Απορίες....

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

stelios15

New Member
Γειά σας!
Είμαι νέος στο forum και θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα που με απασχολούν τελευταία γύρω απο το θέμα των μαλλιών μου...

Είμαι 16 χρονών και τον τελευταίο καιρό αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα στο δέρμα της κεφαλής,αρχικά είχα τρομερή φαγούρα επισκεύτικα έναν δερματολόγο και μου είπε οτι έχω (δέν θυμάμε ακριβός πώς μου το είπε,αλα μου είπε οτι προκαλίτε κατα 90% απο το άνχος και η αλίθεια είναι αυτή...νομίζω σμήγμα μου το είπε...δέ θυμάμε καλά) και μετά διέγνωσε κάτι μύκητες τους οπίους έπισης δέν θυμάμε πώς μου τους είπε,αλα θυμάμε χαρακτηριστικά που μου είπε οτι άν πλυσιάσει κανείς το κεφάλι σου θα μυρίσει κάτι σάν "κατουριμένο άχυρο" και αυτό οφείλετε στους μύκητες αυτούς.

Μου έδωσε ένα χαρτί με μια συνταγή να την δόσω στον φαρμακοπειό και να μου φτιάξει μία λοσιόν την οποία θα βάζω στις ρίζες μισή ώρα πρίν απο κάθε λούσιμο,και 2 μπουκάλια σαμπουάν Botaderm.

Όντως ακολούθισα (και συνεχίζω την θεραπεία γιατί δέν την έχω τελιώσει...μάλιστα απο την πρώτη κι όλας εφαρμογή είδα συμαντική βελτίωση!)

Οι απορίες που έχω είναι:
Άμα καταλάβατε ποιός μύκητας είναι αυτός που σας περιέγραψα,ξέρετε μήπως τί μπορεί να προκαλέσει στο δέρμα της κεφαλής ή στα μαλλιά; Επίσης αυτό που εχω και μου προκαλεί φαγούρα μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην υγεία των μαλλιών μου ή στο δέρμα του κεφαλιού;

Επίσης:Ο πατέρας μου έχει σχεδόν στο μισώ κεφάλι μαλλιά,ο παππούς μου είχε σε λιγότερο μέρος του κεφαλιού μαλλιά,υπάρχει περίπτωση να κλοιρονομίσω την "φαλάκρα" των προγόνων μου και μετά πο χρόνια να κάνω και εγώ φαλάκρα;
Θέλω να πώ οτι μπορεί η φαλάκρα να είναι κληρονομική; Αν ναί,υπάρχει τρόπος να την αποφύγω προτού μου εμφανιστεί; Αν ναί πώς;
Και τί πρέπει να προσέχω ωστε να κρατιούνται τα μαλλιά μου υγιεί και να μήν αντιμετωπίσω στο μέλλον κάποιο πρόβλημα με απώλεια μαλλιών;

Αααααααα επίσης....μου λένε οτι επειδή έχω μακριά μαλλιά,θα μου πέσουν γρήγορα...ισχυεί κάτι τέτοιο;

Συγνώμη άν σας κούρασα,αλα τα μαλλιά μου είναι το σήμα κατατεθέν πάνω μου και όσο νά 'ναι έχω κάποιες απορίες για το θέμα αυτό!

Ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: Απορίες....

γεια σου... ξεχνα το θεμα της κληρονομικοτητας ή μη. εχουν δεν εχουν ο μπαμπας σου ή οι παπουδες σου φαλακρα μπορει να κανεις ή να μην κανεις. Αυτο που θα πρεπει να κανεις γαι να κρατησεις τα μαλλια σου υγιη γθα αρχη ειναι να μην εχεις καθολου αγχος, να εισαι χαλαρος και χαρουμενος κι να τρεφεσαι σωστα (φρουτα και λαχανικα καθημερινα και ξηρους καροπυς αψητους αναλατους, οχι ψημμενους αλατισμενους). δεν χρειαζεται να ξεκινησεις καποια θεραπεια για προληψη... απλα. οταν αρχισει να υπαρχει προβλημα τριχοπτωσης θα το καταλαβεις μιας και σε απασχολει. τοτε θα τα ξαναπουμε. ειναι καλοο που μπηκες στο φορουμ...μπαινε οποτε μπορεις να ενημερωνεσε για διαφορα θεματακια. ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! εισαι μικρος ακομα! ΠΑΙΞΕ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΠΕΡΝΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ κλπ κλπ κλπ...εισαι οκ...αν αρχισει η τριχοπτωση θα το καταλαβεις. δε σημαινει οτι οποιοδηποτε δερματικο προβλημα μπορει να σου κανει καραφλα...ουτε για αστειο!!! να εισαι χαλαρος και να περνας καλα και να προσεχεις! Ασε το αγχος στην ακρη. να εισαι προνοητικος (οσο στο επιτρεπει η ηλικια σου) και να προσπαθησεις να συνηδειτοποιησεις οτι το αγχος ειναι κακος συμβουλος,κακη παρεα και αχρηστο αισθημα. θα το καταλαβεις μεγαλώνοντας. εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου. τα λεμε.

*υποθετω πως ο γιατρος σου σου ειπε πως εχεις σμηγματοροικη δερματιτιδα. δεν ειναι τιποτα. με το σαμπουαν που σου εδωσε και αν καταλαβεις οτι δεν εχεις προβλημα, οτι εισαι μια χαρα και χαλαρωσεις θα σου περασει. ;)
 

stelios15

New Member
Απ: Απορίες....

Καλός σας βρείκα!

Να ροτήσω και κάτι ακόμα.
Κάνω θεραπεία για τη σμυγματοροϊκή δερματίτηδα κοντά πάνω απο δύο μήνες και ακόμα δέν έχει σταματήσει τελείος...έχει ελατωθεί κατα πολύ αλα δέν έχει σταματήσει...κάπου διάβασα οτι το γάλα βοηθάει στη σμυγματοροϊκή δερματίτηδα....ισχυεί;

Επίσης,ένας καθηγητής που είχα παλιά στα αγγλικά μου είχε πεί ότι οι ξηροί καρποί κάνουν καλό στα μαλλιά και ειδικά τα ηλιόσπορα...νομίζω πως μου είπε οτι αυτό για τα ηλιόσπορα του το είχε πεί γιατρός...ισχυεί;
 

Άκης

Administrator
Απ: Απορίες....

Φίλε μου και να ισχύουν, θα πρέπει να "πίνεις" μια αγελάδα την ημέρα και να τρως δέκα σακουλάκια ηλιόσπορα την ημέρα.
Καλύτερα ψάξε για τίποτα έλαια από βότανα που μπορείς να αγοράσεις από καταστήματα που τα πουλούν και να τα βάζεις στο σημείο που θες.
 

johnygiats

New Member
Απ: Απορίες....

Ένα πολύ καλό σαμπουάν για τη συγκεκριμένη πάθηση είναι και το fungoral..Όταν ξαναεπισκεφθείς τον γιατρό σου ρώτησε τον σχετικά. Ισως σου το προτείνει στην θεραπεία που κάνεις.
 

stelios15

New Member
Απ: Απορίες....

Kαλησπέρα!
Πριν λίγες ημέρες ξαναεπισκεύτικα το δερματολόγο και μου είπε πως πέρασε η σμυγματοροΐκή δερματίτιδα και οι μύκητες που είχα έφυγαν!!!
Μου έδωσε άλα τρία διαφορετικά σαμπουάν να λουστό με αυτά για λόγους "συντήρισης" μέχρι να τελιώσουνε (μου είπε πως αυτά μου τα δίνει για να μή μου ξαναεμφανιστεί) και αφού τελιώσουνε και αυτά,μου πρότινε δύο άλα σαμπουάν για να λούζομαι.
Το ένα είναι φυτικό (νομίζω απο τσουκνίδα,μου το σημείωσε αλα δε το θυμάμαι τώρα) και το άλο λέγετε κέραμης.

Ξέρετε εαν είναι καλά αυτά τα σαμπουάν που μου πρότινε;
(Μου είπε να χρισημοποιω έξι μήνες το ένα και έξι το άλο).
 

stelios15

New Member
Απ: Απορίες....

Να ροτήσω και κάτι ακόμη..η μαγία μπύρας κάνει καλό στα μαλλιά;
Πέρνει μια Θεία μου τελευτέα σε φυτικά χάπυα.

Κάνουν όντως καλό;
Αξίζει να τα αρχίσω και εγώ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: Απορίες....

stelios15 είπε:
Να ροτήσω και κάτι ακόμη..η μαγία μπύρας κάνει καλό στα μαλλιά;
Πέρνει μια Θεία μου τελευτέα σε φυτικά χάπυα.

Κάνουν όντως καλό;
Αξίζει να τα αρχίσω και εγώ;

για μια περιοδο επαιρνα κι εγω. και μαλιστα μαγια απο φουρνο. σε μπιλακια στην καταψυξη ενα καθε μερα..δεν ξερω αν μου κανανε καλο στα μαλλια αλλα σιγουρα μου κανανε κακο στο στομαχι. παντως η μαγια ξερω κανει καλο στα σπυρακια.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Απορίες....

genesis είπε:
[quote author=stelios15 link=topic=1342.msg27080#msg27080 date=1266788840]
Να ροτήσω και κάτι ακόμη..η μαγία μπύρας κάνει καλό στα μαλλιά;
Πέρνει μια Θεία μου τελευτέα σε φυτικά χάπυα.

Κάνουν όντως καλό;
Αξίζει να τα αρχίσω και εγώ;

για μια περιοδο επαιρνα κι εγω. και μαλιστα μαγια απο φουρνο. σε μπιλακια στην καταψυξη ενα καθε μερα..δεν ξερω αν μου κανανε καλο στα μαλλια αλλα σιγουρα μου κανανε κακο στο στομαχι. παντως η μαγια ξερω κανει καλο στα σπυρακια.
[/quote]

Φούσκωμα ειχες συνεχεια;;
 

stelios15

New Member
Απ: Απορίες....

Γειά σε όλους!
Θέλω να κάνω μια ερώτιση πάλι. Όταν λούζομαι παρατιρώ μεγάλη απόλια μαλλιών να μου φεύγει καθώς και όταν χτενίζωμαι!

Τα μαλλιά μου είναι μακριά και ίσως να μου φαίνονται περισσότερες οι τρίχες λόγο του μεγάλου τους μήκους αλά και πάλι είναι μεγάλος ο αρίθμος τριχών που μου φεύγουνε κατά το λούσιμο και χτένισμα.

Είναι φυσικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να το αποφύγω ή να το ελατόσω;

Επίσης, το καλοκαίρι είχα χαμιλό σίδηρο, πείρα συμπληρώματα και τώρα που ξαναέκανα εξετάσεις είχα ελαφρός χαμηλά εμοπετάλια... πέρνω πάλι κάποια άλα χάπια.
Όλη αυτή τη περιόδο παρατιρώ αρκετές τρίχες και στο μαξιλάρι αλά και στο πάτωμα... μάλιστα έχω την εντύπωση ότι είχα πιό πυκνό μαλλί πρίν μου πέσει ο σίδηρος. Τώρα που ο σίδηρος έρχετε στα κανονικά του επίπεδα, υπάρχει περίπτωση να μου ξαναβγούν όσες τρίχες έχασα από έλειψη σιδήρου;
Έχω ακούσει ότι η έλειψη σιδήρου προκαλεί απώλεια μαλλιών.
 

sofo85

New Member
Απ: Απορίες....

Η τριχοπτωση ειναι φυσικη,κανεις απο εμας εδω δεν ειναι paranormal.Εαν η τριχοπτωση σου οφειλεται σε ελειψη σιδηρου και οχι σε Α.Α τοτε τα μαλλια σου θα επανελθουν,εαν δεν εχεις χοντρο προβλημα δεν χρειαζεται να μπλεξεις ουτε με τοπικα ουτε με χαπια παρε ενα καλο σαμπουαν χρησιμοποιησε και δυο φορες την εβδομαδα σαμπουαν με κεκο 2%(fungral,botaderm...)και απλα παρακολουθησε το.Βεβαιωσου ομως πρωτα οτι δεν εχεις Α.Α.
 

stelios15

New Member
Απ: Απορίες....

Τα χάπια που πείρα και πέρνω είναι για να ανευάσουνε τον σίδηρο... πως μπορώ να βεβαιοθώ ότι δεν έχω Α.Α; (Ανδρογενείς αλωπάκεια ενωεις φαντάζωμαι...)

17 ετών είμαι και δεν έχω παρατιρίσει τριχόπτωση στο μπροστινό μέρος στο μέτωπο όπως συνιθίζεται στους άδρες ακόμα και σε συνομιλικούς μου.

Τελευταία χρισημοποιώ το σαμπουάν Ceramis που μου το έχουνε προτίνει αρκετοί (και ο δερματολόγος μου) το πείρα από φαρμακείο 15€. Είναι καλό αυτό; Τί συστατικά πρέπει να έχει ένα καλό σαμπουάν και τί πρέπει να προσέχω πριν τα αγοράσω;

Τί συστατικά πρέπει να έχει ένα καλό σαμπουάν;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα