ΑΑ γυναικείου τύπου .Υπάρχει ελπίδα;

hairloss_f

New Member
Συμπάσχουσες και συμπάσχοντες , αποφάσισα να ανοίξω αυτό το νήμα προκειμένου να σας κοινοποιήσω την δική μου εμπειρία (και φωτογραφίες) και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Πρόσφατα δερματολόγος με διέγνωσε με ΑΑ , χωρίς καμμία εξέταση ,χωρίς καμμία ερώτηση για το ιστορικό μου. Εν ολίγοις , διατροφή,αντικαταθλιπτικά, σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, ανεβασμένα ανδρογόνα δεν αποτελούν αίτιο της ΑΑ. Υποστήριξε πως πρόκειται για κληρονομική πάθηση και δεν επιδέχεται παρεμβάσεις πέρα από τον αφρό μινοξιδίλης. Οτιδήποτε άλλο , ακόμα και το τριχοριζογραμμα αποτελεί χάσιμο χρόνου και χρήματος. Η μόνη εναλλακτική που πρότεινε είναι η μμ σε πιο προχωρημένο στάδιο. Μου έδωσε 3 ονόματα ιατρών στην Αθήνα (υποστήριξε πως στην Θεσσαλονίκη κανείς δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα), τα οποία μπορώ να σας τα γνωστοποιήσω με πμ.
Τέλος, σας επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε πως μοιάζει η αα σε 35χρονή.
 

Συνημμένα

  • IMG_2272.jpg
    IMG_2272.jpg
    914.7 KB · Προβολές: 107
  • IMG_2273.jpg
    IMG_2273.jpg
    870.6 KB · Προβολές: 98

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Ενδιαφέρον νήμα .
Ειλικρινής ο γιατρος ακούγεται πάντως.
Δε προσπάθησε να σου πουλήσει ελπίδα.
Μακάρι να σε βοηθήσουν τα πιο έμπειρα μέλη να βρεις μια λύση στο προβλημα σου .
Κρατά μας ενήμερους
Καλή τύχη εύχομαι .
 

Georgie

Well-Known Member
Ενδιαφέρον νήμα .
Ειλικρινής ο γιατρος ακούγεται πάντως.
Δε προσπάθησε να σου πουλήσει ελπίδα.
Μακάρι να σε βοηθήσουν τα πιο έμπειρα μέλη να βρεις μια λύση στο προβλημα σου .
Κρατά μας ενήμερους
Καλή τύχη εύχομαι .
Ευχαριστώ για τις καρδούλες @karol
Μεχρι τωρα μονο απο τον @Xristoforaz έπαιρνα τέτοιες και αισθανόμουν λιγο awkward.
 

tereza

New Member
Συμπάσχουσες και συμπάσχοντες , αποφάσισα να ανοίξω αυτό το νήμα προκειμένου να σας κοινοποιήσω την δική μου εμπειρία (και φωτογραφίες) και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Πρόσφατα δερματολόγος με διέγνωσε με ΑΑ , χωρίς καμμία εξέταση ,χωρίς καμμία ερώτηση για το ιστορικό μου. Εν ολίγοις , διατροφή,αντικαταθλιπτικά, σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, ανεβασμένα ανδρογόνα δεν αποτελούν αίτιο της ΑΑ. Υποστήριξε πως πρόκειται για κληρονομική πάθηση και δεν επιδέχεται παρεμβάσεις πέρα από τον αφρό μινοξιδίλης. Οτιδήποτε άλλο , ακόμα και το τριχοριζογραμμα αποτελεί χάσιμο χρόνου και χρήματος. Η μόνη εναλλακτική που πρότεινε είναι η μμ σε πιο προχωρημένο στάδιο. Μου έδωσε 3 ονόματα ιατρών στην Αθήνα (υποστήριξε πως στην Θεσσαλονίκη κανείς δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα), τα οποία μπορώ να σας τα γνωστοποιήσω με πμ.
Τέλος, σας επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε πως μοιάζει η αα σε 35χρονή.
Σου γράφω φίλη μου γιατί αφενός τα μαλλιά μας φαίνονται ακριβώς τα ίδια, αφετέρου γιατι εχω ακουσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια από δερματολόγο. Είμαι 43 και η διαγνωση έγινε πριν 10 χρόνια. Μου είχε συστήσει μινοξιδιλη την οποία κάποια στιγμή σταμάτησα γιατι απλα κουράστηκα με την καθημερινή εφαρμογή και γιατι ήθελα να μείνω έγκυος. 10 χρόνια μετά που ξανά ασχολουμαι με το θέμα καταλήγω στο ότι θα περιμενω να χειροτερέψει η κατάσταση για να προχωρησω σε μμ. Μέχρι τότε, ποτε ξανά σαμπουάν ευρείας και όσο μπορείς χρησιμοποιησε συμπληρώματα διατροφής. Η αλλαγή χωριστρας ανά διαστήματα επίσης καμουφλαρει το προβλημα.
 

Aphrodite

New Member
Σου γράφω φίλη μου γιατί αφενός τα μαλλιά μας φαίνονται ακριβώς τα ίδια, αφετέρου γιατι εχω ακουσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια από δερματολόγο. Είμαι 43 και η διαγνωση έγινε πριν 10 χρόνια. Μου είχε συστήσει μινοξιδιλη την οποία κάποια στιγμή σταμάτησα γιατι απλα κουράστηκα με την καθημερινή εφαρμογή και γιατι ήθελα να μείνω έγκυος. 10 χρόνια μετά που ξανά ασχολουμαι με το θέμα καταλήγω στο ότι θα περιμενω να χειροτερέψει η κατάσταση για να προχωρησω σε μμ. Μέχρι τότε, ποτε ξανά σαμπουάν ευρείας και όσο μπορείς χρησιμοποιησε συμπληρώματα διατροφής. Η αλλαγή χωριστρας ανά διαστήματα επίσης καμουφλαρει το προβλημα.
Καλημέρα!
Είμαι κ εγώ 43 κ από μέσα Αυγούστου περίπου ανακάλυψα μια μικρή αραιωση στην φρατζα. Δεν έδωσα σημασία κ είπα ότι θα είναι που την είχα ψιλοταλαιπωρησει εκείνες τις μέρες με το σίδερο. Μετά από 10 μέρες είδα ότι είχα αραιωση κ στα πλαϊνά στους κροταφους δλδ. Αυτό ήταν από τότε μέχρι τώρα όλο κ μειώνονται τα μαλλιά μου με αργούς ρυθμούς. Πήγα σε 3 γιατρούς κ μου είπανε διαφορετικά πράγματα. Η τελευταία μου είπε ότι έχω ανδρογενετικη αλωπεκια κ σε σχετική ερώτηση μου,μου απάντησε ότι το στρες από μόνο του δεν προκαλεί ΑΑ είναι γονιδιακό το θέμα αλλά μπορεί να πυροδοτήσει την ΑΑ.
Δεν θέλω να κουράσω με πολλές λεπτομέρειες, ξέρω ότι έχω την χειρότερη μορφή αλωπεκιας που εξελίσσεται αργά κ βασανιστικά κ πάει την ψυχολογία μου στα πατώματα. Τα όμορφα μαλλιά μου ήταν το δυνατό σημείο της εμφάνισης μου κ αυτό σε μια γυναίκα πάνω στην καλύτερη της φάση ηλικιακά είναι τρομερά ψυχοφθόρο.
 

Aphrodite

New Member
Σου γράφω φίλη μου γιατί αφενός τα μαλλιά μας φαίνονται ακριβώς τα ίδια, αφετέρου γιατι εχω ακουσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια από δερματολόγο. Είμαι 43 και η διαγνωση έγινε πριν 10 χρόνια. Μου είχε συστήσει μινοξιδιλη την οποία κάποια στιγμή σταμάτησα γιατι απλα κουράστηκα με την καθημερινή εφαρμογή και γιατι ήθελα να μείνω έγκυος. 10 χρόνια μετά που ξανά ασχολουμαι με το θέμα καταλήγω στο ότι θα περιμενω να χειροτερέψει η κατάσταση για να προχωρησω σε μμ. Μέχρι τότε, ποτε ξανά σαμπουάν ευρείας και όσο μπορείς χρησιμοποιησε συμπληρώματα διατροφής. Η αλλαγή χωριστρας ανά διαστήματα επίσης καμουφλαρει το προβλημα.
Εσύ Τερέζα είδες καθόλου βελτίωση με την μινοξιδιλη κ τι παρενέργειες είχες??? Αν θέλεις μου απαντάς.... Εγώ είμαι στην αρχή ακόμα κ δεν 6ελω να την αρχίσω την φοβάμαι...
 
Μπλουζα