ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

magic810 είπε:
tropheus επειδη εχω ψηθει αρκετα με την spironolactone θελω να μου πεις αν θελεις...σε τι βαθμο norwood εισαι και τι ειναι αυτο που ειδες και σε ενθουσιασε?
επισης ποσο καιρο το χρησιμοποεις χωρις οινοπνευμα και αν το ξεκινησες και εσυ ο ιδιος με οινοπνευμα....
η χρηση του ειναι μια φορα την ημερα?? και αν ναι γιατι να μην το βαζω βραδυ πριν παω για υπνο και ας βρομαω ας πουμε μιας και το πρωι θα ξεπλενομαι?

Είμαι ΝW2 και 38 χρονών. Ξεκίνησα τη spironolactone με οινόπνευμα παρόλο ότι διάβαζα για τα περι της οσμής της και σύντομα κατάλαβα πόσο δίκαιο είχαν.
Τη χρησιμοποιώ ένα χρόνο (χωρις οινόπνευμα) μια φορά την ημέρα και αυτό που μου με ενθουσιάζει είναι ότι δεν έχω εμφανίσει από τότε inflammation.
Είναι κοσμετικά αποδεκτό σκεύασμα και δίνει όγκο στα μαλλιά αν και τα θολώνει λίγο...
Επιπλέον είναι πάμφθηνο γιατί μη ξεχνάς ότι τα φάρμακα για τα μαλλιά είναι δέσμευση ζωής. Για παράδειγμα είσαι διατεθιμένος να δίνεις ένα σκασμό λεφτά σε όλη σου τη ζωή για τα αμφίβολα αποτελέσματα του Revivogen ;;;

Όσο αφορά το τελευταίο σου ερώτημα .... Θα ξυπνάς κάθε πρωϊ για να λούζεσαι ή έστω για να ξεπλένεις τα μαλλιά σου; Το αντέχεις;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Έχει δίκιο ο tropheus. Αν είναι να μυρίζεις και να πρέπει να πλένεσαι συνεχώς, άστο.
Εδώ λαδιλα μας αφήνει το emu oil και λέμε αμάν.

tropheus είδες κάποια διαφορά στο μαλλί από την στιγμή που έβαλες το spiro και μετά;
Εννοώ, αν χρησιμοποιούσες πχ μία θεραπεία συνέχεια. Αν έβαλες μετά το spiro, παρατήρησες αλλάγή; πχ νέες τρίχες που ποιο πρίν αδυνατούσαν να βγουν, το χνούδι σε τρίχα κλπ;
Αν και από την στιγμή που παίρνεις ντουτα, πιστεύω έπαιρνες το max των αποτελεσμάτων, αλλά ρωτάω για να δω περισσότερα.
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Παιδιά, έχετε σκεφτεί αντί για σπιρονοκακτόνη τη τρετινοίνη? Είναι το βασικό συστατικό στα διαλύματα που έχω βάλει τώρα και με βοηθά (εννοείται όχι το μόνο).
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Ntia είπε:
Παιδιά, έχετε σκεφτεί αντί για σπιρονολακτόνη τη τρετινοίνη? Είναι το βασικό συστατικό στα διαλύματα που έχω βάλει τώρα και με βοηθά (εννοείται όχι το μόνο).
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Καλά, σπιρονολακτόνη ήθελα να γράψω και επειδή το έγραψα λάθος πήγα να το διορθώσω και έκανα παράθεση... Απλά το διευκρινίζω!
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ntia επιεδη μπερδευτηκα λιγο.... :p spironolactonae εννοεις η τρετινοινη πως λεγεται...?τι σε εχει βοηθησει?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Admin είπε:
tropheus είδες κάποια διαφορά στο μαλλί από την στιγμή που έβαλες το spiro και μετά;

Η τρίχα έγινε πιο παχιά αλλά το πιο βασικό είναι ότι δεν έχω σε καμία φάση μέσα στο χρόνο inflammation (ευαισθησία, ερεθισμό, κνησμό).

Παιδιά, έχετε σκεφτεί αντί για σπιρονολακτόνη τη τρετινοίνη? Είναι το βασικό συστατικό στα διαλύματα που έχω βάλει τώρα και με βοηθά (εννοείται όχι το μόνο).

Εγώ προσωπικά την tretinoin (αν και την έχω δοκιμάσει) τη θεωρώ απαράδεκτη. Υπάρχουν μελέτες οι οποίες δείχνουν ότι μπορεί να αποτελέσει μια θετική συνιστώσα για τα μαλλιά ειδικά όταν συνδυάζεται με minoxidil όπου αυξάνει την απορρόφησή της.
ΑΛΛΑ, ο λόγος που δεν μου αρέσει είναι ότι προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα. Είναι ευαίσθητη στο φως και θέλει ειδική μεταχείριση .... Πρέπει να ακροβατείς μεταξύ του όποιου καλού μπορεί να προκαλέσει και ενός υπερευαίσθητου δέρματος. Ειδικά αν πάσχεις και από inflammation δεν παλεύεται...

Γενικά δεν πιστεύω την tretinoin ...
 

dim74

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

εμενα να δεις τι ερεθισμο μου εκανε η tretinoin!την εβαζα μαζι με την minoxidil και μου εκανε απιστευτο ερεθισμο και κοκκινιλα και την εκοψα!
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Οκ, ίσως παίζει ρόλο και η ευαισθησία που έχει ο καθένας μας... Απλά ρωτώ, γιατί εγώ που έχω μεγάλη ευαισθησία στο δέρμα, δλδ κοκκινίζει με το παραμικρό, το καλοκαίρι καίγομαι στο κεφάλι και γενικότερα κάνω εύκολα σημάδια και κοκκινίλες και δεν με πείραξε.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

οι γυναικες πρεπει να εχουν πιο ευαισθητο δερμα για αυτο μαλλον οι περισσοτεροι προτεινουν 2% μινοξιδιλη
και γενικα σαμπουαν τυπου τρικομιν και αλοη ειμαι must για αυτες
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

επισης στο Tretinoin δεν πιατευω γιατι αυτο που κανει στην τριχοπτωση ειναι να βοηθαει στην παραγωγη του κολαγωνου στον οργανισμο μας

οποτε δεν νομιζω κανενας μας να εχει τριχοπτωση λογο κολαγωνου
οποτε το Tretinoin για μενα δεν ειναι ουτε αναγκαιο ουτε απαραιτητο
ουτε καν πιστεω σε αυτο

αν ειχαμε προβλημα λογο κολαγωνου τοτε το dercos και αλλα τετοια θα καναν καλη δουλεια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tropheus για πες για το οινοπνευμα σε τι ποσοτητα ειναι ιδανικο για τη συνταγ που εγρψες?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

magic810 είπε:
tropheus για πες για το οινοπνευμα σε τι ποσοτητα ειναι ιδανικο για τη συνταγ που εγρψες?

60%

AAAAAA.............και μη ξεχάσεις και ένα μπουκάλι αποσμητικό (ημερησίως) παραμάσχαλα :D :D :D
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ tropheus... 8)
σε ρωτησα γιατι ειδα οτι ο Dr.Lee σε ποσοτητα 2% χρησιμοποιει 50%ethanol σαν βαση...
οσο για την μυρωδια κανω ουτως η αλλως καθε πρωι μπανιο....και αν δω οτι δεν παλευεται θα φτιαξω αλλη τωρα που θα παρω το κολαι... :p
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Πιστεύω ότι στον κάθε άνθρωπο ίσως αποδίδει διαφορετικά κάτι και είναι και ο συνδυασμός που γίνεται.

Εγώ που φοβόμουν να ξαναχρησιμοποιήσω τη μινοξιδίλη και το απέφευγα όπως θα θυμάστε ή όπως μπορεί να δει κανείς στα posts μου του καλοκαιριού, τώρα βάζω 5% μαζί με τρετινοίνη (και άλλα συστατικά μαζί βέβαια που αλλάζουν σε κάθε διάλυμα για να μην συνηθίζει το κεφάλι) και δεν έχω ερεθισμό, δεν έχω τίποτα. Όσοι μπάινουν καιρό εδώ θα θυμούνται και πόσο έχω ταλαιπωρηθεί και πόσα προιόντα έχω δοκιμάσει. Και να φανταστείτε ότι έχω μεγάλη ευαισθησία στο δέρμα. Γεμίζω κοκκινίλες με το παραμικρό στο σώμα, κάνω δερμογραφισμό δλδ και στο κεφάλι καίγομαι συνήθως το καλοκαίρι, έχω βγάλει αλλεργία από φάρμακα στο παρελθόν και ακόμα και ένα απλό ξύσιμο μου αφήνει συνήθως σημάδι για λίγη ώρα και φαίνεται γιατί είμαι πολύ άσπρη...

Είμαι αισιόδοξη από αυτό που βλέπω και συμπληρώνω 1,5 μήνα θεραπεία μόλις. Μετά από τόσους μήνες άγχους και τριχόπτωσης δεν μπορώ να μην πω ότι κάτι με βοήθησε, στον admin είχα πει ότι θα κάνω πάρτυ, αλλά δεν είναι ακόμα η ώρα, αν δεν περάσει 6μηνο και δεν βεβαιωθώ δεν αναθαρρεύω. Δεν θέλω να βγάζω συμπεράσματα από νωρίς, αλλά μόλις περάσει ένα λογικό χρονικό πλαίσιο θα έχω μια πιο κατασταλαγμένη άποψη και βέβαια μεγαλύτερη χαρά, τα πρώτα δείγματα πάντως με ικανοποιούν.

Μετά από όλα αυτά και την εμπειρία μου αυτή τη στιγμή είμαι κατά της μινοξιδίλης 2% στις γυναίκες με έντονο πρόβλημα και ίσως με πρόβλημα γενικότερα... Νομίζω ότι με 5% και πάντοτε με ένα συνδυασμό συστατικών μία φορά την ημέρα σε επαρκή ποσότητα, μπορεί να αποφύγει τους ερεθισμούς και να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα από ότι με το 2%. Φυσικά πάντα υπάρχει κάποιος-α που δεν θα δουλεύει γι' αυτόν αυτος ο συνδυασμός όπως γίνεται σε όλα. Επίσης πρέπει να προσέχουμε όταν βάζουμε τη μινοξιδίλη να μην ακουμπάμε το πρόσωπο μας ή κάπου αλλού, ή να μην στάξει πάνω στο δέρμα γενικά γιατί τότε υπάρχει η περίπτωση τριχοφυίας στο σημείο αυτό αν αυτό γίνει επανηλειμένα, οπότε θα πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας καλά μετά καθώς επίσης να ξεπλένουμε και όποιο άλλο σημείο έχει πέσει αυτή η λοσιόν.

Αυτά από την εμπειρία μου πάντα, έτσι? Τώρα για τους άντρες ίσως οι μηχανισμοί αυτοί λειτουργούν διαφορετικά.

Καλή συνέχεια σε όλους μας!!! ;)
 

Ntia

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Nα συμπληρώσω κάτι ακόμα...

Εγώ πιστεύω ότι η τρετινοίνη είναι αυτό που με βοηθά γιατί στα τρία διαλύματα που έχω βάλει μέχρι τώρα, μινοξιδίλη είχε το πρώτο και το τρίτο (αυτό που βάζω τώρα δλδ), ενώ και τα τρία είχαν τρετινοίνη καθώς επίσης και zinc gluconate, fremmomete (δεν θυμάμαι τώρα και τι άλλο παίζει στάνταρ..). Ή ίσως είναι ο συνδυασμός της τρετινοίνης με τα υπόλοιπα.. :)
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Σήμερα πήρα τα υλικά. Σύνολο 7,15€. Αυτά είναι σκευάσματα. Φτηνά και αποτελεσματικά. :D
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

ΑΚΗ εσυ τι εχεις κατα νου????με οινοπνευμα η χωρις????
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Λέω να μην βάλω οινόπνευμα για πολλούς λόγους. Να μην βρωμάει καταρχάς, γιατί για να επιμένει έτσι ο tropheus, πάει να πεί ότι δεν αντέχετε. Θέλω να το βάζω απόγευμα, οπότε να δεν λαδώνει τα μαλλιά, να μην το ξεπλένω.
Επίσης, να μειώσω την απορρόφηση του.

Υπάρχει και άλλη "πατέντα" για να μην βρωμάει, αλλά να διατηρεί τα καλά του οινοπνεύματος (δηλαδή απορρόφηση και μικρόβια γιοκ).
12 χάπια (των 100mg) Spironolactone
28ml Everclear 190 Proof
27ml Προπυλενικής γλυκόλης (Propylene Glycol )
12ml αποσταγμένο νερό
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Εσυ δηλαδη το πας για την εναλλακτικη απο αυτη που προτεινει ο tropheus??
καλο ακουγεται και αυτο... 8)
 
Μπλουζα