Ανεπιθύμητη τριχοφυια και minoxidil 5%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

yannis8

New Member
Γειά χαρά σε όλους.Εδω και 2 μήνες εχω ξεκινήσει χρήση minoxidil (hairway 5%) και μετα απο μια έντονη φάση τριχόπτωσης νομίζω πως έχουν αρχίσει και κάνουν την εμφάνιση τους κάποιες χνουδωτές τρίχες(στα σημεία που μπορώ να δω τουλάχιστον).Το θέμα μου είναι πως παρατηρώ ανάπτυξη τριχοφυίας και στις περιοχές γύρω απο τα φρύδια και νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός θα πάρει ανησυχητικές διαστάσεις! :(
Μέτα απο έρευνα στο forum παρατήρησα οτι δεν εχουν αναφερθεί και πολλά σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος.

Αυτό που εμένα μου ήρθε σαν πρώτη σκέψη για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι να βάζω κάποια κρέμα προσώπου στα σημεία αυτά που να περιέχει ψευδάργυρο(γιάτι διάβασα καπου εδω μέσα οτι ακυρώνει τη χρήση της μινοξιδίλης). :-\
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Ανεπιθύμητη τριχοφυια και minoxidil 5%

Δεν νομιζω να ειναι ιδεα σου. Πχ. εμενα τα τελευταια χρονια, ενω προ εποχης regain ειχα ωραιοτατα φρυδια, τωρα εχουν 'αγριεψει'-κατσαρωσει πολυ!
Δεν ξερω αν ηταν να γινει ετσι, ετσι κι αλλιως, δηλαδη ανεξαρτητα απο regain. Νομιζω ομως εχει σχεση.
Και γενικοτερα στο σωμα, εκει που ημουν σχεδον ατριχος, τωρα βλεπεις σποραδικες τριχες στη μεση του πουθενα.

Δεν ξερω αν τεκμηριωνεται πουθενα, αλλα εμπειρικα βλεπω οτι εκτος απο το μερος που ριχνουμε regain, υπαρχει μια ταση για αυξηση της τριχοφυιας και γενικοτερα στο σωμα.
Βεβαια, αυτο παιζει απο οργανισμο σε οργανισμο πιστευω.
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Ανεπιθύμητη τριχοφυια και minoxidil 5%

Κ εγω το εχω παρατηρήσει αυτο κατα καιρους. Στους κροταφους ακριβως πανω απο τα φρυδια το χνουδι που ειχα ειχε αρχισει να σκουραινει. Ευτυχως δεν πηρε ανησυχητικτες διαστασεις (δεν μεγαλωσε το χνουδι να γινει τριχα απλα σκουρινε). Αυτο για κατα τη γνωμη μου ειναι θετικο σημαδι-οτι η μινοξ κανει δουλεια στο δικο μου κεφαλι ;)
Αλλα στο υπολοιπο σωμα καμια απολυτως αλλαγη- θενκ γκοντ ;D
 

aggelos

Member
Απ: Ανεπιθύμητη τριχοφυια και minoxidil 5%

και εγω μια απο τα ιδια παιδες οσον αφορα τα φρυδια...ισως το σημειο εκεινο επηρεαζεται περισσοτερο γιατι ειναι κατω απο του κροταφους που ολοι βαζουμε regaine φανταζομαι...Ισως με καποιο τροπο "κατρακυλάει" (πανω η κατω απο το δερμα δεν ξερω) το regaine σε εκεινη την περιοχη και διεγειρει το χνουδι. Εγω οταν βαζω regaine πλεον ξεβγαζω με νερο εκεινη την περιοχη, βεβαια ειναι λιγο αργα τωρα, ελπιζω με τον καιρο να "μαραθει" το εντονο χνουδι. Οσον αφορα το υπολοιπο σωμα ισως περνα στο αιμα μια μικρη ποσοτητα και το κανει ολο αυτο...Μακαρι να μπορουσαμε να στειλουμε ολη την DHT σε εκεινα τα σημεια :p
 

doomed

New Member
Απ: Ανεπιθύμητη τριχοφυια και minoxidil 5%

aggelos είπε:
Οσον αφορα το υπολοιπο σωμα ισως περνα στο αιμα μια μικρη ποσοτητα και το κανει ολο αυτο...Μακαρι να μπορουσαμε να στειλουμε ολη την DHT σε εκεινα τα σημεια :p
Η DHT (και γενικότερα τα ανδρογόνα) έχουν μάλλον αντίστροφη δράση ως προς την τριχοφυΐα στα υπόλοιπα μέρη του σώματος, οπότε μάλλον ούτε εκεί θα την ήθελες συγκεντρωμένη. :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα