Απόφαση για ΜΜ NW 5-6

alex7

Well-Known Member
Και
Alex Σωματική ασφάλεια εννοείς ή αναφορικά με την δότρια>?

Και τα 2 με απασχολούν. Θεωρώ ασφάλεια ότι θα πάω διάβασμένος και του ξεκαθάρισα ότι θα ανεβάσω όλη την εμπειρία στο φόρουμ οπότε θέλω να πιστεύω θα είναι προσεκτικός.

Μου απάντησε και ο Cinik και μου είπε ότι είναι πολύ κοντά τα μαλλιά μου για να βγάλει συμπέρασμα. Να τα αφήσω 1 εβδομάδα και να του ξαναστείλω. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και εδώ να μου πείτε τι πιστεύετε και εσείς.
Και τα δυο .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Τι είδους προβλήματα Vlafo?
Πρέπει να δεις πρώτα τη δότρια σου.
Όταν ξέρεις ακριβώς τι έχει να δώσει,τότε και μόνο τότε πορεύεσαι με ασφάλεια στο πως θα κινηθείς.
Όταν δεν τα έχεις αυτά,πως θα πας για επέμβαση?
Άσε τα μαλλιά να μεγαλώσουν,κάνε μια ενδελεχή εξέταση και μετά τα πράγματα απλοποιούνται πολύ.
Εδώ είμαστε.
 

jersey

Well-Known Member
Άρα δεν ισχύει?

Επίσης ρε παιδιά λέει ο ένας 3500 ό άλλος 4500 δηλαδή αν σου βάλουν 300 γράφτς λιγότερα θα το καταλάβεις ? θα σου πουν σου έβαλα τόσα. Τί θα κάνεις θα τα μετρήσεις 1 - 1?

Εδώ τώρα παίζει και η εμπιστοσύνη στο γιατρό αλλά δεν τους ήξερα και από χθες.

Εσείς τι πιστεύετε?
ισχύει μόνο για την συγκεκριμένη κλινική που σου ανέφερα. Για τις άλλες οχι. Πρακτικά όχι δεν μπορείς να το καταλάβεις. Αλλά δεν χρεώνουν και με τα grafts οπότε γιατί να σου πουν οτι έβαλαν περισσότερα; Δεν έχουν κάποιο κέρδος δηλαδή.
Για τον Τυρκαλά έχουν γίνει αναφορές οτι μπήκαν λιγότερα grafts από όσα δήλωσε στο χαρτί, αμα δεις τα νήματα του. Αλλά σίγουροι δεν είμαστε πάλι.
 

Reve

Active Member
Σας ευχαριστώ όλους.

Θα τα αφήσω πιο όσο κρατάει η καραντίνα και θα ανεβάσω φώτο,

Θα πάω τις επόμενες 2 εβδομάδες Θεσσαλονίκη D*I, Τ*ρκαλ και Advan**.

Να δω τι θα μου πουν και το ξανασυζητάμε.

Όντως αν δεν ξέρω τι δίνει δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Άσε που μπορεί να είναι και χάλια και να μείνω με το Shave Head,

Ευχαριστώ,
 

vlafo

Well-Known Member
Το μαλλί σε 1 μήνα θα είναι μια χαρά να εξαχθούν συμπεράσματα άνετα.
Οπότε κάνε υπομονή και πήγαινε σε αυτές τις κλινικές.
 

bobby

Well-Known Member
Άλλοι δεν έχουν για την κεφαλή και άλλοι βάζουν και στα γένια.. Τι να πεις. Τον ρώτησα και εγώ για τα γένια και μου είπε προφανώς. Απλά λόγω της αναισθησίας χρειάζεται 3η ημέρα παρέμβασης.

Επίσης να αναφέρω ότι του είπα αν κάνω την 1η επέμβαση σε εσάς και την 2η σε εσάς θα γίνει καλύτερη τιμή και μου είπε ε θα δούμε κανένα 15% συνολικά δηλαδή όπως το κατάλαβα εγώ θα πάει 0,85 το graft.

Άρα εγώ θέλω 4000Χ0,9= 3600 και μετά άλλα 3000 (αν βρεθούν)Χ0,85= 6.150 συν τις διαμονές κάνα 200 για 4 βράδια πάμε 6350€.

Τουρκία θα χρειαστώ 4500 (Έτσι οπως το σκέφτομαι σαν λύση εγώ είναι να πάρω 3500-3800 από κεφάλι και καμιά 800άρια από τα γένια.
Θα το σπάσω τέλος πάντω να πάει στα 4500. Για τα 4500 μου είπε 2500€ άρα αναλογικά αν βάλω μετά σε 2ο ταξίδι και άλλα 2500 θα πάει 1400€. Βέβαια θες και εισητήρια κλπ πες συν 250 + 250 (για 2 ταξίδια Τουρκία) =500.

Τουρκία = 4400
Τ*ρκαλας = 6350

Παιδιά καταλαβαίνω ότι σε κάποιους αυτά τα ποσά μπορεί να φαίνονται λίγα αλλά για μένα τα κουκιά είναι μετρημένα οπότε ψάχνω το VFM όσο μπορώ.

Αυτό που μου είπε ο Γιατρός για την Τουρκία λέτε να παίζει? Να παίρνουν ένα 3τριχο και να στο κάνουν 3 Grafts?
Μην πας Τουρκία…… Ο Τυρκαλάς για το μπατζετ σου είναι πολύ VFM περίπτωση.
 

alex7

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους.

Θα τα αφήσω πιο όσο κρατάει η καραντίνα και θα ανεβάσω φώτο,

Θα πάω τις επόμενες 2 εβδομάδες Θεσσαλονίκη D*I, Τ*ρκαλ και Advan**.

Να δω τι θα μου πουν και το ξανασυζητάμε.

Όντως αν δεν ξέρω τι δίνει δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Άσε που μπορεί να είναι και χάλια και να μείνω με το Shave Head,

Ευχαριστώ,
Εδώ στο Forum δεν πάμε κάπου να αποτύχουμε .Μας αρέσουν τα σίγουρα και καλά αποτελέσματα .Τι θα πει shave head;Δεν υπάρχει αποτυχία όταν κανείς προσεκτική επιλογή .Αν το παίξεις ρουλέτα τότε μπορεί να χάσεις
 

Reve

Active Member
Εδώ στο Forum δεν πάμε κάπου να αποτύχουμε .Μας αρέσουν τα σίγουρα και καλά αποτελέσματα .Τι θα πει shave head;Δεν υπάρχει αποτυχία όταν κανείς προσεκτική επιλογή .Αν το παίξεις ρουλέτα τότε μπορεί να χάσεις

Αν ήταν να το παίξω ρουλέτα δεν θα ήμουν στο φόρουμ και δεν θα δημιουργούσα το νήμα. Γνώμες και εμπειρίες ψάχνω.
 

witcher

Well-Known Member
Αν ήταν να το παίξω ρουλέτα δεν θα ήμουν στο φόρουμ και δεν θα δημιουργούσα το νήμα. Γνώμες και εμπειρίες ψάχνω.
Η καλύτερη αναζήτηση είναι οταν την κάνεις μονος σου, ακούγοντας βέβαια και κάποιες γνώμες παραλληλα...δες αποτελέσματα από καθε κλινική που ειναι παρόμοια με την δικη σου περίπτωση δηλαδή norwood 5-6 και αποφασισε αναλογα και με το budget που εχεις θεσει τι καλύπτει τα κριτήρια σου.
Πήγαινε στις κλινικές που είπες να δεις τι θα σου πουν απο κοντά, κανε καμια μέτρηση δότριας και αποφασιζεις μετα που θα πας. Η μεταμόσχευση εχει εξελιχθεί αρκετα πλεον και δύσκολα βρίσκεις αποτυχημένα αποτελέσματα. Καλη συνεχεια.
 

Reve

Active Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα πάω να μετρηθω και μετά ξανά αποφασίζουμε. Ανεβάζω φωτογραφίες με 7-10 μέρες χωρίς ξύρισμα. IMG_20220105_105409.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20220105_105429.jpg
    IMG_20220105_105429.jpg
    145 KB · Προβολές: 62
  • IMG_20220105_105342.jpg
    IMG_20220105_105342.jpg
    192.8 KB · Προβολές: 70
  • IMG_20220105_105330.jpg
    IMG_20220105_105330.jpg
    217.3 KB · Προβολές: 64

alex7

Well-Known Member
Θα χρειαστείς γενιά οπωσδήποτε .Ευτυχώς έχεις μπόλικα .Πολύ ικανό γιατρό που θα αξιοποιήσει όλη τη δότρια .Το πιο σίγουρο από όλα είναι ότι θες αρκετά έως πολλά λεφτά γιατί πρέπει να πας σε πολλές επεμβάσεις .Η περίπτωση αποτυχίας έχει να κάνει κυρίως με το αν έχει σταθεροποιηθεί η καράφλα .Γιατί αν θα εξελιχθεί και άλλο είναι σαν να κινείσαι σε κινούμενη άμμο .Θα κλείνεις κάπου και θα ανοίγει παρακάτω .Αν σταθεροποιηθείς εδώ τότε επισκευάζεται -αν και δύσκολα-το πρόβλημα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
NW6 καθαρό είσαι, ίσως να έχεις καμμία 500-1000αριά graft στην κενή περιοχή (πάνω στην γέφυρα και πίσω στο crown).

Η έκταση είναι μεγάλη και θέλεις πολλά graft για να την καλύψεις. Εκτιμώ γύρω στα 200cm2 άρα τουλάχιστον 8000. Από την άλλη η δότρια σου φαίνεται καλή, οπότε μπορεί και να τα έχεις, αν όχι θα πρέπει να μπουν και γενιά στο παιχνίδι που έχεις σίγουρα.

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μετρήσεις σε κλινική-γιατρό που θα σου μετρήσει τουλάχιστον εμβαδόν λήπτριας, πυκνότητες και εμβαδόν δότριας και λόγους τριχεσ/graft για να δεις τι απόθεμα έχεις και αν φτάνει και βέβαια να δεις αν τυχόν έχεις DUPA ή RETRO.


Εμένα (με την μικρή εμπειρία που έχω από το φορουμ) μου φαίνεται ότι δεν έχεις DUPA ή RETRO και ότι έχεις ικανή δότρια, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να σε δει σχετικός γιατρός.

Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να ξεκινήσεις φίνα τόσο για να διατηρήσεις τα οποία graft έχουν απομείνει στην κενή περιοχή (500-1000) όσο και να προστατεύσεις την δότρια σου.

Τέλος πιστεύω ότι στην περίπτωση σου, που θέλει πολλά graft, είναι σύνηθες (για την εξαγωγή του μάξιμουμ αριθμού από την δότρια) να ξεκινάνε με FUT και μετά με FUE. Σε κάθε περίπτωση πάντως με FUE πας για τρεις ΜΜ προκειμένου να κάνεις την καλύτερη δυνατή διαχείρηση δότριας. Με FUT ίσως να μπορούσες και σε 2 ΜΜ αν πας σε expert για την FUT (που μπορεί να κάνει mega session με 5000 πχ Muresanou).

Ότι και να αποφασίσεις μην το ξεκινήσεις χωρίς μετρήσεις.
 

Reve

Active Member
Σας ευχαριστώ. Είναι λίγες μέρες που δεν έχω ξυριστεί οπότε αν τα αφήσω θα φανεί λογικά πιο πυκνή. Ναι θα πάω για μετρήσεις και θα σας ενημερώσω. Οι τρίχες από τα γενια μου είναι αρκετά χοντρές ελπίζω να βοηθήσουν περισσότερο.

Παιδιά φίνα δύσκολο να ξεκινήσω. Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια για δέκα μέρες και είχα πόνο και αραιωμένο σπέρμα και το φοβήθηκα. Επίσης είχε μπει κ στο μυαλό μου το θέμα και έγινε ακόμα χειρότερα
 

nick90

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ. Είναι λίγες μέρες που δεν έχω ξυριστεί οπότε αν τα αφήσω θα φανεί λογικά πιο πυκνή. Ναι θα πάω για μετρήσεις και θα σας ενημερώσω. Οι τρίχες από τα γενια μου είναι αρκετά χοντρές ελπίζω να βοηθήσουν περισσότερο.

Παιδιά φίνα δύσκολο να ξεκινήσω. Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια για δέκα μέρες και είχα πόνο και αραιωμένο σπέρμα και το φοβήθηκα. Επίσης είχε μπει κ στο μυαλό μου το θέμα και έγινε ακόμα χειρότερα
Φινα δοκίμασε χαμηλή δόση και δεν θα έχεις κανένα θεμα. Δηλαδή 3 φορες την εβδομάδα (Δ-Τ-Π) απο 1 mg, οχι καθημερινά. Είναι απόλυτα ασφαλής.

Εχεις οντως μεγαλη επιφάνεια που θα χρειαστεί να βαλεις ολη τη διαθέσιμη δότρια σου με FUE αλλα και τα γένια σου που φαίνονται πυκνα οποτε ειναι θετικό αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Reve

Active Member
Εσείς παίρνετε φίνα?

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες από τα γενια.

Τι δοτρια πιστεύετε έχω? Κεφάλι και γενιά?
 

Συνημμένα

  • IMG_20220105_142613.jpg
    IMG_20220105_142613.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 48
  • IMG_20220105_142803.jpg
    IMG_20220105_142803.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 43

Denvi

Well-Known Member
NW6 καθαρό είσαι, ίσως να έχεις καμμία 500-1000αριά graft στην κενή περιοχή (πάνω στην γέφυρα και πίσω στο crown).

Η έκταση είναι μεγάλη και θέλεις πολλά graft για να την καλύψεις. Εκτιμώ γύρω στα 200cm2 άρα τουλάχιστον 8000. Από την άλλη η δότρια σου φαίνεται καλή, οπότε μπορεί και να τα έχεις, αν όχι θα πρέπει να μπουν και γενιά στο παιχνίδι που έχεις σίγουρα.

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μετρήσεις σε κλινική-γιατρό που θα σου μετρήσει τουλάχιστον εμβαδόν λήπτριας, πυκνότητες και εμβαδόν δότριας και λόγους τριχεσ/graft για να δεις τι απόθεμα έχεις και αν φτάνει και βέβαια να δεις αν τυχόν έχεις DUPA ή RETRO.


Εμένα (με την μικρή εμπειρία που έχω από το φορουμ) μου φαίνεται ότι δεν έχεις DUPA ή RETRO και ότι έχεις ικανή δότρια, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να σε δει σχετικός γιατρός.

Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να ξεκινήσεις φίνα τόσο για να διατηρήσεις τα οποία graft έχουν απομείνει στην κενή περιοχή (500-1000) όσο και να προστατεύσεις την δότρια σου.

Τέλος πιστεύω ότι στην περίπτωση σου, που θέλει πολλά graft, είναι σύνηθες (για την εξαγωγή του μάξιμουμ αριθμού από την δότρια) να ξεκινάνε με FUT και μετά με FUE. Σε κάθε περίπτωση πάντως με FUE πας για τρεις ΜΜ προκειμένου να κάνεις την καλύτερη δυνατή διαχείρηση δότριας. Με FUT ίσως να μπορούσες και σε 2 ΜΜ αν πας σε expert για την FUT (που μπορεί να κάνει mega session με 5000 πχ Muresanou).

Ότι και να αποφασίσεις μην το ξεκινήσεις χωρίς μετρήσεις.
Φιλε μου Bobby αν εχει DUPA ή RETRO, τι σημαινει αυτο για την πιθανη μεταμοσχευση? Ποια δεδομενα δηλαδή θα αλλάξουν κ προς ποια κατευθυνση?
 

bobby

Well-Known Member
Φιλε μου Bobby αν εχει DUPA ή RETRO, τι σημαινει αυτο για την πιθανη μεταμοσχευση? Ποια δεδομενα δηλαδή θα αλλάξουν κ προς ποια κατευθυνση?
Καλή χρονιά @Denvi!

DUPA (Diffuse Un Patterned Alopecia) σημαίνει ότι δεν έχει ασφαλή δότρια πουθενά γιατί έχει thinning και στην δότρια.

RETRO (Retrograde Alopecia) σημαίνει ότι έχει thinning στις περιοχές πάνω από τα τα αυτιά και τον σβέρκο οπότε μειώνεται η δότρια ανάλογα.

Αν έχεις DUPA η oral φιναστεριδη είναι μονόδρομος αν θελεις να κάνεις ΜΜ (για τους άνδρες γιατί για τις γυναίκες δεν επιτρέπεται) για την RETRO λένε ότι η φίνα δεν κάνει δουλειά αλλά δεν ξέρω τι να σου πω για αυτό, εγώ θα έπαιρνα (παίρνω ήδη για υποψία DUPA) αλλά στην τελική ο γιατρός θα αποφάσιζε αν θα έπαιρνε graft από τις υπόψη περιοχές (πάνω από τα αυτιά και σβέρκο).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εσείς παίρνετε φίνα?

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες από τα γενια.

Τι δοτρια πιστεύετε έχω? Κεφάλι και γενιά?

Φίλε είσαι μεγάλο NW και η δοτριά σου δεν είναι η καλύτερη. Ακόμα και αν πάρεις φίνα θα χρειαστείς γένια αλλά τα γένια δεν είναι πανάκεια. Μπαίνουν σε αναλογία 3:1 με graft από κεφάλι για να έχεις ένα φυσικό αποτέλεσμα. Άρα χρειάζεσαι μαλλιά από το κεφάλι τα οποία δεν έχεις στα 35. Στα 40 πιθανότατα θα έχεις λιγότερα αν δεν πάρεις φίνα. Η φίνα σε low dose όπως σου είπε και ο Nick90 (έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεσαι παραπάνω αφού είσαι ήδη NW6) είναι μονόδρομος για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου για καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν έχεις πολλά περιθώρια.
 
Μπλουζα