Απιστευτο Shedding περιπου 350 τριχων ημερησιως μετα απο 2μηνες regain

kwsths

Member
καλησπερα παιδια. συμπληρωνω 2 μηνες με ρεγκαιν 5 % πρωι βραδυ συν σαμπουαν κ βιταμινες και το shedding ειναι απιστευτο ακομα.Χανω περιπου 350 με 400 τριχες καθε μερα και το υπολογιζω με τον εξης τροπο. καθε φορα που εφαρμοζω μινοξιδιλη σκυβω ελαφρα το κεφαλι πανω απο τη μπανιερα που ειναι καθαρη, μετα απο εντονο μασαζ ολες οι τριχες πεφτουν εκει και ειναι περιπου 100 με 120 τη φορα συν αυτες που μενουν στ χερια. δλδ 200 τη μερα απο εφαρμογη και σιγουρα καμια 100 μεσα στη μερα καθως οποτε πιανω το μαλλι μ μου μενουν 4- 5 στο χερι συν αυτε π πεφτουν στα βιβλια οταν διαβαζω. μετα το λουσιμο και μαξιλαρι π εκει δν μπορω να υπολογισω ακριβως αλλα θα ναι καμια 50 αρια.. Στην αρχη το θεωρουσα φυσιολογικο απο την αντιδραση μετα απο 2 μηνες ομως ειναι φυσιολογικο να συνεχιζει ?οι οερισσοτεροι βλεπω σταματησαν το sheding το πολυ μετα απο εναμιση μηνα .. να περιμενω κανα μηνα ακομα η να ξεκινησω καποιο dht bloger οπως ρεβιβογκεν παραλληλα ?
ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
kwsths είπε:
καλησπερα παιδια. συμπληρωνω 2 μηνες με ρεγκαιν 5 % πρωι βραδυ συν σαμπουαν κ βιταμινες και το shedding ειναι απιστευτο ακομα.Χανω περιπου 350 με 400 τριχες καθε μερα και το υπολογιζω με τον εξης τροπο. καθε φορα που εφαρμοζω μινοξιδιλη σκυβω ελαφρα το κεφαλι πανω απο τη μπανιερα που ειναι καθαρη, μετα απο εντονο μασαζ ολες οι τριχες πεφτουν εκει και ειναι περιπου 100 με 120 τη φορα συν αυτες που μενουν στ χερια. δλδ 200 τη μερα απο εφαρμογη και σιγουρα καμια 100 μεσα στη μερα καθως οποτε πιανω το μαλλι μ μου μενουν 4- 5 στο χερι συν αυτε π πεφτουν στα βιβλια οταν διαβαζω. μετα το λουσιμο και μαξιλαρι π εκει δν μπορω να υπολογισω ακριβως αλλα θα ναι καμια 50 αρια.. Στην αρχη το θεωρουσα φυσιολογικο απο την αντιδραση μετα απο 2 μηνες ομως ειναι φυσιολογικο να συνεχιζει ?οι οερισσοτεροι βλεπω σταματησαν το sheding το πολυ μετα απο εναμιση μηνα .. να περιμενω κανα μηνα ακομα η να ξεκινησω καποιο dht bloger οπως ρεβιβογκεν παραλληλα ?
ευχαριστω

να περιμενεις ναι.. εμενα εκει γυρω στο διμηνο σταματησε.. περασα και εγω το ιδιο σοκ με εσενα και ημουν ενα βημα πριν σταματησω αλλα εδειξα εμπιστοσυνη στις συμβουλες των παιδιων εδω και δεν το μετανιωσα.. θελει υπομονη.. και επιμονη.. ετσι ακριβως μου ειπαν κ εμενα.. στο τριμηνο ειχα ηδη δει διαφορα ;)
 

Atermon

Member
Τέτοια έντονη τριχόπτωση που περιγράφεις πρέπει να είναι shedding. Δώσε κανα μήνα ακόμα χρόνο στη μινοξιδίλη και η κατάσταση θα ανατραπεί. Ενημέρωσε μας πως θα πας.
 

kwsths

Member
καλημερα φιλοι .. εδωσα ενα μηνα ακομα στη μινοξιδιλη και η κατασταση βελτιωθηκε ελαχιστα! χανω περιπου 250 τριχες αντι για 350 την ημερα ! υπαρχει μια μειωση αλλα παλι μου φαινεται πολυ μετα απο ενα γεματο τριμηνο μινοξ 5% . η δερματολογος μου ειπε οτι εχω βγαλει καποιες φυτρες οι οποιες ειναι πλ λεπτες, τι να κανω ? να ξεκινησω ρεβιβογκεν παραλληλα? η καποιο αλλο τοπικο ?
 

Jimlykos

Member
Φιλε να ξερεις παντως οτι αν ξεκινησεις ρεβιβοτζεν θα προκαλεσει και αυτο το δικο του shedding. Εγω θα σου προτινα να περιμενες κανα δυο μηνες ακομη.
 

kwsths

Member
ναι αυτο θελω να πω οτι αποκλειεται να ναι sheding μετα απο 3 μηνες. ειναι τοσο επιθετικη η τριχοπτωση π δν εχει σταματησει και πρεπει να προσθεσω κατι σε θεραπεια το οποιο θα πρεπε να ναι φινασταιριδη αλλα φοβουμαι διοτι ειμαι πιτσιρικος πολυ ακομα..οποτε σκεφτομαι κατι τοπικο αλλα τι ??
 
Μπλουζα