Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

karaflo_pithiki

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και ένα χρονο περίπου χωρίς να έχω λάβει οποιαδήποτε δράση για τα μαλλιά μου μέχρι στιγμής.

Ίσως η αραίωση μου δεν ήταν και τόσο τραγική μέχρι τώρα και η αλήθεια είναι οτι εξελίχθηκε αργά αλλά σταθερά για να φτάσω στο σημερινό σημείο. Είμαι 29 και θυμάμαι τα μαλλιά μου να αραιώνουν απο τα 21 περίπου λίγο λίγο κάθε χρόνο μέχρι σήμερα οπου πρεπει να είμαι γύρω στο 3Α...

To τελευταίο 3μηνο εχω μαλλον αποκτήσει και ΣΔ καθως έχω διαπιστώσει τις γνωστές νιφάδες με τριχούλες και ελαφριά φαγούρα και θα έλεγα οτι η τριχοπτωση μου επειδυνώθηκε λίγο.
Εχω κλείσει ραντεβού με δερματολόγο και μετανιώνω που δεν το κανόνισα χρόνια πριν μηπως και διατηρούσα και την τριχοπτωση σε καλύτερα επίπεδα...

Πλέον η αραίωση άρχισε να με ανησυχεί αρκετά, σε σημείο που να το σκέφτομαι κάθε μέρα και να στενοχωριέμαι.
Εχω συμβιβαστεί με την ιδέα της καράφλας και ξέρω μέσα μου οτι δεν θα την αποφύγω...
Απλά ήλπιζα οτι θα καθυστερούσε λίγο ακόμα.

Και τι ποστάρεις τότε θα μου πείτε? όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε.
Θέλω να μου πείτε οτι τα μαλλιά μου θα ξαναβγούν! (σώπα χαχα)

Σοβαρά τώρα, το θέμα είναι οτι έχω πάρει τις αποφάσεις μου και δεν θα ήθελα να κάνω κάποια απο τις χρόνιες θεραπείες.

Θα ήθελα να επιβραδύνω την τριχόπτωση μου αποφεύγοντας όσο είναι δυνατό τα φαρμακα.
Θέλω τα εναπομείναντα μαλλιά να είναι δυνατά και υγειή για όσο περισσότερο γίνεται...

Τι μπορώ να περιμένω με σαμπουάν διατροφή αντε και στο τσακίρ κέφι κάποιο ήπιο τοπικό κτλ?
Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ρε παιδιά... ή μήπως τα λεφτά να τα δώσω σε ψυχολόγο μπας και σταματήσω να στενοχωριέμαι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

δωστα στο ψυχολογο για να σου αλλαξει αποψη για τις θεραπειες
 

karaflo_pithiki

New Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Σωστό κι αυτό αλλά δεν θα ήθελα να εμπλακώ, όχι μόνο για τις ενδεχόμενες παρενέργειες.
Γενικά στη ζωή μου έχω πιεί ελαχιστα πράγματα, μέχρι και ντεπόν να πιώ 1, μαξ 2 το χρόνο.
Τα αποφευγω όσο μπορώ.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Ρε φιλαρακι και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται να τα εχεις και τα δυο....δεν το εμαθες ακομα;;;;κατι πρεπει να θυσιασεις...διαλεγεις και παιρνεις...ο ψυχολογος δεν θα σου κανει και πολλα το πολυ πολυ να σου διαγνωσει καταθλιψη και να σου γραψει αντικαταθλιπτικα...θα τα παρεις;;;;οχι γιατι εδω φοβασαι την φινα και το ντεπον...οποτε ξεχνα το...σου μιλαω εκ πειρας που τα εχω κανει και τα δυο... Η λυση ειναι μια...FACE IT και κυριως καταλαβε πως ο τσαμπας πεθανε...για οτι κανεις θα πληρωσεις και κατι
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Ωραιο ψευδώνυμο ;D
Εαν θελεις να σώσεις κατι απο τα μαλλια σου πρεπει να βαλεις κατι τοπικα.
 

lalakos

Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Ειδάλλως υπομονή μέχρι καμιά histogen / aderans μας κάνει να ξεχάσουμε την φίνα και μίνοξ μια και καλή...
 

karaflo_pithiki

New Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Hairlosscursed είπε:
Ρε φιλαρακι και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο δεν γινεται να τα εχεις και τα δυο....δεν το εμαθες ακομα;;;;κατι πρεπει να θυσιασεις...διαλεγεις και παιρνεις...ο ψυχολογος δεν θα σου κανει και πολλα το πολυ πολυ να σου διαγνωσει καταθλιψη και να σου γραψει αντικαταθλιπτικα...θα τα παρεις;;;;οχι γιατι εδω φοβασαι την φινα και το ντεπον...οποτε ξεχνα το...σου μιλαω εκ πειρας που τα εχω κανει και τα δυο... Η λυση ειναι μια...FACE IT και κυριως καταλαβε πως ο τσαμπας πεθανε...για οτι κανεις θα πληρωσεις και κατι
Φίλε μου ελπίζω να ακούγομαι συνειδητοποιημένος και σαφής... οπότε το FACE IT και ο τσάμπας πέθανε δεν πολυκολλάνε.

Για μένα διαβάζοντας αυτό το forum, ο μαλάκας πέθανε.
Και μόνο που δεν θα μπλέξω με δράκους είναι μεγάλος κέρδος για μένα κυρίως στην ψυχολογία μου.

Και ήμουνα σαφής στο αρχικό ποστ.
Δεν θέλω να βγάλω μαλλιά, δεν περιμένω να βγάλω μαλλιά και ως εκ τούτου δεν θέλω να πάρω χάπια.
Δεν θέλω να ακολουθήσω χρόνια θεραπεία, δεν θέλω να ξυπνάω και να κοιμάμαι με το άγχος της θεραπείας στο μυαλό...

Εχω κατι να περιμένω με τα υπόλοιπα που ανέφερα?

Υ.Γ το αν αξίζει να ασχοληθώ δεν πήγαινε μόνο στα χρήματα - λάθος δικό μου που κόλλησα στο καπάκι τα λεφτα.
Εννοω αν αξίζει να ξεκινήσεις μια προσπάθεια γενικά, αν αξίζει να μπεις σε ολο το τρυπάκι...
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

η μονη λυση τοτε ειναι κανενα σαμπουαν fungoral-revivongen + καλη διατροφη( κατι βιταμινες- συμπληρωματα διατροφης) ....παντως η καλυτερη λυση ειναι ξουρα και να μη σε πειραζει οσο μπορεις μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο που νομιζω οτι αργει πολυ ακομα επειδη εχουμε μπλεξει με αλητο βιομηχανιες φαρμακων....και ακομα πιο αλητες γιατρους-χειρουργους...
 

Conan

Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

Οσον αφορα το ξυρισμα, συμφωνω. Αν οχι με ξυραφι, τοτε πολυ κοντα με σκαλα μηχανης.
 

karaflo_pithiki

New Member
Απ: Αποτελέσματα χωρίς χάπια/μίνοξ

εχω μια γουβίτσα στο κρανίο αρκετά πίσω (αν κρίνω απο την οικογένεια δεν θα φτάσει μέχρι εκει η φαλάκρα μου) η οποία δεν θα ήθελα να φαίνεται αν το ξυρίσω.. οπότε προς το παρών άκυρο κι αυτό!

Όσο για τη γιατρειά ρε παιδιά...
Επειδή φοίτησα σε αντικειμενο σχετικο με το χωρο της υγείας, θυμάμαι σαν τώρα να μας λέει ένας καθηγητής την αλήθεια για τον καρκίνο... Τα αντίστοιχα ισχύουν και για την τριχοπτωση.

Ακόμα και να βρεθεί αυριο το "φάρμακο" για τη φαλάκρα νομίζετε οτι έτσι απλά πάμε και το βγάζουμε? Μπορείτε να διανοηθείτε σε παγκοσμια κλίμακα τι βιομηχανία έχει στηθεί... ποσοι άνθρωποι απασχολούνται γύρω απο αυτό το θέμα?
Απο φαρμακοβιομήχανους μέχρι το μικρότερο τσαρλατάνο...

Η ελπιδα πεθαίνει πάντα τελευταία!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα