Ακουστε κατι περιεργο...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

zax

New Member
παιρνω εδω και 3 μηνες Finpecia.Τον τελευταιο μηνα παρατηρησα οτι οι τριχες του προσωπου μου(μουστακι,γενια κτλ) μεγαλωνουν πολυ πιο αργα απο πριν.
Ξυριζομου μια φορα στις 5-6 μερες και τωρα για να φτασουν σε αυτο το μηκος κανουν 2 εβδομαδες.
εχετε ακουσει τπτ?λετε να εχει σχεση με το φινπεσια?
φοβαμαι μη γινει το ιδιο και με τα μαλλια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

zax είπε:
παιρνω εδω και 3 μηνες Finpecia.Τον τελευταιο μηνα παρατηρησα οτι οι τριχες του προσωπου μου(μουστακι,γενια κτλ) μεγαλωνουν πολυ πιο αργα απο πριν.
Ξυριζομου μια φορα στις 5-6 μερες και τωρα για να φτασουν σε αυτο το μηκος κανουν 2 εβδομαδες.
εχετε ακουσει τπτ?λετε να εχει σχεση με το φινπεσια?
φοβαμαι μη γινει το ιδιο και με τα μαλλια

Tο παθαινουν πολλοι δεν ειναι τιποτα....ειναι απ την αλλαγη της διυδροτεστοστερονης στο αιμα.....μην αγχωνεσαι ειναι φυσιολογικο....τα μαλλια σου δε θα το παθουν αυτο....αφορα τις τριχες του σωματος...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Μήπως χρησιμοποιούσες τον τελευταίο καιρό minoxidil και τη σταμάτησες ;
Η minoxidil αυξάνει το ρυθμό ανάπτυξης της τρίχας ...

Σε κάθε πάντως περίπτωση δε βλέπω λόγο ανησυχίας...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Με απλα λογια η DHT ευθυνεται για τα ανδρικα χαρακτηριστικα.....οπως τα οιστρογονα ευθυνονται για τα γυναικεια.....
επομενος αφου μειωνεις την dht συνεπως μειωνονται ας πουμε οι επιδρασεις της στα ανδρικα χαρακτιριστικα.....γι αυτο και μειωνεται ο ρυθμος αναπτυξης των τριχων του σωματος.....η στα μουσια η στο στηθος κτλ κτλ......Με ενοησες????
 

zax

New Member
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Minxidil χρησιμοποιω ακομα.
Παντως ειχα που ειχα λιγες σχετικα τριχες στο προσωπο τωρα θα μεγαλωνουν και αργα...φανταστειτε δηλ θα ξυριζομαι 2 φορες τον μηνα!!!

απο οτι το εψαξα τωρα παντως η dht ειναι υπευθυνη και για το βαθος της φωνης του αντρα ετσι?αμα το επηρεασει και αυτο καποια στιγμη θα ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ :mad:
 

Άκης

Administrator
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Εγώ πάντως ξυρίζομαι από τον στρατό μέρα παρά μέρα και ακόμη το κάνω. Δεν μου έχει αλλάξει κάτι η φινα.
Για την φωνή, ευθύνεται η DHT αλλά όταν είσαι σε φάση ανάπτυξης, γι' αυτό και λέμε μακρυά από νέους κάτω των 21χρ.
Η DHT έχει κάποιες κύριες λειτουργίες στο σώμα και ενδεχομένως αυτές να επηρεάσει το μακροχρόνιο υπερβολικό μπλοκάρισμα της.
 

zax

New Member
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Μερα παρα μερα ειναι μανικι κανονικα..δν παλευεται.Αλλα και 1 φορα τισ 2 εβδομαδες ειναι οτι ναναι..ελπιζω να μη χειροτερευσει κι αλλο.Θα σας ενημερωσω παντως σε καθε περιπτωση
 
Απ: Ακουστε κατι περιεργο...

Άκης είπε:
Εγώ πάντως ξυρίζομαι από τον στρατό μέρα παρά μέρα και ακόμη το κάνω. Δεν μου έχει αλλάξει κάτι η φινα.
Για την φωνή, ευθύνεται η DHT αλλά όταν είσαι σε φάση ανάπτυξης, γι' αυτό και λέμε μακρυά από νέους κάτω των 21χρ.
Η DHT έχει κάποιες κύριες λειτουργίες στο σώμα και ενδεχομένως αυτές να επηρεάσει το μακροχρόνιο υπερβολικό μπλοκάρισμα της.
εγω ομως που χρησιμοποιω σπιρολακτονη και επιρεαζει την DHT μονο τοπικα εχει παρενεργεις στην φωνη ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα