Αποτέλεσμα μεταμόσχευσης 6μηνο vs 12μηνο

Α. Γιώργος

Active Member
Χαίρετε φίλοι μου, ανοίγω αυτό το νήμα γιατί είναι ένα θέμα που απασχολεί εμένα προσωπικά μιας και είμαι στο 6μηνο και όχι ιδιαίτερα ικανοποιημένος για το πως εξελίσσεται η επέμβαση αλλά πιστεύω και αλλά μέλη που βρίσκονται κοντά 6μηνο.
Θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες από παιδιά που έχουν κάνει μεταμόσχευση, αν είναι δυνατόν με φωτός, να μας πούνε τι εξέλιξη μπορεί να περιμένει κάποιος από το έκτο μήνα μέχρι τον δωδέκατο μήνα.
Κάθε εμπειρία και άποψη είναι ευπρόσδεκτη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Eγω σχεδον στο 6 μηνα ειχα σε μεγαλο βαθμο οριστικο αποτελεσμα. Απο τους 3,5 μηνες ξεκινησε η φυτρωση.
Αλλα το στρωσιμο του μαλλιου γιατι κατσαρωναν ηρθε μετα το 15 μηνο.
Φωτος στα νηματα μου με τις δυο μεταμοσχευσεις.
 

andy.k

Active member
Εγώ έβαζα μινοξ και στους 6 μήνες είχα πάρει ένα 85-90 % του τελικού αποτελεσματος...Αν εσύ δεν χρησιμοποιείς μινοξ, πιστεύω μπορείς να περιμένεις ακόμα ένα 20% βελτίωση στη φυτρωση...μέσα στο επομενο 2μηνο...υπολόγισε μετα ότι θέλει και κάποιο χρόνο να πάρει το πάχος της και κάποιο μήκος η τρίχα. Θα σου έλεγα στο 10μηνο να κάνεις απολογισμό...όχι νωρίτερα.
 

faniskar

Member
Εγω μπαίνω αύριο στον 4ο μήνα και τώρα βλέπω να έχει πάρει μπρος η φύτρωση. Παίρνω μόνο μινοξιδίλη 5% και Pilfood βιταμίνες. @andy.k ισχύει ότι παχαίνουν οι τρίχες; γιατί όσες έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι σχετικά λεπτές.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Εγώ έβαζα μινοξ και στους 6 μήνες είχα πάρει ένα 85-90 % του τελικού αποτελεσματος...Αν εσύ δεν χρησιμοποιείς μινοξ, πιστεύω μπορείς να περιμένεις ακόμα ένα 20% βελτίωση στη φυτρωση...μέσα στο επομενο 2μηνο...υπολόγισε μετα ότι θέλει και κάποιο χρόνο να πάρει το πάχος της και κάποιο μήκος η τρίχα. Θα σου έλεγα στο 10μηνο να κάνεις απολογισμό...όχι νωρίτερα.
@andy.k αν επιτρέπεις να σε ρωτήσω που έκανες την επέμβαση και πως πήγε;
 

andy.k

Active member
Εγώ την είχα κάνει στην advance hair clinics το 2015. Πιστεύω είχε πάει καλά, η φυτρωση έπιασε σχεδόν το απόλυτο και η hairline προσδιορίστηκε επαρκώς... αλλά έγινε cherry picking με λόγο περίπου 3 και μετριοτατο διαχείριση δοτριας κάτι που ενδεχομένως θα το βρω μπροστά μου στην επόμενη μμ... Έχω σχετικό νημα αν σε ενδιαφέρει - 2006 gts. Από τον 3ο μήνα είχε αρχίσει και φούντωνε και στον 5-6 είχε σχεδόν ολοκληρωθεί. Αλλά όπως σου ειπα έβαζα μινοξ.
 

andy.k

Active member
Εγω μπαίνω αύριο στον 4ο μήνα και τώρα βλέπω να έχει πάρει μπρος η φύτρωση. Παίρνω μόνο μινοξιδίλη 5% και Pilfood βιταμίνες. @andy.k ισχύει ότι παχαίνουν οι τρίχες; γιατί όσες έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι σχετικά λεπτές.

Ναι νομίζω παχαινουν οι τρίχες δε νομίζω λόγω αυξημένης αιμάτωσης στην περιοχή. Εγώ έβαζα μινοξ 8 χρόνια, 1 πριν τη μμ και 7 χρόνια μετά. Τον τελευταίο χρόνο ξεκίνησα και φιναστεριδη γιατί νόμιζα ότι η μινοξ δεν έκανε τίποτα πλέον αφού έχανα σταθερά εδαφος. Επίσης έβγαζα και αρκετά σπυράκια στο κεφάλι και πιστεύω ότι έπαιζε η μινοξ το ρόλο της... Όσο συνέχιζα μινοξ μαζί με φίνα, για περίπου 7-8 μήνες, είδα επιτέλους σταθεροποίηση και ίσως και κάποια βελτίωση (λόγω της φιναστεριδης εκτιμώ). Έτσι αποφάσισα να κόψω την "άχρηστη" μινοξ γιατί το θεωρουσα και το θεωρώ σκλαβιά να ψεκάζεται κάνεις κάθε βράδυ...Τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν και τόσο άχρηστη...Σε 3-4 μήνες έχασα αρκετό έδαφος, μάλλον αυτά που κράταγε τόσα χρόνια η μινοξ...(εννοω ότι αυτά που κράταγε η μινοξ, όταν την εκοψα, δε τα έσωσε η φίνα). Τώρα πιστεύω πως ότι κράταγε η μινοξ έπεσε αφού ειμαι μινοξ free εδώ και ένα χρονο...Δε το μετανιώνω πάντως γιατί είναι μεγάλη σκλαβιά. Ενα χαπακι οκ, το ανέχομαι...να ψεκάζομαι κάθε βράδυ όχι. Πάντως στη γρήγορη φυτρωση πιστεύω ότι βοηθάει, οπότε αν κάποιος δε τη χρησιμοποιεί θα πρέπει να περιμένει λίγο περισσότερο.
 

andy.k

Active member
Εγω μπαίνω αύριο στον 4ο μήνα και τώρα βλέπω να έχει πάρει μπρος η φύτρωση. Παίρνω μόνο μινοξιδίλη 5% και Pilfood βιταμίνες. @andy.k ισχύει ότι παχαίνουν οι τρίχες; γιατί όσες έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι σχετικά λεπτές.
Που έκανες την επέμβαση? Έχεις κάνει παρουσίαση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα