Αγορά απο BIOVEA και τελωνείο

Kavajas

Member
Καλημέρα σας,

Πρόσφατα έκανα μια αγορά απ'το biovea.gr γιατί βρήκα την Μινοξιδιλη και τα μεταφορικά τζάμπα. Αλλά μετά κατάλαβα ότι το θέμα στάλθηκε από Αμερική και με USPS και όχι μέσα από Ευρώπη ( την πάτησα ) μήπως ξέρετε τι να περιμένω να πληρώσω και αν τα δέματα τις biovea.gr τα σταματάμε τελωνεία πολύ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ναι , κατα πασα πιθανοτητα θα σου ρθει να πληρωσεις κατι . Αν ηταν μεχρι 25 ευρω ισως δε το διναν σημασια
 

crossfire

Well-Known Member
Πάνω από 22 ευρώ έχει τελωνείο.
Στάνταρ θα πληρώσεις πόσο μάλλον όταν είναι φαρμακευτικές ουσίες .
Το θέμα είναι να γλιτώσεις την ταλαιπωρία του ΕΟΦ.......συνήθως ζητάνε και χαρτί από ΕΟΦ για να μπουν στη χώρα όταν πρόκειται για βιταμίνες και φαρμακευτικές ουσίες.
Θα σταματήσουν στο τελωνείο και θα σου ζητήσουν με email ή μήνυμα στο κινητό την απόδειξη αγοράς(paypal πχ) και αν σου πουν για ΕΟΦ θα σου στείλουν χαρτιά να τα συμπληρώσεις και εσύ και ο ΕΟΦ........υπεύθυνες δηλώσεις του νόμου 105 ότι προορίζονται για προσωπική χρήση και όχι για μεταπώληση ......και κάτι αλλά.
Μόλις τα φτιάξεις, τους τα στέλνεις με email και στα ελευθερώνουν.
Συνολικό ποσό που θα πληρώσεις 20 με 25 ευρώ περίπου.
 

makis25

Well-Known Member
γιατι τοση ταλαιπωρια , γιατι τοση καθυστερηση και χαρτουρα , γιατι να μη γινονται ολα ηλεκτρονικα και ευκολα . αχ
 

Kavajas

Member
Πάνω από 22 ευρώ έχει τελωνείο.
Στάνταρ θα πληρώσεις πόσο μάλλον όταν είναι φαρμακευτικές ουσίες .
Το θέμα είναι να γλιτώσεις την ταλαιπωρία του ΕΟΦ.......συνήθως ζητάνε και χαρτί από ΕΟΦ για να μπουν στη χώρα όταν πρόκειται για βιταμίνες και φαρμακευτικές ουσίες.
Θα σταματήσουν στο τελωνείο και θα σου ζητήσουν με email ή μήνυμα στο κινητό την απόδειξη αγοράς(paypal πχ) και αν σου πουν για ΕΟΦ θα σου στείλουν χαρτιά να τα συμπληρώσεις και εσύ και ο ΕΟΦ........υπεύθυνες δηλώσεις του νόμου 105 ότι προορίζονται για προσωπική χρήση και όχι για μεταπώληση ......και κάτι αλλά.
Μόλις τα φτιάξεις, τους τα στέλνεις με email και στα ελευθερώνουν.
Συνολικό ποσό που θα πληρώσεις 20 με 25 ευρώ περίπου.

20 με 25 ευρώ για ένα μπουκαλάκι Μινοξιδιλης απλά θα το στείλω πίσω δεν αξίζει καν το κόπο.
 

Kavajas

Member
Πάνω από 22 ευρώ έχει τελωνείο.
Στάνταρ θα πληρώσεις πόσο μάλλον όταν είναι φαρμακευτικές ουσίες .
Το θέμα είναι να γλιτώσεις την ταλαιπωρία του ΕΟΦ.......συνήθως ζητάνε και χαρτί από ΕΟΦ για να μπουν στη χώρα όταν πρόκειται για βιταμίνες και φαρμακευτικές ουσίες.
Θα σταματήσουν στο τελωνείο και θα σου ζητήσουν με email ή μήνυμα στο κινητό την απόδειξη αγοράς(paypal πχ) και αν σου πουν για ΕΟΦ θα σου στείλουν χαρτιά να τα συμπληρώσεις και εσύ και ο ΕΟΦ........υπεύθυνες δηλώσεις του νόμου 105 ότι προορίζονται για προσωπική χρήση και όχι για μεταπώληση ......και κάτι αλλά.
Μόλις τα φτιάξεις, τους τα στέλνεις με email και στα ελευθερώνουν.
Συνολικό ποσό που θα πληρώσεις 20 με 25 ευρώ περίπου.

Και αυτό το στάνταρ πληρώνεις κάτι δεν ισχύει πάντα έχω περάσει δέματα 27€ ευρώ και αλλά 150€ και, είναι που θα πέσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Και αυτό το στάνταρ πληρώνεις κάτι δεν ισχύει πάντα έχω περάσει δέματα 27€ ευρώ και αλλά 150€ και, είναι που θα πέσεις.

Ισχύει το στάνταρ τον τελευταίο χρόνο για οτιδήποτε εκτός ευρωπαϊκής ένωσης..... Κίνα, Αμερική πχ.
 

Kavajas

Member
Ισχύει το στάνταρ τον τελευταίο χρόνο για οτιδήποτε εκτός ευρωπαϊκής ένωσης..... Κίνα, Αμερική πχ.

Φίλε μου έχω πάρει αμέτρητες φορές τον τελευταίο καιρό από dhgate πολλές κινεζιές με τεράστιο κόστος. Τι να πω μάλλον ήμουν τυχερός.
 

gerassis

Well-Known Member
Αν σου δίνει το κατάστημα επιλογές όπως
Post NL (Netherland)
EU Express
Priority Line
Belgium Registered

Μπορείς να τα προμηθευτείς χωρίς τελωνείο
 

Kavajas

Member
Το δεμα δείχνει ότι έφτασε Αγγλία και στάλθηκε από εκεί για Ελλάδα. Λέτε να είναι τριγωνική αποστολή;
 

Kavajas

Member
Φίλε σε πόσες μέρες σου ήρθε τελικά?
Καλησπέρα φίλε μου δεν θυμάμαι ακριβώς 9 Σεπτεμβρίου έκανα την παραγγελία και ήρθε 16 ή 17 το πολύ 18 σε κανονικές συνθήκες τώρα ότι πάρεις θα αργήσει πολύ. Να ενημερώσω επίσης ότι ήμουν απλά τυχερός που πέρασαν απλά έχε το στο νου σου γιατί αν πας να σώσεις μην πληρώσεις στο τέλος περισσότερα, καλή συνέχεια!
 
Μπλουζα