Αναζήτηση προτύπων στην τριχόπτωση

LostUser

Active Member
Καταρχήν χαιρετώ όλα τα μέλη του forum! Είμαι γραμμένος εδώ και αρκετό καιρό,και έχω διαβάσει αρκετά posts,χωρίς να συμμετέχω ιδιαίτερα ενεργά.Από αυτά που έχω συμπεράνει παιδιά και έχω διαβάσει εδώ και γενικά στο ίντερνετ είναι πως οι περισσότεροι από εμάς,απλά συμμετέχουμε σε ατέρμονες συζητήσεις, αναζητούμε ελπίδα και στην τελική απογοητευόμαστε.Και αυτό με έχει οδηγήσει εδώ και καιρό στο να προσπαθήσω έστω να κάνουμε κάτι πιο ουσιαστικό.

Λίγο πολύ όλοι έχουμε αναρωτηθεί τι είναι αυτό που "κάνουμε λάθος" και έχουμε τριχόπτωση, ενώ οι άλλοι άνθρωποι δεν κάνουν.Γιατί πχ κάποιοι καπνίζουν και έχουν τέλειο μαλλί,ενώ άλλοι όχι ή ελάχιστα και έχουν τριχόπτωση? Προτού μου απαντήσετε τα γονίδια, θα σας ζητήσω να διαβάσετε όλο το post.

Το εγχείρημα που θα ήθελα να κάνω είναι το εξής,και θα χρειαστεί εννοείται η συμμετοχή σας.Σκέφτομαι να συλλέξω δεδομένα από άτομα που έχουμε τριχόπτωση,σε ένα πολύ μεγάλο φάσμα,ανώνυμα φυσικά,σε μορφή πιθανόν ερωτηματολογίου.Τα δεδομένα θα περιλαμβάνουν πολλές κατηγορίες,δηλαδή διατροφικές συνήθειες,καθημερινές συνήθειες και διάφορα άλλα δεδομένα στα οποία θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.Σαφώς και καλό θα ήταν να είναι κατά βάση "σχετικά" με την γενικότερη υγεία αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Ποιος είναι ο στόχος? Εφόσον έχουμε συλλέξει δεδομένα,να τρέξουμε προγράμματα αναγνώρισης προτύπων.Στην ουσία πρόκειται για data mining,με στόχο ελπίζοντας,να βγει ένα ή και περισσότερα πρότυπα. (Είναι ένα αντικείμενο που γνωρίζω και μαθαίνω σταδιακά)
Πχ, ότι η έλλειψη ύπνου, <6 ώρες σε συνδυασμό με έλλειψη βιταμίνης C είναι αρκετά συνήθης σε άτομα με τριχόπτωση.

Σαφώς γνωρίζω πως θα μου πείτε ότι είναι θέμα γονιδιακό,όπως και επίσης πως υπάρχουν μορφές τριχόπτωσης που επίσημα δεν έχουν χαρακτηριστεί αλλά δεν πρόκειται για ανδρογενετική αλωπεκία.Όμως έχοντας διαβάσει και μιλήσει με πολλούς ανθρώπους σχετικούς και με γιατρούς,υπάρχουν και έρευνες πως το περιβάλλον στο ανθρώπινο σώμα μπορεί να αλλάξει-επαναπρογραμματίσει γονίδια, ενεργοποιώντας και απενεργοποιώντας τα.Έτσι θα ήθελα να πιστεύω πως υπάρχουν περιθώρια να αλλάξουμε συνήθειες και διατροφή που θα μας βοηθήσουν.Για αυτό και θα ήθελα να προσπαθήσουμε να βρούμε μαζί ορισμένα "κοινά" αν θέλετε γνωρίσματα των ανθρώπων που πάσχουν από τριχόπτωση.

Περιμένω να ακούσω γνώμες και ιδέες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ενδιαφερον ακουγεται αδερφε , καλο θα ηταν να πουν την γνωμη τους αυτοι που εχουν ασχοληθει σε βαθος με την τριχοπτωση μεσα απο εδω , εγω δεν εχω προβλημα εφοσον συμφωνησουν παρα μα παρα πολλοι να το κανουν ,ειδαλλως δεν εχει νοημα .
 

LostUser

Active Member
Ναι εννοείται! Για αυτό θα ήθελα να έχω την στήριξη από admin και παλιότερα μέλη ώστε να το καταφέρουμε.Όσο για τον αριθμό που λες, ισχύει αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε! Και όσο μεγαλώνει η database θα μπορούμε να δημοσιεύουμε (πχ ανά 6μηνο) τα νέα ευρήματα :)
 

Stripar

Established Member
Για αυτό και θα ήθελα να προσπαθήσουμε να βρούμε μαζί ορισμένα "κοινά" αν θέλετε γνωρίσματα των ανθρώπων που πάσχουν από τριχόπτωση.

Μα είναι απλό...

Ονομάζεται Α.Α και είναι η γενετικά προδιαγεγραμμένη εξέλιξη να χάσουμε τα μαλλιά μας !!!
 

LostUser

Active Member
Kapa λες? Εγώ πάντως Β+ έχω :p

Μα είναι απλό...
Ονομάζεται Α.Α και είναι η γενετικά προδιαγεγραμμένη εξέλιξη να χάσουμε τα μαλλιά μας !!!

Αν τρολλάρεις,δεν το πολυκατάφερες,go back to your cave
Αν πάλι όχι,διάβασε ολόκληρο το post μου και ψάξου.Οτιδήποτε πρόβλημα υπάρχει στον οργανισμό είναι αποτέλεσμα κάποιας διαταραχής ή ανισορροπίας αν θες.Δεν είναι γνωστό όμως αυτό σε όλες τις παθήσεις και προφανώς ούτε οι ακριβείς μηχανισμοί.Όποιος τους βρει όλους θα πάρει Νόμπελ.
Και όπως προείπα,ακόμη και γενετική προδιάθεση να υπάρχει, μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα
 

LostUser

Active Member
και εγω β+ εχω.
δεν ξερω αν εχει καποια σχεση αλλα σχεδον ολα ειναι +.
το α+ εχει ποσοστο 44%
το 0+ εχει 31% και ολα τα αλλα ψιχουλα.
Πρόσεξε όμως!
Η συχνότητα των ομάδων αίματος σχετικά με τον παράγοντα Ρέζους στον Ελληνικό πληθυσμό είναι: Ρέζους θετικό = 85%
Άρα λοιπόν αυτή είναι μια παράμετρος/μεταβλητή που δεν προσφέρει κάποιο συμπέρασμα :cool:.
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα δεν είπες? Αξίζει να το τρέξουμε?
 

Stripar

Established Member
Αν τρολλάρεις,δεν το πολυκατάφερες,go back to your cave
Αν πάλι όχι,διάβασε ολόκληρο το post μου και ψάξου.Οτιδήποτε πρόβλημα υπάρχει στον οργανισμό είναι αποτέλεσμα κάποιας διαταραχής ή ανισορροπίας αν θες.Δεν είναι γνωστό όμως αυτό σε όλες τις παθήσεις και προφανώς ούτε οι ακριβείς μηχανισμοί.Όποιος τους βρει όλους θα πάρει Νόμπελ.
Και όπως προείπα,ακόμη και γενετική προδιάθεση να υπάρχει, μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα

Seriously?...

Εμένα πάλι απο την άλλη μου βγάζεις ένα άτομο που θέλει κάποια "βοήθεια" στο project , μεταπτυχιακό του ή οτιδήποτε άλλο...

Εύχομαι να έχεις όλη τη στήριξη που επιθυμείς στα ερωτηματολόγια σου και στο data mining & management!

Ελπίζω στο τέλος , να μήν χρειάζεται να μας πείς για παράδειγμα ότι θα πρέπει να αλλάξουμε τύπο αίματος για να κρατήσουμε τα μαλλιά μας (κάτι που είναι ανέφικτο)

:D

Υ.Γ:Καλή υποψηφιότητα και στο Νόμπελ !
 

LostUser

Active Member
Stripar,εσύ και πολλοί άλλοι σε ξένα forums είστε ο λόγος πραγματικά που δεν θέλω να κάθομαι με τα χέρια σταυρωμένα και έχω αναθεωρήσει και ψαχτεί.
Έχετε πέσει σε έναν φαύλο κύκλο αναζήτησης λύσης-αποτυχίας-αναζήτησης νέας μεθόδου ενώ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ δηλώνετε συνειδητά ότι είναι "γενετικά προδιαγεγραμμένη εξέλιξη". Άρα λοιπόν γιατί ψάχνεσαι? Αφού δεν υπάρχει ελπίδα!
Δεν μιλώ για σένα προσωπικά,μην παρεξηγηθείς αν και είσαι αρκετά εριστικός και θα μπορούσα να απαντήσω ανάλογα!
Εγώ σου λέω ότι δεν κάνω το εγχείρημα για κανένα μεταπτυχιακό/εργασία κτλπ. Αν είσαι εξυπνάκιας και κατασκευάζεις θεωρίες συνομωσίας,πολύ απλά μην συμμετέχεις.
Αλλά παραδέξου αντρίκια ότι με το διάβασμα τόσα χρόνια σε forums,internet κτλπ ελάχιστα ως μηδαμινά πράγματα έχουμε καταφέρει στο θέμα τριχόπτωσης.

Καλή συνέχεια και καλή άσκοπη κατανάλωση φαιάς ουσίας :rolleyes:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Εγώ έκανα απλά στην αρχή ένα απλό statement!
Απο πού πηγάζει κατά το μεγαλύτερο ποσοστό (γιατί σαφέστατα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι παράμετροι που επηρεάζουν , αλλά κυρίως οφείλεται στην Α.Α ) η απώλεια των μαλλιών μας!.

Υποθέτω ότι το παραπάνω , μάλλον δέν βόλευε - εξυπηρετούσε την δική σου τοποθέτηση για αυτό και ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ έγινες επιθετικός και εριστικός σε μιά απλή τοποθέτηση μιάς γραμμής

Συνεπώς γιατί έπειτα απορείς άν σου απαντώ με τον ίδιο τρόπο που μου απαντάς , ακόμα και άν η δική μου αρχική τοποθέτηση σε καμία περίπτωση δέν γεννούσε τέτοιες υπόνοιες?.

Ας είναι...

Καλή συνέχεια και απλά ελπίζω να μήν δούμε έναν δεύτερο Λύδιο (για όσους τον γνωρίζουν) που μας έλεγε "να βάζουμε γιαούρτια στα αφτιά μας ή να τσιμπάμε τα βυζιά μας και θα βγάλουμε μαλλί"!!!.
 
  • Like
Reactions: xk

GiannisTak

Active Member
Τι είσαι LostUser, ερευνητικό ίδρυμα για να ξεκινήσεις τέτοια δουλειά; :)

Αυτο που προτείνεις λέγεται επιδημιολογική μελέτη. Τέτοιες έχουν γίνει πολυάριθμές στο παρελθόν για το θέμα της ΑΓΑ χωρίς να προκύψει κάτι ενοχοποιητικό σε σχέση με τις καθημερινές συνήθειες, περιβαλλονικούς όρους κτλ.
Ήταν ωστόσο χρήσιμες γιατί κατέρριψαν μια σειρά από θεωρίες ότι για την ΑΓΑ δήθεν ευθύνονται τα σαμπουάν, η απλυσιά, το κάπνισμα, ο στρατός, τα λιπαρά, τα γαλακτοκομικά, το υψόμετρο, τα καπέλα, το νέφος κτλ κτλ.

Όπως σου είπαν και οι παραπάνω φίλοι, ευθύνεται ο γενότυπος. Οι όποιες θεραπείες μπορέι να αναβάλλουν αλλά δεν ματαιώνουν το αναπόφευκτο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ήταν ωστόσο χρήσιμες γιατί κατέρριψαν μια σειρά από θεωρίες ότι για την ΑΓΑ δήθεν ευθύνονται τα σαμπουάν, η απλυσιά, το κάπνισμα, ο στρατός, τα λιπαρά, τα γαλακτοκομικά, το υψόμετρο, τα καπέλα, το νέφος κτλ κτλ..
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν μελέτες για το στρατό και την ΑΑ, ούτε για το νέφος και την ΑΑ.

Όπως σου είπαν και οι παραπάνω φίλοι, ευθύνεται ο γενότυπος. .
Αυτό είναι λανθασμένο, δεν γνωρίζουμε πέρα πάσης αμφιβολίας σε τι οφείλεται η ΑΑ οπότε μόνο ως εικασία μπορούμε να δεχτούμε αυτό που δέχεσαι/δηλώνεις ως γεγονός αδιαμφισβήτητο.
 

GiannisTak

Active Member
Soralteno ξαναδιάβασε τι ακριβώς γράφω:

γιατί κατέρριψαν μια σειρά από θεωρίες ότι για την ΑΓΑ δήθεν ευθύνονται τα σαμπουάν, η απλυσιά, το κάπνισμα, ο στρατός, τα λιπαρά, τα γαλακτοκομικά, το υψόμετρο, τα καπέλα, το νέφος

Θεωρίες σαν αυτές που λέει ο καθένας, όχι επιστημονικές μελέτες λοιπόν.

Λανθασμένο είναι αυτό που γράφεις. Δεν γνωρίζουμε τις συγκεκριμένες αλληλουχίες που είναι υπεύθυνες αλλα ο γενότυπος είναι ο μόνος υπεύθυνος. Σε αυτό συμφωνεί όλη η επιστημονική κοινότητα γι αυτό και λέγεται ανδροΓΕΝΕΤΙΚΗ αλωπεκία.

Πολύ χονδρικά στο μοριακό επίπεδο, η πρωτεϊνη που λέγεται androgen receptor (dna-binding transcription factor) ενεργοποιείται με την επίδραση του ανδρογόνου και συνδέεται με το DNA πραγματοποιωντας έκφραση γονιδίου, δηλαδή παίρνει την πληροφορία από τις συγκεκριμένες αλληλουχίες.
 

pithikas

Well-Known Member
Kαλη η σκεψη, αλλα αυτο που θελουν να σου πουν και εκει θα καταληξει η συζητηση, ειναι πως μονο η μεταμοσχευση στην Κυπρο σε σωζει.;)
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Soralteno ξαναδιάβασε τι ακριβώς γράφω:

γιατί κατέρριψαν μια σειρά από θεωρίες ότι για την ΑΓΑ δήθεν ευθύνονται τα σαμπουάν, η απλυσιά, το κάπνισμα, ο στρατός, τα λιπαρά, τα γαλακτοκομικά, το υψόμετρο, τα καπέλα, το νέφος

Θεωρίες σαν αυτές που λέει ο καθένας, όχι επιστημονικές μελέτες λοιπόν.
δεν χρειάζεται να ξαναδιαβάσω κάτι, γνωρίζω πολύ καλά Ελληνικά. Λες ξεκάθαρα ότι έχουν γίνει πολυάριθμες μελέτες που κατέρριψαν θεωρίες για την ΑΑ και αναφέρεις ενδεικτικά αρκετές. Εγώ δεν γνώριζα, λοιπόν, ότι έχουν γίνει μελέτες για τα σαμπουάν, την απλυσιά, το κάπνισμα, το στρατό, τα λιπαρά, τα γαλακτοκομικά, το υψόμετρο, τα καπέλα, το νέφος.

Λανθασμένο είναι αυτό που γράφεις. Δεν γνωρίζουμε τις συγκεκριμένες αλληλουχίες που είναι υπεύθυνες αλλα ο γενότυπος είναι ο μόνος υπεύθυνος.
Όχι, λανθασμένο είναι αυτό που υποστηρίζεις εσύ, δεν έχει αποδειχτεί τίποτα, ούτε ο πλήρης μηχανισμός είναι κατανοητός.

Σε αυτό συμφωνεί όλη η επιστημονική κοινότητα γι αυτό και λέγεται ανδροΓΕΝΕΤΙΚΗ αλωπεκία.
Ελπίζω να μην το λες αυτό σοβαρά, εφ' όσον μιλάς για όλη την επιστημονική κοινότητα, το πρόβλημα δεν είναι τα semantics
 

GiannisTak

Active Member
Soralteno κάνε ακόμα μια προσπάθεια! :)

Δεν είπα οτι έγιναν μελέτες συγκεκριμένα για τον στρατό. Είπα ότι επιδημιολογικές και κλινικές έρευνες έδειξαν ότι ο κύριος -αν όχι ο μοναδικός- υπεύθυνος είναι ο γενότυπος. Δεν αποδείχτηκε ότι το περιβάλλον επηρεάζει σε κάτι την ΑΓΑ. Άρα, κράνη, καπέλα, σμήγμα κτλ είναι εντελώς άσχετα με την εμφάνιση και εξέλιξη της ΑΓΑ.

Το πως λειτουργούν οι ανδρογονικοί υποδοχείς είναι διακριβωμένο επιστημονικά. Η έκφραση των συγκεκριμένων γονιδίων γίνεται δια μέσου αυτών των υποδοχέων σε μια σειρά από όργανα, όπως τα τριχοθυλάκια, το μυικό σύστημα, οστά κτλ.

Επίσης έχει διακριβωθεί η δράση των ανδρογόνων (τεστοστερόνη και δι-υδροτεστοστερονη) σε αυτή την διαδικασία. Βέβαια λείπουν πάρα πολλά στοιχεία όπως σε ποιές αλληλουχίες κρύβεται η πληροφορία για την διαταραχή του κύκλου της τρίχας (συρρικνωση της αναγενούς φάσης).

Ωστόσο η παρουσία ανδρογόνων από μόνη της δεν προκαλεί ΑΓΑ χωρίς το γενετικό υπόβαθρο.
 
Μπλουζα