Αζελαϊκό οξύ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

εμένα με ρώτησε "τζέλ; γιατί έχω μόνο τη κρέμα!" λολ. παίζει διαφορά στην απόδοσή τους;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

somari είπε:
εμένα με ρώτησε "τζέλ; γιατί έχω μόνο τη κρέμα!" λολ. παίζει διαφορά στην απόδοσή τους;
το τζελ ειναι 15% και η κρεμα 20%,αλλα δεν εχει διαφορα στην αποδοση.
το σημαντικο ειναι να εχεις καλη ανταποκριση στο αζελαικο και θα κανουν την ιδια δουλεια
 

somari

Active Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

Ωραίος ρε συ... Και να σε πρήξω λίγο ακόμα... η δική μου η αραίωση είναι χωρίς τριχόπτωση (πραγματικά ελάχιστη, απλά οι νέες βγαίνουν πιο λεπτές εκτός από τους κρόταφους που απλά έχει μείνει το χνούδι) δηλαδή όχι τοσο επιθετική μορφή. Τώρα, έστω ότι βάζω ΑΑ και ζιξ... λογικά είναι και τα 2 dht blockers μόνο έτσι; (ξέρουμε αν καλύπτουν ΚΑΙ τους 2 τύπους από τα 5-α ανδρογόνα, αλήθεια...; ) . Για να δώ πύκνωση σε μερικούς μήνες, πρέπει αναγκαστικά να βάλω και regrowther, ή παίζει μόνο με μπλοκάρισμα της dht να αρχίσουν να βγαινουν πιο παχές "από κάτω" οι τριχες;

azelaic acid , retinoic acid πολύ Acid παίζει 8)

γιατί, το οξυζενέ σου τι ήταν νομίζεις; :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

somari είπε:
Ωραίος ρε συ... Και να σε πρήξω λίγο ακόμα... η δική μου η αραίωση είναι χωρίς τριχόπτωση (πραγματικά ελάχιστη, απλά οι νέες βγαίνουν πιο λεπτές εκτός από τους κρόταφους που απλά έχει μείνει το χνούδι) δηλαδή όχι τοσο επιθετική μορφή. Τώρα, έστω ότι βάζω ΑΑ και ζιξ... λογικά είναι και τα 2 dht blockers μόνο έτσι; (ξέρουμε αν καλύπτουν ΚΑΙ τους 2 τύπους από τα 5-α ανδρογόνα, αλήθεια...; ) . Για να δώ πύκνωση σε μερικούς μήνες, πρέπει αναγκαστικά να βάλω και regrowther, ή παίζει μόνο με μπλοκάρισμα της dht να αρχίσουν να βγαινουν πιο παχές "από κάτω" οι τριχες;
για το αζελαικο δεν ξερω κατα ποσο ειναι blocker,δεν εχει καμια σημασια στην πραξη αν μπλοκαρει τον 1 η και τους 2 τυπους.
και η φινα τον εναν μπλοκαρει αλλα την δουλεια της την κανει.
αν θες να δεις επανεκφυση θα πρεπει να βαλεις και μινοξιδιλη
 

xDante

Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

skinoren θυμάμαι έβαζα για τα σπυράκια .....

αυτό που είχα παρατηρήσει βέβαια είναι ότι..
δεν ένιωθα και τπτ όταν την άπλωνα παρα μόνο και το τονίζω για περαιτέρω ψάξιμο ένιωθα τσούξιμο όταν ίδρωνα και μόνο ....

επίσης Καπ έβαζα και υπεροξείδιο του βενζοΥλίου κάπως έτσι.... δεν θυμάμαι πως λέγεται η αλοιφή .... το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ξέβαφε μαξιλαροθήκες και σεντόνια και πετσέτες για πλάκα.... καπ λες να το τσεκάρουμε και αυτό ? :grandpa:
 

xDante

Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

Bad idea για υπεροξείδιο του βενζολίου ......είναι 10χ χειρότερο απο το οξυζενέ στο ξέβαμμα των μαλλιών..... αφού ξέβαφε τις μαξιλαροθήκες φαντάσου τι θα κάνει στο μαλλί
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

xDante είπε:
skinoren θυμάμαι έβαζα για τα σπυράκια .....

αυτό που είχα παρατηρήσει βέβαια είναι ότι..
δεν ένιωθα και τπτ όταν την άπλωνα παρα μόνο και το τονίζω για περαιτέρω ψάξιμο ένιωθα τσούξιμο όταν ίδρωνα και μόνο ....

επίσης Καπ έβαζα και υπεροξείδιο του βενζοΥλίου κάπως έτσι.... δεν θυμάμαι πως λέγεται η αλοιφή .... το μόνο που θυμάμαι είναι οτι ξέβαφε μαξιλαροθήκες και σεντόνια και πετσέτες για πλάκα.... καπ λες να το τσεκάρουμε και αυτό ? :grandpa:
το κακο ειναι οτι δεν ξεβαφει η τριχα αλλα ο θυλακας,και αυτο ειναι ενα μη αναστρεψιμο side.
που σημαινει οτι και μετα την διακοπη τους ο θυλακας θα συνεχιζει να βγαζει ασπρες τριχες
 

xDante

Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

kapamarou είπε:
το κακο ειναι οτι δεν ξεβαφει η τριχα αλλα ο θυλακας,και αυτο ειναι ενα μη αναστρεψιμο side.
που σημαινει οτι και μετα την διακοπη τους ο θυλακας θα συνεχιζει να βγαζει ασπρες τριχες

διαβασμένο σε βλέπω ;)άρα συγκρίνοντάς το με αυτό που μου έκανε το οξυζενέ τα μαλλιά που είχα επανήλθαν στο χρώμα τους ... τα χνούδια που βγήκαν (και ακόμη υπάρχουν τα άτιμα που βάζω μία φορά το μήνα και άν) βγήκαν ξανθά-άρχρωμα και παραμένουν έτσι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

xDante είπε:
διαβασμένο σε βλέπω ;)άρα συγκρίνοντάς το με αυτό που μου έκανε το οξυζενέ τα μαλλιά που είχα επανήλθαν στο χρώμα τους ... τα χνούδια που βγήκαν (και ακόμη υπάρχουν τα άτιμα που βάζω μία φορά το μήνα και άν) βγήκαν ξανθά-άρχρωμα και παραμένουν έτσι...
υπαρχει και ο κινδυνος αποχρωματισμου του δερματος με ποιο δυνατο απο το οξυζενε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

somari είπε:
τότε τι θα μπορούσε να είναι;;; στο wikipedia για blocker το αναφέρει πάντως
υπαρχουν πολλες αναφορες για την συγκεκριμενη ουσια σαν blocker.
θα δουμε στην πραξη τι μπορει να κανει :chinscratch
 

somari

Active Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

http://en.wikipedia.org/wiki/Azelaic_acid#Hair_loss

Hair loss

Azelaic acid may be useful as a hair growth stimulant. A research report by Stamatiadis in 1988 suggested that azelaic acid (and combinations of it, with zinc ion and vitamin B6) was a strong type I 5-alpha reductase (5-AR) inhibitor.[9] The enzyme, 5-AR (both Types I and II) convert testosterone to dihydrotestosterone (DHT). DHT has been shown to contribute to prostate enlargement (benign prostatic hyperplasia, BPH) and to damage hair follicles. However, no clinical studies have confirmed its efficacy in helping with hair loss.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7738354

Previously, we showed that human type I 5 alpha-reductase is expressed mainly in the skin,
whereas a type II 5 alpha-reductase is more specifically expressed in the prostate. [...]

The results showed that type I 5 alpha-reductase was strongly inhibited by Cd, Cu, and Zn and moderately inhibited by Ni and Fe
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

somari είπε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Azelaic_acid#Hair_loss

Hair loss

Azelaic acid may be useful as a hair growth stimulant. A research report by Stamatiadis in 1988 suggested that azelaic acid (and combinations of it, with zinc ion and vitamin B6) was a strong type I 5-alpha reductase (5-AR) inhibitor.[9] The enzyme, 5-AR (both Types I and II) convert testosterone to dihydrotestosterone (DHT). DHT has been shown to contribute to prostate enlargement (benign prostatic hyperplasia, BPH) and to damage hair follicles. However, no clinical studies have confirmed its efficacy in helping with hair loss.
τα εχω διαβασει ολα για το αζελαικο και επειδη ειμαι και ραπερ το εκανα δυο φορες θεμα
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3875.0.html
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3697.0.html
λενε οτι ο συνδιασμος azelaic,zinc,b6 μειωνει κατα 90% την 5ar,αλλα πολυ αμφιβαλω.
και 30% να την μειωνει μια χαρα ειναι
 

somari

Active Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

Ναι, τα έχω δει τα θέματα (btw κανα χαπάκι για την άνοια μήπως παίζει; :p)... Απλά έβαλα τις πληροφορίες που αναφέρουν για το τι τύπους μπλοκάρουν (και ότι στο δέρμα έχουμε κυρίως τον τύπο 1)
 

lab_rat

Member
Απ: Αζελαϊκό οξύ

kapamarou είπε:
λενε οτι ο συνδιασμος azelaic,zinc,b6 μειωνει κατα 90% την 5ar,αλλα πολυ αμφιβαλω.
και 30% να την μειωνει μια χαρα ειναι
Εγω παλι εχω διαβασει οτι ότι το azelaic acid αλληλεπιδρα με την Β6 και τον ψευδαργηρο.... Τελικα τι ισχυει?? ::)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αζελαϊκό οξύ

Lab_hair είπε:
Εγω παλι εχω διαβασει οτι ότι το azelaic acid αλληλεπιδρα με την Β6 και τον ψευδαργηρο.... Τελικα τι ισχυει?? ::)
ησχυει η αλληλεπιδραση που σημαινει οτι αν ριξουμε αζελαικο μεσα σε ψευδαργηρο και β6... :down
 
Μπλουζα