Αποψεις για θεραπεια

Schrei-boom

New Member
Γεια σε ολους.
Ειμαι 18 και τα μαλλια μου αραιωνουν εδω και κανα χρονο (ισως περισσοτερο). Εχω 4-5 μηνες που χρησιμοποιω ανεμιγμενα το hairgen με το hairway. Δεν εχω δει καμια διαφορα.

Πριν 3-4 μερες πηγα σε εναν καινουριο δερματολογο με ειδε, ρωτησε ιστορικο κλπ κι αφου συζητησαμε μου ειπε πως μπορω να αρχισω το regain, αλλα δεν ειναι κι υποχρεωτικο (κι αν συνεχισω το hairway δλδ δεν υπαρχει προβλημα) . Σχετικα παντως ηταν υπερ του hairway.

Εχω κυριως αραιωση στο μπροστινο μισο μερος ,και πισω στην κορυφη λιγο.. Δε νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο οτι αραιωνουν τα μαλλια μου αν ερθει καποιος απο πανω ομως φαινεται.

Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω για την θεραπεια? regain? Μηπως αν ξεκινησω regain η ξαφνικη αλλαγη με κανει να χασω τριχες? Ο,τι εχει καταφερει μεχρι τωρα το 1ο φαρμακο θα παι χαμενο?
Ποιο φαρμακο μου προτεινετε να χρησιμοποιω εν τελει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Φίλε καλώς ήρθες στο θαυμαστό καινούριο κόσμο της μινοξιδίλης, ο οποίος, να ξέρεις, είναι σαν τη μαφία: άπαξ και μπεις σ' αυτόν, μετά είναι πολύ δύσκολο να βγεις :)

Hairway και Regaine περιέχουν την ίδια ακριβώς ουσία (μινοξιδίλη), οπότε αν πας από το πρώτο στο δεύτερο, εννοείται πως δεν πρόκειται να χάσεις τα μαλλιά που κέρδισες με το πρώτο. Η βασική διαφορά τους είναι ότι το Regaine είναι το πρωτότυπο ενώ το Hairway το γενόσημο, και όπως συμβαίνει συνήθως, το πρωτότυπο είναι πιο αποτελεσματικό από το γενόσημο (είχα αλλάξει πριν χρόνια από Regaine σε Hairway λόγω κόστους, αλλά μέσα σε λίγους μήνες είδα το μαλλί μου να ατονεί οπότε γύρισα άρον-άρον στο Regaine). Μια άλλη διαφορά τους είναι ότι το Regaine (για την υγρή μορφή μιλάμε πάντα) περιέχει (εκτός από μινοξιδίλη, φυσικά) προπυλενογλυκόλη ενώ το Hairway αλκόολη (οινόπνευμα). Και οι δύο αυτές ουσίες, προπυλενογλυκόλη και αλκοόλη, υπάρχουν στα αντίστοιχα σκευάσματα επειδή βοηθούν στην απορρόφηση της μινοξιδίλης, με την πρώτη να είναι πιο αποτελεσματική αλλά και να προκαλεί περισσότερη λαδίλα στο μαλλί (ίσως όμως το ότι το regaine περιέχει προπυλενογλυκόλη να είναι και ένας από τους λόγους που είναι πιο αποτελεσματικό από το hairway).

Αν θες τη γνώμη, μου ο αφρός Regaine είναι πολύ καλύτερος και από την υγρή μορφή Regaine και από το Hairway. Όχι μόνο στεγνώνει αμέσως (δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη αλλά γλυκερίνη) αλλά είναι και αισθητά πιο αποτελεσματικός από την υγρή μορφή (εδώ και 3 μήνες που ξεκίνησα αφρό Regaine αντί για υγρή μορφή, είδα αρκετά καλύτερα αποτελέσματα). Δυστυχώς όμως, είναι και πολύ πιο ακριβός. Αν αντέχει η τσέπη σου, πήγαινε σε αφρό χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Schrei-boom

New Member
Οταν εισαι 3η λυκειου το θεμα ειναι να αντεχει η τσεπη των χορηγων :p.. Αξιζει για τον αφρο να το σκεφτομαι απο τωρα η για πιο μετα?
Δηλαδη εφ ορου ζωης θα ειμαι με καποιο φαρμακο μινοξιδιλης, ετσι?
Αλλα το βασικοτερο που με απασχολει ειναι το κατα ποσο μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το regain θα με σωσει.. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην με βοηθησει καθολου?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Schrei-boom είπε:
Οταν εισαι 3η λυκειου το θεμα ειναι να αντεχει η τσεπη των χορηγων :p.. Αξιζει για τον αφρο να το σκεφτομαι απο τωρα η για πιο μετα?
Δηλαδη εφ ορου ζωης θα ειμαι με καποιο φαρμακο μινοξιδιλης, ετσι?
Αλλα το βασικοτερο που με απασχολει ειναι το κατα ποσο μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το regain θα με σωσει.. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην με βοηθησει καθολου?

Θα σε βοηθήσει βεβαίως.. αλλά στην αρχή.

To regaine και γενικά κάθε σκεύασμα μινοξιδίλης είναι "προσωρινή" λύση και όχι μόνιμη δυστυχώς.. Μετά από κάποιο άγνωστο για τον κάθε ένα διάστημα, μειώνεται η απόδοση της και τα αποτελέσματα της εξασθενούν.

Από μόνη της δηλαδή σαν θεραπεία δεν αποτελεί "λύση".
 

Aris2727

Member
Φίλε καλώς ήρθες στο θαυμαστό καινούριο κόσμο της μινοξιδίλης, ο οποίος, να ξέρεις, είναι σαν τη μαφία: άπαξ και μπεις σ' αυτόν, μετά είναι πολύ δύσκολο να βγεις :)

Hairway και Regaine περιέχουν την ίδια ακριβώς ουσία (μινοξιδίλη), οπότε αν πας από το πρώτο στο δεύτερο, εννοείται πως δεν πρόκειται να χάσεις τα μαλλιά που κέρδισες με το πρώτο. Η βασική διαφορά τους είναι ότι το Regaine είναι το πρωτότυπο ενώ το Hairway το γενόσημο, και όπως συμβαίνει συνήθως, το πρωτότυπο είναι πιο αποτελεσματικό από το γενόσημο (είχα αλλάξει πριν χρόνια από Regaine σε Hairway λόγω κόστους, αλλά μέσα σε λίγους μήνες είδα το μαλλί μου να ατονεί οπότε γύρισα άρον-άρον στο Regaine). Μια άλλη διαφορά τους είναι ότι το Regaine (για την υγρή μορφή μιλάμε πάντα) περιέχει (εκτός από μινοξιδίλη, φυσικά) προπυλενογλυκόλη ενώ το Hairway αλκόολη (οινόπνευμα). Και οι δύο αυτές ουσίες, προπυλενογλυκόλη και αλκοόλη, υπάρχουν στα αντίστοιχα σκευάσματα επειδή βοηθούν στην απορρόφηση της μινοξιδίλης, με την πρώτη να είναι πιο αποτελεσματική αλλά και να προκαλεί περισσότερη λαδίλα στο μαλλί (ίσως όμως το ότι το regaine περιέχει προπυλενογλυκόλη να είναι και ένας από τους λόγους που είναι πιο αποτελεσματικό από το hairway).

Αν θες τη γνώμη, μου ο αφρός Regaine είναι πολύ καλύτερος και από την υγρή μορφή Regaine και από το Hairway. Όχι μόνο στεγνώνει αμέσως (δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη αλλά γλυκερίνη) αλλά είναι και αισθητά πιο αποτελεσματικός από την υγρή μορφή (εδώ και 3 μήνες που ξεκίνησα αφρό Regaine αντί για υγρή μορφή, είδα αρκετά καλύτερα αποτελέσματα). Δυστυχώς όμως, είναι και πολύ πιο ακριβός. Αν αντέχει η τσέπη σου, πήγαινε σε αφρό χωρίς δεύτερη σκέψη.
Προπυλενογλυκολη και αλκοόλη έχουν και τα δυο ομως..
 

GiannisTak

Active Member
μεγάλε καλό κουράγιο!

Σε αυτή την ηλικία (18; ) συνήθως είναι αρκετά επιθετική η ανδρική αλωπεκία οπότε ετοιμάσου ψυχολογικά για σοβαρές απώλειες. Αυτά που σου είπε ο Yul Brynner είναι απολύτως σωστά και πιθανόν να καθυστερήσεις την γενίκευση της τριχόπτωσης.
Το κακό είναι ότι αυτή η αλωπεκία είναι γονιδιακής φύσης και για την ώρα, τα γονίδια νικούν (αργά η γρήγορα).
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Προπυλενογλυκολη και αλκοόλη έχουν και τα δυο ομως..

Ναι, παλιά όμως από όσο θυμάμαι (2010-2011) το Hairway δεν είχε προπυλαινογλυκόλη, τουλάχιστον δεν είχε τόση όση τη Regaine, και το καταλάβαινες επειδή το Hairway στέγνωνε πιο εύκολα. Τώρα βάζω πάλι Hairway μιας και είναι φτηνότερο χωρίς να με απασχολεί αν είναι καλύτερο ή χειρότερο σε απόδοση από το Regaine, κι αυτό επειδή έχω ελαττώσει την ποσότητα μινοξιδίλης γενικά (από 2 φορές τη μέρα σε 1) με σκοπό στο μέλλον να την διακόψω τελείως (δεν βασίζομαι δηλαδή σε αυτή πια ως βασική θεραπεία παρά έχω επενδύσει σε δαφνέλαιο και roller, απλά δεν ρισκάρω να τη διακόψω απότομα).
 

Aris2727

Member
Ναι, παλιά όμως από όσο θυμάμαι (2010-2011) το Hairway δεν είχε προπυλαινογλυκόλη, τουλάχιστον δεν είχε τόση όση τη Regaine, και το καταλάβαινες επειδή το Hairway στέγνωνε πιο εύκολα. Τώρα βάζω πάλι Hairway μιας και είναι φτηνότερο χωρίς να με απασχολεί αν είναι καλύτερο ή χειρότερο σε απόδοση από το Regaine, κι αυτό επειδή έχω ελαττώσει την ποσότητα μινοξιδίλης γενικά (από 2 φορές τη μέρα σε 1) με σκοπό στο μέλλον να την διακόψω τελείως (δεν βασίζομαι δηλαδή σε αυτή πια ως βασική θεραπεία παρά έχω επενδύσει σε δαφνέλαιο και roller, απλά δεν ρισκάρω να τη διακόψω απότομα).
Μα αφού έχεις πει πιο πάνω οτι με τον αφρό είχες καλα αποτελεσματα γιατι το γύρισες πάλι σε υγρό μονο λόγο οικονομίας η και ουι δεν ήταν τόσο αισθητή η διαφορά;;
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Μα αφού έχεις πει πιο πάνω οτι με τον αφρό είχες καλα αποτελεσματα γιατι το γύρισες πάλι σε υγρό μονο λόγο οικονομίας η και ουι δεν ήταν τόσο αισθητή η διαφορά;;

Η μινοξιδίλη βάζοντάς την δύο φορές τη μέρα, με είχε σκίσει στις παρενέργειες (πρήξιμο, τριχοφυΐα στην πλάτη κλπ) και πέρσι, πριν ενάμιση περίπου χρόνου, είχε ξαφνική πτώση σε απόδοση, οπότε την έκοψα τελείως για κάποιο διάστημα, αλλά βλέποντας ότι έχανα και αυτά που είχα, την ξανάρχισα. Επειδή όμως έβαζα δαφνέλαιο και ήθελα (θέλω) κάποια στιγμή στο μέλλον να την σταματήσω τελείως, βάζω μόνο μία φορά, ίσα για συντήρηση. Επίσης, κούρεψα πολύ κοντά τα μαλλιά και για να απλώνεται καλύτερα, πήγα πάλι σε υγρό. Ο αφρός είχε ένα ακόμη μειονέκτημα, ότι δεν μπορούσα να ελέγξω πόση ποσότητα έβαζα και πάντα έβγαινε περισσότερη με συνέπεια πιο έντονες παρενέργειες.
 

Aris2727

Member
Κ εγω πιο σχετικά μακρύ περίπου 8 εκατοστά να μη πάω σε αφρό λες;; Αν συνεχίσω ομως υγρή από regaine θα πάω κ πάλι σε hair waυ δε μπορω τη λαδίλα
 
Μπλουζα