ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

blake123

New Member
γεια κ συγχαρητηρια για το φορουμ
ειμαι 21 χρονών και εχω μια μικρη αλλα εμφανη τριχοπτωση στους κροταφους.(norwood1)
πηγα σε δερματολογο κ χωρις να μου δωσει κ πολυ σημασια μου ειπε οτι δεν εχω σοβαρο προβλημα αλλα γυρω στα 35 τα μαλλια θα αρχισουν να χαιρετανε κ μου εγραψε να παρω ενα regain κ κατι αλλα χαπια αλλα δεν ξερω δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα για αυτα.
γενικα τα μαλλια μου ειναι ισια κ λεπτα κ θα ηθελα να δυναμωσουν κ φυσικα να διατηρησω αυτα που εχω κ αν γινεται να επανακτησω αυτα που εφυγαν απ τους κροταφους.
θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσε καποιος γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα σχετικα φαρμακα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

Ασχολήσου σε πρώτη φάση ο ίδιος με αυτά που σου έγραψε ο γιατρός...
 

blake123

New Member
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

θα βοηθησουν ή αδικα θα τα παρω?? γιατι καπου διαβασα οτι το regain προκαλει αρρυθμιες κ.α.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

blake123 είπε:
θα βοηθησουν ή αδικα θα τα παρω?? γιατι καπου διαβασα οτι το regain προκαλει αρρυθμιες κ.α.
αν η αραιωση ειναι μονο στους κροταφους με 2 ψεκασμους το πρωι και 2 ψεκασμους το βραδυ εισαι οκ,δεν θα δεις καμια παρενεργεια με τετειες ποσοτητες 8)
 

antpit

New Member
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

Σαν τον παραπάνω φίλο και εγώ είμαι σε πολύ αρχικά στάδια..NW0 θα έλεγα ακόμα, αφού η αραίωση που έχω αρχίσει να κάνω δεν είναι ορατή για κάποιον που δεν με γνωρίζει . Είχα πολύ πυκνό μαλλί και πολύ σκληρή τρίχα, κάτι το οποίο αλλάζει ραγδαία τους τελευταίους μήνες.
Το μαλλί μου πέφτει μανιωδώς, και παραδόξως σχεδόν από όλο το κεφάλι. Η τριχόπτωση δεν εντοπίζετε μόνο μπροστά η πίσω αλλά γενικότερα.
Επισκέφτηκα αρκετούς γιατρούς, άλλοι μου έδωσαν μόνο regain άλλοι μόνο proscar. Η πρώτη γιατρός μου είχε δώσει budesoderm το οποίο και σταμάτησα και έχω παρατηρήσει έντονη ξηροδερμία και κνησμό από τότε. Τον οποίο προσπαθώ να καταπολεμήσω με κάτι άλλα shampoo που μου έδωσε άλλος γιατρός (oliprox & sandal)
Παρατηρώ ότι άμα μείνω μια μέρα άλουστος με πιάνει φαγούρα και έχω περισσότερη τριχόπτωση.
Η τριχόπτωσή μου είναι αρκετά έντονη και έχω χάσει πολύ όγκο μαλλιων μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. (3-4 μηνες). Έκανα και εξετάσεις μήπως είχα έλλειψη σιδήρου αλλά τα αποτελέσματα ήταν πολύ λίγο κάτω από το όριο.

Η ερώτησή μου είναι η εξής και την κάνω αφού έχω ξοδέψει ώρες ατέλειωτες διαβάζοντας εδώ μέσα για παρενέργειες η όχι θεραπειών.
Τώρα που είναι σε τόσο αρχικό στάδιο.. να ξεκινήσω Proscar?
Να ξεκινήσω καλύτερα για να μη πάρω χάπια από τώρα με regain & fungoral shampoo?

Αλήθεια οποιαδήποτε γνώμη θα βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστω
 

bger

New Member
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

Αν σε ενδιαφερει να επιβραδυνεις την τριχοπτωση και δεν εχεις ακομη αδειους κροταφους ή μπιφτεκι, νομιζω το προσκαρ θα σε καλυψει.
Αν θελεις ομως να ξαναδυναμωσουν αδυναμες τριχες και να αποκτησεις ογκο, πηγαινε κατευθειαν σε big 3.
Εχε υπ' οψιν οτι στην αρχή της οποιας θεραπειας, το κεφαλι σου ενδεχεται να αδειασει ακομη περισσοτερο και με εντονοτερους ρυθμους, πριν ανακαμψεις. Εκει ειναι το λεπτο σημειο που δεν πρεπει να τρομαξεις και θα πρεπει να επιμεινεις στη θεραπεια. Περιπου 4 μηνες μετα, το αποτελεσμα πιθανοτατα θα σε δικαιωσει.
Για τη φαγουρα σου ειπαν κατι οι δερματολογοι? Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες...
 

antpit

New Member
Απ: ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ

Όχι δεν εχου ουτε άδειους κροτάφους ούτε μπιφτέκι.....ακομα..γιατι με αυτούς τους ρυθμούς το βλέπω να γίνετε πολυ σύντομα. Λες για προσκάρ δηλαδή ε? έλεγα μπας και επειδή ήταν τόσο αρχή να μην έπερνα χάπια αλλά δν βλέπω να τα αποφεύγω :(
για τη φαγουρα μου είπε ο γιατρός για σμηγατοροική δερματίτηδα και μου έδωσε τα σαμπουάν που είπα παραπάνω.
αλήθεια έχω ακούσει τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα