Απελπισία και απόγνωση!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

maria12

New Member
Χαίρετε, είμαι νέο μέλος...από καιρό διαβάζω το site αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ
γιατί βρίσκομαι σε απόγνωση.
Είμαι λίγο πριν τα 30, από μικρή είχα αδύναμα μαλλιά. Γύρω στα 19 άρχισα να κρύβω την χωρίστρα στην μέση. Ξεκίνησα από μια δερματολόγο μου έδωσε σίδηρο και λοσιον. Το πρόβλημα μεγάλωσε πήγα σε έναν άλλον μου έδωσε άλλη λοσιόν. Γενικά παιδεύτηκα ..με διάφορους γιατρούς και εξετάσεις στα 24 είχα χασιμοτο οπότε ξεκίνησα με Τ4-50. Πρίν 4 χρόνια λόγω αυξημένων ανδρογόνων η γιατρός μου έδωσε και το genofen. Επειδή μετά από καιρό έπεφταν μαλλιά απελπίσθηκα και πήγα σε πανεπιστημιακούς γιατρούς( με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος και δερματολόγος). Είπα χαλάλι ας ξεφραγκιαστώ!! Τότε συμφώνησαν και οι δύο να μου δώσουν proscar είχα ανδρογενετική αλωπεκία με τρελή τριχόπτωση (ξυπνούσα το πρωί και μάζευα τρίχες από το μαξιλάρι) πήρα 2 χρόνια proscar και η αλήθεια είναι ότι για 2 χρόνια δεν με απασχόλησαν καθόλου τα μαλλιά ούτε σίδηρο ούτε λοσιον δεν έπαιρνα. Γέμισε το κεφάλι μου. Ωστόσο λόγω της ηλικίας μου και επειδή είχα σχέση φοβόμουν απίστευτα μην συμβεί τίποτα και έχω προβλήματα. Έτσι είπα στον ενδοκρινολόγο αν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο. Βεβαίως μου είπε πάρε το yasminelle. Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιξε αλλά μετά από 3-4 μήνες είδα κάτι τρύπες στο τριχωτό πήγα στον δερματολόγο μου λέει γυρωειδή αλωπεκία θα κάνεις 2 ενέσεις kenacort, για ένα μήνα clarelux στα σημεία της γυρωειδής και λοσιον hair force στο υπόλοιπο. Τώρα μετά από 2 μήνες στις τρύπες αρχίζουν και βγαίνουν μαλλιά αλλά ανακαλύπτω νέες τρύπες στο πίσω μέρος του κεφαλιού και εδώ και 3 εβδομάδες πέφτουν μαλλιά από παντού συνέχεια!!! Έκανα πάλι εξετάσεις αίματος, σιδήρου, τεστοστερόνη όλα καλά!!! Έχω τρελαθεί έχω χάσει τα μισά και παραπάνω μαλλιά.. προσπαθώ να κρύψω τις τεράστιες πια τρύπες και τα λίγα μαλλιά αλλά πια δεν βρίσκω άλλα χτενίσματα και κόλπα. Κοντεύω να τρελαθώ!! Ντρέπομαι να βγω στον κόσμο!! Ο δερματολόγος μου είπε ότι για όλα, αφού οι εξετάσεις βγήκαν καλές φταίω εγώ επειδή λέει έχω τρελό άγχος!!! Και ίσως χρειαστώ άλλον γιατρό εννοώντας ψυχολόγο!! Και εκεί αρχίζεις και τρελαίνεσαι!! Λες μα καλά είμαι τόσο αγχώδεις, μήπως τελικά δεν είμαι σαν τους άλλους, μήπως δεν είμαι ισορροπημένη μήπως δεν πάω καλά; Και έτσι σαν να μην έφταναν όλα έχεις και τα ψυχολογικά σου!! Δεν ξέρω τι άλλο να πω...έχω απελπιστεί ..και κυρίως μα την γυροειδή που από ότι διαβάζω δεν υπάρχει και καμία θεραπεία που να την αντιμετωπίζει σίγουρα..Ευχαριστώ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

καλώς ήρθες και καλή συνέχεια..., όντως πέρασες πολλά αλλά το σημαντικό είναι να μην το βάζεις κάτο. Σε καταλαβαίνω πάντως, κι εγώ στην ιδέα και μόνο ότι κάποια στιγμή δεν θα έχω μαλλιά (τουλάχιστων όσο είμαι νέος ακόμα) τρελένομαι. Κι εσύ είσαι σε πιο μειονεκτική θέση λόγο φύλου καθώς είναι πιο σπάνιο να δεις κάποια γυναίκα χωρίς μαλλιά απ'ότι έναν άνδρα. -αφού έβλεπες καλά αποτελέσματα με το proscar γιατί το έκοψες? :) - τεσπα, καλή επιτυχεία :)
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Το proscar το έκοψα γιατί είμαι νέα και θέλω να κάνω οικογένεια και φοβόμουν τις παρενέργειες. Επιπλέον είμαι σε σχέση και φοβόμουν μήπως σπάσει ο .... το πόδι του και παρόλες τις προφυλάξεις συμβεί τίποτα. Με το proscar δεν μου έδωσε ο γιατρός αντισυλληπτικά και δεν ξέρω αν επιτρέπεται;
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Υποτίθεται και σύμφωνα με το άρθρο ότι:
"Τα αντισυλληπτικά "νέας γενιάς" όπως τα Yasmin και Diane 35 ED σε αντίθεση με τα παλαιότερα μπορούν να έχουν την ακριβώς αντίθετη επίδραση στα μαλλιά καθώς όπως υπογράμμισε Σάλινγκερ προάγουν την τριχοφυΐα. "
Το ω-3 τι είναι;
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Από μόνη μου έχω εδώ και κανά μήνα και παίρνω κάψουλες priorin extra...δεν ξέρω αν βοηθούν...
 

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

ω-3 είναι λιπαρά που βρίσκονται στα ψαρια σαρδέλες κτλ :-[ μπορείς να τα πάρεις και από το φαρμακείο σαν συμπλήρωμα .εμενα αυτά με σώσανε άμα δεν τα έπαιρνα τώρα δεν θα είχα τρίχα :knup: ίσος σε βοηθήσουνε και εσένα και το αποτέλεσμα φαίνεται άμεσα μόλις αρχίσεις να τα παίρνεις το πολύ σε 3 μέρες άντε εβδομάδα δεν θα πέφτει τρίχα. τα priorin δεν κάνουνε τίποτα και εγώ τα έπαιρνα και είχα τρελή τριχόπτωση :-[
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Πως το ζητάω στο φαρμακείο; έχει κάποια ονομασία η συσκευασία; έχει και άλλες βιταμίνες μέσα;
το Aminactif που διαβάζω τώρα στο internet το έχετε δει;
 

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

πήγαινε σε ένα φαρμακείο και ζήτησε συμπλήρωμα ω-3 έχει πολλές μάρκες :-[ άμα δεν θέλεις από το φαρμακείο μπορείς και να βάλεις στην διατροφή σου λιπαρά ψαρια σαρδέλες κτλ όπως σε βολεύει εσενα. όσο για το aminectif δεν το γνωρίζω αλλα αυτά τα ποιο πολλά είναι παραμυθια
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Καταρχήν Μαρία είναι θετικό το ότι στα σημεία που παρατήρησες τις "τρύπες" όπως λες, άρχισες να βγάζεις μαλλάκια που σημαίνει ότι αντιδράς θετικά στις τοπικές κορτιζόνες (kenacort).

Τώρα το ότι εμφανίζονται νέες "τρύπες" σημαίνει ότι δεν καταπολέμησες την αιτία αλλά τουλάχιστον έχεις βρει τρόπο να αντιμετωπίζεις το αποτέλεσμα οπότε δεν υπάρχει λόγος πανικού. Τα μαλλάκια σε αυτές τις "τρύπες" θα ξαναβγούν αρκεί να επαναλάβεις τη θεραπεία.

Αν κατάλαβα καλά η διακοπή του proscar συνέπεσε με την έναρξη λήψης του yasminelle. Για να είμαι ειλικρινείς δε γνωρίζω αν μπορείς να παίρνεις ταυτόχρονα και proscar και αντισυλληπτικά αλλά αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να το συζητήσεις με τους γιατρούς σου.

Πάντως εγώ θα έβλεπα ως λύση να πάρεις τώρα proscar, να διακόψεις τα αντισυλληπτικά ακολουθώντας κάποια άλλη μέθοδο αντισύλληψης (προφυλακτικά, διάφραγμα κτλ.) και να προχωρήσεις σε νέα θεραπεία με ενέσιμες κορτιζόνες στις "τρύπες" που σου παρουσιάστηκαν μέχρι να επέλθει ύφεση, καθώς τώρα η αλωπεκία σου βρίσκεται σε έξαρση...
Συζήτησε την εκδοχή αυτή και με τους γιατρούς σου...

Τώρα όσο αφορά τα ω-3 λιπαρά δεν πιστεύω ότι θα σου προσφέρουν κάτι (πάντως κακό δεν κάνουν) αν όμως τα δοκιμάσεις πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τα πάρεις παράλληλα με αντιοξειδωτικά γιατί όλα τα λιπαρά οξέα προκαλούν οξείδωση...

Μαρία, δεν υπάρχει λόγος πανικού, τα μαλλάκια που σου πέφτουν θα ξαναβγούν, θα κλείσουν και οι τρύπες αφού αντιδράς θετικά στη θεραπεία, οπότε μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

το proscar άφοβα... και τα ω-3 με αντιοξειδωτικά προκαλούνε οξείδωση :-[
είναι πολλά τα λεφτά μάλλον ;D ;D ;D


μαρία διάβασε τα παρακάτω link για να σου φύγει κάθε αμφιβολία που μπορεί να έχεις σχετικά με τα ω-3 και το εάν προκαλούνε πρόβλημα ;)

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=117829

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=691

http://vita.dolnet.gr/html/ent/890/ent.10890.asp

http://atcare.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=284:eek:mega-3&catid=31:general&Itemid=133

http://www.eytrofia.gr/index.php/el/diatrofi/healthnutrition/188781--3-.html

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=321276&dt=20/03/2010
 

geofish

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Η περίπτωση με το πόσο ωφέλημα η όχι είναι τα πολυακόρεστα σε σχέση με τα μονοακόρεστα κατά καιρούς αλλάζουν.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα ω-3 λιπαρά είναι ωφέλιμα αλλά θέλει προσοχή τόσο η πηγή όσο και η αναλογία με τα ω-6.

Ο tropheus μάλλον θέλει να πει αυτό.

Παραθέτω άρθρο σχετικά

Επιστημονικές μελέτες του μεσογειακού τύπου διατροφής ανέδειξαν τη διατροφική αξία της μεσογειακής δίαιτας στην αντιμετώπιση των καρδιαγγειακών παθήσεων.
Τί είναι η "κακή" και η "καλή" χοληστερόλη.
Οι 2 κυριοι φορείς της χοληστερολης είναι η ΗDL και η LDL (μεταφέρουν τη χοληστερόλη στο αίμα).
Η LDL (χαμηλής πυκνότητας λιποπρωτεΐνη) μεταφέρει τη χοληστερόλη στους ιστούς. Η χοληστερόλη εναποτείθεται στα τοιχώματα των αρτηριών, με αποτέλεσμα τη στένωσή τους και τη δημιουργία αθηρωματικής πλάκας.
Βάσει πρόσφατων στοιχείων ενισχύεται η άποψη ότι η LDL στη φυσική της κατάσταση δεν είναι επιβλαβής. Όταν όμως μεταβληθεί μέσω μίας διεργασίας που ονομάζεται οξείδωση, αποτελεί ουσιαστική απειλή στα τοιχώματα των αρτηρίων.
Η οξείδωση της LDL αρχίζει με την υπεροξείδωση των πολυακόρεστων λιπαρών οξέων (ΠΑΛΟ) στο μόριό της. Η σύνθεση του λιπαρού οξέος της LDL επηρεάζεται από τα λιπαρά οξέα της δίαιτας. Μια δίαιτα πλούσια σε μονοακόρεστα λιπαρά οξέα (ΜΑΛΟ) καθιστά την LDL πιο ανθεκτική στην οξειδωτική τροποποίηση της LDL, σε σχέση με μία δίαιτα πλούσια σε ΠΑΛΟ. Επιπλέον μια δίαιτα πλούσια σε ΜΑΛΟ οδηγεί σε υψηλότερη περιεκτικότητα της κυτταρικής μεμβράνης σε ΜΑΛΟ και συνεπώς σε υψηλότερη κυτταρική αντίσταση στην οξειδωτική βλάβη.
Αντιοξειδωτικοί παράγοντες όπως οι βιταμίνες Ε και C, τα φλαβονοειδή παρέχουν επιπρόσθετη προστασία κατά της οξειδωτικής επιβάρυνσης αναστέλλοντας την οξείδωση της LDL και μειώνοντας τον κίνδυνο της αθηρωματοσκλήρυνσης.
Αντίθετα η ΗDL μεταφέρει τη χοληστερόλη από τους περιφερικούς ιστούς στο ήπαρ για καταβολισμό, και επομένως μείωση των επιπέδων της στο πλάσμα.
Αυτό λοιπόν που μας ενδιαφέρει είναι να διατηρήσουμε χαμηλά τα LDL και υψηλά τα HDL.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=672

και ένα πολύ καλό άρθρο σχετικά με τα λιπαρά οξέα

http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_omegaFA.htm
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

steve4 είπε:
τα λιπαρά οξέα προκαλούν οξείδωση??? :D :D :D

steve4 είπε:
μαρία διάβασε τα παρακάτω link για να σου φύγει κάθε αμφιβολία που μπορεί να έχεις σχετικά με τα ω-3 και το εάν προκαλούνε πρόβλημα ;)

Φίλε steve4, καταρχήν αντιπαρέχρομαι το ειρωνικό σου ύφος το οποίο δε συνάδει με το ύφος του forum (ούτε και εμένα προσωπικά).
Κατά δεύτερον το θέμα μας εδώ δεν είναι τα λιπαρά οξέα παρόλο ότι το καθιστάς μείζονος σημασίας.

Παρόλα αυτά, τα ω-3 λιπαρά σίγουρα δε δημιουργούν πρόβλημα (δε νομίζω ότι κάποιος το ισχυρίστηκε αυτό) ... Και εγώ παίρνω καθημερινά 1000mg Krill Oil που είναι μια βασική πηγή ω-3 λιπαρών.
Όμως, τα λιπαρά οξέα έχουν την ιδιότητα να οξειδώνονται εύκολα για αυτό το λόγο και συνοδεύονται ΠΑΝΤΑ από αντιοξειδωτικά. Η οξείδωση αυτή γνωστή και ως (fatty acid oxidation disorder) τα καθιστά κορεσμένα με τις γνωστές συνέπειες...
Επαναλαμβάνω όμως ότι, το θέμα του topic δεν είναι αυτό...

Φιλικά tropheus
 

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

κυριε tropheus , η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια :-[

όσο αναφορά το (fatty acid oxidation disorder) ενα link? μια ερευνα ??? θα τα εκτιμούσα ιδιαίτερα



Φιλικά steve4
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση πραγματικά!!
Πέρασα μια εφιαλτική νύχτα...γεμάτη άγχος και πίεση..
Αποφάσισα παρόλες τις ενστάσεις μου αλλά αφού πια η κατάσταση
φεύγει εκτός ελέγχου κυρίως ψυχολογικά...
να ξεκινήσω πάλι το proscar όπως μου συνέστησαν ο δερματολόγος
και ο ενδοκρινολόγος αν και μου είπαν να πάρω ένα ακόμα πιο δυνατό το avodart..
δεν ξέρω πιο από τα δύο..
τώρα αν επιτρέπεται να παίρνω μαζί αντισυλληπτικά δεν ξέρω..θα ρωτήσω..
το θέμα είναι ότι είμαι στην 5η μέρα που παίρνω το yasmin και δεν ξέρω αν κάνει να το διακόψω ξαφνικά και να πάρω proscar..
και πάλι πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ!!
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Τώρα μίλησα με τον δερματολόγο και τελικά θα ξεκινήσω από σήμερα avodart (για 3-4 μήνες επειδή είναι δυνατό) μαζί με yasmin. Θα δούμε...και ο Θεός βοηθός..!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

εισαι γυναικα και περνεις αβοταρντ??? εδω με το ζορι το περνουν οι αντρες.....ειναι πολυ πιο δυνατο απ την φιναστεριδη.......βεβαια σαφως και εχει καλυτερα αποτελεσματα.....αλλα ξερω κι εγω...λιγο παρατολμο το βλεπω....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

steve4 είπε:
μαρία η φίνα δεν έχει εγκριθεί για γυναίκες άλλαξε γιατρό καλύτερα ... :-[

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2500

ενταξει πιστευω οτι ο γιατρος ξερει τι του γινεται.....απλα τον βρισκω λιγο πιο ανετο απ οτι πρεπει......
Steve και το αβοταρντ δεν εχει εγκριθει για την τριχοτπωση απο το fda αλλα ειναι χιλιαδες τα ατομα που το περνουν ανα τον κοσμο με πολυ καλα αποτελεσματα......
και η μαρια με την φινα οπως ειπε καταφερε κ σταματησε την τριχοπτωση για 2 χρονια....αρα ο γιατρος δεν ειναι τρελος....προσπαθει να της δωσει μια λυση....κι εφ οσων της διαγνωσε ΑΑ...δε το βρισκω κακο να παρει φινα.....αλλα αυτο πρεπει να γινει κατω απο συνεχη παρακολουθηση ορμονων κτλ κτλ.....γιατι πρωτα η υγεια....κ μετα τα μαλλια......παρ'ολο που ειναι 10 φορες πιο δυσκολο το να χανει μια γυναικα τα μαλλια της...παρα ενας αντρας.....ολοι το καταλαβαινουμε αυτο....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα