Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Ρώτησε ένας τύπος στα Νέαe την εξής ερώτηση:
Είμαι άνδρας, 34 χρόνων. Έχω αραίωση των μαλλιών στα πλάγια. Εδώ και δέκα μέρες ακολουθώ θεραπεία για την τριχόπτωση με φιναστερίδη. Ανησυχώ, όμως, για τις παρενέργειες που έχω διαβάσει ότι έχει. Ποια είναι η συμβουλή σας;
(Δημήτρης)

και έλαβε της εξής απάντηση (σε μαύρο αυτά που μου φάνηκαν περίεργα):
Η επίκουρη καθηγήτρια Δερματολογίας κ. Καίτη Μουλοπούλου-Καρακίτσου επισημαίνει ότι οι ανεπιθύμητες ενέργειες του φαρμάκου εξαρτώνται από τη δοσολογία που παίρνετε, τον χρόνο εφαρμογής που σας έχει συστήσει ο γιατρός σας και τη διάγνωση. Φυσικά, η φιναστερίδη πρέπει να χορηγείται από γιατρό και να μη λαμβάνεται ποτέ με πρωτοβουλία του ασθενούς.

Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το φάρμακο αυτό δεν έχει θεαματικά αποτελέσματα στην τριχόπτωση και επίσης ότι είναι ένα χημειοθεραπευτικό φάρμακο, που χορηγείται στον καρκίνο του προστάτη. Για τη Δερματολογία, κανένα φάρμακο που χορηγείται για κοσμητικούς λόγους δεν πρέπει να έχει ανεπιθύμητες ενέργειες.

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ Ένθετο Υγεία

Δεν ξέρω, αλλά σύμφωνα με την merck:

Why your doctor has prescribed PROSCAR
Your doctor has prescribed PROSCAR because you have a medical condition called benign prostatic hyperplasia or BPH. This occurs only in men.

ή από το drugs.com
What is Proscar?
Proscar prevents the conversion of testosterone to dihydrotestosterone (DHT) in the body. DHT is involved in the development of benign prostatic hyperplasia (BPH).
Proscar is used to treat symptoms of benign prostatic hyperplasia (BPH) in men with an enlarged prostate."

δηλαδή το συνιστούν σε περιπτώσεις υπερπλασίας του προστάτη, ενώ σε μελέτες, έχει δείξει ότι μπορεί να μειώση μέχρι και 30% την εμφάνιση του καρκίνου του προστάτη.

Επίσης, πάλι σύμφωνα με την Merck, αυτοί που το δοκίμασαν είχαν αποτελέσματα:
results-charts.jpg


Τώρα, που τα έβγαλε αυτά η κ. Καρακίτσου, δεν ξέρω, αλλα το έβαλα για να το δείτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

eγω ημουν ακη!!!!!απαντησαν και δεν το ειδα!!!!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Μου το ρώτησε ένας σε email και το κοίταξα.
Ποιά η γνώμη σου;
 

dim74

Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Η Καίτη Μουλοπούλου - Καρακίτσου, γεννήθηκε στην Αθήνα. Είναι διδάκτωρ δερματολογίας και μέλος της Επιτροπής Κοσμιτολογίας και του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων από το 1980. Έχει γράψει αρκετά βιβλία που αφορούν την ακμή, την αλωπεκία και την κοσμιτολογία (αντιπετώπιση, παρενέργειες κλπ). Το βιβλίο της "Καλλυντικά: συστατικά και εφαρμογές" βραβεύτηκε το 1994 από την Ένωση Ελλήνων Δερματολόγων και Αφροδισιολόγων.

διαβαζω την συγκεκριμενη εφημεριδα και επειδη αρχες αυγουστου αρχισα το proscar και ανησυχουσα λιγο(τοτε εστειλα το ερωτημα με email στην εφημεριδα...) ειπα να ζητησω μια γνωμη απο καποιον γνωστη...
η απαντηση παντως δεν μπορω να πω πως απο οσα ξερω και διαβαζω εχει καποια σχεση με την πραγματικοτητα αν και προερχεται απο διδακτωρ της δερματολογιας...(μετα τι να πουμε για τους απλους δερματολογους!).σκεψου το απλο...γραφουν οι οδηγιες χρησεως του φαρμακου καπου για τετοια(χημειοθεραπευτικό φάρμακο, που χορηγείται στον καρκίνο του προστάτη)?ως μελος του ΕΟΦ οπως διαβαζω 28 χρονια δεν ξερει τι ειδους εγκριση εχει το προσκαρ και για πιο λογο χρησιμοποιειται?με την απαντηση της δηλαδη οσοι περνουν proscar εχουν καρκινο!!!!!!!τοτε να της πουμε να το πει κα ιστον ΕΟΦ να διορθωσει το χαρτακι που βαζουν μεσα στο κουτακι του προσκαρ...
 

Oikopedofagos

New Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Ρε παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι σε ότι αφορά την φιναστερίδη αν θέλουμε κάποια ιατρική συμβουλή αυτή πρέπει να είναι από ενδοκρινολόγο και όχι δερματολόγο, αφού η φιναστερίδη επιδρά στην παραγωγή DHT που είναι ορμόνη.
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Δημήτρη, χωρίς να ξέρω ότι είσουν εσύ, απλώς μου φάνηκε περίεργη αυτήν η απάντηση και την πρόσθεσα.
Ότι αφορά την χρήση φιναστερίδης, από Ελληνικά forums έχω διαβάσει ουκ ολίγα που δεν στέκουν καθόλου. Αλλά οκ, είναι από μη γνώστες.
Μου φάνηκε περίεργη η απάντηση της συγκεκριμένης κυρίας της οποίας το βιογραφικό μόνο "λειψό" δεν μπορείς να το πεις. Αλλά η απάντηση της ΔΕΝ στέκει με αυτά που ισχύουν.

Έτυχε να διαβάσω σε μία έρευνα ότι έδιναν μεγάλη ποσότητα φιναστερίδης (πάνω από 5mg/ημέρα) σε ασθενείς με καρκίνο του προστάτη με σκοπό να μειώση την παραγωγή ανδρογόνων ώστε να προκαλέσει ελάττωση του καρκινικού όγκου και να καθυστερήσει την ανάπτυξή του.
Μάλιστα, η χρήση αντι ανδρογόνων (όπως η φιναστερίδη αλλά και η χρήση οιστρογόνων) συγκαταλέγεται στην λεγόμενη ορμονική θεραπεία.
Αλλά καμία σχέση η ποσότητα της συγκεκριμένης θεραπείας με την εγκεκριμένη από το FDA θεραπεία για την τριχόπτωση.

Σκεφτήτε και το εξής. Αν παίζονταν λεφτά στην μέση (δηλαδή να τα "έπαιρνε" το FDA από την Merck), γιατί να μην κυκλοφορήσουν ένα φάρμακο απλό, το οποίο να περιέχει πχ palmetto και να ησυχάσουν από τα sides? Από την στιγμή που είχε την στάμπα "FDA", ο κόσμος θα το αγόραζε. Θα πετούσαν και ένα "δεν πιάνει σε όλους" και τελείωσαν...

Oikopedofage, και ο ουρολόγος -θεωρώ ότι- είναι υπεύθυνος για να σου το προτείνει ή να σου πει περισσότερα. Απλώς, έχουμε συνδέσει την τριχόπτωση με τους δερματολόγους, οι οποίοι με την σειρά τους δεν έχουν κάποιο ΟΚ από τον ΕΟΦ για να συνιστούν την χρήση της και γι'αυτό λένε ότι λένε. Βέβαια, οι ποιο ενημερωμένοι, γνωρίζουν περισσότερα και συνιστούν και περισσότερα...
 

dim74

Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

συμφωνω πως οι ουρολογοι ξερουν περισσοτερα για την φιναστεριδη...αλλωστε αυτοι το εδιναν τοσα χρονια για τον προστατη...πολλοι δερματολογοι αυτους ρωτουν για να παρουν γνωμη σχετικα με το να το προτεινουν η οχι...
οσο αφορα την χρηση της φιναστεριδης ακη εχει διαφορα η διδακτωρ να λεει πως η αποστολη της ειναι για τον καρκινο και αλλο να χρησιμοποιειται σε καποιες ειδικες περιπτωσεις σε αυτον...και η ασπιρινη ανακουφιζει απο τον καρκινο αν διαβασεις της οδηγιες μεσα αλλα δεν λεμε ασπιρινη ισον φαρμακο του καρκινου!
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Αυτό ακριβώς μου φάνηκε περίεργο. Πως στην ερώτηση σου για την τριχόπτωση, δεν σου είπε ότι όντως κάνει δουλειά (δεν το λέω εγώ, η έρευνες, FDA κλπ) αλλά σου είπε ότι δεν έχει θεαματικά αποτελέσματα στην τριχόπτωση.
Επίσης ότι είναι χημειοθεραπευτικό φάρμακο. Έτσι όπως το είπε σε κάνει (γενικά αναφέρομαι) να τρομάζεις στην ιδέα και μόνο της φιναστερίδης.

Εσύ που το χρησιμοποιείς, παρατήρησες τίποτα ανεπιθύμητα;
 

dim74

Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

ξεκινησα αρχες αυγουστου οποτε κλεινω τωρα 5 μηνες.δεν εχω δει καμια παρενεργεια οπως ομως και καμια αλλαγη στα μαλλια μου(βαζω και regaine χρονια).αυτο ακη λες ειναι ανησυχητικο πως σε μενα η φιναστεριδη δεν κανει κατι η ειναι ακομα σχετικα νωρις?
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι με το revivogen ένιωθα ότι άρχισε να σταματά η τριχόπτωση από τον 3ο μήνα, επιβεβαιώθηκα στον 6ο. Στον 8ο με 9ο μου είπαν ότι κάνω κάτι στα μαλλιά μου, άρχισαν να πυκνώνουν.
Οπότε, δως του λίγο καιρό ακόμη. Δες πχ το χρονοδιάγραμμα της Merck:
timeline_results.gif
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

εγω λεω καλυτερα ας μιλησουν οι αποδειξεις
οποιος το παιρνει εδω και καιρο ξερεις αν δουλευει η οχι
τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε που λενε ,,,,,,,,,

αφου πηρε και απο fda το οκ τι να λεμε τωρα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Μπορεί η κυρία αυτήν να πιστεύει ότι αφορά κοσμητικούς λόγους, να μην μπλέκουμε με ανδρογόνα κλπ. Ή να θεωρεί ότι η τριχόπτωση δεν συνδέεται με την DHT.
Αλλά η απάντηση της είναι λίγο άκυρη, sorry κιόλας κ. Καρακίτσου . Υπάρχουν πολλές έρευνες που λένε ακριβώς αυτό που δεν λέει στην απάντηση της.
Και όμως, αν το διάβασα εγώ και εσείς, θα το διάβασαν δεκάδες.
Άντε να είναι κανένας γνωστός σου και να το διάβασε. Άντε πείστον για FDA κλπ. Που να του αλλάξεις γνώμη...
 

magic810

New Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Παντως και ο fda εχει τα σκανδαλακια του ......ενα παραδειγμα ειναι οταν κυκλοφορησε φαρμακο της εταιριας bayer το οποιο ηταν μολυσμενο με τον ιο του HIV....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ.....ενω το αππεριψε για την αμερικη το κυκλοφορησε σε γαλλια γερμανια και αλλες πολεις...δηλαδη ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΕΣΥΡΕ..΄...!!!!!Τι να πω ρε παιδια ευχομαι να μην ισχυει κατι τετοιο αν και σε αυτους τουσ καιρους που ζουμε τπτ δεν μου ακουγεται περιεργο πλεον......
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

magic810 είπε:
Παντως και ο fda εχει τα σκανδαλακια του ......ενα παραδειγμα ειναι οταν κυκλοφορησε φαρμακο της εταιριας bayer το οποιο ηταν μολυσμενο με τον ιο του HIV....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ.....ενω το αππεριψε για την αμερικη το κυκλοφορησε σε γαλλια γερμανια και αλλες πολεις...δηλαδη ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΕΣΥΡΕ..΄...!!!!!Τι να πω ρε παιδια ευχομαι να μην ισχυει κατι τετοιο αν και σε αυτους τουσ καιρους που ζουμε τπτ δεν μου ακουγεται περιεργο πλεον......

Ναι, αλλά ο FDA δεν είναι και καλά της Αμερικής (U.S. Food and Drug Administration) μόνο;
Άρα λογικό να σταμάτησε στην Αμερική.
Αλλωστε, στην Αμερική δεν απαγορεύτηκε ένα προϊόν για δίαιτα, αλλά Ελλάδα διαφημίζονταν και πωλούνταν κανονικά;
Θέλω να πω, η Γαλλία και η Γερμανία δεν έχουν τοπικούς παράγοντες όπως έχουμε τον ΕΟΦ εμείς;
Ή ακόμη καλύτερα, δεν έχουμε τον Ευρωπαικό οργανισμό φαρμάκων;

Δεν ευλογώ τον FDA, αλλά μήπως δεν έχει δικαιοδοσία εκτός Αμέρικα.
 

magic810

New Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

ναι εγω απλα ρωταω γιατι δεν το απεσυρε τελειως?και εστειλε τα φαρμακα πισω στην ευρωπη για να αναδιανεμηθουν.....που σημαινει οτι απο αυτην την ιστορια καποιοι θα ειχαν κερδος...τωρα ποιοι δεν ξερω...τελος παντων... ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Σωστα το σκέφτεσαι πάντως. Άλλωστε όπου παίζει το κέρδος, "κάνουν και λίγο την πάπια" και αυτοί. Αλλά αυτήν η μαμοbayer δεν ελέγχει τι βγάζει; Άντε να έχεις δει το video με τα σκάνδαλα και να πάρεις ασπιρίνες μετά που τις φτιάχνει η bayer...
 

Death Valley

New Member
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Mια απορια-ερωτηση

Η φιναστεριδη δεν ειναι αντιανδρογονο?
Τι σχεση εχει με τη χημειοθεραπεια...

Και οτι και να λετε το Propecia εχει αποτελεσματα μονο στο μετωπο και στην κορυφη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απάντηση δερματολόγου σε ερώτηση για τη φιναστερίδ

Death Valley είπε:
Mια απορια-ερωτηση

Η φιναστεριδη δεν ειναι αντιανδρογονο?
Τι σχεση εχει με τη χημειοθεραπεια...

Και οτι και να λετε το Propecia εχει αποτελεσματα μονο στο μετωπο και στην κορυφη.

ναι ειναι αντιανδρογονο

η φιναστεριδη χρησιμοποιειται οπου κανει καλο

εχουν χρησιμοποιεισαι και αντιαδρογονα σε γυναικες για διαφορους Ιατρικους λογος
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα