Από πού αγοράζω Μινοξιδίλη 5% σε αφρό;

damiano95

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Φαίνεται πως έχω πρόβλημα με αραίωση στο πίσω μέρος και σκέφτομαι να ξεκινήσω τοπική Μινοξιδίλη. Ένας φίλος που μένει Αγγλία, μου πρότεινε το Regaine Foam, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο ελληνικό κατάστημα/φαρμακείο στο οποίο να είναι διαθέσιμο (αν και μου το πετάει συνεχώς σε διαφημίσεις στο yt κτλ), ενώ σε κάποια φαρμακεία από Αγγλία που κοίταξα και υπάρχει, δεν στέλνουν καν στην Ελλάδα.

1) Έχετε κάποιο online φαρμακείο να μου προτείνετε, είτε ελληνικό είτε ξένο; Είναι ασφαλές να παραγγείλω από εξωτερικό; Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το προϊόν, π.χ. λόγω θερμοκρασίας αν αργήσει η αποστολή;

2) Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό, αξιόπιστο προϊόν αφρού μινοξιδίλης 5% που μπορώ να βρω ευκολότερα από το Regaine;

3) Όσον αφορά τα συμπληρώματα (κάψουλες) για τόνωση, πιστεύετε ότι αξίζουν και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο σκεύασμα;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

m3e36

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους,

Φαίνεται πως έχω πρόβλημα με αραίωση στο πίσω μέρος και σκέφτομαι να ξεκινήσω τοπική Μινοξιδίλη. Ένας φίλος που μένει Αγγλία, μου πρότεινε το Regaine Foam, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο ελληνικό κατάστημα/φαρμακείο στο οποίο να είναι διαθέσιμο (αν και μου το πετάει συνεχώς σε διαφημίσεις στο yt κτλ), ενώ σε κάποια φαρμακεία από Αγγλία που κοίταξα και υπάρχει, δεν στέλνουν καν στην Ελλάδα.

1) Έχετε κάποιο online φαρμακείο να μου προτείνετε, είτε ελληνικό είτε ξένο; Είναι ασφαλές να παραγγείλω από εξωτερικό; Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το προϊόν, π.χ. λόγω θερμοκρασίας αν αργήσει η αποστολή;

2) Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό, αξιόπιστο προϊόν αφρού μινοξιδίλης 5% που μπορώ να βρω ευκολότερα από το Regaine;

3) Όσον αφορά τα συμπληρώματα (κάψουλες) για τόνωση, πιστεύετε ότι αξίζουν και αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο σκεύασμα;

Ευχαριστώ πολύ.
Το regaine φιλε μου το εχουν ολα τα φαρμακεια.
Σε περίπτωση που το φαρμακείο της γειτονιάς σου δεν το εχει το κανει παραγγελία στη φαρμακαποθηκη και την επόμενη μερα έρχεται.
Το μονο μειονέκτημα με τον αφρό της regaine ειναι το κόστος που ειναι λιγο τσιμπημενο.
Αν θες να την βγαζεις με 15ευρω το μηνα ειναι η axelan αλλα μόνο σε υγρή μορφή την οποία παλι την εχουν ολα τα φαρμακεια.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Κάψουλες πολλές και καλές υπάρχουν φίλε μου!Αλλά τι αραίωση έχεις?Ειδικά στο πίσω μέρος θα σε βοηθήσει η φίνα πολύ παρά οι βιταμίνες!
 

Harris_G

Well-Known Member
Το regaine φιλε μου το εχουν ολα τα φαρμακεια.
Σε περίπτωση που το φαρμακείο της γειτονιάς σου δεν το εχει το κανει παραγγελία στη φαρμακαποθηκη και την επόμενη μερα έρχεται.
Το μονο μειονέκτημα με τον αφρό της regaine ειναι το κόστος που ειναι λιγο τσιμπημενο.
Αν θες να την βγαζεις με 15ευρω το μηνα ειναι η axelan αλλα μόνο σε υγρή μορφή την οποία παλι την εχουν ολα τα φαρμακεια.
Το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εχει λιγοτερη απορροφητικοτητα σε σχεση με τη λοσιον, αλλα ειναι πολυ φιλικοτερος με το δερμα.
 

m3e36

Well-Known Member
Το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εχει λιγοτερη απορροφητικοτητα σε σχεση με τη λοσιον, αλλα ειναι πολυ φιλικοτερος με το δερμα.
Ναι χάρη συμφωνω.γι αυτο βαζω κι εγω λοσιον για καλυτερη απορροφητικοτητα-αποτελεσματικοτητα.
Αλλα ο φίλος εδω απ οτι καταλαβα ψαχνει μονο για αφρό.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι εχει λιγοτερη απορροφητικοτητα σε σχεση με τη λοσιον, αλλα ειναι πολυ φιλικοτερος με το δερμα.
Εχω χρονια να ασχοληθω με αφρο regaine, αλλα απ οσο θυμαμαι (και μπορει να θυμαμαι λαθος) η κυρια προωθηση του αφρου ηταν η καλυτερη απορροφητικοτητα σε σχεση με τη λοσιον.

edit: ναι, θυμαμαι λαθος, εκανα ενα γρηγορο googlαρισμα μολις, εχεις δικιο
 

dlazaros

Well-Known Member
Ο αφρός έχει πολλά καλά. Πρώτα δεν έχει προπυλική γλυκόλη και δεν σε φαγουριάζει το κεφάλι. Δεύτερον δεν λαδώνει τα μαλλιά. Τρίτον είναι και σαν προϊόν σταίλινγκ καθώς τα κάνει μάτ και με κράτημα σαν κερί όλη μέρα. Τα αρνητικά, εαν έχεις μαλλιά κοντά στα φρύδια σε μάκρος ή παραπάνω η μεγαλύτερη ποσότητα πάει στα μαλλιά και οχι στο δέρμα και ή βάζεις παραπάνω και σου τελειώνει γρήγορα ή δεν έχεις την σωστή δοσολογία και απογοητεύεσαι. Υπάρχει τρόπος να αυξήσεις την απορρόφηση της ουσίας με να το βάζεις αμέσως μετά το λούσιμο/στέγνωμα που είναι ακόμα μαλακό το δέρμα και απορροφάει το διπλάσιο. Βέβαια η καρδιά σου θα κάνει σαν τουμπερλέκι αμα το παρακάνεις σε ποσότητα. Ένας άλλος τρόπος είναι να κάνεις δερμαρολ με 0,25μμ μήκος και μετά απο κάποια ώρα να βάζεις μινόξ. Το ίδιο μπουστάρισμα. Απο την εμπειρία μου το υγρό είναι για μακρυά μαλλιά ή μαλλιά που δεν έχουν ακόμα μεγάλη αραίωση καθώς δεν θα καταλάβουν τίποτα απο το λάδωμα και θα πάει παντού ενω τα κοντά μαλλιά με μεγαλύτερη αραίωση θέλουν αφρό.
 
Μπλουζα