Απώλεια μεταμοσχευμένων λόγω κουρέματος;;

Iakovoas

Member
Καλημέρα στο forum. Πριν από 2 χρόνια ακριβώς έκανα την πρώτη μου μεταμόσχευση (~2500grafts, κυρίως στο hairline) σε γνωστή κλινική, με σχετικά καλό αποτέλεσμα Άφησα έναν ολόκληρο χρόνο για να εκτιμήσω αν πέτυχε και τελικά όλα πήγαν καλά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής... Πριν από δύο μήνες, έκανα πρώτη φορά το κούρεμα όπου σου ξυρίζουν την χωρίστρα (το λεγόμενο hardpart). Όταν ξαναμάκρυναν τα μαλλιά σε εκείνο το σημείο, παρατήρησα ένα receding στην μεριά του hairline που ξυρίστηκε η χωρίστρα. Πριν ήταν ελαφρώς πιο γεμάτη η περιοχή, ενώ τώρα μπαίνει πιο βαθιά στον κρόταφό μου, πιο "απότομα". Στις φωτογραφίες δεν είναι noticable, αλλά το μάτι μου το βλέπει ξεκάθαρα. Είναι σαν να έχω χάσει από τα μεταμοσχευμένα! Ο κουρέας μου είπε ότι μπορεί να ευθύνεται το hardpart που κάναμε σε εκείνο το σημείο, λέει ότι γενικά δεν κάνει καλό. Από την άλλη, αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα σήμαινε ότι αν ξυρίσεις το κεφάλι σου, έπειτα δεν θα ξαναβγάλεις μαλλιά! Έχω κλείσει ραντεβού με την κλινική να εκτιμήσουν την κατάσταση, αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Γίνεται, αν ξυρίσεις σε ένα σημείο τα νέα σου μαλλιά, να μην ξαναβγούν;

(Το ξύρισμα έγινε με κουρευτική μηχανή χωρίς guard, όχι με ξυράφι).

Δυστυχώς, οι φωτό πριν και μετά δεν βοηθούν. Φαίνονται πανομοιτυπα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Iakovoas

Member
(Να προσθέσω ότι δεν είναι ότι στο σημείο που πατήθηκε η χωρίστρα, δεν βγήκαν μαλλιά ή έχω κάποιο κενό, αλλά σαν να έχει μπει όλη εκείνη η μεριά πιο βαθιά, πιο απότομα μέσα σε σχέση με την απέναντί της)

Και πάλι, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

dlazaros

Well-Known Member
(Να προσθέσω ότι δεν είναι ότι στο σημείο που πατήθηκε η χωρίστρα, δεν βγήκαν μαλλιά ή έχω κάποιο κενό, αλλά σαν να έχει μπει όλη εκείνη η μεριά πιο βαθιά, πιο απότομα μέσα σε σχέση με την απέναντί της)

Και πάλι, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Τα μαλλιά δεν μεγαλώνουν με την ίδια ταχύτητα παντού, αμα τα ξυρίσεις τότε θέλει 4 μήνες για να γίνουν 5 πόντους (1,2 πόντους τον μήνα) και να φαίνονται σαν τα υπόλοιπα. Τώρα αμα όμως δεν κάνεις θεραπεία με φίνα ή ντούτα τότε είναι πολύ πιθανόν να αρχίζει λέπτυνση ή τριχόπτωση και στα ΜΜ μαλλιά το οποίο παρατήρησες επειδή τα ξύρισες.
 

Iakovoas

Member
Τα μαλλιά δεν μεγαλώνουν με την ίδια ταχύτητα παντού, αμα τα ξυρίσεις τότε θέλει 4 μήνες για να γίνουν 5 πόντους (1,2 πόντους τον μήνα) και να φαίνονται σαν τα υπόλοιπα. Τώρα αμα όμως δεν κάνεις θεραπεία με φίνα ή ντούτα τότε είναι πολύ πιθανόν να αρχίζει λέπτυνση ή τριχόπτωση και στα ΜΜ μαλλιά το οποίο παρατήρησες επειδή τα ξύρισες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με ενδιαφέρει σε δύο σκέλη. Πρώτον, αν είναι όντως (εντός πολλών εισαγωγικών) αθάνατα τα μεταμοσχευμένα μαλλιά και, δεύτερον, αν έκανα εγώ κάποιο ανεπανόρθωτο λάθος με το ξύρισμα. Θα περιμένω να περάσουν οι μήνες που αναφέρεις για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα (προς το παρόν έχει περάσει 1 μήνας από τότε που ξύρισα την χωρίστρα). Το σάββατο θα επισκεφτώ την κλινική μου και σκοπεύω να σας ενημερώσω για ό,τι μου πουν.

Και πάλι, ευχαριστώ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με ενδιαφέρει σε δύο σκέλη. Πρώτον, αν είναι όντως (εντός πολλών εισαγωγικών) αθάνατα τα μεταμοσχευμένα μαλλιά και, δεύτερον, αν έκανα εγώ κάποιο ανεπανόρθωτο λάθος με το ξύρισμα. Θα περιμένω να περάσουν οι μήνες που αναφέρεις για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα (προς το παρόν έχει περάσει 1 μήνας από τότε που ξύρισα την χωρίστρα). Το σάββατο θα επισκεφτώ την κλινική μου και σκοπεύω να σας ενημερώσω για ό,τι μου πουν.

Και πάλι, ευχαριστώ.
Αθάνατα μεταμοσχευμένα δεν υπάρχουν δυστυχώς, αν ήταν έτσι θα κάναμε ΜΜ και δεν θα παίρναμε θεραπεία ποτέ οι υπόλοιποι. Είναι μερικώς προστατευμένα ΑΝ είχαν παρθεί απο ασφαλή περιοχή στην δότρια και ΔΕΝ είχες ρέτρο η οποία είναι καράφλα απο τον σβέρκο προς τα πάνω αντί για το κλασσικό απο το κούτελο και πίσω (και να το είχε δεί ο γιατρός και να πήρε μοσχεύματα απο πιο πάνω). Υπάρχει βεβαια περίπτωση να αραιώνουν μαλλιά που υπήρχαν πριν την μεταμόσχευση (σύνηθες αν δεν κάνεις θεραπεία) με αποτέλεσμα να δημιουργείται "νησί". Η μονη ζημιά που μπορείς να κάνεις στα μαλλιά εσύ είναι να τα ξεριζώσεις ή να κάνεις έντονα χτενίσματα που τραβάνε πολύ τις τρίχες (traction alopecia). Μετά απο τόσο καιρό και ξυραφάκι να βάλεις στο κεφάλι δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Το κενό που βλέπεις μπορεί να είναι περιοχή που έχει άλλη ταχύτητα που μεγαλώνει απο τα υπόλοιπα. Για να καταλάβεις πες οτι τα μισά έγιναν σε 1 μήνα 1 πόντο τα υπόλοιπα έγινα μισό πόντο και μερικά έγιναν ενα τέταρτο του πόντου. Για να φανούν ομοιόμορφα θα πρέπει να κοπούν στο κούρεμα όσο είναι η μικρότερη τρίχα, εδω δλδ ενα τέταρτο του πόντου. Δηλαδή περιμένεις την αργότερη τρίχα αμα ξυρίσεις. Εύχομαι να βοήθησα.
 

Iakovoas

Member
Αθάνατα μεταμοσχευμένα δεν υπάρχουν δυστυχώς, αν ήταν έτσι θα κάναμε ΜΜ και δεν θα παίρναμε θεραπεία ποτέ οι υπόλοιποι. Είναι μερικώς προστατευμένα ΑΝ είχαν παρθεί απο ασφαλή περιοχή στην δότρια και ΔΕΝ είχες ρέτρο η οποία είναι καράφλα απο τον σβέρκο προς τα πάνω αντί για το κλασσικό απο το κούτελο και πίσω (και να το είχε δεί ο γιατρός και να πήρε μοσχεύματα απο πιο πάνω). Υπάρχει βεβαια περίπτωση να αραιώνουν μαλλιά που υπήρχαν πριν την μεταμόσχευση (σύνηθες αν δεν κάνεις θεραπεία) με αποτέλεσμα να δημιουργείται "νησί". Η μονη ζημιά που μπορείς να κάνεις στα μαλλιά εσύ είναι να τα ξεριζώσεις ή να κάνεις έντονα χτενίσματα που τραβάνε πολύ τις τρίχες (traction alopecia). Μετά απο τόσο καιρό και ξυραφάκι να βάλεις στο κεφάλι δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Το κενό που βλέπεις μπορεί να είναι περιοχή που έχει άλλη ταχύτητα που μεγαλώνει απο τα υπόλοιπα. Για να καταλάβεις πες οτι τα μισά έγιναν σε 1 μήνα 1 πόντο τα υπόλοιπα έγινα μισό πόντο και μερικά έγιναν ενα τέταρτο του πόντου. Για να φανούν ομοιόμορφα θα πρέπει να κοπούν στο κούρεμα όσο είναι η μικρότερη τρίχα, εδω δλδ ενα τέταρτο του πόντου. Δηλαδή περιμένεις την αργότερη τρίχα αμα ξυρίσεις. Εύχομαι να βοήθησα.
Βοήθησες πάρα πολύ και σ'ευχαριστώ. Κυρίως, με το κομμάτι των ενοχών μου αν έκανα εγώ κάποια ζημιά επειδή τόλμησα δύο φορές ένα κούρεμα. Θα σας ενημερώσω για το feedback που θα μου δώσουν στην κλινική το Σάββατο.
 

Iakovoas

Member
Καλημέρα. Πριν λίγο επέστρεψα από την κλινική. Μου είπαν ότι είμαι η 10η περίπτωση που τους επισκέπτεται αυτή την διετία και μου πρότειναν ως πιθανή εξήγηση της απώλειας των μεταμοσχευμένων τον Covid (είχα περάσει πριν 2.5 μήνες). Και τα υπόλοιπα περιστατικά τους που έχασαν μοσχεύματα, νόσησαν. Φυσικά, μου είπαν ότι είναι inconclusive αυτή η υπόθεση και ότι δεν μπορούν να είναι σίγουροι. Δεν υπάρχουν ξεκάθαρες μελέτες ακόμα, πέρα από εκείνες που λένε ότι ο ιός επηρεάζει γενικώς τα μοσχεύματα. Δεδομένου, όμως, ότι οι λόγοι που χάνονται μεταμοσχευμένα θυλάκια είναι πολύ συγκεκριμένοι, και εγώ δεν εμπίπτω σε κανέναν από αυτούς (πήραμε από χαμηλά στην δότρια, και όχι από την μεταβατική ζώνη, δεν έχω retro, δεν ζορίσαμε την λήπτρια κλπ), είναι η μόνη πιθανή εξήγηση... Ως λύση, μόνο μία. 2η μεταμόσχευση, συμπληρωματική! Τι λέτε, ομάδα, πώς σας ακούγεται; Τόσο η υπόθεση, όσο και η λύση που μου πρότειναν.

Να προσθέσω ότι η απώλεια που έχω είναι ξεκάθαρα στα μεταμοσχευμένα και όχι στα από πίσω δικά μου. Είναι σαν να συνέβη traction alopecia (όπως πολύ ωραία έγραψε ο dlazaros) σ' εκείνο το σημείο, όπου η μισή hairline μετατοπίστηκε ένα βήμα πιο μέσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

le2der

Active Member
Αισθητικα είπες ότι δε φαίνεται αν θυμάμαι σωστά . Αν είναι μικρό το κακό φτιάξε το όταν και αν χρειαστεί μεταμόσχευση σε άλλο σημείο
Καλημέρα. Πριν λίγο επέστρεψα από την κλινική. Μου είπαν ότι είμαι η 10η περίπτωση που τους επισκέπτεται αυτή την διετία και μου πρότειναν ως πιθανή εξήγηση της απώλειας των μεταμοσχευμένων τον Covid (είχα περάσει πριν 2.5 μήνες). Και τα υπόλοιπα περιστατικά τους που έχασαν μοσχεύματα, νόσησαν. Φυσικά, μου είπαν ότι είναι inconclusive αυτή η υπόθεση και ότι δεν μπορούν να είναι σίγουροι. Δεν υπάρχουν ξεκάθαρες μελέτες ακόμα, πέρα από εκείνες που λένε ότι ο ιός επηρεάζει γενικώς τα μοσχεύματα. Δεδομένου, όμως, ότι οι λόγοι που χάνονται μεταμοσχευμένα θυλάκια είναι πολύ συγκεκριμένοι, και εγώ δεν εμπίπτω σε κανέναν από αυτούς (πήραμε από χαμηλά στην δότρια, και όχι από την μεταβατική ζώνη, δεν έχω retro, δεν ζορίσαμε την λήπτρια κλπ), είναι η μόνη πιθανή εξήγηση... Ως λύση, μόνο μία. 2η μεταμόσχευση, συμπληρωματική! Τι λέτε, ομάδα, πώς σας ακούγεται; Τόσο η υπόθεση, όσο και η λύση που μου πρότειναν.

