Αγορα απο εξωτερικο και τελωνειο

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα παιδες!θελω να παραγγειλω sevich απο ebay οπως εχω κανει πολλες φορες αλλα μου ειπε ενας φιλος οτι πλεον ολα τα πραγματα απο ενα ποσο και πανω ανοιγονται απο το τελωνειο και πληρωνεις και ενα φορο...εχετε ακουσει αν ισχυει κατι τετοιο???εχει κανεις κανει προσφατα καμια παραγγελια απο εξωτερικο με παραγγελια ανω των 25 ευρω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Καλησπερα παιδες!θελω να παραγγειλω sevich απο ebay οπως εχω κανει πολλες φορες αλλα μου ειπε ενας φιλος οτι πλεον ολα τα πραγματα απο ενα ποσο και πανω ανοιγονται απο το τελωνειο και πληρωνεις και ενα φορο...εχετε ακουσει αν ισχυει κατι τετοιο???εχει κανεις κανει προσφατα καμια παραγγελια απο εξωτερικο με παραγγελια ανω των 25 ευρω?
Είχα παραγγείλει από Ali μισό κιλό, 35€. Δεν πλήρωσα κάτι στο τελωνείο.

Στάλθηκε από το BL7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gkok

Member
Καλησπερα παιδες!θελω να παραγγειλω sevich απο ebay οπως εχω κανει πολλες φορες αλλα μου ειπε ενας φιλος οτι πλεον ολα τα πραγματα απο ενα ποσο και πανω ανοιγονται απο το τελωνειο και πληρωνεις και ενα φορο...εχετε ακουσει αν ισχυει κατι τετοιο???εχει κανεις κανει προσφατα καμια παραγγελια απο εξωτερικο με παραγγελια ανω των 25 ευρω?

Ισχύει. Παρήγγειλα πριν κάνα μήνα από iHerb ένα μπουκαλάκι βιταμίνες solgar και μπάρες πρωτεΐνης και πλήρωσα 25 ευρώ τελωνείο.
 

amarilnto_1994

New Member
Εγώ παράγγειλα από eBay διαφορά μικροπράγματα , 20-30€ αξία , δεν πλήρωσα κάτι αλλά άργησαν δυο μήνες να έρθουν τα πράγματα .
Επίσης τα ελέγχουν όλα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

koumparos

Well-Known Member
Σχεδον ολα ανοιγονται και ελεγχονται πλεον.Πανω απο 22ε πληρωνεις 24φπα και 15ε εξοδα εκτελωνισμου.Προτιμησε πωλητη απο ευρωπη.
 

giannis1991

Well-Known Member
Σχεδον ολα ανοιγονται και ελεγχονται πλεον.Πανω απο 22ε πληρωνεις 24φπα και 15ε εξοδα εκτελωνισμου.Προτιμησε πωλητη απο ευρωπη.

απο Ευρωπη ειναι ο πωλητης απλα ηθελα να ξερω ποιο ποσο να μην υπερβω που απο οτι λες ειναι 22 ευρω...σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες...
 

gkok

Member
απο Ευρωπη ειναι ο πωλητης απλα ηθελα να ξερω ποιο ποσο να μην υπερβω που απο οτι λες ειναι 22 ευρω...σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες...

Αν είναι από Ευρωπαϊκή ένωση δεν έχεις θέμα με το ποσό, δεν περνάει τελωνείο.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εγω επαιρνα μινοξ απο ηπα με 50€ για 6 κουτια, της kirkland5% και τωρα εμεινα ξεκρεμαστος.. εχετε καμια εναλλακτικη πηγη απξ ευρώπη σε κάτι εξίσου οικονομικό?
 

leo

Member
Ειναι καθαρα πια θεμα τυχης με το τελωνειο πολλα τα πακετα λιγοι υπάλληλοι Απο Usa - china εαν σταλουν με ταχυδρομειο εχεις παρα πολλες πιθανότητες να την γλυτώσεις εαν ερθουν με Fedex κλπ couriers σε τσακισανε Απο Ευρωπη ολα free δεν πληρωνεις τιποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Λεο την εχουν παρει χαμπαρι και ανοιγουν και τα δεματα απο κινα,αμερικη και με τα φθηνα ταχυδρομεια.Τα τελευταια 6 δεματα απο κινα που εφερα ανοιχτηκαν ολα και ειχαν σφραγιδα ελεγχου πανω.Ευτυχως ψιλοπραγματα και δεν πληρωσα τιποτα.
 

leo

Member
Η πρασινη ταινια ελεγχου ειναι οτι το δεμα το επιασε ο υπαλληλος και το χρεωσε 3€ δεν ανοιγουν τα μικρα δεματα εχω ξαδελφο μου μεσα και ο ιδιος μου ειπε μονο με ταχυδρομειο Παρελαβα προχτες μετα απο 2 μηνες ανταλλακτικα για τηλ. μικρα πακετα χωρις καμια χρεωση ουτε πρασινη ταινια Καλη Χρονια σε ολους


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

giannis1991

Well-Known Member
Παιδια ερωτηση...για παραγγελια απο Αμερικη που το προιον κανει ας πουμε 15 ευρω αλλα εχει και αλλα 20 ευρω εξοδα αποστολης τοτε τι ισχυει???πληρωνεις κανονικα φπα και εξοδα εκτελωνισμου?ή οχι επειδη η αξια του ειναι κατω απο 22?
 

crossfire

Well-Known Member
 

koumparos

Well-Known Member
Μεγάλοι αλήτες!!!Τα δικά τους ελλείμματα τα φορτώνουν σε εμάς.Ευχομαι να μην περάσει όπως έγινε κάποτε με τα 3ε ανά πακέτο που έβαζαν νταβατζιλικι.
 
Μπλουζα