Ανδρογενετική Αλωπεκία + Σμηγματορροϊκή Δερματίτιδα

maflas

New Member
Καλησπέρα,

Εδώ και 3 χρόνια περίπου παλεύω με σμηγματορροϊκή δερματίτιδα (είναι υπό έλεγχο πλέον). Εκείνο το διάστημα περίπου, συμπτωματικά, άρχισα να μακραίνω το μαλλί και ενώ έβλεπα περισσότερες τρίχες να πέφτουν θεωρούσα ότι ο αριθμός είναι φυσιολογικός απλά τώρα τις παρατηρώ επειδή είναι μακριές. Το μακύ μαλλί και η δικά μου άρνηση δεν με άφηναν να δω ότι όντως η τριχόπτωση είναι έντονη αλλά πλέον αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω κάτι για αυτό.
Η σκέψη είναι και ξεκινήσω φίνα και μινοξ απλά είδα σε ένα άλλο νήμα ότι η τριχόπτωση μπορεί να οφείλεται και στην δερματίτιδα. Θεωρείτε πιθανό να οφείλεται μόνο σε αυτό και αν ναι η θεραπεία με φίνα θα βοηθήσει;
Σκοπέυω στις επόμενες μέρες να επισκευτώ και δερματολόγο για να βρούμε την αιτία απλά θέλω και μια πρώτη γνώμη από εδώ.
Παραθέτω και φωτογραφίες της κατάστασης (οι φωτογραφίες είναι σε διαφορετικές μέρες και με διαφορετικό φωτισμό γιατί ανάλογα την μέρα φαίνεται αλλίως).

Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • PXL_20230420_195515132.jpg
    PXL_20230420_195515132.jpg
    851.5 KB · Προβολές: 69
  • PXL_20230421_142012917.jpg
    PXL_20230421_142012917.jpg
    601.6 KB · Προβολές: 67
  • PXL_20230421_142017756.jpg
    PXL_20230421_142017756.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 67

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Σε έχει χτυπήσει σφόδρα η ΑΑ φίλε….. στην καλύτερη έχεις DPA στην χειρότερη DUPA. Ξεκινάς αγωγή άμεσα για να σώσεις ότι σώζεται.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες φίλε.
Επιθετική ανδρογεννετική αλωπεκία στα 23.
Είσαι όμως θεωρώ σε πολύ κομβικό σημείο.
Φίνα 1mg/day, και επαναξιολόγηση της κατάστασης σε 1 χρόνο.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα,

Εδώ και 3 χρόνια περίπου παλεύω με σμηγματορροϊκή δερματίτιδα (είναι υπό έλεγχο πλέον). Εκείνο το διάστημα περίπου, συμπτωματικά, άρχισα να μακραίνω το μαλλί και ενώ έβλεπα περισσότερες τρίχες να πέφτουν θεωρούσα ότι ο αριθμός είναι φυσιολογικός απλά τώρα τις παρατηρώ επειδή είναι μακριές. Το μακύ μαλλί και η δικά μου άρνηση δεν με άφηναν να δω ότι όντως η τριχόπτωση είναι έντονη αλλά πλέον αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω κάτι για αυτό.
Η σκέψη είναι και ξεκινήσω φίνα και μινοξ απλά είδα σε ένα άλλο νήμα ότι η τριχόπτωση μπορεί να οφείλεται και στην δερματίτιδα. Θεωρείτε πιθανό να οφείλεται μόνο σε αυτό και αν ναι η θεραπεία με φίνα θα βοηθήσει;
Σκοπέυω στις επόμενες μέρες να επισκευτώ και δερματολόγο για να βρούμε την αιτία απλά θέλω και μια πρώτη γνώμη από εδώ.
Παραθέτω και φωτογραφίες της κατάστασης (οι φωτογραφίες είναι σε διαφορετικές μέρες και με διαφορετικό φωτισμό γιατί ανάλογα την μέρα φαίνεται αλλίως).

Ευχαριστώ.
Φίλε μου καλησπέρα. Η πρώτη νίκη στην προσπάθεια σου είναι οτι κατάλαβες οτι υπάρχει πρόβλημα και ψάχνεις λύση. Η δεύτερη είναι να μην χαθείς στον ωκεανό των πληροφοριών και κάνεις κρίσιμα λάθη. Ναι έχεις ΑΑ και πιθανά όπως σου είπαν διάχυτη αλωπεκία. Η σμηγματοροϊκή είναι συπληρωματική και ευθύνεται σε ενα ποσοστό περίπου 10% του προβλήματος σου συν οτι μερικές φορές προκαλείται απο την καράφλα και ηρεμεί με την θεραπεία. Το γεγονός οτι με τον συνδυασμό αυτό έχεις και μαλλιά κάτω απο τους όμως, δεν βοηθάει καθώς το σμήγμα που παράγεται είναι πολύ (καταλαβαίνει η ρίζα οτι υπάρχει μάκρος λόγο βάρους και έντασης (tension)) και είναι αρκετά δύσκολο στο λούσιμο να καταφέρεις καλή απομάκρυνση. Θα πρέπει σε πρώτη φάση να διαλέξεις πολύ κοντό κούρεμα το οποίο θα σε βοηθήσει να "αναπνεύσει" το κεφάλι, να ηρεμήσουν οι ρίζες και πιθανόν αμα βάλεις και μινόξ να μπορείς να το απλώνεις καλύτερα. Τα μαλλιά που έχεις τώρα είναι άρρωστα και άχρηστα. Οι τρόποι αντιμετώπισης και οι λύσεις που έχεις είναι συγκεκριμένες:

Ή τα παρατάς τώρα, ξυρίζεις το κεφάλι και κάνεις σώμα, λεφτά, φοβερό ντύσιμο, μόρφωση και προσωπικότητα που σκοτώνει.. και ζεις την ζωή σου
Ή αρχίζεις φιναστερίδη κάθε μέρα για 1 χρόνο και βλέπεις αμα σου δώσει τα μαλλιά σου πίσω οπότε συνεχίζεις για όσο θέλεις μαλλιά (κάποιοι σαν εμένα θέλουν να πεθάνουν με μαλλιά...) αλλιώς τα παρατάς και το παιχνίδι μαλλιά για σένα θα έχει τελειώσει (μπορείς να κάνεις ΜΜ σε μερικά χρόνια αμα θέλεις και δεν έχεις αδειάσει ή αμα κάνεις θεραπεία και έχεις κάποια κενά).

Τα υπόλοιπα συμπληρωματικά όπως κετοκεναζόλη για την σμηγματοροική και μινοξιδίλη για να δυναμώσουν τα αραιωμένα μαλλιά μεγαλώνοντάς τις πιθανότητες να αναστηθούν είναι όπως σου είπα το 10% της θεραπείας. Χωρίς το 90% καταλαβαίνεις οτι κάνεις μια τρύπα στο νερό. Όποιος σου μιλήσει τώρα για μεταμόσχευση θα πρέπει να καταλάβεις οτι δεν θέλει το καλό σου και θέλει τα λεφτά σου.

Καλή δύναμη και οτι χρειαστείς είμαστε εδώ, για αυτό υπάρχει άλλωστε το φόρουμ.
 

maflas

New Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά

Πήγα σε δερματολόγο αλλά μου φάνηκε πολύ συντηριτική ή προσέγγισή του. Με κοίταξε απλά για 2 λεπτά και με ρώτησε αν ο πατέρας μου έχει μαλλιά. Μου έγραψε ένα κοκτέιλ σπρέι με frezyderm hair force lotion και mometasone να βάζω κάθε μέρα και να το επανεξετάσουμε σε μερικούς μήνες αλλά γενικά η αντίληψή του ήταν «αν είναι στο γονίδιο μπορούμε απλά να προσπαθήσουμε να το καθυστερήσουμε λίγο».

Μετά από λίγη έρευνα κατάλαβα ότι η mometasone θα βοηθήσει κυρίως στην σμηγματορροϊκή οπότε λέω να ξεκινήσω άμεσα φιναστερίδη.

Να πορευτώ με φιναστερίδη + το σπρέι που μου έγραψε, να προσθέσω και μινοξιδίλη εξαρχής ή να πάω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη πριν κάνω κάτι;
 

Kostas144

Member
Φιλε μου εχεις ακριβως το ιδιο θεμα που ειχα και εγω..εγω βεβαια δεν εκανα και πολλα οταν επρεπε και ειχε γινει κρουστα σε ορισμενα σημεια στο κεφαλι μου..για αρχη καλο θα ειναι να διαλεξεις ενα πιο κοντο κουρεμα να αναπνευσει λιγο το μαλλι να δυναμωσει..επειτα πρεπει να κανει ελεγχομενη την δερματιτιδα που εχεις γιατι δεν φευγει απλα ειναι σε υφεση και σε εξαρση ανα διαστηματα..η φινα σιγουρα θα βοηθησει να δυναμωσει το μαλλι και να βγει καποια απο οσα σου εφυγαν..εγω δεν ξεκινησα ποτε γιατι ειμαι κατα αλλα προσωπικες αποψεις ειναι..με την μινοξ προσεχε γιατι εμενα μου εκανε πολυ ξηροδερμια ειναι ενα απο τα side effects..επισης μην μπεις στο τρυπακι να βαζεις ματζουνια στα μαλλια ειχα βαλει οτι μπορεις να φανταστεις απο λοσιον μεχρι λαδια αυγα μονο τα υπαρχοντα μαλλια ισως δινουν ενα μπουστ..εμενα με βοηθησε πολυ και το neo-egmol σαμπουαν ειχα δοκιμασει αρκετα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά

Πήγα σε δερματολόγο αλλά μου φάνηκε πολύ συντηριτική ή προσέγγισή του. Με κοίταξε απλά για 2 λεπτά και με ρώτησε αν ο πατέρας μου έχει μαλλιά. Μου έγραψε ένα κοκτέιλ σπρέι με frezyderm hair force lotion και mometasone να βάζω κάθε μέρα και να το επανεξετάσουμε σε μερικούς μήνες αλλά γενικά η αντίληψή του ήταν «αν είναι στο γονίδιο μπορούμε απλά να προσπαθήσουμε να το καθυστερήσουμε λίγο».

Μετά από λίγη έρευνα κατάλαβα ότι η mometasone θα βοηθήσει κυρίως στην σμηγματορροϊκή οπότε λέω να ξεκινήσω άμεσα φιναστερίδη.

Να πορευτώ με φιναστερίδη + το σπρέι που μου έγραψε, να προσθέσω και μινοξιδίλη εξαρχής ή να πάω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη πριν κάνω κάτι;
Τα βήματα σου κατά την άποψη μου.
1. κάνεις ενα κοντό κούρεμα. Σπαστικό το ξέρω αλλά δεν γίνεται αλλιώς τώρα.
2. Πάς σε ενα φαρμακείο και ζητάς ενα κουτί προσκάρ (δεν θέλει συνταγή). Κάνει 6,30 και παίρνεις και εναν κόφτη χαπιών με 1ευρώ και κόβεις το χαπάκι στα 4 (56 κομμάτια για ισάριθμες μέρες). Παίρνεις ενα κομμάτι κάθε μέρα. Δεν έχει καμία σημασία αμα είναι ίδια σε μέγεθος.
3. Συνεχίζεις με 1 κομματάκι προσκάρ για τουλάχιστον 1 χρόνο. Τα μαλλιά θα περάσουν απο χίλια κύματα για να φτιάξουν (για αυτό θέλει το κούρεμα..).
4. μετά τον 1 χρόνο θα πάρεις αποφάσεις. Σε έφτιαξε? συνεχίζεις την ζωή σου με ενα κομματάκι την ημέρα. Σε έφτιαξε αλλά θέλει ακόμα? Συνεχίζεις για 1 ακόμα χρόνο για να το δείς. Αν μετά απο 2 χρόνια δεν σου αρέσει κάτι τότε έχεις επιλογές όπως κάποια μεταμόσχευση για να σε βοηθήσει όπου έχεις κενά. Αν δεν σου έκανε πολλά η φιναστερίδη τότε μπορείς να δοκιμάσεις και το απόλυτο όπλο την ντουταστερίδη.

Πάνω στο κεφάλι σου θα έβαζα μόνο μινοξιδίλη για ενα χρόνο μόνο για να βοηθήσω την επανέκφυση και μετά θα σταμάταγα σιγά σιγά.
 

JimKan1

Well-Known Member
Τα βήματα σου κατά την άποψη μου.
1. κάνεις ενα κοντό κούρεμα. Σπαστικό το ξέρω αλλά δεν γίνεται αλλιώς τώρα.
2. Πάς σε ενα φαρμακείο και ζητάς ενα κουτί προσκάρ (δεν θέλει συνταγή). Κάνει 6,30 και παίρνεις και εναν κόφτη χαπιών με 1ευρώ και κόβεις το χαπάκι στα 4 (56 κομμάτια για ισάριθμες μέρες). Παίρνεις ενα κομμάτι κάθε μέρα. Δεν έχει καμία σημασία αμα είναι ίδια σε μέγεθος.
3. Συνεχίζεις με 1 κομματάκι προσκάρ για τουλάχιστον 1 χρόνο. Τα μαλλιά θα περάσουν απο χίλια κύματα για να φτιάξουν (για αυτό θέλει το κούρεμα..).
4. μετά τον 1 χρόνο θα πάρεις αποφάσεις. Σε έφτιαξε? συνεχίζεις την ζωή σου με ενα κομματάκι την ημέρα. Σε έφτιαξε αλλά θέλει ακόμα? Συνεχίζεις για 1 ακόμα χρόνο για να το δείς. Αν μετά απο 2 χρόνια δεν σου αρέσει κάτι τότε έχεις επιλογές όπως κάποια μεταμόσχευση για να σε βοηθήσει όπου έχεις κενά. Αν δεν σου έκανε πολλά η φιναστερίδη τότε μπορείς να δοκιμάσεις και το απόλυτο όπλο την ντουταστερίδη.

Πάνω στο κεφάλι σου θα έβαζα μόνο μινοξιδίλη για ενα χρόνο μόνο για να βοηθήσω την επανέκφυση και μετά θα σταμάταγα σιγά σιγά.
Ολα σωστα οπως συνηθως Λαζαρε αλλα δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ξεκινησει με 1,25g/day, ειναι πολυ, καλυτερα 4 φορες τη βδομαδα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πρεπει να σε δουν με μικροσκοπιο και η σμηγματοροικη να αποδειχθει οτι ειναι απλα αυτο και οχι κατι αλλο...
Σου εκλεισε καποιο ραντεβου για επανεκτιμηση της καταστασης;
 

maflas

New Member
Πρεπει να σε δουν με μικροσκοπιο και η σμηγματοροικη να αποδειχθει οτι ειναι απλα αυτο και οχι κατι αλλο...
Σου εκλεισε καποιο ραντεβου για επανεκτιμηση της καταστασης;
Μου είπε απλά να παώ σε κάνα δίμηνο όταν θα έχει τελείωσει το σπρεί να μου γράψει καινούργιο και να δούμε αν βοήθησε. Τον ρώτησα αν του φάνηκε κάτι αξιοπρόσεκτο αλλά λέει «αν είναι στο γονίδιο να σου πέσουν, φυσιολογικό είναι να πέφτουν»

Θα ξεκινήσω φιναστερίδη και θα πάω και σε κάποιον άλλο να με δει καλύτερα για να σιγουρευτούμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Ολα σωστα οπως συνηθως Λαζαρε αλλα δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ξεκινησει με 1,25g/day, ειναι πολυ, καλυτερα 4 φορες τη βδομαδα.
Είναι 23, αμα δεν το πιάσει απο τα κέρατα τώρα θα τρέχει μετά. Καλύτερα δυναμικά στην αρχή και χαλάρωση μετά παρά χαλαρά απο την αρχή. Στρατηγική μαραθώνιου οχι σπρίντ. ¨Αποψη μου πάντα.
 

bobby

Well-Known Member
23 και τέτοιας έκτασης πρόβλημα = άμεσα φίνα 1,25mg/day για 1+ (εγώ θα έλεγα 2) χρόνια και μετά επαναξιολόγηση.

Η εναλλακτική είναι ……. δεν θέλω να πω την λέξη……
 

Chris34

Active Member
Δυσκολη κατάσταση φίλε αλλά μην απελπιζεσαι μαλλιά είναι.. ( αυτό το έχουμε ακούσει όλοι εδώ μέσα στη ζωή μας).
Καταλαβαίνουμε τα συναισθήματα σου για την κατάσταση των μαλλιών σου.
Όπως σου είπαν οι προηγούμενοι χρειάζεσαι αγωγή με φίνα.
Δεν μας έγραψες τελικά ο πατέρας σου έχει μαλλιά;
Δύο είναι οι δρόμοι: συμβιβαζεσαι με το ότι μπορεί στο μέλλον να τα ξυρίσεις όλα και να έχεις άλλο στυλ ή κάνεις μακροχρόνια θεραπεία ώστε να σταθεροποιηθεί η και να βελτιωθεί η κατάσταση των μαλλιών σου.
Αν διαλέξεις τον δεύτερο μετά από 1-2 χρόνια κοιτάζεις το ενδεχόμενο μεταμοσχευσης αν και πάλι θα είναι νωρίς στα 25 σου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Βαλε μας μια φωτογραφια και της δοτριας.
Επισης αν μπορεις περιεγραψε μας το pattern της τριχοπτωσης σου.

Εαν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα γνωμη καταρχας και απο δευτερο δερματολογο και επισης θα ζητουσα τριχοριζογραμμα. Στην ουσια σε κοιταει με μικροσκοπιο προκειμενου να δει σε τι κατασταση βρισκεται το κεφαλι σου.
Μπορει να εισαι η κλασσικη περιπτωση σμηγματορροικη με ΑΓΑ. Εκει οι επιλογες ειναι γνωστες.

Η εικονα σου ομως σιγουρα προβληματιζει, η εκταση της κοκκινιλας η οποια συνδυαζεται με μεγαλη απωλεια μαλλιων. Αν αυτη η περιπτωση δε σε βαζει σε υποψια LPP/ κατι αντιστοιχο, τοτε ποιά ;
 

Thanos92

Active Member
Είχα το ίδιο πρόβλημα για ένα διάστημα. Ακομα έχω σμηγ. δερμ αλλά σε πολύ μικρό βαθμό.
Για την σμηγ.δερμ δοκίμασε σαμπουάν χωρίς θειικα αλατα ή έστω κάποιο με αρκετά απο τα συστατικά του να είναι φυσικής προέλευσης (apivita πχ). Τα Fungoral και neo egmol είναι σκληρα σαμπουάν με αρνητικό αντικτυπο στην ποιότητα της τρίχας. Την αφυδατώνει και μπορεί να αυξήσει την τριχόπτωση αν τα μαλλιά είναι αδύναμα. Εγώ δοκίμασα μηλόξυδο (με τη μάνα, δηλαδή αφιλτράριστο) αραιωμένο με νερό (πάντα) γιατί είναι αρκετά όξινο μόνο του και το εριξα με σπρευ στο στεγνό κεφάλι (τριχωτό) και έκανα απαλό μασάζ στην επιφάνεια της κεφαλής. Το μηλόξυδο θέλουμε να πάει στο τριχωτό γιατί εκεί είναι το πρόβλημα με την δερματίτιδα. Στα σημεία που έχεις λεπια θα δεις να ξεκολάνε φλούδες. Το αφήνεις να κάτσει για 5-10 λεπτά. Αν πάει στα μαλλιά (που τους κάνει καλό) απλά τα ενυδατώνει και οταν τα βρέξεις θα τα νιώσεις πολύ μαλακά σαν να έβαλες conditioner. Λούσου κανονικα με χλιαρό νερό και στο ξέβγαλμα κάνε πάλι απαλό μασάζ στο τριχωτό.

Για την ανδρογεννητική αλωπεκία ξεκίνα φινα. Μινο και σμηγμ. δερμ. συνήθως δεν τα πάνε καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

absurd

New Member
Εσείς που προτείνετε αβίαστα φινα/ντουτα κ.λπ. έχετε σκεφτεί τη γυναικομαστία, τη στυτική δυσλειτουργία, την πιθανότητα επιθετικότερου καρκίνου του προστάτη στο μέλλον;;
 

George1908

New Member
Εσείς που προτείνετε αβίαστα φινα/ντουτα κ.λπ. έχετε σκεφτεί τη γυναικομαστία, τη στυτική δυσλειτουργία, την πιθανότητα επιθετικότερου καρκίνου του προστάτη στο μέλλον;;
Τι εννοείς για επιθετικοτερο καρκίνο του προστάτη; Σχετικά με την φίνα ρωτάω.
 

bobby

Well-Known Member
Εσείς που προτείνετε αβίαστα φινα/ντουτα κ.λπ. έχετε σκεφτεί τη γυναικομαστία, τη στυτική δυσλειτουργία, την πιθανότητα επιθετικότερου καρκίνου του προστάτη στο μέλλον;;
Δεν την προτείνουμε εμείς, η ιατρική την προτείνει…… Αν φοβάσαι μήπως πέσει κανένας μετεωρίτης στο κεφάλι σου κάτσε μέσα στην σπηλιά σου μαζί με την καράφλα σου…..
 

Kostas97

Well-Known Member
1)Πιθανοτητα γυναικομαστιας, 1/250 περιπου και μεγαλυτερο κινδυνο οσοι στο παρελθον είχαν ηδη.
2)Καρκινος του προστατη. PSA πριν Α τιμη. Η φιναστεριδη σχεδον το υπολιπλασιαζει απο τη φυση της. Αρα η νεα συο τιμη ειναι Α/2 και αυτη αποτυπωνει την κατασταση που πριν υπηρχε με τιμη Α.
Αν καποιος τωρα δεν λαβει αυτο υποψιν, π.χ. μη ενημερωνοντας τον γιατρο του, αναπτύσσοντας καρκινο θα περιμενει να δει μεταβολη μεγαλυτερη του Α. Ετσι απλα θα το αμελησει ας πουμε μεχρι να φτασει η τιμη πανω απο Α( ενω επρεπε να κοιταει για πανω απο Α/2) που σημαινει και μεγαλυτερη πιθανοτητα ο καρκινος να εχει προχωρησει.
 
Μπλουζα