ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

tropheus

Well-Known Member
Το καλύτερο DHT Blocker :

Πάμε στο φαρμακείο και αγοράζουμε :
1 κουτάκι ALDACTONE των 100mg
1 φυσιολογικό ορό των 1000ml
1 σύριγγα των 60ml για δοσομετρητή
1 μπουκαλάκι 200ml με σταγονομετρητή

-Βράζουμε σε ένα μπρίκι 200ml φυσιολογικού ορού και καθώς βράζει ρίχνουμε τα 20 χαπάκια του ALDACTONE.
-Ανακατεύουμε αρκετή ώρα μέχρι να λιώσουν όλα τα χαπάκια και να γίνουν "λάσπη" μέσα στο φυσιολογικό ορό.
-Αφήνουμε το διάλυμα να κρυώσει.
-Το βάζουμε σε ένα μπουκαλάκι και το φυλαμε στο ψυγείο.
- Βάζουμε μια φορά την ημέρα στις ρίζες των μαλλιών μας...

ΤΙ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ;;;;;;;;

Τοπική spironolactone περίπου 1,5%. SUPER DHT BLOCKER !!! Υπάρχουν αρκετά studies επί του θέματος.
Αυτό όμως που φτιάξαμε έχει αρκετά υπέρ και ένα κατά.

Tα υπέρ : ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ, ΔΕΝ ΒΡΩΜΑΕΙ, ΔΙΝΕΙ ΟΓΚΟ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ (αν και τα θολώνει λίγο)
Τα κατά : ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. Αν όμως του βάλεις οινόπνευμα (όπως κάνουν όλοι στο εξωτερικό) μην παραξενευτείς αν όλοι σε αποφεύγουν... Η ΒΡΩΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ !!!!

Εγώ το χρησιμοποιώ τουλάχιστον ένα χρόνο και θεωρώ ότι είναι μακράν το πιο αποτελεσματικό τοπικό διάλυμα. Ασε που είναι και ΠΑΜΦΘΗΝΟ...

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ INFLAMMATION.

Για όσους βαριούνται να το φτιάξουν το πουλάει και ο Lee αλλά το ξαναλέω βρωμάει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Thanks για την ενημέρωση. Υπάρχει και έρευνα σχετικά με τα αποτελέσματα της τοπικής χρήσης.
Όμως παρατήρησα κάτι στο Wikipedia.
Λέει
"Carcinogenicity
Studies of spironolactone and the related compound potassium canrenoate (which, like spironolactone, metabolizes to canrenone) in rats for one to two year periods show an increase in carcinogenesis in the thyroid gland, testes, liver, breasts, and myelocytic leukocytes. Mammalian cells, depending on the presence of metabolic activation, show mixed results for mutagenicity in vitro.[7] In light of this research, Sandoz has recommended that unnecessary use of spironolactone be avoided."

ενώ σε κλινική έρευνα του λέει
"Spironolactone has been shown to be a tumorigen in chronic toxicity studies in rats (see PRECAUTIONS). Spironolactone should be used only in those conditions described under INDICATIONS AND USAGE. Unnecessary use of this drug should be avoided. "

Γνωρίζεις τι παίζει; Ξέρω, αναφεροντε σε λήψη από το στόμα τα παραπάνω, αλλά μήπως απορροφάτε;
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Ακουγεται πολυ καλο...νομιζω οτι θα το συμπεριλαβω στην θεραπεια μου....
Επισης μια ερωτηση εισαι ο ιδιος τυπος στα ξενα forums με το ονομα greece?

ΑΚΗ επισης θα ηθελα να κανω μια προταση στο προφιλ του καθε χρηστη να εμφανιζεται και η κλιμακα norwood στην οποια ανηκει για να κανουμε πιο λιανες συζητησεις..... :p

ειχα δει σε καποιο site(forum) δεν θυμαμαι ποιο εναν τυπο που πηρε σε ενα χρονο φανταστικα αποτελεσματα...μα χρηση avodart,minoxidil και spironolactone....ιταλος ηταν και ανηκε πριν την θεραπει σε κλιμακα norwood 2 μετα απο 1 χρονο θεραπειας ηταν σαν να μην ειχε ποτε προβλημα..
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Πριν 2 χρόνια είχα επισκευτεί εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο για να τον ρωτήσω σχετικά με το θέμα της λήψης από το στόμα spironolactone ζητώντας του να με παρακολουθεί διαρκώς με κατάλληλες εξετάσεις. Αυτός μου πρότεινε να ξεκινήσω με 50mg ημερισίως και σταδιακά να το ανεβάσουμε στα 100mg αλλά τελικά δεν το αποφάσισα και νομίζω ότι έκανα το σωστό.

Πράγματι η λήψη από το στόμα για τους άντρες είναι μεγάλο ρίσκο...
Η τοπική της χρήση σίγουρα θα προκαλεί κάποια μικρή απορόφηση η οποία όμως είναι ακόμη μικρότερη από τη στιγμή που αυτό που χρησιμοποιώ δεν έχει οινόπνευμα.

Πάντως εγώ μόνο θετικά έχω δει από αυτό το τοπικό διάλυμα.. ;)


ΝΑΙ magic810 είμαι ο ίδιος ....
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

TOPICAL SPIRONOLACTONE IN THE TREATMENT OF ALOPECIA ANDROGENETICA

It’s been firmly established that alopecia androgenetica, more commonly known as male pattern baldness, is initiated by dihydrotestosterone (DHT) attaching to androgen receptor sites on the hair follicles [1.2.3.4.].

Genetically, only the follicles on the top of the scalp are encoded with androgen receptor sites [5.6.24.], which explains why hair follicles along the side of the head and in the back of the head do not atrophy. The attached DHT on the receptor sites is perceived as a foreign body and the immune system begins to destroy the hair follicle, shortening the growth phase and causing the hair shaft to become progressively finer in texture [6]. In extreme cases, only a microscopic vellus hair remains. The good news is that these
follicles have the inherent capacity to mature to their former size and thickness.

Encouraged with the success of finasteride to reduce the amount of DHT in the scalp of patients with male pattern baldness (MPB), doctors and scientific researchers took another look at existing medications that are known to act as anti-androgens.

There have to be stringent criteria for an anti-androgen that can be used to combat or even reverse pattern alopecia. The ideal anti-androgen should have the following properties:

(1) It must have potent anti-androgen activity; (2) it should selectively prevent or successfully compete with DHT without changing testosterone levels; (3) it should be effective topically, so it can be conveniently applied with minoxidil solutions or lotions and (4), it should be easily absorbed into the skin, but should have no systemic effects.

That’s a tall order. Surprisingly, there is such a medication: spironolactone. And it’s not a new medication [7.8.]. For over thirty years spironolactone has been used for its anti-androgenic effects in both males and females [14.15.]. Taken orally, it is such a potent
anti-androgen that, although it is an effective anti-hypertensive drug, it is rarely used to treat men with hypertension because of its feminizing properties which can include painful gynecomastia [16.17.].

Applied topically, however, spironolactone does not have systemic side effects [12.18.19.20.]. Clinical evaluators of topical applications of spironolactone concluded, "as far as the topical use is concerned, spironolactone seems to be highly effective with
absence of systemic effects"[19]. Physicians have been treating patients for MPB for well over fifteen years and there have not been any reports of systemic side effects. In my own research, the use of topical 5% spironolactone along with Xandrox 5% solution yielded improved results as compared to the use of Xandrox 5% alone. Likewise, the combination of 5% spironolactone with Regrowth's 5% minoxidil yielded improved results as compared to the use of 5% minoxidil used with daily 1 mg doses of finasteride
(with the added advantage of zero side effects).

Among its other properties as an anti-androgen, spironolactone is a potent competitive inhibitor of DHT at its androgen receptor sites [21]. As such, spironolactone effectively prevents DHT from attaching to the receptor sites on the hair follicles [22].

As a result, the follicles no longer atrophy and can mature again to their normal size. And they do so without decreasing the circulating levels of DHT in the body. By comparison, finasteride inhibits the formation of systemic DHT, causing troublesome side effects in many patients.

Multiple studies in various medical centers document that spironolactone is effective when applied topically [22]. In studying the anti-androgenic effects of topical spironolactone at the Department of Dermatology at New York University School of Medicine, researchers established that spironolactone concentrations of 0.01% to 5% produced a dose responsive decrease [23]. When both topical 5% spironolactone and topical 5% minoxidil are used daily in the treatment of MPB, the effects of the medications are synergistic. Whereas neither medication alone is particularly effective for the majority of patients, the success of the combination has been experimentally proven. Our own success rate with this formulation has been approximately 75-80%.

Do not combine medications containing spironolactone and minoxidil in the same container. The medications slowly react with each other, resulting in a compromise of their pharmacological activities. However, since it requires many hours for spironolactone and minoxidil to chemically react with each other, they can be consecutively applied to the scalp without compromising the pharmacological action of component.

Bibliography:

1. Hamilton JB: Male hormone stimulation is prerequisite and an incitant in common baldness. Am J Anat 71:451-480, 1942
2. Rattner H: Ordinary baldness. Arch Dermatol Syph 44:201-213, 1941
3. Rook A, Dawber R: Diseases of the Hair and Scalp. Oxford, Blackwell Scientific Publications, 1982
4. Baden HP: Diseases of the Hair and Nails. Chicago, Year Book Medical Publishers, 1987
5. Lattanand A, Johnson WC: Male pattern alopecia: A histopathologic and histochemical study. J Cutan Pathol 2:58-70, 1975
6. Blauer M, Vaalasti A, Pauli SL, Ylikomi T, Joensuu T, Tuohimaa P: Location of androgen receptor in human skin. J Invest Dermatol 97:264-268, 1991
7. Menard RH, Stripp B, Gillette JR: Spironolactone and testicular cytochrome P-450: Decreased testosterone formation in several species and changes in hepatic drug metabolism. Endocrinology 1974;94:1628-1636
8. Menard RH, Martin HF, Stripp B, et al: Spironolactone and cytochrome P-450: Impairment of steroid hydroxylation in the adrenal cortex. Life Sci 1975;15:1639-1648
9. Schapiro G and Evron S. A novel use of Spironolactone:treatment of hirsutism. J Clin Endocrinol Metab. 1988;51:429-432
10. Cumming D, Yang J, Rebar R, Yen S.: Treatment of hirsutism with Spironolactone. JAMA. 1982;247:1295-8.
11. Boiselle A, Tremblay RR: Clinical usefulness of spironolactone in the treatment of acne and hirsutism, abstracted. Clin Res 1978;26:840A
12. Yamamoto A, Ito M. Topical spironolactone reduces sebum secretion rates in young adults. J Dermatol, 1996 Apr,23:4,243-6
13. Berardesca E, Gabba P, Ucci G, Borroni G, Rabbiosi G: Topical spironolactone inhibits dihydrotestosterone receptors in human sebaceous glands: an autoradiographic study in subjects with acne vulgaris. Int J Tissue React 10:115-119, 1988
14. Burke BM, Cunliffe WJ: Oral spironolactone therapy for female patients with acne, hirsutism or androgenetic alopecia. Br J Dermatol 112:124-125, 1985
15. Stripp B, Taylor AA, Bartter FC, et al: Effect of spironolactone on sex hormones in man. J Clin Endocrinol Metabol 1975;41:777-781
16. Mann NM: Gynecomastia during therapy with spironolactone. JAMA 190:160-162,1963
17. Rose LI, Underwood RH, Newmark SR, Kisch ES, Williams GH: Pathophysiology of spironolactone-induced gynecomastia. Ann Int Med 87:398-403, 1977
18. Corval P, Michaued A, Menard J, et al: Antiandrogenic effect of spironolactones: Mechanism of action. Endocrinology 1975;97:52-8
19. Messina M, Manieri C, Musso MC, Pastorino R.: Oral and topical spironolactone therapies in skin androgenization. Anminerva Med, 1990 Apr-Jun,32:2,49-55
20. Wendt A, Hasan SH, Heinz I, Tauber U: Systemic effects of local antiandrogen therapy. Arch Dermatol Res 273:171,1982
21. Price VH: Testosterone metabolism in the skin: A review of its function in androgenetic alopecia, acne vulgaris, and idiopathic hirsutism including recent studies with antiandrogens. Arch Dermatol 1975;111:1496-1502
22. Stoughton RB: Penetration of drugs through the skin. Dermatologica 152 (suppl): 27-36, 1976
23. Matias JR, Malloy V, Orentreich N: Synergistic antiandrogenic effects of topical combinations of 5 alpha reductase and androgen receptor inhibitors in the hamster sebaceous glands. J Invest Dermatol 91:429-433, 1988
24. Takayasu S, Wakimoto H, Itami S, Sano S: Activity of testosterone 5 alpha-reductase in various tissues of human skin. J Invest Dermatol 74:187-191,1980
25. Sawaya ME, Hoenig LS, Hsia SL: Increased androgen binding capacity in sebaceous glands in scalp of male pattern baldness. J Invest Dermatol 92:91-95, 1988, Martin HF, Stripp B, et al: Spiro H

ΕΒΑΛΑ την βιβλιογραφια...η πηγη ειναι Dr.Lee ξανα..... :p

νομιζω οτι μολις τελειωσω με το revivogen θα το ριξω εκει και αν τελικα καταληξω ισως δοκιμασω τοπικη χρηση ντουταστεριδης η φιναστεριδης....

για SPIRONOLACTONE εχω ακουσει μονο καλα λογια και ισως ουτε ενα κακο.....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

καλο μου φαινεται αλλα μονο του δεν ξερω αν ειναι τοσο αποτελεσματικο
σαν συστατικο σε μια λοσιον παντως ειναι ενα ακομη συν
απο μονο του θα ελεγα μετρια πραγμαρα
οσο για την τιμη μου το κανει εξαιρετικα προσιτο πολυ καλο το αθρο σου
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

magic810 είπε:
ΑΚΗ επισης θα ηθελα να κανω μια προταση στο προφιλ του καθε χρηστη να εμφανιζεται και η κλιμακα norwood στην οποια ανηκει για να κανουμε πιο λιανες συζητησεις..... :p

ειχα δει σε καποιο site(forum) δεν θυμαμαι ποιο εναν τυπο που πηρε σε ενα χρονο φανταστικα αποτελεσματα...μα χρηση avodart,minoxidil και spironolactone....ιταλος ηταν και ανηκε πριν την θεραπει σε κλιμακα norwood 2 μετα απο 1 χρονο θεραπειας ηταν σαν να μην ειχε ποτε προβλημα..
Απο τι διαβάζω και εγώ για το spironolactone, είναι από τα καλύτερα συστατικα. Απλώς μία μικρή φοβία μου πέρασε από το μυαλό, επειδή λένε τι λένε για oral χρήση της.
Magic η ιδέα σου ήταν καλή και την υλοποίησα.
Από εδώ, μπορείς κάτω κάτω να γράψεις στο πεδίο τον αριθμό που αντιστοιχεί στην κλίμακα που είσαι. Δες πχ εμένα κάτω από την λέξε "Μηνύματα:" το λέει.

Αυτό το κατεβατό του lee το πρόσεξα και εγώ. Απλώς, αν δεις τα βιβλία που αναφέρει (τα διάβασε όλα αυτά ο lee?Μπράβο lee) έχουν όλα ημερομηνία πριν το '90. Η μελέτη που ανέφερα έγινε μετά το 2000.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Από το αρχείο μου.....μια παλαιά αλλά ενδιαφέρουσα μελέτη
Σώστε το ως εικόνα στον υπολογιστή σας για να το δείτε πιο εύκολα



 

NoMoreLoss

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

πολύ καλό αυριο κιολας θα το φτιαξω θα δοκιμάσω να βάλω και οινόπνευμα να δω πόσο βρωμάει και αν βρωμάει γιατί να μην το αφήσω κανα 30 λεπτά και μετά πλύσιμο δεν θα έχει αποτελεσματα έτσι?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

σκέφτομαι να κάνω το Aldactone σκόνη και να το προσθέσω σε Emu oil το οποίο περνάει μέσα στο δέρμα με μεγάλη άνεση απο ότι αναφέρεται ;D
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Kαλημερα παιδια ,καλο φαινεται παιδια αλλα κανει καλο αν περασει περισσοτερη ποσοτητα τοπικα (εφοσον βεβαια εχουμε βαλει κ οινοπνευμα ).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

παιδια πραγματι ειναι κατι πολυ καλο αυτο..και πιστευω πως θα μπορουν να το δοκομασουν ακομα και οι πιο επιφυλακτικοι!! ακομα και εγω που αποφευγω τα χαπια ενθουσιαστικα!
και σκεφτειτειτε οτι προκειται για μια ουσια με καταπληκτικα αποτελεσματα..και προσφατα ειχα διαβασει για μια ερευνα που εγινε στην αυστραλια και το αρθρο εγγραφε ''βρεθηκε λυση στην γυναικεια τριχοπτωση'' και βασιζοταν σε αυτην ακριβως την ουσια..μπραβο παιδια και ψαχτε το και αλλο αυτο!
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

οκ η λοσιόν είναι έτοιμη και μόλις την δοκίμασα δεν βρωμάει και να τι έβαλα. 100 ml απιονισμένο νερό 15 ml οινόπνευμα 75% και 20 χαπάκια Aldactone των 100mg τα οποία έκανα σκόνη με το γουδί της μαμάς και πάρα πολύ ανακάτεμα. ε τώρα το μέλλον θα δείξει. βασικά έκανα κόπια τα υγρά που βάζουμε στο super zix.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

NoMoreLoss είπε:
οκ η λοσιόν είναι έτοιμη και μόλις την δοκίμασα δεν βρωμάει και να τι έβαλα. 100 ml απιονισμένο νερό 15 ml οινόπνευμα 75% και 20 χαπάκια Aldactone των 100mg τα οποία έκανα σκόνη με το γουδί της μαμάς και πάρα πολύ ανακάτεμα. ε τώρα το μέλλον θα δείξει. βασικά έκανα κόπια τα υγρά που βάζουμε στο super zix.

Από τη στιγμή που έβαλες οινόπνευμα αύξησες την απορρόφηση αλλά σύντομα θα ακούσεις να σου λένε : "κάτι μυρίζει άσχημα".

Σε κάθε όμως περίπτωση ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D και να έχεις στο μυαλό σου ότι ο απαιτούμενος χρόνος για να δεις ορατά αποτελέσματα (όπως άλλωστε και με όλα τα φάρμακα για τα μαλλιά) είναι πάνω από 6 μήνες (δες και την έρευνα).
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Να ρωτησω παλι,με το οινοπνευμα θα πεερασει περισσοτερη ποσοτητα ετω κ τοπικα,κανει καλο?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Αρε tropheus τι με κάνεις. Βαλτός είσαι; [πλάκα κάνω].
Με πόρωσε το συγκεκριμένο, μετά από τα καλά λόγια που λένε και ήδη σκέφτομαι αύριο να πάω να πάρω τα υλικά.
Το 2009 θα είναι η χρονιά του homemade. :D
Μένει μόνο να φτιάξουμε και μινοξ 15% homemade και θα είμαστε καλυμένοι. ;)

akishellas3, ασφαλώς θα περάσει περισσότερη ποσότητα με το οινόπνευμα, μια ςκαι είναι καλύτερο μέσο από τον ορό, αλλά ο tropheus αναφέρει ότι με το οινόπνευμα βρωμάει.
Τώρα η παραπάνω ποσότητα που αποροφάτε σε αντιανδρογόνα, ειδικά τα ποιο δυνατά, έχει δείξει ότι μπορεί να εμφανίσει sides (όπως στήθος πχ). Στο συγκεκριμένο και γι'αυτό ρώτησα στην αρχή τον tropheus, δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να κάνει. Αλλά οι έρευνες που παρέθεσαν οι προλαλήσαντες, αναφέρει ότι δεν έδειξε sides.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Ακη thanks επειδη κ εγω θα το φτιαξω ,πειτε μου το εξης, ναι θα βρωμαει αλλα το οινοπνευμα ποτε το βαζεις ,στο τελος πριν μπει στο ψυγειο?Επισης η ποσοτητα στο οινοπνευμα ποση πρεπει να ειναι κ οταν λεμε οινοπνευμα το οινοπνευμα που ξερουμε?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

akishellas3 είπε:
Ακη thanks επειδη κ εγω θα το φτιαξω ,πειτε μου το εξης, ναι θα βρωμαει αλλα το οινοπνευμα ποτε το βαζεις ,στο τελος πριν μπει στο ψυγειο?Επισης η ποσοτητα στο οινοπνευμα ποση πρεπει να ειναι κ οταν λεμε οινοπνευμα το οινοπνευμα που ξερουμε?

To οινόπνευμα το βάζεις στο τέλος. Αν βάλεις οινόπνευμα το διάλυμα δε χρειάζεται ψυγείο. Το ψυγείο βοηθά στο να κρατηθούν τα βακτήρια σε χαμηλά επίπεδα.

Αν επιμένεις θα σου πω λεπτομέρειες για το οινόπνευμα ΑΛΛΑ :

Φαντάσου ότι αυτό (όπως άλλωστε και κάθε φάρμακο κατά της τριχόπτωσης) θα το χρησιμοποιείς μια ζωή ή τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Δε μπορεί να μυρίζεις περίεργα συνέχεια.... believe me είναι πολύ άσχημο...
Τώρα αν επιμένεις....
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

Admin είπε:
Μένει μόνο να φτιάξουμε και μινοξ 15% homemade και θα είμαστε καλυμένοι. ;)

Θα σε απογοητεύσω αλλά 15% minox homemade δε μπορούμε να φτιάξουμε.
Έχω καταφέρει να κατασκευάσω μέχρι και 10% minox αλλά ήταν αρκετά ασταθές διάλυμα. Ο κρυσταλισμός της minox είναι το βασικό της πρόβλημα...

Για 3 χρόνια κατασκεύαζα και χρησιμοποιούσα minox 5% γιατί με τα του εμπορίου είχα πρόβλημα με τη propylene glycol η οποία μου προκαλούσε τρομερούς ερεθισμούς και κνησμό...
Ευτυχώς ο αφρός με έσωσε !!! Είναι πολύ ισχυρός και αρκεί να τον χρησιμοποιείς μόνο 1 φορά την ημέρα...
 

magic810

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φθηνότερο topical ....

tropheus επειδη εχω ψηθει αρκετα με την spironolactone θελω να μου πεις αν θελεις...σε τι βαθμο norwood εισαι και τι ειναι αυτο που ειδες και σε ενθουσιασε?
επισης ποσο καιρο το χρησιμοποεις χωρις οινοπνευμα και αν το ξεκινησες και εσυ ο ιδιος με οινοπνευμα....
η χρηση του ειναι μια φορα την ημερα?? και αν ναι γιατι να μην το βαζω βραδυ πριν παω για υπνο και ας βρομαω ας πουμε μιας και το πρωι θα ξεπλενομαι?
 
Μπλουζα