Αραίωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

mariave

New Member
Καλησπέρα σας. Είμαι η Μαρία.Ένας φίλος μου γνώρισε τη σελίδα σας και ομολογώ πως μου τράβηξε το ενδιαφέρον.Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτόν που είχε την πρωτοβουλία για τη δημιουργία της.
Το δικό μου θέμα έχει να κάνει με την αραίωση του μπροστινού μέρους του τριχωτού της κεφαλής, καθώς και με τα αδύναμα μαλλιά μου. Από την άνοιξη μέχρι το χειμώνα επιπλέον έχω έντονη τριχόπτωση. Γεμίζει η βούρτσα από τις τρίχες μου. Αυτή η περίοδος (χειμώνας) είναι η ''καλύτερη'' για μένα από την άποψη ότι τα μαλλιά μου ''ανασυγκροτούνται'' αφού η τριχόπτωση ελαττώνεται σημαντικά. Το τελευταίο διάστημα όμως ανησυχώ διότι μπορεί η τριχόπτωση να ελλατώθηκε η αραίωση όμως επιδεινώνεται με αποτέλεσμα φυσικά να έχω θορυβηθεί. Το πρόβλημα όπως ξαναείπα είναι έντονο στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού ακριβώς πάνω από το μέτωπο. Επιλέον η τρίχα μου είναι εξαιρετικά λεπτή. Αναγκάζομαι να κόβω τα μαλλιά μου ανα τακτικά διαστήματα προκειμένου να ''δυναμώνουν''. Βλέπω φίλες μου με πολλά και φουντωτά μαλλιά και τις ζηλεύω :). Σκέφτομαι να βάλω και μια φωτογραφία μου ώστε να σας γνωστοποιήσω το θέμα. Αυτά σε πρώτη φάση από μένα. Η οποιαδήποτε προτροπή ή υπόδειξή σας είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ. Καλά Χριστούγεννα!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

goofy

New Member
Απ: Αραίωση

Καλησπέρα και εγω είμαι σχετικά νέο μέλος. Είμαι γυναίκα 30 ετών.Διαβάζω με πολύ προσοχή το site και ομολογώ πως με βοηθά αρκετα!!Αλλωστε όταν ερχεσαι σε επαφή με ανθρώπους που βιώνουν το πρόβλημα σου μπορούν να σε καταλάβουν 100%. Εγώ ανέκαθεν είχα πολύ λεπτή τρίχα και σχετικά λίγα μαλλιά.Κάνω τουλάχιστον τα τελευταία πέντε χρόνια θεραπεία με regaine 5% και οιστραδιόλη αν δεν κάνω λάθος. Αντιμετωπίζω μια γενική αραίωση που με κανει όμως να νιώθω πολύ άβολα.Τους τελευταίους 2 μήνες εχω φοβερή τριχόπτωση.Η αλήθεια είναι πως στην αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί πάντα τετοιο καιρό αρχιζε και σταματούσε σε κανα μήνα.Δυστυχώς τώρα συνεχίζει.Λούζομαι και χτενίζομαι και μαυρίζει η χτενα απο τις τρίχες :'(!!!!Εχει αρχίσει μάλιστα στη χωρίστρα να φαινεται σημαντική αραίωση!!!Νιώθω πολή ασχημα και η αλήθεια είναι πως έχω πανικοβληθεί!!!!Λούζομαι με σαμπουαν της freezyderm hair force 4 φορές και κετοκοναζόλη 2 φορές την εβδομάδα.Παίρνω και βιταμίνες.Γενικά όπως καταλαβαίνετε δίνω πολλά λεφτα για να έχω έστω και αυτες τις τρίχες στο κεφάλι μου!!!Αν κάποιος εχει να που προτεινει κάτι καλοδεχούμενο :grandpa:
 

bluelove

New Member
Απ: Αραίωση

Goofy πρέπει οπωσδήποτε να πας σε δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και γυναικολόγο( για υπέρηχο πολυκυστικών) έστω και αν τις έχεις ξανακάνει μπορεί η συγκεκριμένη έξαρση να έχει παθολογικά αίτια και να σώσεις μαλλάκι!
 

mariave

New Member
Απ: Αραίωση

goofy είπε:
Καλησπέρα και εγω είμαι σχετικά νέο μέλος. Είμαι γυναίκα 30 ετών.Διαβάζω με πολύ προσοχή το site και ομολογώ πως με βοηθά αρκετα!!Αλλωστε όταν ερχεσαι σε επαφή με ανθρώπους που βιώνουν το πρόβλημα σου μπορούν να σε καταλάβουν 100%. Εγώ ανέκαθεν είχα πολύ λεπτή τρίχα και σχετικά λίγα μαλλιά.Κάνω τουλάχιστον τα τελευταία πέντε χρόνια θεραπεία με regaine 5% και οιστραδιόλη αν δεν κάνω λάθος. Αντιμετωπίζω μια γενική αραίωση που με κανει όμως να νιώθω πολύ άβολα.Τους τελευταίους 2 μήνες εχω φοβερή τριχόπτωση.Η αλήθεια είναι πως στην αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί πάντα τετοιο καιρό αρχιζε και σταματούσε σε κανα μήνα.Δυστυχώς τώρα συνεχίζει.Λούζομαι και χτενίζομαι και μαυρίζει η χτενα απο τις τρίχες :'(!!!!Εχει αρχίσει μάλιστα στη χωρίστρα να φαινεται σημαντική αραίωση!!!Νιώθω πολή ασχημα και η αλήθεια είναι πως έχω πανικοβληθεί!!!!Λούζομαι με σαμπουαν της freezyderm hair force 4 φορές και κετοκοναζόλη 2 φορές την εβδομάδα.Παίρνω και βιταμίνες.Γενικά όπως καταλαβαίνετε δίνω πολλά λεφτα για να έχω έστω και αυτες τις τρίχες στο κεφάλι μου!!!Αν κάποιος εχει να που προτεινει κάτι καλοδεχούμενο :grandpa:
Goofy θέλω να σε ρωτήσω πόσο καιρό χρησιμοποιείς το Regain και αν βλέπεις αποτελέσματα. Εγώ το χρησιμοποίησα παλιότερα για ένα χρόνο ..ΔΕΝ είδα βελτίωση σημαντικη και το παράτησα. Βλέπω εδώ μέσα πως γίνονται αναφορές σε κάποια άλλα σκευάσματα Proscar και Fina και θέλω να τα συζητήσω με το δερματολόγο μου.
 

goofy

New Member
Απ: Αραίωση

Σας ευχαριστώ πολύ πήγα σε δερματολόγο ήδη και έκανα και εξετάσεις αίματος όλα καλά. Γυναικολόγο δεν επισκέφτηκα ακόμη αλλα νομίζω έχεις δίκιο πρέπει να πάω μπορεί να είναι αλλού τα αίτια του προβλήματος αν και κάνω κάθε χρόνο τεστ παπ, υπέρηχο κτλ. Πάντως η τριχόπτωση συνεχίζει!!! Το regaine το χρησιμοποιώ περίπου 5 χρόνια και με βοήθησε πάρα πολύ και νομίζω οτι ακόμη και σήμερα σε αυτό οφείλω ότι εχω!! Θα τα πούμε εκ νεου και με τα αποτελέσματα απο γυναικολόγο.
 

$$$

New Member
Απ: Αραίωση

goofy είπε:
Σας ευχαριστώ πολύ πήγα σε δερματολόγο ήδη και έκανα και εξετάσεις αίματος όλα καλά. Γυναικολόγο δεν επισκέφτηκα ακόμη αλλα νομίζω έχεις δίκιο πρέπει να πάω μπορεί να είναι αλλού τα αίτια του προβλήματος αν και κάνω κάθε χρόνο τεστ παπ, υπέρηχο κτλ. Πάντως η τριχόπτωση συνεχίζει!!! Το regaine το χρησιμοποιώ περίπου 5 χρόνια και με βοήθησε πάρα πολύ και νομίζω οτι ακόμη και σήμερα σε αυτό οφείλω ότι εχω!! Θα τα πούμε εκ νεου και με τα αποτελέσματα απο γυναικολόγο.
goofy έκανες εξέταση αίματος .κοίταξες kai το θυροειδή σου?
 

goofy

New Member
Απ: Αραίωση

$$$ είπε:
[quote author=goofy link=topic=2452.msg45385#msg45385 date=1295126223]
Σας ευχαριστώ πολύ πήγα σε δερματολόγο ήδη και έκανα και εξετάσεις αίματος όλα καλά. Γυναικολόγο δεν επισκέφτηκα ακόμη αλλα νομίζω έχεις δίκιο πρέπει να πάω μπορεί να είναι αλλού τα αίτια του προβλήματος αν και κάνω κάθε χρόνο τεστ παπ, υπέρηχο κτλ. Πάντως η τριχόπτωση συνεχίζει!!! Το regaine το χρησιμοποιώ περίπου 5 χρόνια και με βοήθησε πάρα πολύ και νομίζω οτι ακόμη και σήμερα σε αυτό οφείλω ότι εχω!! Θα τα πούμε εκ νεου και με τα αποτελέσματα απο γυναικολόγο.
goofy έκανες εξέταση αίματος .κοίταξες kai το θυροειδή σου?
[/quote]
ναι εκανα και θυροειδη και σίδηρο και βιταμινη Β12 νομίζω, ηταν καλά. Απο Δευτέρα θα κλεισω ραντεβου με ενδοκρινολόγο καιι γυναικολόγο αντε να δούμε!!!
 

bluelove

New Member
Απ: Αραίωση

Goofy να ζητήσεις να κάνεις και για φυλλικό οξύ. Εμένα βγήκαν όλες καλές ενώ το φυλλικό κατεβασμένο και μου είπανε ότι και αυτό επηρεάζει.
Καλή επιτυχία και μη φοβάσαι όσο το προσπαθείς και τρέχεις όλα θα πάνε καλά.

