Αραιωμενο σπερμα

sofo85

New Member
Κανω χρηση big3 απο τον Αυγουστο ,τα αποτελεσματα ειναι ηδη ενθαρυντικα,απο παρενεργειες αρχικα ειχα τσιμπημα στους ορχεις οχι συνεχεια και δεν ειχα πρωινες στυσεις οι οποιες παρενεργειες εφυγαν και μετα απο μερικους μηνες δεν νιωθω κανενα τσιμπημα και εχουν επανελθει οι πρωινες .Η μονη παρενεργεια που εχει παραμεινει οχι βεβαια στο βαθμο που ηταν στην αρχη ειναι το αραιωμενο σπερμα.Εννοω οτι τωρα τελευταια εχω δει καποια βελτιωση αλλα δεν ειναι οπως πριν ξεκινησω φινα.Ειναι κανεις αλλος που να εχει παρομοια εμπειρια?φευγει εντελως αυτη η παρενεργεια και αν ναι μετα απο ποσο καιρο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

Λυπάμαι που το λέω αλλά η αραίωση στο σπέρμα είναι μια παρενέργεια που δε φεύγει ... το έχω δει και εγώ ο ίδιος (βέβαια παίρνω avodart) αλλά το διαβάζω και σε ξένα forum...
 

3746741

Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

Εγω ρε παιδια μεσα σε 6 μηνες φινα(1μγ ημερησιως) δεν παρατηρησα καμια διαφορα στις στυσεις μου ουτε το σπερμα μου ειναι νερωμενο!

Εχω ομως την εντυπωση οτι εχει μειωθει η ποσοτητα του σπερματος!

Δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου!!!???!!

Παιζει τετοια παρενεργεια?
 

sofo85

New Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

ναι μπορει να μειωθει και η ποσοτητα...tropheus ποσο καιρο παιρνεις avodart?εχεις κανει σπερματογραφημα?
 

n094

Active Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

Επειδή και εγώ παρατηρώ έντονα αραιωμένο (σχεδόν νερωμένο) σπέρμα με την χρήση Φινας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί ιδιαίτερα. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η δυνατότητα τεκνοποίησης ή ακόμα χειρότερα, να τεκνοποιήσεις με προβληματικό σπερματοζωάριο που στη συνέχεια θα οδηγήσει σε προβλήματα στο παιδί;; ξέρω ότι ο Άκης (αλλά και τα διεθνή φορουμ) κάνουν λόγω για απομάκρυνση όλων των παρενεργειών μετά από ένα διάστημα διακοπής της φίνας, συνεπώς ότι και αν προκαλεί η συγκεκριμένη παρενέργεια πιθανά θα εξαλειφθεί με τη διακοπή φίνας μερικούς μήνες πριν μια «προγραμματισμένη» απόπειρα τεκνοποίησης, ε;;

:danban2:
Παρεμπιπτόντως, να ενημερώσω ότι και εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα «αδύνατες» στύσεις και μειωμένη λίμπιντο, φαινόμενα που, σχεδόν, εξαφανίστηκαν μετά από 3 περίπου εβδομάδες από την αρχική μέρα λήψης φίνας. Τώρα βρίσκομαι αισίως στον 1,5 μήνα λήψης χωρίς ωστόσο, να διακρίνω ακόμα κάποιο ορατό θετικό αποτέλεσμα…
Παρακαλώ για οποιαδήποτε απάντηση ή/και τοποθέτηση στα παραπάνω….
 

sakis9282

Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

n094 είπε:
Επειδή και εγώ παρατηρώ έντονα αραιωμένο (σχεδόν νερωμένο) σπέρμα με την χρήση Φινας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί ιδιαίτερα. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η δυνατότητα τεκνοποίησης ή ακόμα χειρότερα, να τεκνοποιήσεις με προβληματικό σπερματοζωάριο που στη συνέχεια θα οδηγήσει σε προβλήματα στο παιδί;; ξέρω ότι ο Άκης (αλλά και τα διεθνή φορουμ) κάνουν λόγω για απομάκρυνση όλων των παρενεργειών μετά από ένα διάστημα διακοπής της φίνας, συνεπώς ότι και αν προκαλεί η συγκεκριμένη παρενέργεια πιθανά θα εξαλειφθεί με τη διακοπή φίνας μερικούς μήνες πριν μια «προγραμματισμένη» απόπειρα τεκνοποίησης, ε;;

:danban2:
Παρεμπιπτόντως, να ενημερώσω ότι και εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα «αδύνατες» στύσεις και μειωμένη λίμπιντο, φαινόμενα που, σχεδόν, εξαφανίστηκαν μετά από 3 περίπου εβδομάδες από την αρχική μέρα λήψης φίνας. Τώρα βρίσκομαι αισίως στον 1,5 μήνα λήψης χωρίς ωστόσο, να διακρίνω ακόμα κάποιο ορατό θετικό αποτέλεσμα…
Παρακαλώ για οποιαδήποτε απάντηση ή/και τοποθέτηση στα παραπάνω….
Γνώμη μου χωρίς να είμαι γιατρός είναι να έκοβες για μεγάλο διάστημα πριν την τεκνοποίηση.Για να είναι το σπέρμα αραιωμένο πιθανών και η ουσία του να είναι αδύνατη και να προκαλέσει πιθανή ανωμαλία στο έμβρυο.Αυτός είναι ο λόγος που δεν παίρνω τέτοια χάπια διότι υπάρχει πέρίπτωση και η μη προγραμματισμένη εγκυμοσύνη και δε θα το ρίσκαρα με τίποτα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αραιωμενο σπερμα

n094 είπε:
Επειδή και εγώ παρατηρώ έντονα αραιωμένο (σχεδόν νερωμένο) σπέρμα με την χρήση Φινας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί ιδιαίτερα. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η δυνατότητα τεκνοποίησης ή ακόμα χειρότερα, να τεκνοποιήσεις με προβληματικό σπερματοζωάριο που στη συνέχεια θα οδηγήσει σε προβλήματα στο παιδί;; ξέρω ότι ο Άκης (αλλά και τα διεθνή φορουμ) κάνουν λόγω για απομάκρυνση όλων των παρενεργειών μετά από ένα διάστημα διακοπής της φίνας, συνεπώς ότι και αν προκαλεί η συγκεκριμένη παρενέργεια πιθανά θα εξαλειφθεί με τη διακοπή φίνας μερικούς μήνες πριν μια «προγραμματισμένη» απόπειρα τεκνοποίησης, ε;;

:danban2:
Παρεμπιπτόντως, να ενημερώσω ότι και εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα «αδύνατες» στύσεις και μειωμένη λίμπιντο, φαινόμενα που, σχεδόν, εξαφανίστηκαν μετά από 3 περίπου εβδομάδες από την αρχική μέρα λήψης φίνας. Τώρα βρίσκομαι αισίως στον 1,5 μήνα λήψης χωρίς ωστόσο, να διακρίνω ακόμα κάποιο ορατό θετικό αποτέλεσμα…
Παρακαλώ για οποιαδήποτε απάντηση ή/και τοποθέτηση στα παραπάνω….
διακόπτεις >1 χρόνο την λήψη φινα,
προσπαθείς να τεκνοποιήσεις/τεκνοποιείς,
και ανάλογα τα αποτελέσματα αποφασίζεις αν θα συνεχίσεις
 

GUS

New Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

δηλαδη παιδια και αραιωμενο να ειναι το σπερμα κατα τη διαρκεια της θεραπειας, οσο κι αν αυτη κρατησει οταν σταματησεις το σπερμα επανερχεται στο φυσιολογικο? αυτο ειναι σιγουρο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nikos22_

New Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

GUS είπε:
δηλαδη παιδια και αραιωμενο να ειναι το σπερμα κατα τη διαρκεια της θεραπειας, οσο κι αν αυτη κρατησει οταν σταματησεις το σπερμα επανερχεται στο φυσιολογικο? αυτο ειναι σιγουρο?

" Λυπάμαι που το λέω αλλά η αραίωση στο σπέρμα είναι μια παρενέργεια που δε φεύγει ... το έχω δει και εγώ ο ίδιος (βέβαια παίρνω avodart) αλλά το διαβάζω και σε ξένα forum... "
 

GUS

New Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

Τι εννοεις δεν φευγει αμα σταματησεις? Εχω διαβασει οτι φευγει.Επηρεαζεται η γονιμοτητα?
 

badday

New Member
Απ: Αραιωμενο σπερμα

n094 είπε:
Επειδή και εγώ παρατηρώ έντονα αραιωμένο (σχεδόν νερωμένο) σπέρμα με την χρήση Φινας, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί ιδιαίτερα. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η δυνατότητα τεκνοποίησης ή ακόμα χειρότερα, να τεκνοποιήσεις με προβληματικό σπερματοζωάριο που στη συνέχεια θα οδηγήσει σε προβλήματα στο παιδί;; ξέρω ότι ο Άκης (αλλά και τα διεθνή φορουμ) κάνουν λόγω για απομάκρυνση όλων των παρενεργειών μετά από ένα διάστημα διακοπής της φίνας, συνεπώς ότι και αν προκαλεί η συγκεκριμένη παρενέργεια πιθανά θα εξαλειφθεί με τη διακοπή φίνας μερικούς μήνες πριν μια «προγραμματισμένη» απόπειρα τεκνοποίησης, ε;;

:danban2:
Παρεμπιπτόντως, να ενημερώσω ότι και εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα «αδύνατες» στύσεις και μειωμένη λίμπιντο, φαινόμενα που, σχεδόν, εξαφανίστηκαν μετά από 3 περίπου εβδομάδες από την αρχική μέρα λήψης φίνας. Τώρα βρίσκομαι αισίως στον 1,5 μήνα λήψης χωρίς ωστόσο, να διακρίνω ακόμα κάποιο ορατό θετικό αποτέλεσμα…
Παρακαλώ για οποιαδήποτε απάντηση ή/και τοποθέτηση στα παραπάνω….

τι περιμενεις να σου απαντησουμε εδω; Κανε ενα σπερματοδιαγραμμα και τα υπολοιπα θα στα πει ο γιατρος. Αραιο σπερμα δεν σημαινει και ολα αυτα που λες.
 
Μπλουζα