Να προσθέσω ότι η απώλεια που έχω είναι ξεκάθαρα στα μεταμοσχευμένα και όχι στα από πίσω δικά μου. Είναι σαν να συνέβη traction alopecia (όπως πολύ ωραία έγραψε ο dlazaros) σ' εκείνο το σημείο, όπου η μισή hairline μετατοπίστηκε ένα βήμα πιο μέσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Iakovoas

Member
Σ
Αισθητικα είπες ότι δε φαίνεται αν θυμάμαι σωστά . Αν είναι μικρό το κακό φτιάξε το όταν και αν χρειαστεί μεταμόσχευση σε άλλο σημείο
Σωστά, φίλε μου, και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, στις φωτό δεν είναι ευδιάκριτο, ούτε και στους άλλους. Στο δικό μου μάτι, όμως, είναι ξεκάθαρο... έχει μεγάλη λογική αυτό που λες. Να μην καταναλωθούν θυλάκια για ψυχολογικούς λόγους και να τα βάλω στο μέλλον εκεί που θα χρειάζονται πραγματικά.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρεις ποιά είναι η κλινική, και για να μάθεις αν έχει καλό ή κακό ιστορικό σε ποσοστό φύτρωσης και για να μαθαίνουμε και εμείς ποιές κλινικές έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στα πιθανά προβλήματα.
Επίσης μια φωτό στον καθρέπτη με το κινητό να κρύβει το πρόσωπο θα βοηθήσει να σου προτείνουμε τι να κάνεις στο μέλλον και πόσο.
 

Iakovoas

Member
Φίλε μου σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρεις ποιά είναι η κλινική, και για να μάθεις αν έχει καλό ή κακό ιστορικό σε ποσοστό φύτρωσης και για να μαθαίνουμε και εμείς ποιές κλινικές έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στα πιθανά προβλήματα.
Επίσης μια φωτό στον καθρέπτη με το κινητό να κρύβει το πρόσωπο θα βοηθήσει να σου προτείνουμε τι να κάνεις στο μέλλον και πόσο.
Δεν έχεις άδικο dlazaros. Ωστόσο, θέλω πρώτα να επισκεφτώ και άλλες δύο κλινικές να πάρω και την δική τους γνώμη ως προς το γιατί συνέβη αυτό. Αν θέλετε φωτό, μπορώ να σας ανεβάσω κάποιες που έχω με πριν και μετά μόλις τις συγκεντρώσω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

seeker

Verified MM member
Ειναι πολυ περιεργο που δεν αναφερετε ονοματα κλινικων. Μονο ετσι μπορει ο κοσμος εδω να καταλαβει και να κρινει, οπως και να μην την πατησει μελλοντικα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν έχεις άδικο dlazaros. Ωστόσο, θέλω πρώτα να επισκεφτώ και άλλες δύο κλινικές να πάρω και την δική τους γνώμη ως προς το γιατί συνέβη αυτό. Αν θέλετε φωτό, μπορώ να σας ανεβάσω κάποιες που έχω με πριν και μετά μόλις τις συγκεντρώσω
Εννοώ ποιά κλινική σου έκανε την μεταμόσχευση να μάθουμε, στο φόρουμ αυτά τα λέμε δεν είναι κρυφά.
υγ. δεν είσαι χθεσινός, 6 χρόνια είσαι εδω και ξέρεις.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, καλό θα ήταν να αναφέρεις την κλινική.
Έτσι προστατεύεις τα υπόλοιπα μέλη, διότι τελευταία τα μάτια μας βλέπουν πολλά, ακόμη και από τις δήθεν "κορυφαίες" κλινικές.
 

Iakovoas

Member
DHI 2400 τριχοθυλάκια, περίπου, τα περισσότερα στο hairline (δυστυχώς πάσχω από την "χρυσή" τριάδα... λεπτή τρίχα, κοντή ρίζα, σκληρό δέρμα!) Οι φωτό δεν είναι στην καλύτερη ανάλυση γιατί τις τράβηξα για το προσωπικό μου αρχείο και όχι για παρουσίαση (συν το ότι έριξα τραγικά την ποιότητα για να μπορέσω να τις ανεβάσω). Συγγνώμη που είναι με σχετικά τυχαία σειρά. Κάποια από αυτές δείχνει πώς ήταν το hairline μου πριν, κάποιες είναι σε layout με το πριν & το μετά μαζί, και κάποιες με το τελικό αποτέλεσμα μετά από ένα χρόνο (2021). Δυστυχώς, ακόμα και τωρινή λήψη μου να βάλω με την απώλεια που βλέπω (το traction alopecia στην αριστερή πλευρά της hairline), δυστυχώς, δεν είναι noticable από φωτογραφίες... Εγώ, όμως, είμαι σίγουρος για αυτό που βλέπω. Θα επισκεφτώ κι άλλες κλινικές, να ακούσω και τη δική τους γνώμη όσον αφορά τον λόγο της απώλειας και θα υπολογίσω και τις δικές σας παραινέσεις στο πώς θα κινηθώ. Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.

Να υπενθυμίσω ότι με το αποτέλεσμα της ΜΜ μου είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Ο λόγος του post ήταν να μάθω αν έχει αντιμετωπίσει άλλος απώλεια λόγω κουρέματος, πράγμα που μου απαντήθηκε.

Σε λίγο ανεβαίνουν και οι φωτό με το ολοκληρωμένο αποτέλεσμα
 

Συνημμένα

  • IMG_20200712_194034.jpg
    IMG_20200712_194034.jpg
    107.7 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20200811_110808.jpg
    IMG_20200811_110808.jpg
    253 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20200810_230402.jpg
    IMG_20200810_230402.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 22
  • IMG_20200810_230356.jpg
    IMG_20200810_230356.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 23
  • IMG_20200810_173342.jpg
    IMG_20200810_173342.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 21
  • IMG_20200809_101055.jpg
    IMG_20200809_101055.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 17
  • IMG_20200809_101041.jpg
    IMG_20200809_101041.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 20
  • IMG_20200804_155516.jpg
    IMG_20200804_155516.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 20
  • IMG_20200804_155429.jpg
    IMG_20200804_155429.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 20
  • IMG_20200804_122633.jpg
    IMG_20200804_122633.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:

Iakovoas

Member
Οι υπόλοιπες
 

Συνημμένα

  • IMG_20210117_020451.jpg
    IMG_20210117_020451.jpg
    1 MB · Προβολές: 26
  • IMG_20210128_235042.jpg
    IMG_20210128_235042.jpg
    1,022.7 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20210128_235107.jpg
    IMG_20210128_235107.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 23
  • IMG_20210128_235712.jpg
    IMG_20210128_235712.jpg
    126.5 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210128_235803.jpg
    IMG_20210128_235803.jpg
    120.3 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20210223_215749.jpg
    IMG_20210223_215749.jpg
    841.5 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20210223_215756.jpg
    IMG_20210223_215756.jpg
    860.7 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20210322_090859.jpg
    IMG_20210322_090859.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 21
  • IMG_20210322_090905.jpg
    IMG_20210322_090905.jpg
    1,003.7 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20210322_090909.jpg
    IMG_20210322_090909.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 20

Iakovoas

Member
Και οι τελευταίες. Δεν έχω σκοπό την παρουσίαση, ή την αξιολόγηση του αποτελέσματος. Παρακαλώ, αν κάποιος γνωρίζει εάν ο covid με την απώλεια μεταμοσχευμένων τριχών σχετίζεται, θα χαρώ να διαβάσω σχόλιό του.

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε.

Συγγνώμη για την απαίσια ανάλυση, δεν είχα σκοπό να παρουσιάσω την ΜΜ μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210322_090913.jpg
    IMG_20210322_090913.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 20
  • IMG_20210322_090917.jpg
    IMG_20210322_090917.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 18
  • IMG_20211012_223605.jpg
    IMG_20211012_223605.jpg
    986.2 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20211124_222031.jpg
    IMG_20211124_222031.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 23
  • IMG_20220705_215116.jpg
    IMG_20220705_215116.jpg
    205.5 KB · Προβολές: 31

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου, πρώτον δεν υπάρχει χρυσή τριάδα. Λεπτή τρίχα είναι λέπτυνση απο την ορμόνη επειδή μάλλον δεν παίρνεις φίνα, κοντή ρίζα είναι όσο λεπταίνει η τρίχα η ρίζα ανεβαίνει πιο κοντά στην επιφάνεια, και σκληρό δέρμα είναι όταν πολλές τρίχες έχουν έρθει πιο κοντά στην επιφάνεια και το πάχος του δέρματος μικραίνει. Με λίγα λόγια έχεις ΑΓΑ και η μεταμόσχευση που έκανες δεν φτάνει καθώς η ορμόνες σου κάνουν πάρτυ στο κεφάλι σου και σε λίγο θα φύγουν τα μαμά μαλλιά και θα μείνουν περίπου τα μισά απο τα μεταμοσχευμένα. Θέλεις θεραπεία κατά την άποψη μου με φιναστερίδη για να σώσεις αυτά που έχεις και ισως να σου δυναμώσει τα υπόλοιπα και μετά απο 1 χρόνο κάνεις μεταμόσχευση εαν έχεις κενά. Αν δεν κάνεις θεραπεία θα μπαίνεις συνέχεια για μεταμοσχεύσεις μέχρι να μην μείνουν μαλλιά για να βάλεις (και λεφτά..). Τα περι covid και απώλεια ριζών είναι το ανέκδοτο της χρονιάς και είναι σημαντικό να καταλαβαίνεις οτι σε "δουλεύουν" για να κάνεις και άλλες επεμβάσεις όταν αυτό που έγινε είναι χαμηλό ποσοστό φύτρωσης (με ζημιά στα μαμά όταν τα έβαλαν) με απουσία θεραπείας. Φιλικά πάντα, Λάζαρος.

υγ. η απάντηση για το κούρεμα είναι οτι τα έκοψες πιο κοντά και εκτέθηκαν οι αδυναμίες που θα έβλεπες σε μερικούς μήνες. Είναι εμφανές απο την τελευταία φωτό για το που πάει η υπόθεση χωρίς θεραπεία.
 

Iakovoas

Member
Φίλε μου, πρώτον δεν υπάρχει χρυσή τριάδα. Λεπτή τρίχα είναι λέπτυνση απο την ορμόνη επειδή μάλλον δεν παίρνεις φίνα, κοντή ρίζα είναι όσο λεπταίνει η τρίχα η ρίζα ανεβαίνει πιο κοντά στην επιφάνεια, και σκληρό δέρμα είναι όταν πολλές τρίχες έχουν έρθει πιο κοντά στην επιφάνεια και το πάχος του δέρματος μικραίνει. Με λίγα λόγια έχεις ΑΓΑ και η μεταμόσχευση που έκανες δεν φτάνει καθώς η ορμόνες σου κάνουν πάρτυ στο κεφάλι σου και σε λίγο θα φύγουν τα μαμά μαλλιά και θα μείνουν περίπου τα μισά απο τα μεταμοσχευμένα. Θέλεις θεραπεία κατά την άποψη μου με φιναστερίδη για να σώσεις αυτά που έχεις και ισως να σου δυναμώσει τα υπόλοιπα και μετά απο 1 χρόνο κάνεις μεταμόσχευση εαν έχεις κενά. Αν δεν κάνεις θεραπεία θα μπαίνεις συνέχεια για μεταμοσχεύσεις μέχρι να μην μείνουν μαλλιά για να βάλεις (και λεφτά..). Τα περι covid και απώλεια ριζών είναι το ανέκδοτο της χρονιάς και είναι σημαντικό να καταλαβαίνεις οτι σε "δουλεύουν" για να κάνεις και άλλες επεμβάσεις όταν αυτό που έγινε είναι χαμηλό ποσοστό φύτρωσης (με ζημιά στα μαμά όταν τα έβαλαν) με απουσία θεραπείας. Φιλικά πάντα, Λάζαρος.
Χρυσή τριάδα την ονομάζω εγώ. Όντως, προέρχεται από τους λόγους που λες. Με την φιναστερίδη είχα πάντα τις αμφιβολίες μου, οπότε, δεν θα την χρησιμοποιούσα εύκολα. Ζημιά στα ήδη υπάρχοντα μαλλιά, δεν κατάλαβα να έγινε (το σίγουρο είναι ότι θα τα χάσω κάποια στιγμή στην πορεία, οπότε πρέπει να προνοήσω). Σε γενικές γραμμές, θεώρησα οκ το αποτέλεσμα και με στενοχώρησε μόνο αυτό που συνέβη στο παρόν. Ευχαριστώ για όλες σου τις απαντήσεις, απ' την αρχή συμμετείχες πολύ τεκμηριωμένα.
 

dlazaros

Well-Known Member
@tol νομίζω οτι μπορεί να σου πει περισσότερα για την dhi και τον covid καθώς έχει ιδία άποψη...
Οτι αποφασίσεις φίλε μου σου εύχομαι τα καλύτερα στην εύρεση της λύσης που σου ταιριάζει.
 
Μπλουζα