Απελπισία και απόγνωση!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Spacestation

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Μαρία μου γεια σου!
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.Και φυσικά να ακολουθείς τη θεραπεία σου σωστά αλλά και το τι βιώνεις και το πώς κάθε περίοδο της ζωής σου σε επηρεάζει σημαντικά σωματικά.Ξεκίνησα θεραπεία πριν 10 μήνες,μέχρι τους 5 είχα αρκετή τριχόπτωση μετά αρχισε να ''πιάνει'' υποθέτω η θεραπεία οπότε βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση.Δυστυχώς πριν λίγο καιρό σοβαρά προβλήματα υγείας της μητέρας μου με άγχωσαν και με στεναχώρησαν πολύ και παρατηρώ αρκετά μεγάλη τριχόπτωση,όπως πριν την θεραπεία.Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι αλλά πιστεύω ότι έχει σημασία.
Γι'αυτό και σου προτείνω να ακολουθήσεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα θεραπείας-γτ και ο οργανισμός απ'οσο ξέρω θέλει κάποιους μήνες για να ανταποκριθεί- και να προσπαθήσεις να τα δεις πιο ψύχραιμα τα πράγματα και με αισιοδοξία.Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση και σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Γειά σου spacestation!
Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιξε στην περίπτωση μου.
Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι επειδή 2 χρόνια έπαιρνα proscar και ήμουν μια χαρά
και ο γιατρός μου το σταμάτησε ξαφνικά δίνοντας μου το yasminelle ο οργανισμός αντέδρασε έτσι.. πιθανόν να ήθελε σταδιακή μείωση δεν ξέρω.
Είχα αρκετό τρέξιμο και πίεση φέτος και πριν 3 μήνες μου μαζεύτηκαν πολλά και πιέστηκα ιδιαιτέρως. Δεν ξέρω αν αυτό ευθύνεται.
Αλλά 2 χρόνια που έπαιρνα proscar δεν αγχώθηκα ποτέ;; Δεν νομίζω και τότε πίεση είχα.
Οπότε το επιχείρημα του γιατρού ότι μου φταίει το τρελό άγχος ακόμα δεν μπορώ να το δεχτώ.
Δεν πιστεύω ότι έχω πιο πολύ από τόσο κόσμο που έχει τα ίδια και περισσότερα άγχη.
Τότε όλος ο κόσμος θα είχε πρόβλημα με τα μαλλιά...δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Βέβαια κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά...
τι να πω..
 
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Γεια σου maria12. Αφού είχες βγάλει μαλλιά με το προσκαρ γιατί οι γιατροί το ρισκάρουν και σου δίνουν avodart; Τώρα θα μου πείς ότι και με το προσκαρ πάλι ρίσκο είναι αλλά όταν είχα αναφέρει στον ενδοκρινολόγο που πάω για avodart δε μου το συζήτησε καθόλου.. Και μου έχει δώσει και φλουταμίδη και φιναστερίδη μαζί. Τα yasminelle στα έδωσαν μόνο για την τριχόπτωση; Χωρίς να έχεις προβλήματα περιόδου; Τα yasminelle τα πήρα για 7 μήνες μαζί με προσκαρ και φλουταμίδη. Δε ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά μετά από ένα μήνα που πήρα τα yasminelle σταδιακά μου ξεκίνησε τριχόπτωση. Με προσκαρ και φλουταμίδη μου είχε σταματήσει μαχαίρι η τριχόπτωση ( έβαζα και τοπικά ) αλλά από ένα σημείο και έπειτα σταμάτησα να βγάζω καινούρια μαλλιά και οι φύτρες που είχα ήταν υπερβολικά αδύναμες και στο τέλος έπεφταν. Μετά από 7 κύκλους με yasminelle μαδάω :( τώρα τα σταμάτησα όλα και θα τα ξεκινήσω από Σεπτέμβρη. Τα έπαιρνα μαζί με προσκαρ και φλουταμίδη. Εσένα τι δοσολογία σου είχαν δώσει;

Εγώ στη θέση σου αν ήθελα να σταματήσω το προσκαρ που σε βοήθησε τόσο πολύ και έβγαλες τα μαλλιά σου, θα επιχειρούσα να τα συντηρήσω με κάτι τοπικό. Για γυρωειδή αλωπεκία συμφωνώ με ότι σου έγραψε ο tropheus.

Τώρα για τον ψυχολόγο που σου είπαν, τι να πω. Εντάξει μπορεί να βοηθήσει κάποιον ή κάποια αλλά το πετάνε κάποιοι γιατροί λες και ο ψυχολόγος θα σου φέρει τα μαλλιά σου πίσω. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλά αποτελέσματα σε ότι κι αν κάνεις. Εγώ έχω κυριολεκτικά βαρεθεί να ασχολούμαι με τις τρίχες και να μη βλέπω αποτέλεσμα.

Επίσης για συμπληρώματα διατροφής ή βιταμίνες θα σε βοηθήσουν γενικά, αν τις χρειάζεσαι, αλλά δε θα σου σταματήσουν την τριχόπτωση, μόνο αν σου έχουν πέσει από έλλειψη βιταμινών. Καλή επιτυχία!
 

Jakard

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

maria12 είπε:
Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Τόσο καιρό αρνιόμουν και να τα αποτελέσματα..
πέφτουν ασταμάτητα και από ψυχολογία....ράκος....
από το 2008 μου το έλεγε και ο δερματολόγος και ο ενδοκρινολόγος
και οι δύο πανεπιστημιακοί γιατροί...
πιστεύω δεν έχω άλλη διέξοδο...
και ναι οι φόβοι μου είναι πολλοί..

Avodart kai γιναικα ωραια πραματα βλεπουμε στην αγαπενη μας Ελλαδα . Θα συνιστουσα να αρχισεις και μια γραμμη κοκαινη την ημερα λιγοτερες παρενεργειες θα εχει.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

γυναίκες του φόρουμ αποψή μου πάντα μακριά απο proscar avodart είναι πολύ επικίνδυνο για το μωρό που θα θελήσετε να κάνετε στο μέλλον οι γιατροί σας δεν ανησυχούν καθόλου για αυτό το θέμα? τι σάς λένε?
 
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

NoMoreLoss είπε:
γυναίκες του φόρουμ αποψή μου πάντα μακριά απο proscar avodart είναι πολύ επικίνδυνο για το μωρό που θα θελήσετε να κάνετε στο μέλλον οι γιατροί σας δεν ανησυχούν καθόλου για αυτό το θέμα? τι σάς λένε?

Ο γιατρός που πάω μου είπε ότι όταν τα σταματήσω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Anthi

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Το παλευω εδω κ 9 μηνες κ ηδη εχω φτασει στα ψυχολογικα μου ορια κ συντομα με βλεπω να βαραω καταθλιψη αν δεν σταματησει η τριχοπτωση μου..Ακολουθω θεραπεια 6μηνων οπου πηρα βιταμινες,δοκιμασα ολιγες λοσιον αλλα ολες ηταν χαλια κ ακολουθω διατροφη μεσα απο φαγητα που εχουν συστατικα για το μαλλι.Απο εκει που επεφταν 300 στο λουσιμο,το περιορισα μετα απο κανα 5μηνο στις 30 κ ενω ελεγα οτι θα γινω καλα μολις μπηκε η ανοιξη κ ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχει ανοιξει παλι η ψαλιδα γυρω στις 70 τριχες.Επισης σημαντικο ειναι οτι εχω αλωπεκια φρυδιων κ βλεφαριδων..Η δερματολογος ελεγε οτι εχω ελαφρα ανδρογεννητικη αλωπεκια.Πλεον μονη μου δοκιμασα τις αμπουλες Πριοριν εδω κ κανα μηνα χωρις βελτιωση ως τωρα βεβαια αλλα ειναι οι μονες που ειναι φιλικες προς το δερμα μου.Εχω κανει σημαντικη αραιωση στο μπροστινο μερος της κεφαλης απλα ακομη δεν ειναι ορατη..Οτι εξεταση εχω κανει δεν εδειξε προβλημα..Σιγουρα τωρα εχω κ ψυχολογικο προβλημα..Πριν ειχα περασει μεγαλη κριση αγχους,στρες κ νευρων..Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιες αλλες κοπελες εδω γνωριζουν..
1.Οι λοσιον για να αρχισουν να επιδρουν στο κεφαλι μας συνηθως ποσο καιρο θελουν?Μετα το 3μηνο αν ειναι θα δω αποτελεσμα??
2.Σκεφτομαι πλεον να παω σε ειδικο κεντρο να μου κανει σκαναρισμα τριχωτου κεφαλης κ πιο εξονυχυστικες εξετασεις μπας κ βρεθει η πραγματικη αιτια του προβληματος!Δεν ειναι προτιμοτερο απο το να τρεχω παλι σε καθηγητρια εστω δερματολο αφου το προβλημα μου παραμενει??
 

Jakard

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Anthi είπε:
Το παλευω εδω κ 9 μηνες κ ηδη εχω φτασει στα ψυχολογικα μου ορια κ συντομα με βλεπω να βαραω καταθλιψη αν δεν σταματησει η τριχοπτωση μου..Ακολουθω θεραπεια 6μηνων οπου πηρα βιταμινες,δοκιμασα ολιγες λοσιον αλλα ολες ηταν χαλια κ ακολουθω διατροφη μεσα απο φαγητα που εχουν συστατικα για το μαλλι.Απο εκει που επεφταν 300 στο λουσιμο,το περιορισα μετα απο κανα 5μηνο στις 30 κ ενω ελεγα οτι θα γινω καλα μολις μπηκε η ανοιξη κ ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχει ανοιξει παλι η ψαλιδα γυρω στις 70 τριχες.Επισης σημαντικο ειναι οτι εχω αλωπεκια φρυδιων κ βλεφαριδων..Η δερματολογος ελεγε οτι εχω ελαφρα ανδρογεννητικη αλωπεκια.Πλεον μονη μου δοκιμασα τις αμπουλες Πριοριν εδω κ κανα μηνα χωρις βελτιωση ως τωρα βεβαια αλλα ειναι οι μονες που ειναι φιλικες προς το δερμα μου.Εχω κανει σημαντικη αραιωση στο μπροστινο μερος της κεφαλης απλα ακομη δεν ειναι ορατη..Οτι εξεταση εχω κανει δεν εδειξε προβλημα..Σιγουρα τωρα εχω κ ψυχολογικο προβλημα..Πριν ειχα περασει μεγαλη κριση αγχους,στρες κ νευρων..Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιες αλλες κοπελες εδω γνωριζουν..
1.Οι λοσιον για να αρχισουν να επιδρουν στο κεφαλι μας συνηθως ποσο καιρο θελουν?Μετα το 3μηνο αν ειναι θα δω αποτελεσμα??
2.Σκεφτομαι πλεον να παω σε ειδικο κεντρο να μου κανει σκαναρισμα τριχωτου κεφαλης κ πιο εξονυχυστικες εξετασεις μπας κ βρεθει η πραγματικη αιτια του προβληματος!Δεν ειναι προτιμοτερο απο το να τρεχω παλι σε καθηγητρια εστω δερματολο αφου το προβλημα μου παραμενει??

Για τα τελευτεα που ειπες κανω τον κοπο μονο και μονο να γραψω για να μην δωσεις τσαμπα λεφτα αν εχεις μεγαλο προβλημα πανε σε ενα πανεπιστιακο γιατρο να σε δει , και θα σου δωσει δυνατο ρεγκειν μαλλον με καπια προσθετα , και καπιο τοπικο αντιανδρογονο αν και υπαρχει μια κοπελα στο φορουμ που βεβαια εσκαγε πολλα λεφτα και ο γιατρος τελικα αποφασισε να της δωσει προσκαρ αν και δεν κανει για γυναικες. Οσο τα επερνε εβγαλε μαλλι τωρα τι να σου πω , βιταμινες και διατροφερς ποθ λες δεν κανουν απολυτος τπτ στο μαλλι παρα μονο ισως να βοηθανε στο να ειναι πιο υγιες.
 

Anthi

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Σ ευχαριστω για την αποψη σου!Δεν λεω κατι βοηθησαν οι βιταμινες κ η διατροφη αλλα οταν 9μηνες ενα προβλημα δεν σταματαει λογικα κατι οπως ειπες κ εσυ πιο ισχυρο πρεπει να μου δοθει!!Τα Προσκαρ απ οσο εχω διαβασει δεν κανει για οσες θελουν να μεινουν εγκυες,εμενα κατι τετοιο δεν με απασχολει μελλοντικα αλλα σιγουρα δεν θα θελω να εχει τρελες παρενεργειες.Εδω μια ενεση κορτιζονης εκανα μονο κ πηρα 5κιλα κ δεν μπορω ν απαλλαχτω απο αυτα!Οποτε απορριπτω κ την κορτιζονη για τον δικο μου οργανισμο,παντα!Μαλλον θα παω στο Συγγρου που ειναι οι ειδημονες του ειδους..Η δερματολογος που ημουν αν θυμαμαι καλα ειναι κ πανεπιστημιακη καθηγητρια αλλα δεν εξαλειψε το προβλημα!!Πολυ ψυχολογικο @@%@ ειναι για μας τις γυναικες αυτο...:(
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα