Αιμοδοσία

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

lalakos

Member
Μετά από μεγάλη μου απουσία από το forum, βλέπεται έχω αφοσιωθεί στην θεραπεία μου που παρεμπιπτόντως πάει πάρα πολύ καλά μετά από δύο μήνες, μου γεννήθηκε μια τρελή απορία. Δεν μου λέτε ρε παιδιά, σε εμάς που στην φλέβες μας κυλάει η φιναστερίδη, για τους γνωστούς λόγους, τι παίζει με την αιμοδοσία. Μπορούμε να δώσουμε αίμα κανονικά; Πρέπει να το αναφέρουμε ότι παίρνουμε φιναστερίδη (λογικό βέβαια μου ακούγεται αυτό) ή δεν μπορούμε να δώσουμε καθόλου αίμα. Να πω την αλήθεια δεν είμαι αιμοδότης λόγο χαμηλού αιματοκρίτη, αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε αν και η φιναστερίδη είναι εμπόδιο στην αιμοδοσία.

Θα ήθελα να αναφέρω και δύο λόγια για τα αποτελέσματα της θεραπείας μου ως τώρα, αν και δεν είναι εδώ το πιο κατάλληλο μέρος. Μετά από δύο μήνες στην big3 τριχόπτωση ΤΕΛΟΣ. Είναι απίστευτο το αίσθημα να λούζεις τα μαλλιά σου και να μην φοβάσαι να τα αγγίξεις. Τα λούζεις και στο χέρι σου βλέπεις 4, 5 τρίχες. Επίσης είναι ορατό πλέον στο hairline μου πολλές μικρές τρίχες οι οποίες όταν κάνουν τον κύκλο τους και βγουν οι νέες στην ουσία θα επανέλθει σε άκρως ικανοποιητικό επίπεδο η πυκνότητα μου μπροστά. Θα ανεβάσω photo όταν καταφέρω και βγάλω μια που να φαίνονται καλά τα ως τώρα αποτελέσματα (ίσως και κάνα μήνα αργότερα) γιατί δυστυχώς δύσκολα βγάζει μια photo τώρα στη φάση που είμαι που να δείχνει τη διαφορά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Αιμοδοσία

Εχω δωσει αιμα αρκετες φορες εφοσον επαιρνα φιναστεριδη το ανεφερα αλλα το προσπερασαν οπως επισης και οταν εκανα μια εχγειρηση και με ρωτησε ο αναισθησιολογος αν παιρνω τιποτα φαρμακα του ειπα οτι παιρνω φιναστεριδη και δεν εδειξε να ταραζεται.... :p
Τι θεραπεια ακολουθεις...? ::)
 

lalakos

Member
Απ: Αιμοδοσία

magic810 προφανώς δεν με θυμάσαι. Εμ πως να με θυμάσαι αφού έχω 1,5 μήνα να ποστάρω στο forum, και γενικά δεν είχα μεγάλο activity με post.
Αν πας http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,291.0.html ίσως με θυμηθείς.
Τεσπα, ποια άλλη πέρα από την big3. Στους 2 μήνες βέβαια ακόμα, αλλά έμεινα έκπληκτος με την φοβερή μείωση της τριχόπτωσης και με την εμφάνιση πολλών μικρών τριχών.
Thnx πάντως για τις πληροφορίες για την αιμοδοσία ;D
 

magic810

New Member
Απ: Αιμοδοσία

lalakos είπε:
magic810 προφανώς δεν με θυμάσαι. Εμ πως να με θυμάσαι αφού έχω 1,5 μήνα να ποστάρω στο forum, και γενικά δεν είχα μεγάλο activity με post.
Αν πας http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,291.0.html ίσως με θυμηθείς.
Τεσπα, ποια άλλη πέρα από την big3. Στους 2 μήνες βέβαια ακόμα, αλλά έμεινα έκπληκτος με την φοβερή μείωση της τριχόπτωσης και με την εμφάνιση πολλών μικρών τριχών.
Thnx πάντως για τις πληροφορίες για την αιμοδοσία ;D

LALAKOS θυμησε μου φιλε εισαι το παληκαρι που μου ειχες στειλει ενα μηνυμα με μια απορια σου οσον αφορα θεμα υγειας?
 

magic810

New Member
Απ: Αιμοδοσία

ΟΚ Γρηγορη σε θυμηθηκα.... :p
Τι γινεται φιλε?ποια θεραπεια ακολουθεις τελικα εχεις δει κατι αισιοδοξο? 8)
 

Άκης

Administrator
Απ: Αιμοδοσία

Θα πρέπει να το αναφέρεις όταν πας να δώσεις αίμα. Μπορεί να μην παίζει ρόλο, αλλά ανέφερε το.

Όσο για τα αποτελέσματα, μπράβο. Και μόνο η χαρά που έχεις με αυτά που λες, πιστεύω αξίζει την υπομονή που χρειάζεται για να σώσεις τα μαλλιά σου, γιατί απαιτεί υπομονή μέχρι να φτάσεις στο max των αποτελεσμάτων και μετά απλώς να τα διατηρείς.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αιμοδοσία

καλο ειναι πριν κανεις οτιδηποτε να αναφερεις το γιατρο σου τι παιρνεις για να παρεις το οκ

υπαρχουν 3 ειδων αιμοδοσιες σε καποιεις μπορει να μην πειραζει σε καποιεις αλλες μπορει ομως να πειραζει
ο γιατρος ειναι ο καταλληλος να σου πει σε καθε περιπτωση
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αιμοδοσία

lalakos είπε:
Δεν μου λέτε ρε παιδιά, σε εμάς που στην φλέβες μας κυλάει η φιναστερίδη, για τους γνωστούς λόγους, τι παίζει με την αιμοδοσία. Μπορούμε να δώσουμε αίμα κανονικά; Πρέπει να το αναφέρουμε ότι παίρνουμε φιναστερίδη (λογικό βέβαια μου ακούγεται αυτό) ή δεν μπορούμε να δώσουμε καθόλου αίμα. Να πω την αλήθεια δεν είμαι αιμοδότης λόγο χαμηλού αιματοκρίτη, αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε αν και η φιναστερίδη είναι εμπόδιο στην αιμοδοσία.
σίγουρα δεν επηρεάζει τον αιματοκρίτη,αλλά είναι σωστό να το αναφέρουμε στην αιμοδοσία γιατί υπάρχει κίνδυνος να μεταγγιστεί σε μικρό παιδί,έγκυο γυναίκα ή νεφροπαθή όπου οι συνέπειες θα ήταν επικίνδυνες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα