Απ: F.A.Q Revivogen

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ricordos

New Member
Δεν ήξερα που να το χώσω αυτό και γιαυτό το χώνω εδώ... Αν είναι Άκη άλλαξέ το...
Βρήκα κάπου τυχαία στο ίντερνετ αυτό :
"Εφόσον έχετε ασχοληθεί με το θέμα απ όσο βλέπω, θα γνωρίζετε ότι ο σημαντικότερος λόγος της φαλάκρας είναι η γενετική προδιάθεση. (Κληρονομικότητα). Αυτό μεταφράζεται για να μην σας κουράζω με επιστημονικές αναλύσεις σε DHT.
Ο αδερφός μου, από τα 19 του μέχρι κ σήμερα (33) δεν έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί το regain. Τότε θυμάμαι ήταν το 2%, τώρα υπάρχει και 5%. Το αποτέλεσμα? Έχει χάσει πάνω από τα μισά του μαλλία. Καμία σχέση με αυτά που χε παλιότερα. Έχει δώσει κατά καιρούς κ ένα σωρό λεφτά σε άλλα πράγματα κ θεραπείες, αλλά τίποτα. Και μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά. Ο μόνος λόγος σύμφωνα με αυτά που μου λέει, που χρησιμοποιεί ακόμα το regain, είναι γιατί πιστεύει ότι αν το σταματήσει, θα φύγουν κ τα λίγα που έχουν απομείνει. Πολλές φορές σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει dht blockers, αλλά κανένας γιατρός δεν έδωσε την ευχή του για κάτι τέτοιο. Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και εμένα.
Ο λόγος αφορά στο ότι δουλεύει "ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ" που ανέφερα παραπάνω και ότι ακόμα κ άν ο λόγος είναι όντως η DHT, και αν ακόμα καταφέρετε και ελέγξετε την παραγωγή της, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να αλλάξει την ευαισθησία που έχουν οι θύλακες σε αυτή. Αυτή η ευαισθησία, είναι και αυτό που κληρονομήσατε. Τώρα, αν κάποιος εφόσον είναι σίγουρος ότι το όλο πρόβλημα προκαλείται απο την DHT και αν καταφέρει να εξαφανίσει την παραγωγή της εντελώς, τότε πιστεύω ότι θα χει χάσει κάτι πολύ σημαντικότερο από τις τρίχες του...και αυτό δεν είναι άλλο από τον αντρισμό του.
Αξίζει πιστεύετε? Αν ναι...ορίστε κάποια προιόντα να ερευνήσετε, με έμφαση κατά την ταπεινή μου γνώμη στο Revivogen."

και θα ήθελα να μου το σχολιάσετε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
ricordos den nomizo oti i finasteridi mou sterise kati apo ton andrismo mou sta 2 xronia pou tin epairna....kai pistepse se kammia periptosi den tin epairna sistimatika....
dld kathe mera 9 to proi ktl...tin epairna opote tin thimomoun kathimerina......omos
me alkool tsigara kafedes kai ola ta sxetika........
8)
 

Άκης

Administrator
Ricordos είπε:
Δεν ήξερα που να το χώσω αυτό και γιαυτό το χώνω εδώ... Αν είναι Άκη άλλαξέ το...
Βρήκα κάπου τυχαία στο ίντερνετ αυτό :
"Εφόσον έχετε ασχοληθεί με το θέμα απ όσο βλέπω, θα γνωρίζετε ότι ο σημαντικότερος λόγος της φαλάκρας είναι η γενετική προδιάθεση. (Κληρονομικότητα). Αυτό μεταφράζεται για να μην σας κουράζω με επιστημονικές αναλύσεις σε DHT.
Ο αδερφός μου, από τα 19 του μέχρι κ σήμερα (33) δεν έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί το regain. Τότε θυμάμαι ήταν το 2%, τώρα υπάρχει και 5%. Το αποτέλεσμα? Έχει χάσει πάνω από τα μισά του μαλλία. Καμία σχέση με αυτά που χε παλιότερα. Έχει δώσει κατά καιρούς κ ένα σωρό λεφτά σε άλλα πράγματα κ θεραπείες, αλλά τίποτα. Και μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά. Ο μόνος λόγος σύμφωνα με αυτά που μου λέει, που χρησιμοποιεί ακόμα το regain, είναι γιατί πιστεύει ότι αν το σταματήσει, θα φύγουν κ τα λίγα που έχουν απομείνει. Πολλές φορές σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει dht blockers, αλλά κανένας γιατρός δεν έδωσε την ευχή του για κάτι τέτοιο. Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και εμένα.
Ο λόγος αφορά στο ότι δουλεύει "ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ" που ανέφερα παραπάνω και ότι ακόμα κ άν ο λόγος είναι όντως η DHT, και αν ακόμα καταφέρετε και ελέγξετε την παραγωγή της, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να αλλάξει την ευαισθησία που έχουν οι θύλακες σε αυτή. Αυτή η ευαισθησία, είναι και αυτό που κληρονομήσατε. Τώρα, αν κάποιος εφόσον είναι σίγουρος ότι το όλο πρόβλημα προκαλείται απο την DHT και αν καταφέρει να εξαφανίσει την παραγωγή της εντελώς, τότε πιστεύω ότι θα χει χάσει κάτι πολύ σημαντικότερο από τις τρίχες του...και αυτό δεν είναι άλλο από τον αντρισμό του.
Αξίζει πιστεύετε? Αν ναι...ορίστε κάποια προιόντα να ερευνήσετε, με έμφαση κατά την ταπεινή μου γνώμη στο Revivogen."

και θα ήθελα να μου το σχολιάσετε...
Καταρχάς στο μετακίνησα. Αν θέλεις, διόρθωσε το με κάποιο τίτλο που να ταιριάζει.
Το βρήκα σε 2 online forums. Παραθέτω την συνέχεια παρακάτω, η οποία και μου άρεσε:
Και 2 λογάκια για να κλείσω..

- Σταματήστε να ψάχνετε και να σκέφτεστε σαν λύση την μεταμόσχευση. Όσους έχω δεί από κοντά (και όχι με photoshop στα site) κανείς μα κανείς δεν είχε ωραίο αποτέλεσμα. Τα πάντα στο κεφάλι του, πρόδιδαν τι είχε κάνει κ το τελικό αποτέλεσμα ήταν αξιολύπητο.
Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι σήμερα στην ιατρική μπορούν να κλωνοποιήσουν άνθρωπο, αλλά δεν μπορούν να βρούν μια αξιόλογη θεραπεία για την φαλάκρα?
Όλα αυτά τα χρόνια, είχαμε βρεί με τον αδερφό μου, αμέτρητες έρευνες και πειράματα που είχαν γίνει πάνω σε αυτό το θέμα και (στα περισσότερα) αν όχι σ'όλα τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά..
Πως γίνεται όλες αυτές οι έρευνες να εξαφανίζονται μετά δια μαγείας?
Αυτό ακριβώς είναι που κάνουν τα λεφτά που δίνετε στις μεταμοσχεύσεις...."Θάβουν" τις πραγματικές θεραπείες και θα συνεχίσουν να τις θάβουν, όσο τις χρηματοδοτείτε.
Απλά ξεχάστε τες!!!!!!
- Βρείτε ένα λουκ που μπορεί να σας ταιριάζει..υιοθετείστε το και προσπαθήστε να το προσαρμόσετε πάνω σας σύμφωνα με την υπάρχον κατάσταση.
π.χ Για εμένα τουλάχιστον ο bruse Willis, είναι ένας από τους γοητευτικότερους άντρες στον κόσμο. Η μήπως δεν θά πρεπε γιατί δεν έχει μαλλιά?

Καταρχάς να πω ότι εννοείται ότι από μόνη της η χρήση της μινοξιδίλης δεν συνιστάτε. Έτσι όπως το γράφει, "Το αποτέλεσμα? Έχει χάσει πάνω από τα μισά του μαλλία. Καμία σχέση με αυτά που χε παλιότερα.", είναι σαν να λέει ότι η μινοξιδίλη του τα έριξε. Καταρχάς έπαιρνε την 2% και τώρα έχουμε την 5%, που είναι ποιό δυνατή. Επίσης, θα τα ΕΧΑΝΕ τα μαλλιά του ούτος ή άλος αφού είχε τριχόπτωση. Δεν νομίζω δηλαδή, ότι αν δεν έπαιρνε regaine δεν θα τα έχανε κιόλας...
Επίσης το "Πολλές φορές σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει dht blockers, αλλά κανένας γιατρός δεν έδωσε την ευχή του για κάτι τέτοιο. Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και εμένα."
δεν ξέρω αν συμφωνήσω ή όχι. Εννοώ, την εποχή εκείνη, αμφιβάλλω αν οι μισοί και παραπάνω γιατροί γνώριζαν τα περισσότερα DHT blockers που μπορούν να σταματήσου την τριχόπτωση. Και αυτό γιατί όχι ότι είναι άσχετοι ή δεν ψάχνοντε (με το 2ο να είναι και το ποιο πιθανό), αλλά κάθε τόσο βγαίνουν και νέες έρευνες στην φόρα...
Τότε μας συνιστούσαν "τονωτικά"...

