει?...και του απαντάει ο γιατρός "καταρχήν πληρώστε με..." ... :)


Πάντως τέτοια συμπτώματα έχουν και οι διαβητικοί( δεν είπα ότι είσαι και εσύ, απλά το αναφέρω).
 
Μπλουζα