ΑΑ και καμουφλαζ κατα την εξελιξη της νοσου

Denvi

Well-Known Member
Υπαρχει και μια τρεσα με λαστιχο, την εχεις δει αυτη? Αν καλυπτεται το λαστιχο με τα λιγοστα μαλλια μου...ανετα τη φορουσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria42

Member
Υπαρχει και μια τρεσα με λαστιχο, την εχεις δει αυτη? Αν καλυπτεται το λαστιχο με τα λιγοστα μαλλια μου...ανετα τη φορουσα
Υπαρχει και με πετονια! Και γω αυτο σκεπτομαι αν επαρκουν τα μαλλια να καλύψουν την τρεσσα... Αραγε θα υπαρχει σε κομμωτηρια για μια προβα ή παμε σε ειδη με περουκες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Denvi

Well-Known Member
Υπαρχει και με πετονια! Και γω αυτο σκεπτομαι αν επαρκουν τα μαλλια να καλύψουν την τρεσσα... Αραγε θα υπαρχει σε κομμωτηρια για μια προβα ή παμε σε ειδη με περουκες?
Βλεπω οτι υπαρχει στο ιντερνετ για αγορα, αυτο που δε βρηκα ακομα ειναι αν υπαρχει με φυσικη τριχα, γιατι βλεπω οτι γραφουν φυσικη τριχα κερατινης :rolleyes: και δεν εχω ιδεα απο αυτα. Ωστοσο, πωλουνται και πολυ οικονομικες, οποτε εγω θα κανω μια αγορα των 15 ευρω πχ για να δω λιγο εφαρμογη κι αν κρινω οτι καθεται καλα θα επαιρνα πιστευω και μια των 130 οπως ειδα και θα κανω αναλογο ποστ.
Σε κομμωτηρια σιγουρα θα υπαρχει αλλα αντε βρες σε ποια. Πιθανοτατα σε καμια αλυσιδα
 

Denvi

Well-Known Member
Θελω να βγαλω τα εξτε, με εχουν κουρασει και πρακτικα και ανησυχω για το οτι τα επιβαρυνω και κοιταω τις τρεσες. Μαλλον φαινεται οτι με εχει πιασει ενας πανικος για να λες ενα ενα τα βηματα...! Τωρα εχω αρχισει και αναζητω λυσεις που δεν μου αρεσει το θεαμα. Δενβθυμαμαι αν το εχω αναφερει -καπου θα το χω πει- παω σε μια κλινικη στην γλυφαδα. Ημουν ενα χρονο με θεραπεια, τρεις μου αλλαξες για την ακριβεια, φυσικα με μινοξιδιλη, κορτιζονη και αλλα πολλα. Εκανα μισο χρονο συντήρηση και τωρα τον Μαρτιο εκανα διακοπη. Θα με ξαναδει τελος Μαιου. Τωρα δεν βαζω κατι στα μαλλια μου. Απο εξετασεις οταν ειχα παει του ειχα δειξεις κατι γενικες με σιδηρους, θυρεοειδη και κατι ορμονικες που χα κανει με την ενδοκρινολογο δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια. Μου κανε κατι ερωτησεις και μου περιεγραψε οτι η αραιωση ειναι στο πανω μερος του κεφαλιου και μου κανε και τριχοριζογραμματα. Δεν μου εγγυηθηκε στην αρχη οτι θα αποδωσει η θεραπεια... Μου ειπε οτι ειναι στην μεση η κληρονομικοτητα.! Αναπαραγωγικά εχω κλεισει, εχω ανθρωπους που με στηριζουν πολυ σε αυτο ομως εγω δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου! Ισως ειναι επειδη τωρα δεν μπορω να κρυψω το προβλημα μου. Ξερω οτι πρεπει να δουλεψω με τον εαυτο μου πολυ! Ειλικρινα σε θαυμαζω που το αντιμετωπιζεις ετσι, ομως δεν ξερω γιατι αυτην την στιγμη κανω μονο focus στο προβλημα και σε τιποτα αλλο. Το ξερω ειναι λαθος που αναλωνομαι ετσι. Χαιρομαι που βρηκα εδω ατομα να συζητησω και ειλικρινα εκτιμω που μιλαμε.
Το οραλ δεν το χω ξανακουσει
Επειδη δεν εχεις ξανακουσει για την οραλ μινο και επειδη σταματησες τη μινοξιδιλη, σου μεταφερω τις πληροφοριες που εχω συγκεντρωσει ως τωρα απο google, φορουμ κτλ και οι οποιες αφορουν ΑΓΑ:
Η μινοξιδιλη συντηρει την κατασταση που βρισκεσαι οταν την ξεκινας, δεν θεραπευει την ΑΓΑ, επομενως οταν διακοπτεται βρισκεσαι στο σημειο που ετσι κι αλλιως θα βρισκοσουν και με τη μη χρηση της. Με αλλα λογια, καλυπτει το προβλημα οσο εχει επιδραση και το αποκαλυπτει οταν παψει η επιδραση της ή οταν διακοπει. Οραλ ειναι η μινοξιδιλη σε χαπι, που λειτουργει με τον ιδιο τροπο, συντηρητικα, αλλα επειδη ειναι χαπι εχει μεγαλυτερη απορροφηση και διαφορετικες πιθανες παρενεργειες, καθοτι ειναι κατ'αρχην αντιυπερτασικο και εξυπακουεται η εγκριση απο το γιατρο σου πριν το παρεις.
Η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη χρησιμοποιουνται απο αντρες, κατ'αρχην για υπερπλασια προστατη και επειδη επιδρουν και στο τριχωτο, χρησιμοποιουνται και για την τριχοπτωση. Αυτες οι δυο, φινα-ντουτα, δεν ενδεικνυνται για χρηση απο γυναικες, ουτε εχουν λαβει τετοια επισημη εγκριση απο FDA, οποτε, σε αυτη τη φαση, δε στεκομαι περισσοτερο εδω γιατι θα σε μπερδεψω και ενδεχομενως να σε παραπληροφορησω, καθως δεν εχω κανει επαρκη ερευνα. Σου προτεινω λοιπον να ριχτεις στο διαβασμα για τις εγκεκριμενες θεραπειες αρχικα (μινοξιδιλη), και παντα σε συνεργασια με το γιατρο σου, για να κλεινεις ενα ενα τα κεφάλαια και να ησυχασεις. Για μενα το κεφαλαιο μινοξιδιλη εχει κλεισει νομιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Denvi

Well-Known Member
Αναπαραγωγικά εχω κλεισει, εχω ανθρωπους που με στηριζουν πολυ σε αυτο ομως εγω δεν μπορω να το διαχειριστω καθολου! Ισως ειναι επειδη τωρα δεν μπορω να κρυψω το προβλημα μου. Ξερω οτι πρεπει να δουλεψω με τον εαυτο μου πολυ! Ειλικρινα σε θαυμαζω που το αντιμετωπιζεις ετσι, ομως δεν ξερω γιατι αυτην την στιγμη κανω μονο focus στο προβλημα και σε τιποτα αλλο. Το ξερω ειναι λαθος που αναλωνομαι ετσι. Χαιρομαι που βρηκα εδω ατομα να συζητησω και ειλικρινα εκτιμω που μιλαμε.
Και κατι τελευταιο γιατι δε σου απαντησα σ'αυτο. Ισως το μυστικο ειναι στο να μην προσπαθεις αλλο να κρυψεις το προβλημα. Να κανεις ο,τι σε ευχαριστει, τρεσα, συστημα, θεραπειες, κουρεμα, αλλά οχι για να κρυψεις το προβλημα, παρα για να νιωθεις εσυ καλα με την εικονα σου. Δε θα το ονομαζα λαθος το να αναλωνεσαι, γιατι ειναι φυσιολογικο. Απλα δεν εχει κερδος, δεν ωφελει. Σ'ευχαριστω πολυ για το θαυμασμο, αλλά ισως η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη γιατι εχω μια μαμα που ποτε δεν παραπονεθηκε για τα μαλλια της, ισως εκει πηγαζει η, ας πουμε, πιο ξενοιαστη σταση μου. Να σε ρωτησω ετσι για την κουβεντα, αν πας μια μερα στη δουλεια χωρις εξτε και με το μαλλακι κατω με ενα ωραιο πιαστρακι, η μια στεκα, τι πιστευεις θα γινει?
 
Η τρεσα που εχω εγω εχει τέσσερα κλιψακια και τη βαζω οταν βγαίνω εξω και τη βγαζω στο σπιτι. Οπότε σαν επιβάρυνση καμια σχεση με τα εξτε μακραν καλύτερη. Εδω και 5 χρονια που εβγαλα τα εξτε τα μαλλια μου πίσω έχουν βελτιωθει παρα πολυ και κατάφερα να τα μακρυνω και λιγο σε σημείο που οταν ειμαι φρεσκολουσμενη μπορει και να μη τη βαλω και να μη φαίνεταικατι ασχημο. Αυτη τη βδομάδα περιμενω την καινουργια οποτε θα σου στειλω φωτο με την καινουργια που θα ειναι και πιο γεματη. Εγω απο Κομοτηνή την παραγγέλνω σε ενα κομμωτήριο και εννοείται οταν έρχεται τη φοραω και την κουρεύει πανω μου για να δεσει τα μαλλια μου με την τρέσα και να φαίνεται το αποτέλεσμα φυσικο.
 

Maria42

Member
Να σε ρωτησω ετσι για την κουβεντα, αν πας μια μερα στη δουλεια χωρις εξτε και με το μαλλακι κατω με ενα ωραιο πιαστρακι, η μια στεκα, τι πιστευεις θα γινει?
Δεν ειμαι ετοιμη για αυτο, δεν θα το εκανα προς το παρον
Σκεφτομαι ομως πολυ εντονα να κοψω το μαλλι μου και να αφησωω την νοσο νσ εξελιχθει χωρις παντρευτω κατι προσθετω, κι αυτο ψυχοφθορο ειναι. Γιατι εκτος του να νιωθω εγω καλά, η καλυψη του προβληματος μου ειναι και για το πως θα με αντιμετωπισει ο περιγυρος μου. Δεν μπορω να πηγαινω σε μια εκδηλωση σε ενα γαμο και να σκεφτομαι αν τα μαλλια μου ειναι οκ. Οπου υπαρχει συνωστισμος εχω το νου μου στον πισω μου. Δεν το χω ξεπερασει ακομα. Για αυτο σκεφτομουν και ενα κούρεμα κοντο σαν αρχη. Αν καταφερω αυτο, θα ναι το καλυτερο πιστευω! Η αρχη της αποδοχης!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Maria42

Member
Η τρεσα που εχω εγω εχει τέσσερα κλιψακια και τη βαζω οταν βγαίνω εξω και τη βγαζω στο σπιτι. Οπότε σαν επιβάρυνση καμια σχεση με τα εξτε μακραν καλύτερη. Εδω και 5 χρονια που εβγαλα τα εξτε τα μαλλια μου πίσω έχουν βελτιωθει παρα πολυ και κατάφερα να τα μακρυνω και λιγο σε σημείο που οταν ειμαι φρεσκολουσμενη μπορει και να μη τη βαλω και να μη φαίνεταικατι ασχημο. Αυτη τη βδομάδα περιμενω την καινουργια οποτε θα σου στειλω φωτο με την καινουργια που θα ειναι και πιο γεματη. Εγω απο Κομοτηνή την παραγγέλνω σε ενα κομμωτήριο και εννοείται οταν έρχεται τη φοραω και την κουρεύει πανω μου για να δεσει τα μαλλια μου με την τρέσα και να φαίνεται το αποτέλεσμα φυσικο.
Αντωνια μεχρι που φτανουν τα μαλλια σου?
 

Denvi

Well-Known Member
Γιατι? Ποσο καιρο την χρησιμοποιησες?
Εννοουσα γνωστικα οτι εχει κλεισει, εχω παρει δλδ οση περισσοτερη πληροφορια μπορουσα. Μενει να τη χρησιμοποιησω, δεν εχω μπει σοβαρα στη διαδικασια ακομα και δεν ξερω αν θα το κανω. Οραλ με τιποτα γιατι εχω χαμηλη πιεση.
 

Denvi

Well-Known Member
Δεν ειμαι ετοιμη για αυτο, δεν θα το εκανα προς το παρον
Σκεφτομαι ομως πολυ εντονα να κοψω το μαλλι μου και να αφησωω την νοσο νσ εξελιχθει χωρις παντρευτω κατι προσθετω, κι αυτο ψυχοφθορο ειναι. Γιατι εκτος του να νιωθω εγω καλά, η καλυψη του προβληματος μου ειναι και για το πως θα με αντιμετωπισει ο περιγυρος μου. Δεν μπορω να πηγαινω σε μια εκδηλωση σε ενα γαμο και να σκεφτομαι αν τα μαλλια μου ειναι οκ. Οπου υπαρχει συνωστισμος εχω το νου μου στον πισω μου. Δεν το χω ξεπερασει ακομα. Για αυτο σκεφτομουν και ενα κούρεμα κοντο σαν αρχη. Αν καταφερω αυτο, θα ναι το καλυτερο πιστευω! Η αρχη της αποδοχης!
Θα τα καταφερεις σιγουρα, ειναι μονοδρομος οσο δεν υπαρχει λυση κι εχεις κανει ηδη την αρχη, αφου θες να το αποδεχτεις θα γινει!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria42 την ειχα σχεδον 5 χρονια την τρέσα αλλα μετα απο τοσα χρονια με βαψιματα πιστολακια κτλ λογικο να αραιωσε και να θελει αλλαγη και πολυ άντεξε. Τα μαλλια μου οταν την πηρα οπως ειχαν καταντήσει απ τα εξτε εφταναν μεχρι τους ώμους τωρα ειναι 20 ποντους μακρύτερα.
 

Maria42

Member
Maria42 την ειχα σχεδον 5 χρονια την τρέσα αλλα μετα απο τοσα χρονια με βαψιματα πιστολακια κτλ λογικο να αραιωσε και να θελει αλλαγη και πολυ άντεξε. Τα μαλλια μου οταν την πηρα οπως ειχαν καταντήσει απ τα εξτε εφταναν μεχρι τους ώμους τωρα ειναι 20 ποντους μακρύτερα.
Θα μας πεις τι θεραπειες εχεις κανει? Απο ποτε? Και τι κανεις τωρα?
 

Maria42

Member
Λοιπον, εγω δοκιμασα χθες με την κομμωτρια μου μια τρεσσα τριπλοραμμενη. Εκτος του οτι την ενιωθα πολυ στο κεφαλι μου, πεταγε και απι την μια μερια μεσα απο τα μαλλιά, συν του οτι εγω με την τριχα που εχω πρεπει να τα κρεπαρω, συν του οτι δεν θα μπορω να πιασω τα μαλλια μου κατω χαμηλα. Αβολο πολυ το βρηκα.... Μηπως τα τοπερ ειναι πιο καλη ιδεα??
 

Denvi

Well-Known Member
Λοιπον, εγω δοκιμασα χθες με την κομμωτρια μου μια τρεσσα τριπλοραμμενη. Εκτος του οτι την ενιωθα πολυ στο κεφαλι μου, πεταγε και απι την μια μερια μεσα απο τα μαλλιά, συν του οτι εγω με την τριχα που εχω πρεπει να τα κρεπαρω, συν του οτι δεν θα μπορω να πιασω τα μαλλια μου κατω χαμηλα. Αβολο πολυ το βρηκα.... Μηπως τα τοπερ ειναι πιο καλη ιδεα??
@Maria42 εγω περιμενω την τρεσα με το λαστιχο, πιστευω αυριο μεθαυριο θα την εχω, να δουμε...Μια χαρα λυση μου φαινονται και τα τοπερ πλεον, πού να βρεις ενα αξιολογο ειναι το θεμα. Μονο με πειραματισμους, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...Το βασικο θεωρω ειναι η πυκνοτητα/ογκος με μετρο, για να μην κανει μπαμ
 

Maria42

Member
@Maria42 εγω περιμενω την τρεσα με το λαστιχο, πιστευω αυριο μεθαυριο θα την εχω, να δουμε...Μια χαρα λυση μου φαινονται και τα τοπερ πλεον, πού να βρεις ενα αξιολογο ειναι το θεμα. Μονο με πειραματισμους, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...Το βασικο θεωρω ειναι η πυκνοτητα/ογκος με μετρο, για να μην κανει μπαμ
Μπορεις να μου στειλεις σε pm απο που την παρειγγειλες?
 

Denvi

Well-Known Member
Μπορεις να μου στειλεις σε pm απο που την παρειγγειλες?
Θα σου πω, εννοειται, στασου ομως γιατι την παρελαβα και θα ανεβασω φωτος αλλά τωρα δεν μπορω, ειμαι βιαστικη.
30 ευρω, η τριχα μου αρεσει, παρ'οτι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Το χρωμα ειναι ολοιδιο με το δικο μου. Τωρα...το λαστιχο στο δικο μου μαλλι εννοειται φαινεται, σε ενα μαλλι πιο πυκνο πιστευω δε θα ειναι τοσο εντονο, επισης, θα παρω και τοπικ (ακομα ουτε αυτο δεν εχω κανει) να δω πως φαινεται κ μ'αυτο. Τοποθετωντας το κατα μηκος της hairline μου εκατσε καπως καλυτερα, αλλα παλι φαινεται λιγο.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το πλατος της τρεσας, η οποια ειναι τοσο μεγαλη που προεξεχει πανω απο τα/ στα αυτια, αλλα θα τηλ αυριο να δω αν μπορουν να μου τη μικρυνουν 3cm υπολογιζω και θα αγκαλιαζει καλυτερα το κεφαλι.
Δεν ενθουσιαστηκα, αλλά θα την κρατησω να παιξω λιγο να δω αν θα βρω τροπο να τη φοραω.
 
Μπλουζα