Και κάτι άλλο. Στο τέλος αυτό που λέει για τον bruce είναι σωστό.
Με ή χωρίς μαλλιά μπορούμε να κάνουμε τα πάντα. Να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε, να γίνουμε καλοί επιχειρηματίες, να πάμε στο φεγγάρι, να ταξιδέψουμε, να σκαρφαλωσουμε στο Everest αν μας καπνίσει, να οδηγήσουμε Ferrari και άλλα. Δεν μας περιορίζει σε κάτι.
Αλλά δεν μπορεί κανείς να απαγορεύσει κάποιον που νιάζεται για τον εαυτό του.
Και στο μπάνιο μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να χρησιμοποιήσει ή όχι body spays ή αποσμητικά. Κανεις δεν του το απαγορεύει ή του το επιβάλει. Αλλά είναι στην κρίση του καθενός κατα πόσο νιάζεται για τον ευατό του...
 

Ntia

New Member
Αυτή τη παράθεση την συνάντησα κι εγώ σε κάποιο άλλο forum... Και νομίζω ότι εν μέρη είναι σωστή.. Αλλά υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που αφορούν όλους μας. Για παράδειγμα, θα πρέπει όλοι να συνηδειτοποιήσουμε ότι μεγαλώνοντας, τα μαλλιά μας δεν μπορούν να είναι όπως ήταν στα 20 μας.. Για πολλούς λόγους και όχι ότι αυτό έίναι κανόνας έτσι (?), σαφώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Αλλά οι αλλαγές που μας συμβαίνουν οργανικά επηρεάζουν και τα μαλλιά μας. Όσον αφορά τους άντρες αυτό που έχω παρατηρήσει ακόμα και σε εκείνους με πυκνό μαλλί, είναι ότι ανοίγουν στο σημειο τον κροτάφων οι περισσότεροι. Επίσης, αν κάποιος ψάχνεται από τόσο παλιά, είναι όντως αδύνατο να συνάντησε γιατρό ενημερωμένο όσον αφορά τους dht blockers, μη τρελαθούμε.. Ακόμα και σήμερα τα πράγματα είναι ντεμί, δεν βρίσκεις εύκολα γιατρούς ενημερωμένους. Εδώ να συμπληρώσω ότι αν είσαι γυναίκα, ωφείλεις αρχικά να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο και μετά δερματολόγο, είναι κάτι που δεν πάει το μυαλό σου αλλά έτσι είναι... Για τους άνδρες δεν γνωρίζω...
 

grtt

New Member
Από ό,τι γνωρίζω η φιναστερίδη που είναι DHT blocker και το Monoxidil είναι οι μόνες εγκεκριμένες θεραπείες για την τριχόπτωση και άρα κάνουν δουλειά. Ασφαλώς δεν είναι όλες οι θεραπείες για όλους τους ανθρώπους και αυτό ισχύει γενικά και όχι για την τριχόπτωση μόνο.
Σε μερικούς μπορούν να κάνουν θαύματα σε άλλους να μη δουλέψουν καθόλου, αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό αλλά και από τα αίτια της τριχόπτωσης σε κάθε άνθρωπο.

Θα διαφωνήσω με το γεγονός ότι το αποτελέσμα θεραπειών ή μεταμόσχευσης -όπως υοννοείται - είναι αξιολύπητο, αντιθέτως θα έλεγα πλέον οι μεταμοσχεύσεις και τα όποια αποτελέσματα των θεραπειών έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε πλέον να μην είναι ορατό το τι κάνει κανείς στο κεφάλι του. Εδώ και περούκες υπάρχουν που δεν τις καταλαβαίνει κανείς (μιλάμε για συστήματα περουκών πυο κοστίζουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ, όχι αυτές που πουλούν στο δρόμο).

Από εκεί και πέρα ο καθένας όπως αισθάνεται καλύτερα με τον εαυτό του!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα