Αγωνία μάνας!

MAF

New Member
Γεια σας, έχω γραφτεί στο φόρουμ λόγω του υιού.

Είναι 22 χρονών και έχει αποφασίσει μετά από επίσκεψη σε δερματολόγο να ξεκινήσει προληπτική θεραπεία με regain αφρό.
Αγωνιώ γιατί έχω προβληματιστεί σχετικά με τα εξής:

1. Το regain θα πρέπει να το χρησιμοποιεί εφ' όρου ζωής, ακόμη και μετά από μεταμόσχευση, όπως δήλωσε ο δερματολόγος. Είναι ασφαλές? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς για 10+ χρόνια?

2. Μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα στα μαλλιά, δηλαδή πτώση (πλην της αρχικής αναμενόμενης) και μη επαναφύτρωση ή άλλες σοβαρές παρενέργειες? Και σε περίπτωση διακοπής τι μπορεί να συμβεί?

3. Ποιο φάρμακο με μινοξ τελικά να διαλέξει? Διάβασα στο φόρουμ σας για αξελάν, μποταφέξ, αβοντάρτ, κερκλάντ, τοπικ και έχω μπερδευτεί. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο για μεγάλο διάστημα, να είναι ευχαριστημένος και σε καλή τιμή? Και αν ναι, σε ποιο λινκ?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Την μινοξιδιλη για πάντα εκτός εάν κάποια στιγμη μπει στη φιναστεριδη με την οποία θα είναι καλυμμένος.Καλυτερα το κλασσικό reggain που έχει σταθερή ποιότητα.Ειναι απόλυτα ασφαλες.
 
  • Like
Reactions: MAF

MAF

New Member
Την μινοξιδιλη για πάντα εκτός εάν κάποια στιγμη μπει στη φιναστεριδη με την οποία θα είναι καλυμμένος.Καλυτερα το κλασσικό reggain που έχει σταθερή ποιότητα.Ειναι απόλυτα ασφαλες.
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς να μου προτείνεις από που να το παραγγείλουμε?
 

manly_Man

Well-Known Member
to regaine αργει να στεγνωσει (3-4 ωρες) κ καποιες φορες μπορει να προκαλέσει καποια δερματικα προβληματα στο τριχωτο αμα πάρεις το υγρο, καλύτερα να προτιμησεις τον αφρο (στεγνώνει γρήγορα και δεν λαδώνει ουτε προκαλει ερεθισμους) ή καποια αλλη μαρκα.
 

makis25

Well-Known Member
ξεκινησα regain υγρο το σεπτεμβριο του 1999 στα 17 δηλαδη 5 χρονια μικροτερος απο το παιδι σου , μετα απο επισκεψη σε δερματολογο με τον πατερα μου ως θεραπεια για την Α.Α . Σε 7 μηνες θα εχουν περασει 21 χρονια . Εχει παρενεργειες το φαρμακο φυσικα κατα βαση παροδικες , φουσκωματα , πρηξιμο , ταχυπαλμιες κτλ τα γραφει το ενθετο νομιζω ολα . Σε αυτα τα 21 χρονια το χω σταματησει και το χω ξαναξεκινησει πολλες φορες , κυριως για ψυχολογικους λογους μιας και ενοιωθα πολλες φορες εγκλοβισμενος απο τη χρονια χρηση . Βεβαια χρησιμοποιω κ αλλα φαρμακα αλλα εχω ακομα μαλλια! με μικρες απωλειες σε αυτες τις 2 δεκαετιες, ενω πολλοι που δεν ειχαν χασει τριχα οταν ειμασταν μικροι τωρα δεν τους εχει μεινει τριχα . Ας ελπισουμε πως το παιδι σου δε θα χρειαστει να χρησιμοποιει για δεκαετιες το ιδιο φαρμακο ,πως συντομα θα υπαρχουν καλυτερες λυσεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Έχει κληρονομική προδιάθεση ο γιος σας?
Η αραίωση Έχει γίνει αισθητή από πιο μικρός?
Μπορείτε να τοποθετήσετε και κάποιες φωτογραφίες?
 
ντίθετα αποτελέσματα στα μαλλιά, δηλαδή πτώση (πλην της αρχικής αναμενόμενης) και μη επαναφύτρωση ή άλλες σοβαρές παρενέργειες? Και σε περίπτω
Γεια σας, έχω γραφτεί στο φόρουμ λόγω του υιού.

Είναι 22 χρονών και έχει αποφασίσει μετά από επίσκεψη σε δερματολόγο να ξεκινήσει προληπτική θεραπεία με regain αφρό.
Αγωνιώ γιατί έχω προβληματιστεί σχετικά με τα εξής:

1. Το regain θα πρέπει να το χρησιμοποιεί εφ' όρου ζωής, ακόμη και μετά από μεταμόσχευση, όπως δήλωσε ο δερματολόγος. Είναι ασφαλές? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς για 10+ χρόνια?

2. Μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα στα μαλλιά, δηλαδή πτώση (πλην της αρχικής αναμενόμενης) και μη επαναφύτρωση ή άλλες σοβαρές παρενέργειες? Και σε περίπτωση διακοπής τι μπορεί να συμβεί?

3. Ποιο φάρμακο με μινοξ τελικά να διαλέξει? Διάβασα στο φόρουμ σας για αξελάν, μποταφέξ, αβοντάρτ, κερκλάντ, τοπικ και έχω μπερδευτεί. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο για μεγάλο διάστημα, να είναι ευχαριστημένος και σε καλή τιμή? Και αν ναι, σε ποιο λινκ?

Ευχαριστώ πολύ!

Ως προς το τρίτο ερώτημα:
α) Μινοξιδίλη είναι η δραστική ουσία. Το πιο γνωστό σκεύασμα μινοξιδίλης είναι το regain 5%. Υπάρχουν και άλλα, ενδεχομένως σε χαμηλότερη τιμή, όπως το botafex. Η kirkland είναι εταιρεία που και αυτή βγάζει μινοξιδίλη. Ορισμένοι παίρνουν και χύμα μινοξιδίλη, που τη φτιάχνει ο φαρμακοποιός.
β)Η τιμή προφανώς ποικίλλει.
γ)Θεωρώ ότι τα σκευάσματα δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
δ)Το αβονταρτ (avodart) δεν είναι μινοξιδίλη. Είναι σκεύασμα με δραστική ουσία τη ντουταστερίδη (dutasteride) που χρησιμοποιείται για μείωση της ορμόνης DHT.
ε)Το τόπικ (toppik) και λοιπά προϊόντα αυτού του είδους, περιέχει μικροΐνες κερατίνης που κάνουν το μαλλί να φαίνεται πιο πλούσιο. Δεν δίνει επανέκφυση ούτε μειώνει την τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: MAF

MAF

New Member
ξεκινησα regain υγρο το σεπτεμβριο του 1999 στα 17 δηλαδη 5 χρονια μικροτερος απο το παιδι σου , μετα απο επισκεψη σε δερματολογο με τον πατερα μου ως θεραπεια για την Α.Α . Σε 7 μηνες θα εχουν περασει 21 χρονια . Εχει παρενεργειες το φαρμακο φυσικα κατα βαση παροδικες , φουσκωματα , πρηξιμο , ταχυπαλμιες κτλ τα γραφει το ενθετο νομιζω ολα . Σε αυτα τα 21 χρονια το χω σταματησει και το χω ξαναξεκινησει πολλες φορες , κυριως για ψυχολογικους λογους μιας και ενοιωθα πολλες φορες εγκλοβισμενος απο τη χρονια χρηση . Βεβαια χρησιμοποιω κ αλλα φαρμακα αλλα εχω ακομα μαλλια! με μικρες απωλειες σε αυτες τις 2 δεκαετιες, ενω πολλοι που δεν ειχαν χασει τριχα οταν ειμασταν μικροι τωρα δεν τους εχει μεινει τριχα . Ας ελπισουμε πως το παιδι σου δε θα χρειαστει να χρησιμοποιει για δεκαετιες το ιδιο φαρμακο ,πως συντομα θα υπαρχουν καλυτερες λυσεις.
Στα φαρμακεία θα το βρεις.
Eντέλει το παραγγείλαμε από το εξωτερικό με 20 ευρώ το τεμάχιο στην συσκευασία των τριων. Στο φαρμακείο της γειτονιάς κοστίζει περίπου 40 ευρώ το ένα.
 

MAF

New Member
ξεκινησα regain υγρο το σεπτεμβριο του 1999 στα 17 δηλαδη 5 χρονια μικροτερος απο το παιδι σου , μετα απο επισκεψη σε δερματολογο με τον πατερα μου ως θεραπεια για την Α.Α . Σε 7 μηνες θα εχουν περασει 21 χρονια . Εχει παρενεργειες το φαρμακο φυσικα κατα βαση παροδικες , φουσκωματα , πρηξιμο , ταχυπαλμιες κτλ τα γραφει το ενθετο νομιζω ολα . Σε αυτα τα 21 χρονια το χω σταματησει και το χω ξαναξεκινησει πολλες φορες , κυριως για ψυχολογικους λογους μιας και ενοιωθα πολλες φορες εγκλοβισμενος απο τη χρονια χρηση . Βεβαια χρησιμοποιω κ αλλα φαρμακα αλλα εχω ακομα μαλλια! με μικρες απωλειες σε αυτες τις 2 δεκαετιες, ενω πολλοι που δεν ειχαν χασει τριχα οταν ειμασταν μικροι τωρα δεν τους εχει μεινει τριχα . Ας ελπισουμε πως το παιδι σου δε θα χρειαστει να χρησιμοποιει για δεκαετιες το ιδιο φαρμακο ,πως συντομα θα υπαρχουν καλυτερες λυσεις.
Σε ευχαριστώ θερμά! Εύχομαι να μην έχει ουσιαστική επίδραση στην υγεία σου ούτε στου παιδιού μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα