"Ανώνυμοι" vs "Επώνυμοι" - Δικαιώματα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
κανεις λαθος. ακομη κ να υπογραψεις/τικαρεις καποιο κουτακι ο νομος "εξω" ισχυει κ "μεσα"...βασικα δεν υπαρχει εξω κ μεσα!
Φίλε μου υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ "μέσα" και "έξω". Πρώτη και καλύτερη η επωνυμία των ανθρώπων. Μέσα εδώ υπάρχει η ανωνυμία και όπως έγραψα είναι η φύση του forum και κάποιος επώνυμος που μπαίνει το γνωρίζει αυτό a priori, όπως γνωρίζει οτι μπορεί να δεχθεί και σκληρές και πολλές φορές και άδικες κριτικές. Για να είναι εδώ μέσα το έχει αποδεχθεί. Το να εκτίθεσαι μέσα σε αυτό το πλαίσιο σίγουρα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Και ναι τους κανόνες εδώ τους βάζει ο mod, αυτό πρέπει να το χωνέψουμε όλοι!
 

Ronaldo

Well-Known Member
Φίλε μου υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ "μέσα" και "έξω". Πρώτη και καλύτερη η επωνυμία των ανθρώπων. Μέσα εδώ υπάρχει η ανωνυμία και όπως έγραψα είναι η φύση του forum και κάποιος επώνυμος που μπαίνει το γνωρίζει αυτό a priori, όπως γνωρίζει οτι μπορεί να δεχθεί και σκληρές και πολλές φορές και άδικες κριτικές. Για να είναι εδώ μέσα το έχει αποδεχθεί. Το να εκτίθεσαι μέσα σε αυτό το πλαίσιο σίγουρα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Και ναι τους κανόνες εδώ τους βάζει ο mod, αυτό πρέπει να το χωνέψουμε όλοι!
Προφανώς και ήξερε οτι θα έχει να κάνει με μέλη ανώνυμα όταν μπήκε. Απλά ζύγισε ότι τα οικονομικά του κέρδη θα είναι τόσα που θα αντισταθμίσουν τις αρνητικές κριτικές που θα δεχτεί, τις οποίες προσπαθεί να σταματήσει μέσω απειλών για μηνύσεις..

Αλλά ειναι και γλυκά τα λεφτά από τα μέλη του φόρουμ και τους επισκέπτες. Για να ειναι εδώ μέσα και να παραμένει συνεχόμενα προφανώς έχει ΜΕΓΑΛΟ οικονομικό κέρδος από το φόρουμ μέσω της συνεχόμενης διαφήμισης που κάνει. Αλλιώς δεν θα ασχολούνταν τόσο πολύ με το φόρουμ. Οπότε χάρει του κάνουμε που παραμένει εδώ μέσα και το ευχαριστώ ειναι να απειλεί κιόλας...αυτός έχει ΜΕΓΑΛΗ ανάγκη το φόρουμ και θα έπρεπε να σέβεται... !!!
 

witcher

Well-Known Member
Α! Τη κοπτοραπτικη την έχασα .
Θα είναι ασανσέρ η φάση
Όπως στα Google reviews
Αρέσεις? μένεις και thank you for your kind words
Απογοητευμένος? Φεύγεις, και μη χτενιζεσαι σα μπακαλόγατος σε παρακαλώ .
Στα εύκολα όλοι καλοί είναι. Στα δύσκολα όμως φαίνεται ο αληθινός χαρακτήρας και η ηθική κάποιου, και αν θα πράξει με τον ανάλογο σεβασμό προς τον πελάτη του που τον εμπιστεύτηκε και δαπάνησε τις οικονομίες του για να πάρει αυτό που συμφωνήθηκε.
 

Xristos87

Well-Known Member
Φίλε μου υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ "μέσα" και "έξω". Πρώτη και καλύτερη η επωνυμία των ανθρώπων. Μέσα εδώ υπάρχει η ανωνυμία και όπως έγραψα είναι η φύση του forum και κάποιος επώνυμος που μπαίνει το γνωρίζει αυτό a priori, όπως γνωρίζει οτι μπορεί να δεχθεί και σκληρές και πολλές φορές και άδικες κριτικές. Για να είναι εδώ μέσα το έχει αποδεχθεί. Το να εκτίθεσαι μέσα σε αυτό το πλαίσιο σίγουρα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Και ναι τους κανόνες εδώ τους βάζει ο mod, αυτό πρέπει να το χωνέψουμε όλοι!
δεν εχει καμια διαφορα. το ποινικο αδικημα ειναι αδικημα!! ο μοντ θετει κανονες ευρυθμης λειτουργιας κ ο,τι αλλο απαιτειται ή χρειαζεται καθε φορουμ, πολλα εκ των οποιων πηγαζουν απο νομους, διαταξεις, αποφασεις δικαστηριων και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Σιγουρα του δινεται η ελευθερια για καποια πραγματα παντα ομως σε νομιμο πλαισιο!!
 

panos1234

Well-Known Member
δεν εχει καμια διαφορα. το ποινικο αδικημα ειναι αδικημα!! ο μοντ θετει κανονες ευρυθμης λειτουργιας κ ο,τι αλλο απαιτειται ή χρειαζεται καθε φορουμ, πολλα εκ των οποιων πηγαζουν απο νομους, διαταξεις, αποφασεις δικαστηριων και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Σιγουρα του δινεται η ελευθερια για καποια πραγματα παντα ομως σε νομιμο πλαισιο!!

Ποιο ακριβώς είναι το ποινικό αδίκημα εδώ και σε βάρος ποιου???
Η αμφισβήτηση για ένα αποτέλεσμα ή η κριτική θεωρείτε αδίκημα??
Σε φόρουμ μπήκε ο γιατρός, όχι στο μαγαζί του, εκτός αν το θεωρεί υποκατάστημα της κλινικής του.
Το άσπρο μαύρο προσπαθείς να βγάλεις?
Για την ταμπακιέρα των απειλών θα μας πεις αν εσύ προσωπικά το θεωρείς σωστό?

Που ζούμε ρε παιδιά???
Ποιον απειλείς κύριε μου με μήνυση?
Ένα μέλος που μπήκε και σε ρωτάει διάφορα θέματα που αφορούν το περιστατικό που μας δείχνεις, και τον αναγκάζεις να σου ζητήσει και συγνώμη από πάνω??
Μία συγνώμη δεν βλάπτει πάντως, αντρίκια όπως είπες και εσύ πριν!
 
  • Like
Reactions: tol

Xristos87

Well-Known Member
πανο δεν διακρινεις αυτο π λεω με αυτο π γινεται...αναφερεσαι σε μηνυσεις, σε καταστατικο φορουμ κ οτι αλλο εχεις αναφερθει κ σ λεω οτι αυτα π λες περι "αλλο εξω αλλο μεσα στο φορουμ"ΔΕΝ ισχυει....ειναι ενιαιο το πραμα...
αν ο αλλος αισθανεται απειλη ή εσυ αισθανεσαι απειλη (κ δεν καταλαβαινεις το ολο θεμα) ας κανει/ας κανεις μηνυση...κουρασατε. εναντιωνεστε σε ενα μελος (καλη ωρα ο γιατρος αυριο ενας π εκανε μμ στον συγκεκριμενο γιατρο, βασικα σε οτι ακουμπαει ο ντοκ) το οποιο δεν σας αρεσει για τους χ λογους και καταστρεφεται ολα τα νηματα...εφοσον λοιπον απειλειστε καντε μηνυση κ πατε στο δικαστηριο. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ

για αλλο πραμα ημαστε εδω μεσα κ χανεται η μπαλα
 

platanos

Well-Known Member
δεν εχει καμια διαφορα. το ποινικο αδικημα ειναι αδικημα!! ο μοντ θετει κανονες ευρυθμης λειτουργιας κ ο,τι αλλο απαιτειται ή χρειαζεται καθε φορουμ, πολλα εκ των οποιων πηγαζουν απο νομους, διαταξεις, αποφασεις δικαστηριων και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Σιγουρα του δινεται η ελευθερια για καποια πραγματα παντα ομως σε νομιμο πλαισιο!!
Σε τι αδικήματα αναφέρεσαι ακριβώς; Προφανώς αν κάποιος εκσφεντονίζει απειλές για τη ζωή και την σωματική ακεραιότητα εναντίον κάποιου ("επώνυμου") τότε φαντάζομαι υπάρχουν διαδικασίες που το θέμα μπορεί να πάρει το νόμο της δικαιοσύνης, το απόρητο να αρθεί και να ακολουθηθεί η νομική οδός. Πρόκειται όμως για κάτι ακραίο που και γι αυτό ακόμη υπάρχει πλαίσιο που φαντάζομαι προβλέπει τις απαιτούμενες ενέργειες
Τα "αδικήματα" (τα βάζω σε εισαγωγικά) που βλέπουμε στο forum μας κυρίως είναι αυτά της "σκληρής" κριτικής, της άδικης κριτικής (το άδική πάντα είναι σχετικό και υποκειμενικό), της ανταλλαγης ύβρεων πολλές φορές όταν τα πράγματα ενταθούν και παρεκτρέπονται.
Για ΟΛΑ αυτά υπάρχει επαναλαμβάνω ο mod που μπορεί να επιληφθεί του θέματος και να εξασφαλίσει την ομαλή ροή στο forum όπως γίνεται στην "έξω" κοινωνία
 

panos1234

Well-Known Member
πανο δεν διακρινεις αυτο π λεω με αυτο π γινεται...αναφερεσαι σε μηνυσεις, σε καταστατικο φορουμ κ οτι αλλο εχεις αναφερθει κ σ λεω οτι αυτα π λες περι "αλλο εξω αλλο μεσα στο φορουμ"ΔΕΝ ισχυει....ειναι ενιαιο το πραμα...
αν ο αλλος αισθανεται απειλη ή εσυ αισθανεσαι απειλη (κ δεν καταλαβαινεις το ολο θεμα) ας κανει/ας κανεις μηνυση...κουρασατε. εναντιωνεστε σε ενα μελος (καλη ωρα ο γιατρος αυριο ενας π εκανε μμ στον συγκεκριμενο γιατρο, βασικα σε οτι ακουμπαει ο ντοκ) το οποιο δεν σας αρεσει για τους χ λογους και καταστρεφεται ολα τα νηματα...εφοσον λοιπον απειλειστε καντε μηνυση κ πατε στο δικαστηριο. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ

για αλλο πραμα ημαστε εδω μεσα κ χανεται η μπαλα

Εγώ σου ξαναλέω πως δεν είναι ενιαίο.
Το φόρουμ δημιουργήθηκε για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
Ένας γιατρός αποφάσισε να μπει με το όνομα του.... Αποφάσισε ξαναλέω δεν του το επέβαλε κανείς.
Για να κάνεις κάτι τέτοιο θα δέχεσαι και κρητική, θα δέχεσαι και μπράβο και θα είσαι σωστός.
Το σωστός το διέπουν οι κανόνες ενός φόρουμ. Κουμάντο εδώ κάνει ο mod και κανένας άλλος.
Καταστρέφετε ένα νήμα που λες.... Επειδή κάποιοι λένε δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα?
Πρέπει δηλαδή υποχρεωτικά να αρέσει ότι κάνει ο συγκεκριμένος γιατρός?
Σε θεωρώ νοήμων άνθρωπο, και σου ζητάω να πάψεις να τον υποστηρίζεις με αυτόν τον τρόπο διότι εκτίθεσαι εσύ προσωπικά.
 

Xristos87

Well-Known Member
Εγώ σου ξαναλέω πως δεν είναι ενιαίο.
Το φόρουμ δημιουργήθη
(δεν)βλεπεις οτι εχεις κολλησει; ΔΕΝ κατανοεις το πολυ απλο, οτι ειναι ενιαιο το εξω με το μεσα και συνεχιζεις χτιζεις αυθαιρετα επιχειρηματα πανω στην αγνοια σου και μαλιστα βγαζεις κ πορισματα!!!!
σ ευχαριστω για την προτροπη σου αλλα το εγραψα πριν κ θα το ξανα γραψω, οτι δεν τον υποστηριζω! δεν με εχει καμια αναγκη απο εμενα, ουτε εγω του εχω!!! Δεν μπορω τα φιδια...τα ζω καθε μερα, τους αναγνωριζω στα πρωτα 10 λεπτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο Mod γιατί δεν έχει επέμβει σε όλα αυτά; Αν μπουν άλλοι γιατροί στο φόρουμ και συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο προσπαθώντας να φιμωνουν τα μέλη θα έχουν την ίδια ασυλία;
Η απειλή ήταν προς τον tol αλλά με σκοπό να την δουν όλοι όσοι μιλούν.

Μόλις είδα ότι έχουν ξεκινήσει τα κάλαντα σε 2-3 νήματα. Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν τα πράγματα.

Ο Mod δεν επεμβαίνει για να προστατεύσει ούτε τα μέλη ούτε τις κλινικές. Ούτε κάνει συστάσεις σχετικά με τα δικαιώματα του καθενός. Το κάνει μόνο όταν η κατάσταση ξεφεύγει με "χαρακτηρισμούς" και πλέον το νήμα εκτρέπεται σε σχέση με την θεματολογία του. Το να απειλεί κάποιος κάποιον άλλο με μήνυση είναι νόμιμο δικαίωμά του αν νομίζει ότι θίγεται και μπορεί να το κάνει είτε γράφει και έχει παρουσία στο φόρουμ είτε όχι. Μπορεί να το κάνει και ένα μέλος προς άλλο μέλος ή προς την κλινική. Αυτή η ενέργεια θα κριθεί από τα δικαστήρια (αν οι απειλές γίνουν πραγματικότητα) αλλά και από την κοινότητα, από την κοινή γνώμη κάτι που πιθανώς να έχει μεγαλύτερη σημασία.

Δεν είναι η πρώτη φορά που κλινική απειλεί. Έχει ξαναγίνει πολλά χρόνια πριν στρεφόμενη κατά του διαχειριστή του φόρουμ αφού τα μέλη είναι ανώνυμα. Η απειλή μήνυσης όμως δεν μπορεί να εκφοβίζει κανέναν. Η ελευθερία έκφρασης είναι αναφαίρετο δικαίωμά του καθενός. Προσωπικά παροτρύνω τους πάντες να γράφουν ελεύθερα, να καταθέτουν την άποψή τους και να μην φοβούνται. Πρέπει να έχουν όμως και την τόλμη να την υπερασπιστούν όπου και αν χρειαστεί. Γιατί η ελευθερία δεν είναι δεδομένη, χρειάζεται αγώνες και θυσίες.
 

aeratos28

Just aeratos
Ποια φίδια ρε μεγάλε??επικοινωνεί το μυαλό με τη γλώσσα σου?το μόνο φίδι που βλέπω εγώ,τη συγκεκριμένη φάση είσαι εσύ .που στο νήμα του jacksmith εκθειάζες τον γιατρό..για την άψογη δουλειά που κάνει κτλ κτλ ..που?στο νήμα που άνοιξε ο άνθρωπος να πει τον πόνο του..η χαζομάρα είναι αυτό η κουτοπονηριά..αν είναι το πρώτο,έχεις απαλλαγή..για ευνόητους λόγους..αν είναι το δεύτερο ,τότε κάτσε σκέψου περί φιδιων που είπες ..προσπάθησες να πουλήσεις σχοινί,στο σπίτι του κρεμασμενου .και μιλάς για φίδια..σ'ωραιος εσύ ρε μορτακο..!!
(δεν)βλεπεις οτι εχεις κολλησει; ΔΕΝ κατανοεις το πολυ απλο, οτι ειναι ενιαιο το εξω με το μεσα και συνεχιζεις χτιζεις αυθαιρετα επιχειρηματα πανω στην αγνοια σου και μαλιστα βγαζεις κ πορισματα!!!!
σ ευχαριστω για την προτροπη σου αλλα το εγραψα πριν κ θα το ξανα γραψω, οτι δεν τον υποστηριζω! δεν με εχει καμια αναγκη απο εμενα, ουτε εγω του εχω!!! Δεν μπορω τα φιδια...τα ζω καθε μερα, τους αναγνωριζω στα πρωτα 10 λεπτα
 

gregkont13

Verified MM member
δεν εχει καμια διαφορα. το ποινικο αδικημα ειναι αδικημα!! ο μοντ θετει κανονες ευρυθμης λειτουργιας κ ο,τι αλλο απαιτειται ή χρειαζεται καθε φορουμ, πολλα εκ των οποιων πηγαζουν απο νομους, διαταξεις, αποφασεις δικαστηριων και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Σιγουρα του δινεται η ελευθερια για καποια πραγματα παντα ομως σε νομιμο πλαισιο!!

Αν θες μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις πιο μέλος εδώ μέσα έχει διαπράξει ποινικό αδίκημα? Κάντο σε παρακαλώ.
 

alex7

Well-Known Member
Αν θες μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις πιο μέλος εδώ μέσα έχει διαπράξει ποινικό αδίκημα? Κάντο σε παρακαλώ.
Οι αστυνομικοί ερμηνεύουν τον νόμο όπως τους βολεύει πολλές φορές .Μην ξεχνάτε ότι τον τελευταίο και καθοριστικό λόγο τον έχουν οι δικαστές
 

gregkont13

Verified MM member
Προφανώς και ήξερε οτι θα έχει να κάνει με μέλη ανώνυμα όταν μπήκε. Απλά ζύγισε ότι τα οικονομικά του κέρδη θα είναι τόσα που θα αντισταθμίσουν τις αρνητικές κριτικές που θα δεχτεί, τις οποίες προσπαθεί να σταματήσει μέσω απειλών για μηνύσεις..

Αλλά ειναι και γλυκά τα λεφτά από τα μέλη του φόρουμ και τους επισκέπτες. Για να ειναι εδώ μέσα και να παραμένει συνεχόμενα προφανώς έχει ΜΕΓΑΛΟ οικονομικό κέρδος από το φόρουμ μέσω της συνεχόμενης διαφήμισης που κάνει. Αλλιώς δεν θα ασχολούνταν τόσο πολύ με το φόρουμ. Οπότε χάρει του κάνουμε που παραμένει εδώ μέσα και το ευχαριστώ ειναι να απειλεί κιόλας...αυτός έχει ΜΕΓΑΛΗ ανάγκη το φόρουμ και θα έπρεπε να σέβεται... !!!

Ακριβώς αυτό. Σε κάθε περίπτωση ας βγάζει όσα θέλει, ας χρεώνει και 50 ευρώ το graft και ας είναι καλά.

Το πρόβλημα όμως είναι πως, όταν ο γιατρός μπήκε στο φόρουμ είπε πως θα πει την άποψη του ανοιχτά για όλους και για όλα. Το είπε και για μένα το έκανε. Μιλούσε για τον "περουκάκια στη συγγρού" , για νοσοκοκόμες, για "λαχανέμπορες" και πολλά άλλα. Ακόμα, άφησε να εννοηθεί πως τα ακαδημαικά metrics διάφορων γιατρών μπορούν να μετρηθούν κλπ κλπ. Όμως, όταν τα μέλη κάνουν καυστική κριτική στον ίδιο μιλάει για μηνύσεις. Δεν ξέρω κάτι δεν μου πάει καλά με την όλη κατάσταση.

Διαφημίζεις τη δουλειά σου, έχεις το δικαιώμα να απαντήσεις σε όσα λένε τα "ανίδεα" μέλη. Τις μηνύσεις γιατί τις χρειάζεσε? Σου κάνει ζημιά το φορούμ εκτός από το να φέρνει κέρδος, προφανώς. Όμως, άφου είσαι στο παιχνίδι και εσύ λες αυτά που πιστεύεις για μέλη και συναδέλφους, τότε πως τολμάς να μιλάς για μηνύσεις?

Τέσπα, να σου πω πολλά θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Όχι μόνο εγώ, αλλά και άλλοι. Να ανοιξώ βιογραφικά και να συγκρίνω εμφανώς δημοσιεύσεις, impact factor αυτών, πτυχία του καθενός γιατρού και κατατάξη των πανεπιστίμιων στο κλάδο τους, να βάλουμε τα metrics δίπλα δίπλα, αλλά δεν με νοιάζει και ούτε ποτέ θα το κάνω. Μαλλιά ήθελα να αποκτήσω, όχι να ανοίξω μέτωπα στο φόρουμ... Αλλά κάπου έχει χαθεί η μπάλλα με την κλινική. Google reviews, αμα ανεβάσεις αλλάζει η στάση μας, μηνύσεις, τοπικ κλπ κλπ. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έχει γίνει σε καμία περίπτωση και όλα αυτά τα χουν πει άλλοι και όχι εγώ για να ξέρω αν ισχύουν. Όμως, είναι πολλά. Με τόσο καπνό.....
 

Aldo

Well-Known Member
δεν βγαινω σαν συνηγορος κανενος. απευθυνομαι σε ανωνυμα μελη π με τον μανδυα συνηγορου καποιου ανωνυμου μελους (π ενδομυχα δεν τρεφουν καμια πραγματικη συμπαρασταση) αντλουν παμπονηρα την ευκαιρια και πυροβολουν (ασφαιρα παντα αλλα με θορυβο) ενα αλλο, επωνυμο μελος. αυτο ειναι π δεν μ αρεσει. η πονηρια π εχουν (πολλοι) τελικα κ μεσω τετοιων αντιληψεων και κινησεων πραγματωνουν τα καταλοιπα τους, τουλαχιστον ειναι εδω κ δεν ειναι στις γυναικες τους...

Δασκαλε που διδασκες... Χristos...

καλα ο @vlafo δεν ειναι παραδειγμα. Αρχικα ουσιαστικο προβλημα δεν ειχε. κατα δευτερον πηγε κ εβαλε παραπανω τθ απο τι χρειαζοταν συν οτι το 1/4 ισως κ παραπανων πηγαν κουβα !
ησουν μπροσταα την ωρα που πηγσανε στο κουβα???ερωτω εγω ...
 
Μπλουζα