Αλωπεκία ουλωτικη και regaine

Jimkp04

New Member
Γεια σας φίλοι μ,
Εδώ και περίπου δυο εβδομάδες έχω ξεκινήσει με θεραπεία για την ουλωτικη αλωπεκία που συνεπάγεται πλακενιλ πρωί-βράδυ και προτοπικ μόνο βράδυ. Παράλληλα για την ΑΑ χρησιμοποιώ regaine 5% το πρωί μετά το λούσιμο. Παρολαυτα μετά το μπάνιο με μούσκεμα μαλλί έχω μια αίσθηση φαγούρας και καψίματος πολύ έντονη(ίσως μπορεί να φταίει ότι παράλληλα κάνω και μα πολύ καυτό νερό μπάνιο) παράλληλα κάθε βράδυ έχω επίσης μια φαγούρα σε συγκεκριμένα σημεία στο τριχωτό. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικά ή εάν είχε κάποιος από εδώ το ίδιο θέμα. Επίσης το προτοπικ το βάζεις μόνο στο hairline ή και σε όλο το τριχωτό που υπάρχει θέμα. Όλα αυτά να σημειώσω το ακόλουθο εννοείται με την παρακολούθηση διακεκριμένου γιατρού. Κάθε συμβουλή είναι δεκτή. Κούρασα όμως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου καλησπερα.
Αυτα που παιρνεις ειναι ανοσοκατασταλτικα και αν θυμαμαι καλα ειχες αναφερει θυλακικο λειχηνα.
Το protopic δε σου ανεφερε ο γιατρος που να το χρησιμοποιεις;; Αλοιφη ειναι και θεωρητικα χρησιμοποιειται στα σημεια που υπαρχει κοκκινιλα-ατοπικη δερματιτιδα.Δηλαδη στην περιοχη που εντωπιζεται το θεμα. Δε σου εκανε την αναφορα;
Συνηθως το πιο κλασσικο ειναι στο κεντρο του κεφαλιου.

Ο καυσος γενικοτερα υποδηλωνει ενεργο νοσο. Το γεγονος οτι το αισθανεσαι μονο μετα το μπανιο με βαζει σε υπονοιες οτι απλα τα σημεια της ατοπικης δερματιτιδας ερεθιζονται. Ειδαλλως θα επρεπε να το ειχες ολη την ημερα.

Ο γιατρος σου ειπε να παρεις μινοξιδιλη;;
Κατα τη γνωμη μου αξιζει να δοκιμασεις παντα μετα απο συζητηση με τον γιατρο, το μειγμα μινοξιδιλη κορτιζονη, καθως ερεθιζεις με το τοπικο μια ηδη ευερεθιστη περιοχη.
Σου ανεφερε εκεινος το regaine;;

Ποσο καιρο σου ειπε να παιρνεις αυτα τα φαρμακα;
Παρουσιαζεις καπου αλλου στο σωμα ενδειξεις λειχηνα;;
Εισαι τυχερος που το εντοπισες και απο οτι φαινεται απο τις επιλογες αγωγης ο γιατρος σο ειναι γνωστης.
Ελπιζω να γνωριζεις πως πρεπει να ξαναπας να ρε παρακολουθησει ωστε να βλεπεται την ενεργοτητα της νοσου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jimkp04

New Member
Φιλε μου καλησπερα.
Αυτα που παιρνεις ειναι ανοσοκατασταλτικα και αν θυμαμαι καλα ειχες αναφερει θυλακικο λειχηνα.
Το protopic δε σου ανεφερε ο γιατρος που να το χρησιμοποιεις;; Αλοιφη ειναι και θεωρητικα χρησιμοποιειται στα σημεια που υπαρχει κοκκινιλα-ατοπικη δερματιτιδα.Δηλαδη στην περιοχη που εντωπιζεται το θεμα. Δε σου εκανε την αναφορα;
Συνηθως το πιο κλασσικο ειναι στο κεντρο του κεφαλιου.

Ο καυσος γενικοτερα υποδηλωνει ενεργο νοσο. Το γεγονος οτι το αισθανεσαι μονο μετα το μπανιο με βαζει σε υπονοιες οτι απλα τα σημεια της ατοπικης δερματιτιδας ερεθιζονται. Ειδαλλως θα επρεπε να το ειχες ολη την ημερα.

Ο γιατρος σου ειπε να παρεις μινοξιδιλη;;
Κατα τη γνωμη μου αξιζει να δοκιμασεις παντα μετα απο συζητηση με τον γιατρο, το μειγμα μινοξιδιλη κορτιζονη, καθως ερεθιζεις με το τοπικο μια ηδη ευερεθιστη περιοχη.
Σου ανεφερε εκεινος το regaine;;

Ποσο καιρο σου ειπε να παιρνεις αυτα τα φαρμακα;
Παρουσιαζεις καπου αλλου στο σωμα ενδειξεις λειχηνα;;
Εισαι τυχερος που το εντοπισες και απο οτι φαινεται απο τις επιλογες αγωγης ο γιατρος σο ειναι γνωστης.
Ελπιζω να γνωριζεις πως πρεπει να ξαναπας να ρε παρακολουθησει ωστε να βλεπεται την ενεργοτητα της νοσου.
Ο γιατρός ναι με είχε συμβουλέψει να χρησιμοποιώ και το regaine. Όχι το πρόβλημα του λειχηνα ειναι μόνο στο τριχωτό. Ναι το γνωρίζω την θεραπεία αυτή θα την ακολουθώ για περίπου 2 χρόνια και εννοείται θα είμαι υπό την επίβλεψη του καθώς και οφθαλμίατρου γιατί τα χάπια αυτά μπορεί να προκαλέσουν και βλάβη στα μάτια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο γιατρός ναι με είχε συμβουλέψει να χρησιμοποιώ και το regaine. Όχι το πρόβλημα του λειχηνα ειναι μόνο στο τριχωτό. Ναι το γνωρίζω την θεραπεία αυτή θα την ακολουθώ για περίπου 2 χρόνια και εννοείται θα είμαι υπό την επίβλεψη του καθώς και οφθαλμίατρου γιατί τα χάπια αυτά μπορεί να προκαλέσουν και βλάβη στα μάτια.
Το protopic το βαζεις στα σημεια που υπαρχει η νοσος.
Στην περιπτωση σου φαινεται να ειναι κeντρικα, εκει ειναι και η κλασσικη εμφανιση λειχηνα, αφου μπροστα στη hairline συμβαινει συνηθως σε γυναικες (FFA).Δεν ειναι απαραιτητο ομως.
Ενας γενικος κανονας ειναι, στα σημεια που εχουν κοκκινιλα.

Εαν δε σου ειναι κοπος κρατα μας ενημερους για την εξελιξη.
Εισαι απο τα λιγα περιστατικα του φορουμ που εγινε η διαγνωση.
Αν και με βαση ερευνες ειναι σχεδον σιγουρο πως ο λειχηνας ειναι αρκετα πιο συχνος , αλλα λογω δυσκολιας στην αναγνωριση του δεν αντιμετωπιζεται.

Ευχομαι καλη συνεχεια στη θεραπεια σου.
 

Jimkp04

New Member
Το protopic το βαζεις στα σημεια που υπαρχει η νοσος.
Στην περιπτωση σου φαινεται να ειναι κeντρικα, εκει ειναι και η κλασσικη εμφανιση λειχηνα, αφου μπροστα στη hairline συμβαινει συνηθως σε γυναικες (FFA).Δεν ειναι απαραιτητο ομως.
Ενας γενικος κανονας ειναι, στα σημεια που εχουν κοκκινιλα.

Εαν δε σου ειναι κοπος κρατα μας ενημερους για την εξελιξη.
Εισαι απο τα λιγα περιστατικα του φορουμ που εγινε η διαγνωση.
Αν και με βαση ερευνες ειναι σχεδον σιγουρο πως ο λειχηνας ειναι αρκετα πιο συχνος , αλλα λογω δυσκολιας στην αναγνωριση του δεν αντιμετωπιζεται.

Ευχομαι καλη συνεχεια στη θεραπεια σου.
Βεβαίως, θα ενημερώνω για την εξέλιξη μου. Σε ευχαριστώ πολύ
 
Μπλουζα