ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

oscarios

New Member
Καλησπερα
Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρουσιασει κανεις αλλεργια σε προιοντα που περιεχουν μινοξιδιλι.....(π.χ. regain, axelan)
Πριν 4 χρονια που αρχισε η τριχοπτωση σε εμενα χρησιμοποιησα προιον με βαση το-τη μινοξιδιλι αλλα ειχα σαν αποτελεσμα μετα απο 2 με 3 βδομαδες να παρουσιασω αλλεργικη αντιδραση (εντονη φαγουρα κ κοκκινισμα στο τριχωτο της κεφαλης μεχρι και πρηξιμο στο προσωπο) επειτα ειδα στις οδηγιες οτι στις ενεπιθυμητες ενεργειες περιλαμβανεται κ η αλλεργικη αντιδραση σε σπανιες ομως περιπτωσεις. Μετα απο κανα 3μηνο χρησιμοποιησα ξανα ενα αλλο προιον με βαση το-τη μινοξιδιλι για να δω αν οντως με ειχε πειραξει αυτο κ απο την δευτερη μερα ειχα εντονη φαγουρα κ το διεκοψα....θα ηθελα να ρωτησω για αναπτυξη τριχοφυιας μονο προιοντα που περιεχουν μινοξιδιλι βοηθουν? λεω να δοκιμασω το proscar,κ για συντηρηση εχω σκοπο να παραγγειλω το Revivogen που ειδα εχετε καλη γνωμη σε συνδιασμο με το tricomin....ομως κατι που να βοηθαει τοπικα για αναπτυξη τριχοφυιας ?το tricomin βοηθαει?το προβλημα μου επικεντρωνεται στους κροταφους θα ηθελα την γνωμη σας παιδια............
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Με την μινοξιδίλη είναι πιθανών να παρουσιάσεις αυτά τα συμπτώματα.
Τα παρουσίασα και εγώ.
Οι κοκκινίλες και η φαγούρα φεύγουν και απο μόνα τους, αλλά μπορείς να προσθέσεις και tricomin ή αλόη βέρα σε ζελέ.
Για το πρήξιμο, είναι η παρακράτηση νερού.
Μείωσε το αλάτι από το φαγητό σου, πρόσθεσε κανενα φυσικό διουρητικό όπως το τσάι και πιές πάνω από 4 λίτρα νερό την ημέρα.

Για την τριχοφυία, ναι είναι να ποιό δυνατά αυτά τα προϊόντα. Μπορείς να προσθέσεις και το nizoral 2% αλλά δεν είναι τόσο δυνατό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

θυμαιμαι κατι που ειχε πει ο ακης
οτι με το tricomin το regaine ηταν σαν νερακι μετα
οποτε δοκιμασε αν θες πρωτα να λουστεις με tricomin και μετα βαλε regaine
αν και παλι εχεις προβλημα σε συμβουλευω να το σταματησεις
με proscar και revivogen θα κανεις πιστευω καλη δουλεια και το Nizoral ειναι πολυ καλο οπως ειπε ο ακης
 

grtt

New Member
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Χαίρεται,

Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει Regaine αλλά τελικά είμαι αλλεργικός στη μινοξυδίλη. Τι μου συνιστάται να κάνω; Να ξεκινήσω το Revivogen? 'Η έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Πωλείται και στην Ελλάδα ή να το παραγγείλω από το Ιντερνετ?
 

Donnie

Member
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο ερώτημά σου καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει το revivongen και δεν έχω τις γνώσεις που έχουν ο άκης, ο παναγιώτης και άλλα μέλη του φόρουμ. Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω πως είσαι σίγουρος σχετικά με την αλλεργία στη μινοξιδίλη; Μήπως δηλαδή έφταιγε κάποιο άλλο συστατικό του σκευάσματος που χρησιμοποίησες; Δοκίμασες το γνωστό regain;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες
πρωτα πρωτα να μου πεις για την αλλεργια σου
ποια ηταν τα συμπτωματα και λοιπα ..

το regaine βοηθαει περισσοτερο στην διεγερση της τριχας στην αναπτυξη της
οχι ομως στην dht
που σημαινει πως δεν ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικο στην ανδρογενετικη αλωπεκιαση
ομως το regaine σε συνδιασμο με καποιο προιον οπως το revivogen κανει τρομερη δουλεια

μπορεις να ξεκινησεις φυσικα με revivogen και δεν πιστευω να σου δημιουργήσει καποιο προβλημα μιας και δεν περιεχει minoxidil
αν τελικα εισαι οντως αλλεργικος και δεν ειναι τπτ αλλο
....
 

grtt

New Member
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Εννοώ ότι μέσα σε μερικές μέρες είχα πρηξιμο στο πρόσωπο και επίσης μετά από μερικές εβδομάδες ταχυκαρδίες (αν και δεν είμαι 100% βέβαιος ότι το δεύτερο οφειλόταν σε αυτό)..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

ποσα ml εβαζες την μερα
δοκιμασες να ελλατωσεις τα ml
αυτα σου δημιουργηθηκαν μολις εβαλες και σταματησαν μολις την εκοψες ?
συμβουλη ειναι να το κοιταξεις σε γιατρο αυτο με την αλλεργια
για να εισαι σιγουρος

ξεκινα με revivogen δεν θα εχεις λογικα προβλημα δεν περιεχει minoxidil
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

το regain μπορεί να σου κάνει υπόταση και βραδυκαρδία(...λόγια του δερματολόγου μου πριν 2 χρόνια)-έχεις πρόβλημα υπότασης ή γενικότερα καρδιοαγγεικό πρόβλημα;
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

grtt είπε:
Χαίρεται,

Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει Regaine αλλά τελικά είμαι αλλεργικός στη μινοξυδίλη. Τι μου συνιστάται να κάνω; Να ξεκινήσω το Revivogen? 'Η έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Πωλείται και στην Ελλάδα ή να το παραγγείλω από το Ιντερνετ?

Εννοώ ότι μέσα σε μερικές μέρες είχα πρηξιμο στο πρόσωπο και επίσης μετά από μερικές εβδομάδες ταχυκαρδίες (αν και δεν είμαι 100% βέβαιος ότι το δεύτερο οφειλόταν σε αυτό)..
Γεια σου.
Είναι ανεπιθύμητες ενέργειες αυτές τις μινοξιδίλης.
Δοκίμασε να πάρεις σε αφρό.
Το πρήξιμο, οφείλεται στην παρακράτηση νερού και είναι το χειρότερο για μένα.
Οι ταχυκαρδίες και ένας ελαφρύς πόνος στο στήθος, θα σου φύγουν σε μερικές ημέρες, μου έφυγαν έτσι και εμένα. Απο την μινοξιδίλη είναι.
Το πρήξιμο, είναι λιγο χάλια.
Δοκίμασε να προσθέσεις παραπάνω νερό στην διατροφή σου (~4λίτρα/ημέρα) και πιες καφέ η τσάι.

Εγώ, να καταλάβεις, έκοψα για δυο ημέρες την rogaine για να δοκιμάσω και μου είπε ένας στην δουλειά "Καλά, πώς αδυνάτισες έτσι σε 2 ημέρες", αναφερόμενος στο πρόσωπο μου.
Άστα.
Αν θέλεις να πάρεις χάπι, ξεκίνα proscar κομμένο σε 1/5, αλλιώς πάρε revivogen. Μην περιμένεις όμως "τρελή" τριχοφυία με revivogen μόνο. Την θες την μινοξιδίλη σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

και το τσαι και ο καφες ειναι ακρως διουρητικα
και πιστευω να σε βοηθησουν
οπως τα ειπε ο ακης
εμενα ευτυχως τετοια συμπτωματα δεν μου παρουσιαστικαν


αυτο ελειπε να μας πειραξει λιγη μινοξιδιλη ... :D
 

Άκης

Administrator
Απ: ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΕ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΙ??/

Αφού δεν έχεις παρουσιάσει τπτ από μινοξ, τυχερός είσαι.
Είναι διουρητικά φυσικά, γιατί σκέφτηκα να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με φάρμακα που κυκλοφορούν και τα πέρνουν πολλοί που πέρνουν μινοξιδίλη.
Αφεψήματα όπως χαμομήλι, τίλιο, φασκόμηλο κλπ είναι -φυσικά- διουρητικά τα οποία μας βοηθούν και στην αποβολή τοξινών.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα