Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιες "αγωνίες" που έχω σχετικά με την χρήση της Φίνα
(Είμαι 33 χρονών και μόλις πέρισυ αρχισα να διαπιστώνω οτι αραιώνει το μαλλί μου.Ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ τον περασμένο Ιούνιο σε συνδυασμο με Regaine Minoxidil 5% για διάστημα 3 μηνών (χρησιμοποιώ Φιναστερίδη που προμηθεύομαι απο φαρμακοποιό και όχι Proscar).Πράγματι είδα αποτέλεσμα στο οτι σταμάτησε η τριχόπτωση.
Στην συνέχεια σταμάτησα τόσο την Φίνα όσο και το Regaine με αποτέλεσμα μέσα σε δυο μήνες να επανέλθει σε ακόμα πιο έντονο βαθμό η τριχοπτωση
Τώρα πάλι εδώ και ένα μήνα ακολουθώ την επιτυχημένη σε μένα συνταγη και βλέπω πάλι αποτέλεσμα.
Όμως έχω το άγχος για το αν κάνω κακό στην υγεία μου) :-\ :-\ :-\
Οι "αγωνίες" μου και οι ανυσηχίες μου έχουν να κάνουν με τα εξής :
1. Θα πρέπει να χρησιμοποώ εφ' όρου ζωής την συγκεκριμένη θεραπεία;
2. Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει τα νεφρά ή το συκωτι μου η μακροχρόνια χρήση της;
3. Επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και υπάρχει κίνδυνος "αφλογιστίας" ή τερατογέννεσης;(προτιμώ να μην έχω μαλλιά παρά να μην μπορώ να κάνω παιδια)
Θα ήθελα να μου απαντήσετε για να μπορέσω να ηρεμήσω και να αποφασίσω για το αν θα συνεχίσω την θεραπεία ή αν θα πρέπει να αποδεχτώ σιγά σιγα το οτι θα έχω φαλάκρα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

φιναστερίδη είπε:
Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιες "αγωνίες" που έχω σχετικά με την χρήση της Φίνα
(Είμαι 33 χρονών και μόλις πέρισυ αρχισα να διαπιστώνω οτι αραιώνει το μαλλί μου.Ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ τον περασμένο Ιούνιο σε συνδυασμο με Regaine Minoxidil 5% για διάστημα 3 μηνών (χρησιμοποιώ Φιναστερίδη που προμηθεύομαι απο φαρμακοποιό και όχι Proscar).Πράγματι είδα αποτέλεσμα στο οτι σταμάτησε η τριχόπτωση.
Στην συνέχεια σταμάτησα τόσο την Φίνα όσο και το Regaine με αποτέλεσμα μέσα σε δυο μήνες να επανέλθει σε ακόμα πιο έντονο βαθμό η τριχοπτωση
Τώρα πάλι εδώ και ένα μήνα ακολουθώ την επιτυχημένη σε μένα συνταγη και βλέπω πάλι αποτέλεσμα.
Όμως έχω το άγχος για το αν κάνω κακό στην υγεία μου) :-\ :-\ :-\
Οι "αγωνίες" μου και οι ανυσηχίες μου έχουν να κάνουν με τα εξής :
1. Θα πρέπει να χρησιμοποώ εφ' όρου ζωής την συγκεκριμένη θεραπεία;
2. Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει τα νεφρά ή το συκωτι μου η μακροχρόνια χρήση της;
3. Επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και υπάρχει κίνδυνος "αφλογιστίας" ή τερατογέννεσης;(προτιμώ να μην έχω μαλλιά παρά να μην μπορώ να κάνω παιδια)
Θα ήθελα να μου απαντήσετε για να μπορέσω να ηρεμήσω και να αποφασίσω για το αν θα συνεχίσω την θεραπεία ή αν θα πρέπει να αποδεχτώ σιγά σιγα το οτι θα έχω φαλάκρα

1)θα πρεπει να χρησιμοποιεις φινα για οσο θες να εχεις το αποτελεσμα...με το που την κοψεις χανεις το οποιο αποτελεσμα ειχες κερδισει......πολλοι παιρνουν προσωρινα φινα ελπιζοντας για μια καλυτερη μεθοδο στα επομενα χρονια...
2)η μακροχρονια χρηση της σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο για το συκωτι αλλα δεν ξερω αν προκαλει βλαβες...αυτο μπορεις να το αποφυγεις αν παιρνεις φινα μερα παρα μερα....
3)αφλογιστια οχι δεν δημιουργει καθω οταν την κοψεις μετα απο λιγο ερχεσαι στα στανταρ σου......οσον αφορα στο θεμα της τεκνοποιησης θα πρεπει να κοψεις τη φινα για περιπου4-6 μηνες πριν αρχισεις τις προσπαθειες....
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Δεν υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που να μας δείχνουν αν όλα είναι εντάξει για τεκνοποίηση ακόμα και με χρήση proscar?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Jerry_Lee είπε:
Δεν υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που να μας δείχνουν αν όλα είναι εντάξει για τεκνοποίηση ακόμα και με χρήση proscar?

λογικα το σπερματογραφημα.....
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

...και στις ανεπιθύμητες ενέργειες του proscar το μόνο που αναφέρεται είναι οτι...αυτή η μείωση στη ποσότητα του σπέρματος δεν φαίνεται να επηρεάζει τη φυσιολογική σεξουαλική λειτουργία.
Που θέλω να καταλήξω...οτι για όλους μας που πέρνουμε proscar θα έρθει δυστυχώς η στιγμή που θα πρέπει να πάρουμε μια θεωρητικά μεγάλη απόφαση-τι κάνουμε όταν έρθει η ώρα για παιδιά-και θα πρέπει να είμαστε καλά ενημερωμένοι.
Πιστέυω πως πρέπει να το μελετήσουμε λίγο παραπάνω αυτό το θέμα,γιατί δυστυχώς είναι...μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα του σπερματος.....αλλα η ποιοτητα μαλλον......
βεβαια εγω δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα στην ποσοτητα....
τωρα για την ποιοτητα δεν ξερω.....αλλα ουτε νερουλο ειναι.....οπως ηταν παντα ειναι...
αλλα καποια στιγμη θα παω κι εγω να κανω ενα σπερματογραφημα να δω τι γινεται.....
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Απλά επειδή ακούγετε για παύση χρήσης proscar 6 μηνών και διάφορα τέτοια...με μια τέτοια παύση πιστεύω πως πάνε τα αποτελέσματα της φίνας που με κόπο ήρθαν(και κάτσε εσύ να υπολογίζεις το πότε θα μείνει έγγυος η γυναίκα σου για να αρχίσεις την παύση!!! :tease:)...αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι να τεκνοποιήσουμε υγιή παιδιά...εδώ τι κάνουμε παίδες?...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Jerry_Lee είπε:
Απλά επειδή ακούγετε για παύση χρήσης proscar 6 μηνών και διάφορα τέτοια...με μια τέτοια παύση πιστεύω πως πάνε τα αποτελέσματα της φίνας που με κόπο ήρθαν(και κάτσε εσύ να υπολογίζεις το πότε θα μείνει έγγυος η γυναίκα σου για να αρχίσεις την παύση!!! :tease:)...αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι να τεκνοποιήσουμε υγιή παιδιά...εδώ τι κάνουμε παίδες?...

αν και δεν εχω ψαξει ακομα τοσο εκτενεστερα το συγκεκριμενο θεμα.......
αν η dht σου ειναι ενοτς του φυσιολογικου οριου....πιστευω δε χρειαζεται να την διακοψεις καθολου......γιατι δεν θα εχεις προβλημα εσυ τουλαχιστον.....
Τωρα δε ξερω μηπως το παιδι την ακουσει......οποτε καλο ειναι πριν κανεις παιδι να καθαρισεις για 1-2 μηνες απ τη φινα......θα εχει καθαρισει και το αιμα σου...και η dht θα εχει ερθει στο φυσιολογικο της επιπεδο που ηταν προ-φινας....
2 μηνες ειναι αρκετοι δεν χρειαζονται 6......
αλλα και αυτοι οι 2 μηενς για τα μαλλια ειναι θανατος.....ειδικα αν κανεις χρηση φινας 5-6 χρονια ισως να εχεις απωλειες......
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Panos1982 είπε:
το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα του σπερματος.....αλλα η ποιοτητα μαλλον......
βεβαια εγω δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα στην ποσοτητα....
τωρα για την ποιοτητα δεν ξερω.....αλλα ουτε νερουλο ειναι.....οπως ηταν παντα ειναι...
αλλα καποια στιγμη θα παω κι εγω να κανω ενα σπερματογραφημα να δω τι γινεται.....

Πανο εσυ είπαμε εισαι η εξαίρεση του κανονα δεν συγκρίνεσαι μαζι μας ;D ;D

:boy2 :boy2 :hrt :hrt
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

χαχαχα......ναι ναι....εγω ολο δε συγκρινομαι.....και στο τελος ολο τα πιο κουφα μου συμβαινουν......
 

Άκης

Administrator
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Λογικά, στην τεκνοποίηση, δεν παίζει ρόλο και η ποσότητα; Δηλαδή ένας x αριθμός σπερματοζωαρίων δεν είναι αυτός που κάνει το "κλικ"?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Άκης είπε:
Λογικά, στην τεκνοποίηση, δεν παίζει ρόλο και η ποσότητα; Δηλαδή ένας x αριθμός σπερματοζωαρίων δεν είναι αυτός που κάνει το "κλικ"?

συμφωνα με τη λογικη.......χωρις ξαναλεω να το εχω ψαξει......
οταν τελειωνουμε βγαζουμε εκατομμυρια σπερματοζωαρια......τωρα τι να βγαλουμε 20 εκατομυρια τι να βγαλουμε 5...δεν εχει σημασια νομιζω.....απ ολα αυτα μονο ενα σπερματοζωαριο γονιμοποιειται τελικα......
Το θεμα νομιζω ειναι στην ποιοτητα.....δλδ τα σπερματοζωαρια να ειναι μαχημα....και να μην εχουν εξασθενισει.....
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Panos1982 είπε:
[quote author=Άκης link=topic=1716.msg30961#msg30961 date=1270753127]
Λογικά, στην τεκνοποίηση, δεν παίζει ρόλο και η ποσότητα; Δηλαδή ένας x αριθμός σπερματοζωαρίων δεν είναι αυτός που κάνει το "κλικ"?

συμφωνα με τη λογικη.......χωρις ξαναλεω να το εχω ψαξει......
οταν τελειωνουμε βγαζουμε εκατομμυρια σπερματοζωαρια......τωρα τι να βγαλουμε 20 εκατομυρια τι να βγαλουμε 5...δεν εχει σημασια νομιζω.....απ ολα αυτα μονο ενα σπερματοζωαριο γονιμοποιειται τελικα......
Το θεμα νομιζω ειναι στην ποιοτητα.....δλδ τα σπερματοζωαρια να ειναι μαχημα....και να μην εχουν εξασθενισει.....
[/quote]


Ωραια τα λες φιλε :D


:boy2
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

thanks m8 :p
αλλα εγω το σπερματογραφημα θα το κανω......γιατι ειμαι ο ενας και μοναδικος και πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει το σπανιο ειδος μου... :p
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Panos1982 είπε:
thanks m8 :p
αλλα εγω το σπερματογραφημα θα το κανω......γιατι ειμαι ο ενας και μοναδικος και πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει το σπανιο ειδος μου... :p

ε αυτο ξαναπες το.... :D :D :D
αληθεια πανο εισαι 27(οχι και τοσο μικρη ηλικια)...σου εχει περασει απο το μυαλο το ποτε θα γινει????ποτε δηλαδη θα σοβαρευτεις και θα το επιδιωξεις :D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

giannis13 είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1716.msg30979#msg30979 date=1270761327]
thanks m8 :p
αλλα εγω το σπερματογραφημα θα το κανω......γιατι ειμαι ο ενας και μοναδικος και πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει το σπανιο ειδος μου... :p

ε αυτο ξαναπες το.... :D :D :D
αληθεια πανο εισαι 27(οχι και τοσο μικρη ηλικια)...σου εχει περασει απο το μυαλο το ποτε θα γινει????ποτε δηλαδη θα σοβαρευτεις και θα το επιδιωξεις :D
[/quote]

Ρε Γιαννη τι του λες του ανθρώπου;; ;D
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

ANAR είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=1716.msg30998#msg30998 date=1270817949]
[quote author=Panos1982 link=topic=1716.msg30979#msg30979 date=1270761327]
thanks m8 :p
αλλα εγω το σπερματογραφημα θα το κανω......γιατι ειμαι ο ενας και μοναδικος και πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει το σπανιο ειδος μου... :p

ε αυτο ξαναπες το.... :D :D :D
αληθεια πανο εισαι 27(οχι και τοσο μικρη ηλικια)...σου εχει περασει απο το μυαλο το ποτε θα γινει????ποτε δηλαδη θα σοβαρευτεις και θα το επιδιωξεις :D
[/quote]

Ρε Γιαννη τι του λες του ανθρώπου;; ;D
[/quote]

τι τον ρωταω???μια ευλογη ερωτηση....
για μενα ο αντρας απο τα 18-25 θεωρειται νεολαια.....απο τα 25-28 ειναι μια μεταβατικη περιοδος και μαλλον απο τα 30 περιπου και μετα πρεπει να σκεφτεται λιγο γαμο,παιδια κτλπ.....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.....
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

giannis13 είπε:
[quote author=ANAR link=topic=1716.msg31011#msg31011 date=1270824962]
[quote author=giannis13 link=topic=1716.msg30998#msg30998 date=1270817949]
[quote author=Panos1982 link=topic=1716.msg30979#msg30979 date=1270761327]
thanks m8 :p
αλλα εγω το σπερματογραφημα θα το κανω......γιατι ειμαι ο ενας και μοναδικος και πρεπει οπωσδηποτε να συνεχιστει το σπανιο ειδος μου... :p

ε αυτο ξαναπες το.... :D :D :D
αληθεια πανο εισαι 27(οχι και τοσο μικρη ηλικια)...σου εχει περασει απο το μυαλο το ποτε θα γινει????ποτε δηλαδη θα σοβαρευτεις και θα το επιδιωξεις :D
[/quote]

Ρε Γιαννη τι του λες του ανθρώπου;; ;D
[/quote]

τι τον ρωταω???μια ευλογη ερωτηση....
για μενα ο αντρας απο τα 18-25 θεωρειται νεολαια.....απο τα 25-28 ειναι μια μεταβατικη περιοδος και μαλλον απο τα 30 περιπου και μετα πρεπει να σκεφτεται λιγο γαμο,παιδια κτλπ.....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.....
[/quote]


Μετα τα 30 πέταξε το πουλι :D :D Ακους Πανοοοοοοοοοοοοοοο ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

γιαννη δεν υπαρχουν στανταρ σε αυτα που λες......η στιγμη που θα παντρευτεις κ θα κανεις παιδια δε παει με την ηλικια σου.....παει με το ποτε θα νιωσεις οτι θες να το κανεις...ιετε εισαι 22 ειται 30 ειτε 40......οταν νιωσεις οτι εισαι ετοιμος και κατι μεσα σου στο ζηταει...τοτε το κανεις....
εγω τωρα ειμαι ακαταλληλος να κανω οικογενεια.....γιατι ζω πολυ διαφορετικα....και δε θα μπορεσω να το υποστηριξω......ειτε ειμαι 27 ειτε ημουν 37.....

Αναρ......ασε δε μασαω παο 30 και τετοιες ιστοριες......θα γινει μαχη σου λεω...... :D :D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αγωνίες και λοιπές ανησυχίες

Panos1982 είπε:
γιαννη δεν υπαρχουν στανταρ σε αυτα που λες......η στιγμη που θα παντρευτεις κ θα κανεις παιδια δε παει με την ηλικια σου.....παει με το ποτε θα νιωσεις οτι θες να το κανεις...ιετε εισαι 22 ειται 30 ειτε 40......οταν νιωσεις οτι εισαι ετοιμος και κατι μεσα σου στο ζηταει...τοτε το κανεις....
εγω τωρα ειμαι ακαταλληλος να κανω οικογενεια.....γιατι ζω πολυ διαφορετικα....και δε θα μπορεσω να το υποστηριξω......ειτε ειμαι 27 ειτε ημουν 37.....

Αναρ......ασε δε μασαω παο 30 και τετοιες ιστοριες......θα γινει μαχη σου λεω...... :D :D

Πάω πάσο τα εχω δει ολα με σένα ;D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα