Αντισυλληπτικά

sofiaa

New Member
Καλησπέρα,
σήμερα ανακάλυψα το forum, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο να το είχα βρει πριν να ταλαιπωρηθώ από τον ένα γιατρό στον αλλο. Έχω πάει τουλάχιστον σε 10 γιατρούς κυρίως δερματολόγους και ενδοκρινολόγους, άκρη δεν έχω βγάλει. Είμαι 30 χρονών και έχω τριχόπτωση από τα 22, χωρίς όμως να ήταν τόσο ανησυχητική τότε. Τα τελευταία 2,5 χρόνια το μαλλί έχει αρχίσει να αραιώνει περισσότερο και αυτό με ανησυχεί. Άλλος δερματολόγος μου είπε ότι δεν είναι πρόβλημα, άλλος ότι θα έπρεπε από καιρό να έχω κάνει θεραπεία, οι γνώμες διίστανται. Έχω κάνει τους τελευταίους 8 μήνες (καθώς και 1 χρόνο παλαιότερα) θεραπεία με Neoptide αλλά η αραίωση παραμένει. Ο δερματολόγος μου λέει ότι πάω πάρα πολύ καλά αλλά εγω θεωρώ ότι με βλέπει ως εύκολο χρήμα.
Άλλαξα δερματολόγο και πάλι και ο τελευταίος στον οποίο πήγα μου είπε να πάρω το αντισυλληπτικό Gynofen σε συνδυασμό με το Androcur. Προβληματίζομαι στο αν όντως θα βοηθήσει στην περίπτωση μου. Έχω ελαφριά ακμή και μ είπε ότι θα βοηθήσει και σε αυτό. Έχω αγχωθεί σε σχέση με το αν θα έπρεπε να τα ξεκινήσω ή όχι γιατί διάβασα στις οδηγίες ότι μπορεί να προκαλέσει αύξηση του βάρους και κατάθλιψη. Υπάρχει κάποια εμπειρία σχετικά με τα αντισυλληπτικά. Τι γνώμη έχετε; Είχαν αποτέλεσμα σε σχέση με αραίωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αντισυλληπτικά

:welc: καλωσόρισες φίλη και καλή συνέχεια!!!

Διάβασε για αρχή των οδηγό για γυναίκες http://www.hairlossgr.com/guide-for-women

Επίσης διάβασε και αυτά τα thread που έχουν μερικές αναφορές σε αντισυλιπτικά

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=1649.0
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3998.0.html
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,517.0.html
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=376.0
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,59.0.html
 

xryssa

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Γειά σου Σοφία! Ταλαιπωρούμαι με το πρόβλημα της τριχοπτωσης/αραιωσης τα τελευταια 3 χρόνια. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται από διάχυτη αλωπεκία έως ΑΑ. Αρχικά έχασα πολλά μαλλιά στην κορυφή πίσω και στη συνέχεια αραίωσε το μαλλί μου γενικότερα. Μετά τον πρώτο χρόνο ο γιατρός μου έγραψε αντισυλληπτικά, στην αρχή yasmine τα οποία μου προκάλεσαν τρομερή εναλλαγή στη διάθεση από το να κλαίω στα καλά καθούμενα έως να είμαι μες την καλή χαρά λίγο αργότερα. Αυτό βέβαια συνέβη σε μένα διότι ξέρω και άλλες κοπέλες που παίρνουν τα ίδια αντισυλληπτικά και δεν έχουν κανένα τέτοιο πρόβλημα. Άρα το αν θα πάθεις κατάθλιψη ή όχι είναι ανάλογα με τον οργανισμό, πάντως το καταλαβαίνεις από τον πρώτο μήνα. Στη συνέχεια μου τα άλλαξε σε gynofen με τα οποία δεν είχα πρόβλημα κατάθλιψης ούτε και πάχυνα, θα έλεγα ότι λίγο φούσκωσα και είχα μια αίσθηση κατακράτησης υγρών που όταν πρόσεχα τη διατροφή μου ήταν καλύτερα τα πράγματα και δεν είχα πρόβλημα να χάσω βάρος. Με τα gynofen δεν είδα πύκνωση στα μαλλιά μου θα έλεγα ότι η κατάσταση σταθεροποιήθηκε, η τριχόπτωση όμως δεν σταμάτησε, απλά δεν είδα μεγαλύτερη αραίωση. Το περασμένο καλοκαίρι όμως άρχισαν τα μαλλιά μου να πέφτουν τρελά και η αραίωση χειροτέρεψε. Ο γιατρος μου έδωσε androcur μαζί με τα αντισυλληπτικά. Φούσκωσα λίγο παραπάνω, αλλά στους δυο μηνες που τα έπαιρνα έκανα ενα τριχοριζόγραμμα που βγήκε τραγικό. Ο γιατρός μου είπε ότι ειναι φυσιολογικό γιατί ακόμα είμαι στην αρχή (με τα androcur). Τά συνέχισα για τους επόμενους τρεις μήνες και η αλήθεια είναι ότι δεν είδα επιδείνωση στην αραίωση, η τριχόπτωση συνεχίστηκε μέτρια, δλδ τη μία δεν έπεφταν καθόλου την αλλη έφευγε τουφίτσα με το χτένισμα, όμως βελτιώθηκε πολύ η ποιότητα της τρίχας και το μαλλί φαινόταν πιο πυκνό. Ο γυναικολόγος μου όμως μου είπε ότι δεν μπορω να παίρνω τοσο σοβαρά φάρμακα για τόσο καιρό διότι και τα δύο μεταβολίζονται στο συκώτι και η μακροχρόνια χρήση είναι πιθανό να προκαλέσει βλάβη. Επίσης αυτό μου το είπαν και ενδοκρινολόγος (ο οποίος ήταν κατηγορηματικός στο να σταματήσω τα αντισυλληπτικά διότι έχουν σοβαρές παρενέργειες) και άλλοι δύο δερματολόγοι. Τελικά τα σταμάτησα. Τον πρώτο μήνα δεν έπεφτε τρίχα, σε σημείο να αναρωτιέμαι. Τωρα ειμαι μια εβδομάδα πριν κλείσω το δεύτερο μήνα και φοβάμαι ότι βλέπω επιδείνωση κυρίως στην ποιότητα της τρίχας που έχει γίνει πιο λεπτή και δείχνει την αραίωση χειρότερη. 'Ομως και παλι δεν πέφτει τριχα! Βεβαια δεν φυτρώνει και τρίχα! Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια βάζω και διάφορες λοσιον με βάση τη μινοξιδίλη και έχω πάρει τα άπειρα τούρμπο συμπληρώματα διατροφής. Επειδη δεν αντέχω επιδείνωση σκοπεύω να ξανααρχίσω αντισυλληπτικα και androcur μαζί για να τσεκάρω αν θα έχω βελτίωση. Θα δώσω περιθώριο 4-5 μήνες να βγει το καλοκαιρι που η κατάσταση επιδεινώνεται και στη συνέχεια θα δω, μπορει να τα σταματαω κανένα μήνα το χρόνο ή να δοκιμάσω κάποιο αντιανδρογόνο τύπου φιναστερίδη. Αν δω πάντως βελτίωση, ή στασιμότητα τώρα που θα τα ξανα-αρχίσω θα ενημερώσω, έτσι ώστε να δούμε και εμπειρικά αν αυτά βοηθούν πραγματικά ή όχι.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια, και καλό κουράγιο γιατί είναι μία κατάσταση πολύ ψυχοφθόρα για την οποία καμία γυναίκα δεν είναι προετοιμασμένη ότι θα αντιμετωπίσει! Επίσης, αν αρχίσεις τη θεραπεία, ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, που πραγματικά εύχομαι να είναι η καλύτερη !!
 

sofiaa

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Fenimore είπε:
:welc: καλωσόρισες φίλη και καλή συνέχεια!!!

Διάβασε για αρχή των οδηγό για γυναίκες http://www.hairlossgr.com/guide-for-women

Επίσης διάβασε και αυτά τα thread που έχουν μερικές αναφορές σε αντισυλιπτικά

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=1649.0
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3998.0.html
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,517.0.html
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=376.0
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,59.0.html
Ευχαριστώ!
 

sofiaa

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

xryssa είπε:
Γειά σου Σοφία! Ταλαιπωρούμαι με το πρόβλημα της τριχοπτωσης/αραιωσης τα τελευταια 3 χρόνια. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται από διάχυτη αλωπεκία έως ΑΑ. Αρχικά έχασα πολλά μαλλιά στην κορυφή πίσω και στη συνέχεια αραίωσε το μαλλί μου γενικότερα. Μετά τον πρώτο χρόνο ο γιατρός μου έγραψε αντισυλληπτικά, στην αρχή yasmine τα οποία μου προκάλεσαν τρομερή εναλλαγή στη διάθεση από το να κλαίω στα καλά καθούμενα έως να είμαι μες την καλή χαρά λίγο αργότερα. Αυτό βέβαια συνέβη σε μένα διότι ξέρω και άλλες κοπέλες που παίρνουν τα ίδια αντισυλληπτικά και δεν έχουν κανένα τέτοιο πρόβλημα. Άρα το αν θα πάθεις κατάθλιψη ή όχι είναι ανάλογα με τον οργανισμό, πάντως το καταλαβαίνεις από τον πρώτο μήνα. Στη συνέχεια μου τα άλλαξε σε gynofen με τα οποία δεν είχα πρόβλημα κατάθλιψης ούτε και πάχυνα, θα έλεγα ότι λίγο φούσκωσα και είχα μια αίσθηση κατακράτησης υγρών που όταν πρόσεχα τη διατροφή μου ήταν καλύτερα τα πράγματα και δεν είχα πρόβλημα να χάσω βάρος. Με τα gynofen δεν είδα πύκνωση στα μαλλιά μου θα έλεγα ότι η κατάσταση σταθεροποιήθηκε, η τριχόπτωση όμως δεν σταμάτησε, απλά δεν είδα μεγαλύτερη αραίωση. Το περασμένο καλοκαίρι όμως άρχισαν τα μαλλιά μου να πέφτουν τρελά και η αραίωση χειροτέρεψε. Ο γιατρος μου έδωσε androcur μαζί με τα αντισυλληπτικά. Φούσκωσα λίγο παραπάνω, αλλά στους δυο μηνες που τα έπαιρνα έκανα ενα τριχοριζόγραμμα που βγήκε τραγικό. Ο γιατρός μου είπε ότι ειναι φυσιολογικό γιατί ακόμα είμαι στην αρχή (με τα androcur). Τά συνέχισα για τους επόμενους τρεις μήνες και η αλήθεια είναι ότι δεν είδα επιδείνωση στην αραίωση, η τριχόπτωση συνεχίστηκε μέτρια, δλδ τη μία δεν έπεφταν καθόλου την αλλη έφευγε τουφίτσα με το χτένισμα, όμως βελτιώθηκε πολύ η ποιότητα της τρίχας και το μαλλί φαινόταν πιο πυκνό. Ο γυναικολόγος μου όμως μου είπε ότι δεν μπορω να παίρνω τοσο σοβαρά φάρμακα για τόσο καιρό διότι και τα δύο μεταβολίζονται στο συκώτι και η μακροχρόνια χρήση είναι πιθανό να προκαλέσει βλάβη. Επίσης αυτό μου το είπαν και ενδοκρινολόγος (ο οποίος ήταν κατηγορηματικός στο να σταματήσω τα αντισυλληπτικά διότι έχουν σοβαρές παρενέργειες) και άλλοι δύο δερματολόγοι. Τελικά τα σταμάτησα. Τον πρώτο μήνα δεν έπεφτε τρίχα, σε σημείο να αναρωτιέμαι. Τωρα ειμαι μια εβδομάδα πριν κλείσω το δεύτερο μήνα και φοβάμαι ότι βλέπω επιδείνωση κυρίως στην ποιότητα της τρίχας που έχει γίνει πιο λεπτή και δείχνει την αραίωση χειρότερη. 'Ομως και παλι δεν πέφτει τριχα! Βεβαια δεν φυτρώνει και τρίχα! Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια βάζω και διάφορες λοσιον με βάση τη μινοξιδίλη και έχω πάρει τα άπειρα τούρμπο συμπληρώματα διατροφής. Επειδη δεν αντέχω επιδείνωση σκοπεύω να ξανααρχίσω αντισυλληπτικα και androcur μαζί για να τσεκάρω αν θα έχω βελτίωση. Θα δώσω περιθώριο 4-5 μήνες να βγει το καλοκαιρι που η κατάσταση επιδεινώνεται και στη συνέχεια θα δω, μπορει να τα σταματαω κανένα μήνα το χρόνο ή να δοκιμάσω κάποιο αντιανδρογόνο τύπου φιναστερίδη. Αν δω πάντως βελτίωση, ή στασιμότητα τώρα που θα τα ξανα-αρχίσω θα ενημερώσω, έτσι ώστε να δούμε και εμπειρικά αν αυτά βοηθούν πραγματικά ή όχι.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια, και καλό κουράγιο γιατί είναι μία κατάσταση πολύ ψυχοφθόρα για την οποία καμία γυναίκα δεν είναι προετοιμασμένη ότι θα αντιμετωπίσει! Επίσης, αν αρχίσεις τη θεραπεία, ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, που πραγματικά εύχομαι να είναι η καλύτερη !!
Xryssa σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Πολύ σημαντικό να ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη που αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα και ότι είναι φυσιλογικό να με αγχώνει.
Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει ν' αρχίσω τη θεραπεία με androcur και gynofen. Αξίζει τον κόπο να παίρνουμε τόσο σοβαρά φάρμακα όπως λες αν δεν έχουν πολύ καλά αποτελέσματα; Όταν πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο δερματολόγο και μου τα πρότεινε ήμουν αποφασισμένη να τα ξεκινήσω. Θεώρησα ότι επειδή δεν είναι lotion και βιταμίνες θα δρουν διαφορετικά και ίσως να έχουν καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα που πρέπει να τα ξεκινήσω, το ξανασκέφτομαι. Επίσης με προβλημάτισε η ευκολία με την οποία ο δερματολόγος μου είπε να πάρω τα χάπια. Μου έγραψε 3 αιματολογικές εξετάσεις και εφόσον ήταν καλές να τα ξεκινήσω. Δεν μου είπε ούτε να συνεννοηθώ με γυναικολόγο, ούτε με ενδοκρινολόγο, τίποτα. Για παρενέργειες εννοείται πως δε μου μίλησε καν.
Χθες που διάβασα θέματα στο forum σχετικά με την ανδρική τριχόπτωση είδα ότι χρησιμοποιούν αντιανδρογόνα τοπικά όπως είναι η φιναστερίδη. Και εγώ το σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι αντίστοιχο αν υπάρχει για τις γυναίκες για να γλιτώσω τα αντισυλληπτικά. Ελπίζω να πάρω κάποια απόφαση σύντομα. Θα ενημερώσω.
 

Ntia

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Γεια σου sofiaa..

Εγώ έχω πάρει στο παρελθόν gynofen me androcur των 50. Από τον πρώτο μήνα που τα πήρα είδα αλλαγή. Τα μαλλιά μου έγιναν πιο δυνατά, πιο σκληρή η τρίχα και περιορίστηκε και η τριχόπτωση. Τα πήρα όμως μόλις 3 μήνες. Και αυτό γιατί ξεκινώντας το κουτί τη τελευταία φορά, το αίμα της περιόδου δεν σταμάταγε, το αντίθετο έγινε πλημμύρα, δλδ έπαθα μία ωραιότατη ορμονική διαταραχή. Δεν ήξερα αν αυτό έφταιγε στο ότι είχα ένα πολύποδα στον τράχηλο που αγνοούσα ή αν θα συνέβαινε αυτο κάποια στιγμή και χωρίς τον πολύποδα. Το αποτέλεσμα ήταν:

1.Tα άκουσα από τον γυναικολόγο. Γιατί σε κάθε περίπτωση ο δερματολόγος είναι δερματολόγος και ο γυναικολόγος είναι γυναικολόγος. Άρα πρέπει να συμβουλευτούμε και τον γυναικολόγο και να μας κουράει παράλληλα.

2.Ο δερματολόγος που τον καλούσα απεγνωσμένα με απέφευγε και η τελευταία του φράση ήταν¨συμβαίνουν και αυτά καμιά φορά". Δεν λέω όνομα, αλλά είναι γνωστός δερματολόγος με ιατρείο φυσικά στο κολωνάκι και φυσικά με αμοιβή το ενα τρίτο του βασικού μισθού πλέον. Και φυσικά το φταίξιμο είναι δικό μου αφού δεν πήρα και τη γνώμη του γυναικολόγου μου.

3. Άρχισε μια ατελειώτη περιπέτεια για μένα, αναγκαστικά έκανα και απόξυση και μετά μου πήρε ένα τετράμηνο για να φτιάξει η περίοδος μου.

Αυτά στα γράφω όχι για να σε φοβήσω αλλά για να είσαι ετοιμοπόλεμη. Εγώ μπορεί να ήμουν ή εξαίρεση, δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε σένα το ίδιο εννοείται. Φαντάζομαι πολλές γυναίκες ακολουθούν την αντίστοιχη θεραπεία. Σε κάθε περίπτωση όμως μην ξεχνάς να πηγαίνεις στον γυναικολόγο σου.

Επίσης κάτι που πιστεύω... Για πόσο θα κάνει μια γυναίκα αυτή τη θεραπεία...? Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει. Πάλι ημίμετρα είναι, μπορεί να βοηθούν αλλά μιλάμε για ορμόνες..

Επίσης να πω, ότι το διάστημα που τα έπαιρνα πήγαινα σε διατροφολόγο και μια χαρά έχασα βάρος, δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια ήμουν 6-7 χρόνια μικρότερη..

Τώρα και πάλι έχω πρόβλημα αλλά δεν θέλω να ξαναπάρω κάτι αντίστοιχο... Προσπαθώ με τοπικά και ας μη βλέπω πια φως στο τουνελ. Αλλά είμαι και σε αναπαραγωγική ηλικία, δεν θέλω να μπλέξω πάλι με ορμόνες..
 

marilouts

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

sofiaa εγω είμαι 25 χρονών και εχω πολυκυστικές και υψηλα ανδρογονα.ειχα τριχοπτωση χωρις αραιωση ομως.ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε τα συγκεκριμένα αντισυλληπτικα τα οποια και παιρνω 2 μηνες περιπου και ο δερματολογος μου εδωσε και σιδηρο γιατι η φερριτινη μου ηταν 30.το σιδηρο τον παιρνω 1 μηνα περιπου και η φερριτινη εχει φτασει το 70.η τριχοπτωση εχει μειωθει αλλα δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στον σιδηρο η στα αντισυλληπτικα.παντως αν τα αρχισεις θα πρεπει να κανεις και εξετασεις αιματος καθε τοσο για να δεις αν σε πειραζουν στο συκωτι.προβλημα με το βαρος μου δεν εχω παρατηρησει λογω των χαπιων ουτε με την ψυχολογια μου.η αληθεια ειναι παντως οτι τα gynofen ειναι απο τα πιο βαρια και γω με μιση καρδια τα παιρνω γιατι και να βοηθησουν το προβλημα της τριχοπτωσης δεν γινεται να τα παιρνουμε κ μια ζωη.μολις τα σταματησουμε παλι θα χειροτερεψει.αλλα αφου δεν εχεις ορμονικο ψαξτο λιγο πιο πολυ..μην φορτωθεις τσαμπα χαπια
 

Maria

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

γειά σου sofiaa,
είχα πάρει κι εγώ gynofen και στους 2 πρώτους μήνες σταμάτησε μαχαίρι η τριχόπτωση (έπαιρνα και σιδηρο) , τα πήρα για 8 μήνες συνολικά. Δεν είχα κάποια παρενέργεια αλλά αφότου τα σταμάτησα, ξανάρχισε η τριχόπτωση, μετά από κανα χρόνο αν θυμάμαι καλά, έτσι τα ξαναπηρα για κανα 8μηνο αλλά δεν είχα τα αποτελέσματα που είχα την πρώτη φορά.. Το μαλλί έπεφτε βροχή... οπότε τα σταμάτησα οριστικά... Και για κανα χρόνο το μαλλι μου έπεφτε και έπεφτε και σταματημό δεν είχε... Αλλά δεν μπαίνω στο τριπάκι να πάρω πάλι, όσο και να πέσει το μαλλί γιατί κατάλαβα ότι για μένα δεν αποτελούν λύση!
Δε μπορώ να σου πω μη δοκιμάσεις βέβαια γιατί μπορεί σε σένα να δουλέψουν καλύτερα.. Απλά σε μένα δε δούλεψαν..
 

sofia

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Kαλησπέρα κορίτσια!Καταρχήν θέλω να ρωτήσω τι είναι το androcur. Eπίσης να πω ότι έπερνα gynofen από τον προηγούμενο Ιούλιο μέχρι τώρα.Μου τα είχε γράψει και μένα δερματολόγος.Ο ενδοκρινολόγος που πήγαινα τότε μου είχε πει να μην τα πάρω και ο γυναικολόγος που πήγα πριν λίγες μέρες μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθε μόλις του είπα ότι παίρνω τα gynofen και τον λόγο για τον οποίο τα παίρνω.Εν ολίγοις μου είπε να τα κόψω κατευθείαν και επειδή με τρόμαξε είπα να τα κόψω.Διαφορά στα μαλλιά μου είδα τους τελευταίους 2 μήνες.Βέβαια τριχόπτωση δεν είχα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι γι'αυτό αλλά ήταν η πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια είδα αισθητή διαφορά στο θέμα της αραίωσης.Εάν δω χειροτέρεψη της κατάστασης μέσα στους επόμενους 2 μήνες ίσως να τα ξαναρχίσω.Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι σε όσους περισσότερους γιατρούς πηγαίνει τόσο περισσότερο μπερδεύεσαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Πιστεύω ότι όσο παίρνει κάποια τέτοιου είδους φάρμακα πρέπει σίγουρα να έχει επικοινωνία με τον γυναικολόγο της. Είμαι παθούσα γι' αυτό και το υποστηρίζω. Γιατί αν γίνει οτιδήποτε ο γυναικολόγος είναι αυτός στον οποίο τρέχόύμε, ο δερματολόγος θα σου πει εγώ δεν ξέρω πάρε μια γνώμη από τον γυναικολόγο σου.. Εγώ δυστυχώς αυτή την απάντηση είχα πάρει..

Το androcur είναι ισχυρό αντιανδρογόνο..
 

maryloo

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Γεια σας, κοριτσια! Αυτό ειναι το πρώτο μου ποστ στο καταπληκτικό αυτό φόρουμ, το οποίο παρακολουθώ εδώ και κάποιους μήνες.
Παίρνω yasmine εδω και 6 περιπου χρόνια, αφενός για αντισύλληψη και αφετέρου για βελτίωση της ακμής που είχα. Δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με αυτά, ούτε αυξησης βάρους ούτε εναλλαγής της διάθεσής μου. Αυτό βέβαια λειτουργεί σε κάθε άνθρωπο διαφορετικά. Την αραίωση στα μαλλιά μου την παρατήρησα το περασμένο καλοκαίρι, στα 30 μου. Πηγα σε δερματολόγο του δερματολογικού νοσοκομείου Θεσσαλονίκης, ο οποίος όμως με καθησύχασε λέγοντας πως δεν εχω τίποτα. Είπε να πάρω αν θέλω τα biomineral plus και συνέστησε regaine, το οποιο ομολογουμένως δε χρησιμοποιίησα και πολύ συστηματικά.Η αραίωση συνεχίστηκε και έτσι εδώ και λίγο καιρό οι χωρίστρες μου ειναι αρκετά μεγαλύτερες, η τρίχα μου πιο λεπτή και στους κροταφους τα μαλλιά μου είναι ελάχιστα! ¨Εχετε να συστήσετε κανεναν δοκιμασμενο δερματολογο στη Θεσσαλονίκη; Επίσης τα μαλλιά μου τα βάφω εδώ και 12 χρόνια περίπου, ωστόσο ο δερματολόγος ειπε πως οι βαφές δεν επηρεάζουν την τριχόπτωση, μόνο το πιστολάκι. Ξέρετε κάτι επι τούτου; Ευχαριστώ όλες εκ των προτερων! :)
 

Ntia

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

Χρόνια πολλά!!!

Δεν είμαι από θεσ/κη για να σου συστήσω κάποιον.. Όμως θα ήθελα να σου πώ ότι το regaine πρέπει να το χρησιμοποιείς με υπομονή και επιμονή και μετά από καιρό βλέπεις τα πρώτα αποτελέσματα. Τα οποία μόλις τα δεις εννοείται ότι δεν το σταμάτας και το συνεχίζεις γιατί αν το κόψεις ξαναγυρνάς στα ίδια.
 

afroditi

New Member
Απ: Αντισυλληπτικά

γεια σας πρωτη φορα γραφω αν και διαβαζω το φορουμ αρκετο καιρο..ειμαι 24 και εχω προβλημα τριχωπτωσης εδω και 8 χρονια.
πηγα σε ολους τους δερματολογους εδω(ειμαι απο επαρχια) και ολοι μου λενε τα δικα τους. εχω χρησιμοποιησει λοσιον εχω παρει βιταμινες αλλα τιποτα. η τελευταια μου εδωσε της vichy αλλα ειναι αχρηστο. ολοι συμφωνησαν οτι φταιει το αγχος καιη αληθεια ειναι οτι εχω πολυ.πηγα παλι σε μια που ειχα ξαναπαει και μου ειπε απλα να μην σκεφτομαι τα μαλλια μ δεν μου εδωσε θεραπεια μου ειπε να μην εχω αγχος.την ρωτησα αν υπαρχει κατι που να σταματαει η τριχοπτωση και ας εχω αγχος και μου ειπε δεν υπαρχει τιποτα. ετσι ξεκινησα αγχολυτικα για να δω τι θα γινει.παιρνω 1 μηνα τωρα.δεν ξερω τι να κανω για να μη μου πεφτουν τα μαλλια...σκεφτομαι να παω στο συγγρος για τριχοριζογραμμα θα βγαλω καποια ακρη αμα το κανω?γενικα εκει θα μου πουν γιατι μου πεφτουν τα μαλλια?? γιατι αν οχι δεν εχει νοημα να παω στην αθηνα. τα αντισυλληπτικα που λετε βοηθανε στην τριχοπτωση? μηπως αυτα βοηθησουν? δεν ξερω τι να κανω.. ειμαι χαλια ψυχολογικα..αφου κοιταω sites για περουκες για να δω τι θα κανω οταν η κατασταση φτασει στο απροχωρητο... υπαρχει κατι που να βαλλω τοπικα και να σταματησει η τριχοπτωση? φετος αρχισα να ενημερωνομαι απο το ιντερνετ και συννειδητοποιησα οτι ολοι οι δερματολογοι εδω ειναι χαλια
 
Μπλουζα