Αριθμός μοσχευμάτων

vagelis

Member
Καλησπέρα φίλοι μου. Επειδή σκέφτομαι να αρχίσω έρευνα σε κλινικές της
Ελλάδας μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τι nw είμαι και πόσα μοσχεύματα
θα χρειαστώ;
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4104.html
Ένα παλιότερο post που είχα κάνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Βάσει των φωτογραφιών σου και χωρίς να καταλαβαίνω απόλυτα που είναι τα μεταμοσχευμένα από την πρώτη σου (καλό είναι αυτό) θα έλεγα ότι είσαι 3άρι με προδιάθεση για παραπάνω (οπότε μαζί με την μμ μη ξεχνάς και μια συνοδευτική θεραπεία). Θα έλεγα ότι με 1500 μοσχεύματα θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να μπουν και άλλα, θα μπορούσες να βάλεις και 2.000 και 3.000 αλλά θεωρώ ότι με 1500 μόνο στους κρόταφους και προς τα μέσα θα πετύχαινες αρκετά καλή ομοιομορφία βάσει της πυκνότητας που έχεις στα υπόλοιπα τμήματα.
 

vagelis

Member
Ευχαριστώ φίλε n094 για την πληροφορία. Έχω σκοπό για τώρα να βάλω γύρω στα 1000 με 1500 μοσχεύματα λόγο τον οικονομικών και του χρόνου πρώτα ο θεός βλέπω και κάνω.
Και κάτι τελευταίο η χρήση του Toppik μετά από πόσο καιρό επιτρέπεται;
 

vagelis

Member
Παίδες ρώτησα σε γνωστή κλινική σήμερα και μου είπαν για 3000 τρίχες τιμή 3700 ευρώ. Ρώτησα για πόσα μοσχεύματα μιλάμε και εκείνοι
μου μιλούσαν για τρίχες πώς χρεώνουν τελικά;
 

n094

Active Member
Ανάλογα, κάποιοι χρεώνουν με το μόσχευμα, κάποιοι με τρίχες και κάποιοι με συνεδρίες. Γενικά οι 3000 τρίχες είναι περίπου 1500 μοσχεύματα. Που σημαίνει ότι η χρέωση που σου δώσανε είναι περίπου 2,4 ευρώ/μόσχευμα
 

vagelis

Member
Δηλαδή καλή είναι η τιμή και με 1500 μοσχεύματα η 3000 τρίχες θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα; Μου είπε για 40 τρίχες στο τετραγωνικό εκατοστό.
 

n094

Active Member
κοίτα σύμφωνα με τη φωτογραφία σου και εγώ στην αρχή σου είπα ότι με 1500 θα έχεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Δηλαδή να αποκτήσεις ομοιόμορφη πυκνότητα παντού, το αν αυτό σε ικανοποιεί είναι δικό σου θέμα. Αν παρατηρώ καλά, σχεδόν σε όλα τα σημεία έχεις τρίχες οπότε το 40 τρίχες το τετραγωνικό μπορεί να σημαίνει από 25-30 μέχρι και 50 τριχοθυλάκια/εκ2 που είναι αρκετά καλό. Όσο για την τιμή, θεωρώ ότι 2,4 ευρώ/μόσχευμα είναι αρκετά καλή.

Σε ποια κλινική πήγες;
 

Flosk

Well-Known Member
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα
 

n094

Active Member
Flosk είπε:
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα

Ναι Flosk, αλλά στην περίπτωση του Vagelis υπάρχουν ήδη κάποιες τρίχες που σε πολλά σημεία είναι και αρκετές, επιπρόσθετα, αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να πετύχει είναι μια ομοιομορφία σε όλο το κεφάλι πάνω, οπότε πιστεύω ότι 25-35 μοσχ/εκ2 θα είναι μια χαρά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagelis

Member
Flosk είπε:
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα

Ναι φίλε έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που λέει ο n094, αυτή ήταν και η απάντηση του γιατρού. Μην ξεχνάς ότι είδη υπάρχουν 500 μοσχεύματα στην περιοχή των κροτάφων. Βέβαια με το σκεπτικό ότι και οι μαμά αργότερα θα πέσουν θα χρειαστώ και άλλη μεταμόσχευση σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 

tropheus

Well-Known Member
vagelis είπε:
Δηλαδή καλή είναι η τιμή και με 1500 μοσχεύματα η 3000 τρίχες θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα;

Φίλε vagelis, με 1500 μοσχεύματα για την περιοχή που θέλεις να καλύψεις μάλλον θα απογοητευτείς. Θα είναι πολύ αραιά τα μαλλάκια σου (έχω δει τις φωτο σου).
Και αυτό το ξέρουν καλά και στην κλινική που πήγες. Υπολογίζουν ότι θα πας και για δεύτερη και για τρίτη μεταμόσχευση ... το παίζουν καλά το έργο τους.

Flosk είπε:
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε Flosk... 40 τρίχες ανα τετραγωνικό εκατοστό (20 μοσχεύματα) είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ (και ας υπάρχουν και λίγα μαλλάκια στην περιοχή) !!!
 

tropheus

Well-Known Member
vagelis είπε:
Δηλαδή να ζητήσω περισσότερα μοσχεύματα μπροστά στο hairline;

Εγώ φίλε Βαγγέλη λέω ότι πρέπει να εμημερωθείς καλύτερα.
Κάνε ένα consultation με γιατρούς του εξωτερικού (και δε μιλάω μόνο για Κύπρο για να μην παρεξηγηθώ) και ας μην έχεις σκοπό να πας ποτέ. Στείλε φωτογραφίες (ή μίλησε μέσω skype) εξήγησε τους τι θέλεις και θα δεις ότι αυτά που θα σου πουν απέχουν χιλιόμετρα από αυτά που σου λένε εδώ στην Ελλάδα.

Είναι κρίμα να μπεις σε μια διαδικασία έχοντας κάποιες προσδοκίες και δίνοντας ένα σκασμό λεφτά και τελικά να απογοητευτείς. Δεν ξέρω αν έχεις δει από κοντά άτομα που έχουν κάνει μεταμόσχευση. Αν όχι πρέπει οπως + δήποτε να δεις. Οι φωτογραφίες που βλέπεις από διαφορες μεταμοσχεύσεις δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την πραγματικότητα ...

Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα όποια και αν είναι η κίνηση που θα κάνεις ...
 

n094

Active Member
tropheus είπε:
Φίλε vagelis, με 1500 μοσχεύματα για την περιοχή που θέλεις να καλύψεις μάλλον θα απογοητευτείς. Θα είναι πολύ αραιά τα μαλλάκια σου (έχω δει τις φωτο σου).
Και αυτό το ξέρουν καλά και στην κλινική που πήγες. Υπολογίζουν ότι θα πας και για δεύτερη και για τρίτη μεταμόσχευση ... το παίζουν καλά το έργο τους.

Flosk είπε:
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε Flosk... 40 τρίχες ανα τετραγωνικό εκατοστό (20 μοσχεύματα) είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ (και ας υπάρχουν και λίγα μαλλάκια στην περιοχή) !!!

tropheus, επέτρεψε μου ως άτομο που ασχολείται με τις μεταμοσχεύσεις από το 2006 και έχοντας δει από κοντά πολλά και έχοντας επίσης διαβάσει πολλά να σου πω τα εξής. Το ότι κάποιοι γιατροί επιλέγουν να βάλουν λιγότερα μοσχεύματα ανά τετραγωνικό δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ότι πάνε να βγάλουν περισσότερα χρήματα από τις μελλοντικές μεταμοσχεύσεις που θα χρειαστεί ο κάθε άνθρωπος. Υπάρχουν πολλές μελέτες (κάποιες από τις οποίες έχω ποστάρει και παλιότερα) που δείχνουν ότι όσο αυξάνεις τον αριθμό μοσχευμάτων ανά τετραγωνικό, τόσο μειώνεις την φυτρωτικότητα. Με απλά λόγια στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνεται ότι μια πυκνότητα (σε κάθε συνεδρία) μεταξύ 30-45 μοσχεύματα/εκ2 είναι μια ασφαλής πυκνότητα για να πετύχεις μια φύτρωση πάνω από το 90%. Όσο ανεβαίνεις τόσο μειώνεται αυτό το ποσοστό, με αποτέλεσμα σε μια πύκνωση από 70-80 μοσχεύματα/εκ2 να πετυχαίνεις μάξιμουμ 80% φύτρωση και στη χειρότερη και κάτω από 70%. Υπάρχουν κάποιες μελέτες που δείχνουν ότι μια πύκνωση κοντά ή και πάνω από 100 μοσχεύματα/εκ2 είναι εφικτή σε ποσοστά άνω του 90% αλλά αυτό έχει αποδειχτεί μόνο σε μικρές επιφάνειες σε τελείως γυμνές περιοχές. Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω να πω είναι ότι βλέπεις σε κάποιες περιπτώσεις κροτάφων να μπαίνουν 2.500 μοσχεύματα (όπως για παράδειγμα κάνουν συχνά οι Hasson & Wong ή και ο Rahal που αν δεις την έκταση σημαίνει ότι βάζουν κοντά στα 100 μοσχεύματα/εκ2 όμως τελικά η φύτρωση είναι κάτω από 80%. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι εντυπωσιακό μιας και αυτό το 70-75% δίνει μια εντυπωσιακή πυκνότητα (αφού και πάλι αντιστοιχεί σε 70-75 μοσχ/εκ2), όμως έχεις σπαταλήσει 25-30% των μοσχευμάτων που σημαίνει περίπου 600-650 μοσχεύματα, τα οποία σε μεγάλα νοργουντ είναι υπερπολύτιμα και δεν πρέπει να ξοδεύονται. Έτσι κατά τη γνώμη μου και κατά τη γνώμη πολλών άλλων είναι καλύτερα να πηγαίνεις σταδιακά με μια πυκνότητα 30-40 μοσχεύματα/εκ2 σε κάθε μμ και τελικά μετά από 2 μεταμοσχεύσεις να πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς να «θυσιάσεις» πολλά μοσχεύματα. Επιπρόσθετα, μην ξεχνάς (και εσύ το ξέρεις πολύ καλά αυτό, όπως και εγώ) ότι συνήθως μια δεύτερη επίσκεψη-μμ σχεδόν πάντα χρειάζεται για να καλύψεις κάποια κενά τα οποία είτε δημιουργήθηκαν στα μμ, είτε αποτελούν φυσική εξέλιξη. Τελειώνοντας, εγώ έχω πειστεί εδώ και αρκετό καιρό ότι, ειδικά για μεγάλα νόργουντ ή για ανθρώπους που πάνε για μεγάλα νοργουντ, είναι καλύτερη η προσέγγιση της συντηρητικής πύκνωσης με αύξηση αυτής σε δεύτερη ή και τρίτη συνεδρία.

Όσον αφορά το αν πρέπει να βάλεις περισσότερα μπροστά έχει να κάνει με τον τρόπο που χτενίζεις τα μαλλιά σου κατά τη γνώμη μου. Αν τα χτενίζεις προς τα εμπρός τότε καλύτερα να βάλεις περισσότερα στη Β ζώνη και στο τέλος της Α, αν τα χτενίζεις πίσω τότε αντίστοιχα ίσως περισσότερα μοσχεύματα στην χερλαιν και στην Α. Σε γενικές γραμμές πάντως το μάτι πέφτει πιο συχνά μεταξύ τέλους της Α και αρχές Β και εκεί πιστεύω ότι είναι καλύτερο να υπάρχει μεγαλύτερη πύκνωση.
 

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
tropheus είπε:
Φίλε vagelis, με 1500 μοσχεύματα για την περιοχή που θέλεις να καλύψεις μάλλον θα απογοητευτείς. Θα είναι πολύ αραιά τα μαλλάκια σου (έχω δει τις φωτο σου).
Και αυτό το ξέρουν καλά και στην κλινική που πήγες. Υπολογίζουν ότι θα πας και για δεύτερη και για τρίτη μεταμόσχευση ... το παίζουν καλά το έργο τους.

Flosk είπε:
εμενα Vagelis μου φαινονται πολυ λιγες 40 τριχες ανα cm..Συνηθως βαζουν τις διπλασιες μπροστα

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε Flosk... 40 τρίχες ανα τετραγωνικό εκατοστό (20 μοσχεύματα) είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ (και ας υπάρχουν και λίγα μαλλάκια στην περιοχή) !!!

tropheus, επέτρεψε μου ως άτομο που ασχολείται με τις μεταμοσχεύσεις από το 2006 και έχοντας δει από κοντά πολλά και έχοντας επίσης διαβάσει πολλά να σου πω τα εξής. Το ότι κάποιοι γιατροί επιλέγουν να βάλουν λιγότερα μοσχεύματα ανά τετραγωνικό δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ότι πάνε να βγάλουν περισσότερα χρήματα από τις μελλοντικές μεταμοσχεύσεις που θα χρειαστεί ο κάθε άνθρωπος. Υπάρχουν πολλές μελέτες (κάποιες από τις οποίες έχω ποστάρει και παλιότερα) που δείχνουν ότι όσο αυξάνεις τον αριθμό μοσχευμάτων ανά τετραγωνικό, τόσο μειώνεις την φυτρωτικότητα. Με απλά λόγια στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνεται ότι μια πυκνότητα (σε κάθε συνεδρία) μεταξύ 30-45 μοσχεύματα/εκ2 είναι μια ασφαλής πυκνότητα για να πετύχεις μια φύτρωση πάνω από το 90%. Όσο ανεβαίνεις τόσο μειώνεται αυτό το ποσοστό, με αποτέλεσμα σε μια πύκνωση από 70-80 μοσχεύματα/εκ2 να πετυχαίνεις μάξιμουμ 80% φύτρωση και στη χειρότερη και κάτω από 70%. Υπάρχουν κάποιες μελέτες που δείχνουν ότι μια πύκνωση κοντά ή και πάνω από 100 μοσχεύματα/εκ2 είναι εφικτή σε ποσοστά άνω του 90% αλλά αυτό έχει αποδειχτεί μόνο σε μικρές επιφάνειες σε τελείως γυμνές περιοχές. Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω να πω είναι ότι βλέπεις σε κάποιες περιπτώσεις κροτάφων να μπαίνουν 2.500 μοσχεύματα (όπως για παράδειγμα κάνουν συχνά οι Hasson & Wong ή και ο Rahal που αν δεις την έκταση σημαίνει ότι βάζουν κοντά στα 100 μοσχεύματα/εκ2 όμως τελικά η φύτρωση είναι κάτω από 80%. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι εντυπωσιακό μιας και αυτό το 70-75% δίνει μια εντυπωσιακή πυκνότητα (αφού και πάλι αντιστοιχεί σε 70-75 μοσχ/εκ2), όμως έχεις σπαταλήσει 25-30% των μοσχευμάτων που σημαίνει περίπου 600-650 μοσχεύματα, τα οποία σε μεγάλα νοργουντ είναι υπερπολύτιμα και δεν πρέπει να ξοδεύονται. Έτσι κατά τη γνώμη μου και κατά τη γνώμη πολλών άλλων είναι καλύτερα να πηγαίνεις σταδιακά με μια πυκνότητα 30-40 μοσχεύματα/εκ2 σε κάθε μμ και τελικά μετά από 2 μεταμοσχεύσεις να πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς να «θυσιάσεις» πολλά μοσχεύματα. Επιπρόσθετα, μην ξεχνάς (και εσύ το ξέρεις πολύ καλά αυτό, όπως και εγώ) ότι συνήθως μια δεύτερη επίσκεψη-μμ σχεδόν πάντα χρειάζεται για να καλύψεις κάποια κενά τα οποία είτε δημιουργήθηκαν στα μμ, είτε αποτελούν φυσική εξέλιξη. Τελειώνοντας, εγώ έχω πειστεί εδώ και αρκετό καιρό ότι, ειδικά για μεγάλα νόργουντ ή για ανθρώπους που πάνε για μεγάλα νοργουντ, είναι καλύτερη η προσέγγιση της συντηρητικής πύκνωσης με αύξηση αυτής σε δεύτερη ή και τρίτη συνεδρία.

Όσον αφορά το αν πρέπει να βάλεις περισσότερα μπροστά έχει να κάνει με τον τρόπο που χτενίζεις τα μαλλιά σου κατά τη γνώμη μου. Αν τα χτενίζεις προς τα εμπρός τότε καλύτερα να βάλεις περισσότερα στη Β ζώνη και στο τέλος της Α, αν τα χτενίζεις πίσω τότε αντίστοιχα ίσως περισσότερα μοσχεύματα στην χερλαιν και στην Α. Σε γενικές γραμμές πάντως το μάτι πέφτει πιο συχνά μεταξύ τέλους της Α και αρχές Β και εκεί πιστεύω ότι είναι καλύτερο να υπάρχει μεγαλύτερη πύκνωση.

Δε διαφωνεί κανένας ότι όσο πιο αραιά βάλεις τα μαλλάκια τόσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό φύτρωσης. Αυτό όμως είναι άλλο από το να λες θα σου βάλω 40 τρίχες δηλαδή περίπου 20 μοσχεύματα ανά τετραγωνικό εκατοστό.
Αυτό αποτελεί την απόλυτη κοροϊδία.
Αν η εταιρεία ενδιαφέρεται για υψηλα ποσοστά φύτρωσης θα πρέπει να πει στο φίλο το Βαγγέλη ότι "θα σου βάλω τώρα μια τρίχα εδώ και μια στο άλλο τετράγωνο" για να καταλάβει το παιδί ότι μιλάμε για ΠΟΛΥ ΑΡΑΙΗ τοποθέτηση μοσχευμάτων. Για να καταλάβει ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον άλλες 2 μεταμοσχεύσεις για να αρχίσει να αποκτά το κεφάλι του μια συμπαθητική εικόνα ...
Ότι χτένισμα και να κάνεις με 20 μοσχεύματα ανά τετραγωνικό εκατοστό ακόμα και αν έχεις κάποια μαλάκια ήδη όπως αυτά που έχει ο φίλος ο Βαγγέλης η εικόνα θα απέχει πάαααρα πολύ από μια μέση αποδεκτή εικόνα ...

Με ενοχλεί όταν ο άλλος (εταιρίες μεταμόσχευσης) προσπαθεί να πουλήσει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες !!!
 

n094

Active Member
Στην περιπτωση του vagelis πιστευω οτι με 35-40μοσχευματα/εκ2 θα εχει μια πολύ ομοιομορφη εικονα στοκεφαλι του κ αν αυτα ειναι πολυτριχα θα ειναι μια χαρα. Ξαναλεω οτι ετσι οπως βλεπω τις φωτογραφιες του πιστευω οτι σε καποια σημεια ισως πρεπει να μπουν μεχρι κ μονο 10 μοσχε/εκ2 αφου σε αρκετα σημεια εχει ηδη αρκετα τριχοθυλακια. Πιστευω οτι με 1500 μοσχευματα θα εχει ομοιομορφια κ βεβαια απο εκει και περα οσα περισσοτερα βαλει τοσο το καλυτερο.
 

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
Στην περιπτωση του vagelis πιστευω οτι με 35-40μοσχευματα/εκ2 θα εχει μια πολύ ομοιομορφη εικονα στοκεφαλι του κ αν αυτα ειναι πολυτριχα θα ειναι μια χαρα. Ξαναλεω οτι ετσι οπως βλεπω τις φωτογραφιες του πιστευω οτι σε καποια σημεια ισως πρεπει να μπουν μεχρι κ μονο 10 μοσχε/εκ2 αφου σε αρκετα σημεια εχει ηδη αρκετα τριχοθυλακια. Πιστευω οτι με 1500 μοσχευματα θα εχει ομοιομορφια κ βεβαια απο εκει και περα οσα περισσοτερα βαλει τοσο το καλυτερο.

Στον Βαγέλλη του είπαν για 20 μοσχεύματα ανα τεραγωνικό. Το 40 που λες είναι ακριβώς το διπλάσιο.

Θα μου επιτρέψεις πάντως με όλο το σεβασμό να έχω εντελώς διαφορετική εκτίμηση από τη δική σου φίλε n094.
Tα 1500 μοσχεύματα για την περιοχή που πρέπει να καλύψει ο Βαγγέλης για εμένα είναι πάαααααααααααρα πολύ λίγα.
 

n094

Active Member
Καλα ετσι οπως το ειπε ο βαγγελης πιστευω οτι εννοουσε 20 μεσο ορο δεν πιστευω οτι καποιος γιατρος εννοει 20 μοσχ σε γυμνη περιοχη. Οσο για τον αριθμο, συνεχιζω να πιστευω οτι με εναν λογο πανω απο 2 περιπου 1500 μοσχ με εξασφαλιση ομως μιας φυτρωτικοτητας κοντα στο 95% θα ειναι μια χαρα. Βεβαια 2000 θα ηταν ακομα καλυτερα κ.ο.κ.
 
Μπλουζα