mariave μη σταματήσεις επιπόλαια το regaine χωρίς να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου. Μη ξεχνάς ότι το θέμα δεν είναι μόνο η επανέκφυση αλλά και να κρατήσεις αυτά που έχεις και να μη προχωρήσει το πρόβλημα!
 

goofy

New Member
Απ: Αραίωση

bluelove είπε:
Goofy να ζητήσεις να κάνεις και για φυλλικό οξύ. Εμένα βγήκαν όλες καλές ενώ το φυλλικό κατεβασμένο και μου είπανε ότι και αυτό επηρεάζει.
Καλή επιτυχία και μη φοβάσαι όσο το προσπαθείς και τρέχεις όλα θα πάνε καλά.

mariave μη σταματήσεις επιπόλαια το regaine χωρίς να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου. Μη ξεχνάς ότι το θέμα δεν είναι μόνο η επανέκφυση αλλά και να κρατήσεις αυτά που έχεις και να μη προχωρήσει το πρόβλημα!
Καλησπέρα, χθες πήγα σε γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο.Αναμένω τώρα τις απαντήσεις. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες γιατί αν περιμένεις απο τους γιατρούς σώθηκες!!!!Έκανα και φυλλικο οξύ. Τουλάχιστον ας δείξουν κάτι που να αιτιολογεί την τριχόπτωση!!!Γιατί μετά :down
Εν τω μεταξύ έκανα μάσκα απο ελαιόλαδο αυτές τις ημέρες λόγω ότι είναι και πολύ αφιδατωμένα λόγω συχνης χρησης σεσουάρ αφου πρώτα τα έβρεξα με ζεστό νερό και τα άφησα 5 ωρες περίπου, βεβαια μου είπαν ότι πρεπει περισσότερο.Μόλις λούστηκα αλλά και τις επόμενες φορές έφυγαν πολύ λίγες τρίχες σε σχέση με πρίν!!!! Μπορεί να ήταν και τυχαίο, αλλά θα την ξανακάνω.σίγουρα κάποιος θα το έχει δοκιμάσει γνωστή συνταγή για την υγεία των μαλλιών απλά είναι λίγο περίεργο με τα λάδια σε πετσέτες, στη μπανιέρα αντε να καθαρίσεις μετά!!!
 
Απ: Αραίωση

mariave είπε:
Goofy θέλω να σε ρωτήσω πόσο καιρό χρησιμοποιείς το Regain και αν βλέπεις αποτελέσματα. Εγώ το χρησιμοποίησα παλιότερα για ένα χρόνο ..ΔΕΝ είδα βελτίωση σημαντικη και το παράτησα. Βλέπω εδώ μέσα πως γίνονται αναφορές σε κάποια άλλα σκευάσματα Proscar και Fina και θέλω να τα συζητήσω με το δερματολόγο μου.

Mariave να συζητήσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με το δερματολόγο σου, αλλά τα φάρμακα που αναφέρεις ΔΕΝ κάνουν για γυναίκες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bluelove

New Member
Απ: Αραίωση

goofy το ξέρω ότι έχεις αγχωθεί να βλέπεις το μαλλί σε μια τέτοια κατάσταση και σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά μη κάνεις τίποτα με μάσκες, ενυδάτωση κτλ. Μη ξεχνάς ότι είναι κάτι προσωρινό.
Για την ώρα, μέχρι να σταματήσει η τριχόπτωση μόνο σαμπουάν φαρμακευτικά και conditioner και αυτό όχι στις ρίζες (συμβουλή από γιατρό στο Συγγρό).! Στη συνέχεια όταν σταθεροποιηθείς θα κοιτάξεις και το θέμα ενυδάτωση.
 

goofy

New Member
Απ: Αραίωση

Καλησπέρα σε όλους εχω πρόβλημα με τη σύνδεση και δεν μπορώ να μπαίνω τακτικά.
Τα αποτελέσματα απο γυναικολογικές εξετάσεις είναι όλα αρνητικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Περιμένω να κανω και κάποιες ορμόνες απλά πρέπει να ειμαι αδιάθετη. Εχω κάνει μερικες εκ των οποίων αιματοκρίτης σιδηρος θυροειδή όλα οκ! Την άλλη εβδομάδα θα ολοκληρώσω και τις υπόλοιπες και θα έχω μια πλήρη εικόνα για την κατάσταση.
Η τριχόπτωση μου έχει μειωθεί αισθητά...δεν ξέρω γιατί...ίσως να έκανε και τον κύκλο του. Μπορεί και γιατί ηρέμησα λίγο. 8) 8) 8) Μπορεί και να με βοήθησε η σκέψη ότι τις τρίχες αν είναι να πέσουν θα τις σταματήσει μόνο το πάτωμα!!!!
Τουλάχιστον είναι ωραία αίσθηση να μη μαζεύεις τις τριχούλες σου απο όλο το σπίτι!!
Σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις συμβουλές. Ευχομαι σε όλους καλή εβδομάδα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα