Αζελαϊκό οξύ

icesensei

New Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθον μινοξ+skinoren,περίμενανα δω (καλύτερα) αποτελέσματα στην επανέκφυση λόγω μείωσης dht, αλλα δεν είδα διαφορά .γι αυτό σταμάτησα,προτιμόντας μινοξ+αίρολ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

icesensei είπε:
έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθον μινοξ+skinoren,περίμενανα δω (καλύτερα) αποτελέσματα στην επανέκφυση λόγω μείωσης dht, αλλα δεν είδα διαφορά .γι αυτό σταμάτησα,προτιμόντας μινοξ+αίρολ.
παρολο που χρησιμοποιω σκινορεν μινοξ αυτο το διαστημα,το πιστευω και εγω,την airol δεν την φτανει
 

icesensei

New Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

η μείωση dht και άλλων ανδρογόνων, επιτρέπει στη μινοξ να δώσει ευκολότερα επανέκφυση. Ημουν καλή περίπτωση ότα δοκίμασα σκινορεν ηλικία 21-22, αυτο που έκανε διαφορά ήταν η τοπική σπιρο που εφτιαξα έδωσε γρήγορα χνούδι αλλά δεν είδα μετά να συνεχίζεται σε τρίχα και δεν το προσπάθησα πολύ μιλάω πάντα για κροτάφους που σε εμένα είναι δυσκολότερα απο hairline όπου ήμουν οκ (nw1).
κάποια(οιες) μελέτες έλεγαν για πολ :tease:ύ μεγάλη μείωση DHT με αζελαϊκό, αλλά δεν ήταν αποτελέσματα σε ανθρώπους ή δεν ήταν στο τριχωτο δεν θυμάμαι...anyway για μένα δεν άξιζε τα χρήματα,αϊρολ ναι κάνει δουλειά.
 

icesensei

New Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

;Dβοήθησε πολυ την ταχύτητα επανέκφυσης και τη διάμετρο της τρίχας από ότι 5% μινοξ χωρίς, ουτε σημαντικό πρήξιμο στο πρόσωπο που μπορεί να συμβεί με 15% μινοξ (σε μένα).
Η αιρολ βοηθάει πολύ σε κροτάφους και τωρα που βάζω βλέπω διαφορά και αισθάνομαι πιο σίγουρος ότι με αιρολ η μίνοξ πιάνει καλύτερα .
Επίσης το ενδιαφέρον για μένα ήταν ότι κάποιες τρίχες με τη μίνοξ στις αρχές ήταν στη βαση όπως φυτρώνουν λεπτες και χοντρές προς τις άκρες...αφύσικο,έπιανε καλά το λίπασμα :D.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

icesensei είπε:
;Dβοήθησε πολυ την ταχύτητα επανέκφυσης και τη διάμετρο της τρίχας από ότι 5% μινοξ χωρίς, ουτε σημαντικό πρήξιμο στο πρόσωπο που μπορεί να συμβεί με 15% μινοξ (σε μένα).
Η αιρολ βοηθάει πολύ σε κροτάφους και τωρα που βάζω βλέπω διαφορά και αισθάνομαι πιο σίγουρος ότι με αιρολ η μίνοξ πιάνει καλύτερα .
Επίσης το ενδιαφέρον για μένα ήταν ότι κάποιες τρίχες με τη μίνοξ στις αρχές ήταν στη βαση όπως φυτρώνουν λεπτες και χοντρές προς τις άκρες...αφύσικο,έπιανε καλά το λίπασμα :D.
εγω το εχω πει http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2585.45.html
καποια στιγμη θα την βαζω στην φασολαδα και θα την τροω για μεσημεριανο :tease:,δεν εχω δει φαρμακο για την καραφλα να δουλευει τοσο καλα
 

icesensei

New Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

Ετσι είναι ο Βauman σε συνέντευξη στο baldtrtuth έλεγε ότι το "compounded minoxidil" είναι ισχυρότερο από latisse, ασχετa απο πλεονεκτήματα που έχει το latisse όπως ανταπόκριση σε άτομα που δεν είδαν βελτίωση με μινοξ κτλ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

icesensei είπε:
Ετσι είναι ο Βauman σε συνέντευξη στο baldtrtuth έλεγε ότι το "compounded minoxidil" είναι ισχυρότερο από latisse, ασχετa απο πλεονεκτήματα που έχει το latisse όπως ανταπόκριση σε άτομα που δεν είδαν βελτίωση με μινοξ κτλ.
με τιμη 170 ευρω τα 60 ml αυτο το φαρμακο ειναι αναξιο λογου :down
 

anime

Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

σχετικά με την skinoren (azelaic) μπορώ να πω πως συνδυάζοντάς την με μινοχ kirkland 5% δεν έχω δει αποτέλεσμα.. βέβαια δεν την κάνω και εβλαβικά τη θεραπεία.. αλλά για ψυχολογικούς και μόνο λόγους δε χάνει κανείς τίποτα να την έχει στο ρεπερτόριο. Για τσούκσιμο σκάσιμο τώρα.. είανι υποφερτά τα πράματα δεν αντιμετώπισα σε γενικές γραμμές πρόβλημα (με την airol είχα τσιμπίματα και ξεφλούδισμα γιατί μάλλον είμαι αλλεργικός στα ρετινοειδή αλλά μάλλον η airol έχω την αίσθηση πως θα είναι καλύτερη με βάση και όσα λέγονται δυστυχώς όμως δε μπορώ να τη βάλω). Τώρα για όσους βάζουν skinoren.. μην την βάζουν ποτέ μετά από έξοδο αν έχουν πιεί!! Μία φορά την έβαλα και μετα από λιγο έτρεχα να ξεβγαλθω γιατί μου έκανε τρελό κάψιμο..
 

constanten

New Member
Για καποιον που εχει ευαισθησια εντονη στο κεφαλι το καλυτερο ειναι μινοξιδιλη 5% με γλυκερινη η μινοξιδιλη 5% με αζελαικο η οποια περιεχει
  • Minoxidil 5% (i.e. 3 grams of minoxidil in bottle, i.e. 50mg/mL)

    Azelaic acid 5% (i.e. 3 grams of azelaic acid in bottle, i.e. 50mg/mL)

    ABN complexTM 0.8%

    Retinol: 0.025%

    Caffeine: 0.001%

Ευχαριστω


 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα