Αν βρεθεί θεραπεία για την αλωπεκία.....

Joan87

Active Member
Μια ερώτηση.Τι θα γίνει αν ποτέ βρεθεί η θεραπεία...με όλους εσάς που έχετε κάνει μεταμόσχευση μαλλιών;; Τι πιστεύει ο καθένας;; Θα μπορείτε να κάνετε κάτι ή όχι άραγε;; Δύσκολο βέβαια να βρεθεί στα επόμενα χρόνια, αλλά θέλω να ακούσω γνώμες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Χαχα!! Όντως δύσκολο. Όπως πάει και εμένα με περούκα με βλέπω. Έλεος! Καταφέραμε να πατήσουμε στο φεγγάρι και για τα μαλλιά δεν έχουμε κάνει τίποτα! Τραγικό.
 

kalifitos

New Member
Θεωρω οτι το προβλημα της αλωπεκιας ειναι κατι ευκολο για τους επιστημονες... Αν τελικα ομως βρεθει αυτο το ρημαδι φαρμακο, σκεφτητε ποσοι ανθρωποι στον κοσμο θα χασουν τη δουλεια τους και γενικα ποσα αμυθητα λεφτα ξοδευοντα για την φαλακρα.. Πιστευω πως εχουν βρεθει αποτελεσματικες θαραπειες, απλα μεσα σε χρονο ντε ντε την "θαβουν"
 

edyuser1

Active Member
ουτε καθιστικη διαμαρτυρια δεν μπορουν να κανουν αυτοι οι επιστημονες που ασχολουντε με αυτο το θεμα.απλως υπαρχουν για να περνουν χορηγησεις κανονικα πρεπει να κοπουν μαχαιρι η χρηματοδοτησεις που παιρνουν και να φυγουν ολοι στα σπιτια τους.ποσεςς εταιρειες τοσο χρονια μας πριζουν τα @@ οτι βρηκαν τι φταιει και σε 5 χρονια θα βγει στην αγορα το προιον τους.ολα αυτα πρεπει να λαβουν ενα τελος οποιος ενδιαφερεται να ανακαλυψει το φαρμακο για την φαλακρα να ξεκινησει με δικο του budget και μετα ας τον ανταμειψει και το κρατος στο τελος, αφου δουλευει το φαρμακο ας παρει και το χρημα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Μια ερώτηση.Τι θα γίνει αν ποτέ βρεθεί η θεραπεία...με όλους εσάς που έχετε κάνει μεταμόσχευση μαλλιών;; Τι πιστεύει ο καθένας;; Θα μπορείτε να κάνετε κάτι ή όχι άραγε;; Δύσκολο βέβαια να βρεθεί στα επόμενα χρόνια, αλλά θέλω να ακούσω γνώμες!
Τι εννοείς?
 

mimis giova

Active Member
Σιγα μην βγει..με τιποτα.τα εχουμε πει πολλες φορεσ...ο θειος μ π ειναι 59 χρονων..απο τα 19 του ακουει την επομενη πενταετια.....τι να λεμε τωρα..τα λεγαμε κ γελουσαμε..ετσι κ αυτος ψαχνοταν κ ηλπιζε..κ τωρα γελαει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
mimis giova είπε:
Σιγα μην βγει..με τιποτα.τα εχουμε πει πολλες φορεσ...ο θειος μ π ειναι 59 χρονων..απο τα 19 του ακουει την επομενη πενταετια.....τι να λεμε τωρα..τα λεγαμε κ γελουσαμε..ετσι κ αυτος ψαχνοταν κ ηλπιζε..κ τωρα γελαει...
Είχα διαβάσει μια φορα φιλε ένα άρθρο που μίλαγε για το μέλλον όπου έλεγε ένα από τα πολλά: Επειδή το νερό θα είναι κάτι το δυσευρετο και το πιο πολύτιμο αγαθό στον κόσμο οι άνθρωποι θα κάνουν πολλές στερήσεις, ένα από αυτά είναι ότι αναγκαστικά θα έχουν ξυρισμένα κεφαλια για να μην καταναλώνεται το νερό αδίκως πχ στα ντούς. :2m:
 

pazuzu

New Member
kalifitos είπε:
Θεωρω οτι το προβλημα της αλωπεκιας ειναι κατι ευκολο για τους επιστημονες... Αν τελικα ομως βρεθει αυτο το ρημαδι φαρμακο, σκεφτητε ποσοι ανθρωποι στον κοσμο θα χασουν τη δουλεια τους και γενικα ποσα αμυθητα λεφτα ξοδευοντα για την φαλακρα.. Πιστευω πως εχουν βρεθει αποτελεσματικες θαραπειες, απλα μεσα σε χρονο ντε ντε την "θαβουν"

Τη θάβουν επειδή είναι ηλίθιοι και δε θέλουν να κονομήσουν τα μερικά τρισεκατομμύρια αν όντως ανακαλύψουν τη θεραπεία. Προτιμούν θεραπείες τύπου priorin, που όποιος παίρνει δεν ξαναπαίρνει (γιατί βλέπει μηδέν αποτελέσματα), και propecia, που οι 8 στους 10 προτιμούν να μην παίρνουν για τις παρενέργειές του.
 

pithikas

Well-Known Member
Αυτο ειναι αστειο, δηλαδη εχουν φτιαξει ενα λομπι ο μεξης και οσοι πουλανε σκευασματα για την τριχοπτωση για να μας τα παιρνουν , εχει ξαναγραφτει εκατο φορες αν καποια εταιρια ανακαλυψει αυτο το φαρμακο θα γινει απο τις πιο κερδοφορες στον κοσμο αν οχι η πιο κερδοφορα και δεν ειναι υπερβολη, δεν εχω διαβασει ποτε ενα σοβαρο λογο για να μη βγαλουν τη θεραπεια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια και συζητάμε για θεραπεία της αλωπεκίας. Αν ας πούμε εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα μου και αφορά καθαρά ορμονολογικό, που λίγο πολύ τους αφορά όλους, μιας και η ανδρική φαλάκρα, λέγεται ανδρογενετικού τύπου.

Ποιο τοπικό ή αν θέλετε, ποιο μαγικό χάπι που θα κάνει πάταγο στην θεραπεία της αλωπεκίας, μπορεί να φτιάξει αυτό

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9126-post-120142.html#pid120142
 

pithikas

Well-Known Member
GOMI είπε:
Μια και συζητάμε για θεραπεία της αλωπεκίας. Αν ας πούμε εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα μου και αφορά καθαρά ορμονολογικό, που λίγο πολύ τους αφορά όλους, μιας και η ανδρική φαλάκρα, λέγεται ανδρογενετικού τύπου.

Ποιο τοπικό ή αν θέλετε, ποιο μαγικό χάπι που θα κάνει πάταγο στην θεραπεία της αλωπεκίας, μπορεί να φτιάξει αυτό

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9126-post-120142.html#pid120142
Καμια αντιρρηση, ας υποθεσουμε οτι η λυση ειναι καποια ειδους ρυθμιση των ορμονολογικων μας και παλι δε θα χρειαζομασταν φαρμακα για να διορθωσουμε το προβλημα; Εαν η λυση ειναι τοσο απλη δε θα την ειχαν βρει εδω και 50 χρονια;(Που ειναι κατι τοσο AΠΛΟ oπου και ενας ειδικευομενος γιατρος θα μπορουσε να ειχε παρατηρησει αυτη την ασταθεια).
Επι παραδειγματι η bayer η οποια εχει ανταγωνισμο με την merck και τη βλεπει να γιγαντωνεται εξαιτιας του propecia δε θα εδινε τη λυση ακομα και χωρις κερδος για να καμψει την ανταγωνιστρια;
Πλεον ζουμε στην εποχη του ουδεν κρυπτον απο το διαδικτυο και θεωριες συνομωσιας δεν ευσταθουν οσο παλαιοτερα που δεν υπηρχε ο τροπος ακομα και ενας ερευνητης που δε θα του επετρεπαν να μας δωσει τη λυση μη παρεχοντας του το μεσο της πληροφορησης στο κοινο.
 

pazuzu

New Member
Gomi, πρώτα απ' όλα χαίρομαι και ταυτόχρονα λυπάμαι που πέσαμε μέσα στις εκτιμήσεις μας. Θα τα πούμε αυτά στο θέμα σου αναλυτικότερα όμως.

Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα: To να ανακαλύψεις την αιτία ενός προβλήματος δε σημαίνει ότι έχεις ανακαλύψει και τον τρόπο για τη θεραπεία του. Σε μία θεωρητική βάση θα μπορούσες να πάρεις εξωγενή αυξητική ορμόνη και να αποκαταστήσεις το πρόβλημα. Είναι όμως έτσι ή απλώς η αυξητική ορμόνη σε νορμάλ επίπεδα είναι ένδειξη μιας άλλης φυσιολογικής λειτουργίας του οργανισμού; Αν το προηγηθέν βήμα από την παραγωγή αυξητικής είναι λάθος και οδηγεί σε χαμηλή αυξητική δε σημαίνει ότι παίρνοντας εξωγενή αυξητική θα γίνεις σίγουρα καλά. Γι' αυτό γίνονται οι έρευνες, για να μελετάνε τις αλυσιδωτές αντιδράσεις στον οργανισμό. Πέρα από αυτό όμως, ακόμη κι έτσι να'ναι, η λύση ποια είναι; Να πάρεις/πάρουμε αυξητική ορμόνη; Είναι ασφαλής; Για πόσο καιρό; κ.λπ, κ.λπ... Αυτά έρχεται να μελετήσει η επιστήμη και να βρει τον τρόπο να δώσει λύση με όσο το δυνατόν λιγότερες παρενέργειες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε pazuzu, τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν και εδραιώθηκαν όλα αυτά τα χρόνια από την έλλειψη της αυξητικής, πιστεύω ότι καταλαβαίνεις πως δεν μπορούν να λυθούν έτσι απλά, με χορήγηση της ορμόνης αυτής. Λογικά το παιχνίδι έχει χαθεί πλέον, αλλά πιστεύω ότι ήταν βασική αιτία για πολλά προβλήματα. Ξέρω ότι εσύ καταλαβαίνεις περισσότερο από άλλους φίλους την αξία αυτής της ορμόνης και τι προκαλεί η έλλειψή της στην πάροδο των ετών.
Γενικά όμως, για να μην είμαστε εντελώς εκτός θέματος, θα τα λέμε στο αντίστοιχο θέμα...απλά ήθελα να δείξω, ότι κάποια πράγματα, δεν πρόκειται να λυθούν με ένα μαγικό φάρμακο αν και εφόσον μιλάμε για καθαρά ορμονικό παιχνίδι.
 

Joan87

Active Member
Δεν είναι κουβέντα να γίνεται. Απλά σκέφτομαι, αν τυχόν βρεθεί κάτι, οχι αποκλειστικά μόνιμη θεραπεία αλλά έστω κατι καλύτερο από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και κσαφώς καλύτερο από τα αποτελέσματα μιας μμ..έχετε σκεφτεί οτι σε σας που έχετε κανει μμ μπορεί να μην γίνεται τίποτα; Μόνιμα δεν είναι τα αποτελέσματα της μμ;;
Δεν νομίζω πως αν βρεθεί θεραπεία θα μείνουν πολλοί χωρίς δουλειά. Θα μπορούσε να γίνεται από τους ίδιους τους γιατρούς και πάλι. Όπως ειναι το prp για παράδειγμα που θεωρείται κάτι καινούργιο, άσχετα με το πόσο αποτελεσματικό είναι. Πραγματοποιείται από γιατρούς και δεν στο δίνουν σαν θεραπεία στο σπίτι. Οι έρευνες που γίνονται μέχρι τωρα για τυχόν θεραπείες στο μέλλον, τι αποτελέσματα πιστεύεται οτι θα έχουν;; Τι αναμένουν;
 
Μπλουζα