Αραιωση.

Mhxanikos

New Member
Καλησπερα παιδιά,ήθελα να ρωτησω < οι τρίχες μου σε ενα σημείο μεταξύ της αρχής του κεντρου του κεφαλιού και των κροταφων στην δεξια πλευρά και πλάτους 2-.2.5 εκατοστών εχουν λεπτίνει λιγο και εχουν υποστεί μια μικρή αραιωση,αλλα ειναι μονο σε αυτο το σημείο δεν εχω εμφανισει προσ το παρον καπου αλλου αραίωση..Αυτο σημαίνει πως μπορει να μην συνεχισει η αραιωση και απλώς να ειναι οι τρίχες μου έτσι εκει?

Ο γιατρος μου δινει να παιρνω (να προσθεσω οτι εχω και σμιγματορροική δερματιτιδά) τα εξης < ionil,topiderm,μια λοσιον που περιεχει μεσα 3 συστατικα εκ των οποιων το ενα ειναι το castalia lavilon kai to άλλο το propiocalic,και την τελευταία φορα μου εδωσε και βιταμίνες τις richelet.

Ευχαριστώ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Αντμετωπισα τη σμηγματορροικη δερματιτιδα με :

a) roller,υπαρχει ολοκληρο Thread στο φορουμ για αυτο.

β) εκοψα αλευρι! και ζαχαρη επεξεργασμενη

γ) πολυ λιγοτερο αγχος.Αν αγχωνομουν πολυ τοτε αρχιζε και με ετσουζε.

Γενικα πιστευω οτι εχει να κανει με πολλα,αλλα για να δεις αποτελεσματα πρεπει να αφαιρεθουν οι πανω τραυματισμενες
και σχεδον νεκρες στοιβαδες του δερματος ,που εμποδιζουν
και τον οργανισμο να λειτουργησει κανονικα.

Ο γιατρος σου δινει πραγματα που ΔΕΝ χρειαζεσαι.
Καλυτερα να πας εντελως φυσικα μιας και λες οτι εχεις μικρη αραιωση.
Με την αντιμετωπιση της Σμηγματορροικης δερματιτιδας θα δεις
αποτελεσματα αργα και σταθερα.
Οσον για το φαγητο ,(μιας και οι βιταμινες που χορηγουνται δεν κανουν και πολλα αφου εκεινο που θες ειναι ΖΩΝΤΑΝΑ ενζυμα και στοιχεια) ειναι μεγαλο θεμα.
Εν ολιγοις,βγαλε απο τη διατροφη γαλακτοκομικα(παρε ασβεστιο απο καροτα) αλευρι οπως ειαμε,και τα περισσοτερα κρεατα που εχουν αντιβιοτικα μεσα.

Μην προσπαθεις να επιλυσεις την τριχοπτωση χωρις πρωτα να εχεις
διαχειριστει τα βασικα.
Χρειαζεται να καθαρισεις απο τα περισσοτερα που ολα αυτα τα χρονια σου χορηγουνται και ειναι ξενα στον οργανιμο αρα βρισκεται συνεχεια
σε μια κατασταση για να τα βγαλει και δεν προλαβαινει να επουλωθει=γερναει.
 

Mhxanikos

New Member
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .Ελπιζω η αραιωση στο σημειο που ειπα να ειναι απο την δερματιτιδα,αν και οταν πηγενω κοντα στον καθρεφτη νιωθω πως η περιοχη εκει εχει νεκρωσει και οι ποροι της τριχας εχουν κλεισει πολυ και νομιζω πως δεν θα ξαναβγουν.Δεν ξερω τι να κανω εχω τεραστιο αγχος και συνεχως τραβαω τις τριχες στην περιοχη αυτη και νομιζω πως δημιουργ μεγαυερο προβλημα.Οσο για τον γιατρο δεν νομιζω να μην ξερει τι κανει γιατι θεωρειτε τοπ ειναι καθηγητης πανεπιστιμιου..Παιδια βοοηθειαεχω ψυχολογικο προβλημα.


Επισης με εχεις πιασει ενα τσουκσιμο στην περιοχη γυρω απο αυτη που εχω το προβλημα ,υπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο οτι εχω τραυματισει τον θλακα απο το πολυ τραβηγμα?και αν ναι οι τριχες που βγαινουν επειδη τις τραβαω μπορουν να βγουν ξανα?
 

panoslydios

New Member
Mhxanikos είπε:
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .Ελπιζω η αραιωση στο σημειο που ειπα να ειναι απο την δερματιτιδα,αν και οταν πηγενω κοντα στον καθρεφτη νιωθω πως η περιοχη εκει εχει νεκρωσει και οι ποροι της τριχας εχουν κλεισει πολυ και νομιζω πως δεν θα ξαναβγουν.Δεν ξερω τι να κανω εχω τεραστιο αγχος και συνεχως τραβαω τις τριχες στην περιοχη αυτη και νομιζω πως δημιουργ μεγαυερο προβλημα.Οσο για τον γιατρο δεν νομιζω να μην ξερει τι κανει γιατι θεωρειτε τοπ ειναι καθηγητης πανεπιστιμιου..Παιδια βοοηθειαεχω ψυχολογικο προβλημα.


Επισης με εχεις πιασει ενα τσουκσιμο στην περιοχη γυρω απο αυτη που εχω το προβλημα ,υπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο οτι εχω τραυματισει τον θλακα απο το πολυ τραβηγμα?και αν ναι οι τριχες που βγαινουν επειδη τις τραβαω μπορουν να βγουν ξανα?



Δεν εχει σημασια αν ειναι καθηγητης.
Αν πηγαινες σε καποιον εναλλακτικο θεραπευτη θα επαιρνες καλυτερες πληροφοριες.
Οι γιατροι απλως σου γραφουν πραγματα χωρις να εξηγουν το γιατι
πολλες φορες.
Αν τραβας τη τριχα συνεχεια πιθανον να εχεις ουλοποιηθει η περιοχη γυρω απο το θυλακα.Μην τρομαζεις.Εχεις επιλογες ,οπως μικροβελονισμο και κολλοειδη αργυρο μεταξυ αλλων ΠΟΛΛΩΝ
.Ο κολλοειδης αργυρος μπορει να μετατρεψει τα ινοβλαστα που αποτελουν την ουλη παλι σε βλαστοκυτταρα εμβρυονικα που στη συνεχεια διαφοροποιουνται σε υγιη κυτταρα.

Αρα ο σκοπο σου,με βαση αυτα που λες,ειναι
να αντιμετωπισεις τη δερματιτιδα και να αναγεννησεις την περιοχη
εκεινη.
Για σενα η απαντηση ειναι το derma roller.
Τσεκαρε το thread ''σωστη χρηση derma roller''.

Γενικα αν μπορεις να κανεις και τα αλλα
που σου εγραψα στο πρωτο ποστ θα εχεις καλο αποτελεσμα.

Το θεμα ειναι οτι τραβας τα μαλλια σου .Για ποιο λογο?
Αρα πολλες φορες δεν ειναι απλως τραβαω τα μαλλια--->τριχοπτωση.

Μπορει να ειναι αγχος ή τοξικοτητα απο μεταλλα που προκαλουν
νευρικη δυσλειτουργια---->τραβαω τα μαλλια μου(μια μορφη νευρικης δυσλειτουργιας που στρεφεται εναντιον του ιδιου οργανισμου)---->τριχοπτωση.

Γιαυτο καοιες φορες αισθανομαι οτι μια απαντηση σχετικα με τι απλα να βαλεις τοπικα,δεν μπορει να θεμειωδης του προβληματος.
 
Μπλουζα