Ώρα σοβαρών αποφάσεων

agnosti_f

New Member
Καλησπέρα σας, είμαι γυναίκα 42 ετών με ανδρογγενητικη αλωπεκια επί 10 ετών. Πλέον το κεφάλι έχει φτάσει σε σημείο να φεγγιζει από πάνω, μπροστά λίγο πλάγια. Πίσω κ στην περιφέρεια το μαλλί είναι αρκετό. Έχω κλάψει πολύ, έχω υποφέρει μα πλέον έχω αποδεχτεί πως λόγω κληρονομικοτητας από την μητέρα πως θα παρουσιάσω φαλάκρα ανδρός. Το ζητουμενο είναι να κάνω μεταμοσχευση; Θα ήθελα την έγκυρη άποψη ατόμων που έχουν προβεί σε κάτι τέτοιο κ που μου προτείνουν. Ήθελα Τουρκία αλλά λόγω πανδημίας δεν μπορώ να ταξιδέψω. Γνωρίζω για Κύπρο την hdc όπου με είχε δει κ ο ιατρος στην Αθήνα. Ελλάδα υπάρχει πραγματικά κάτι αξιοπιστο; Παρακαλώ στείλτε μου σίγουρες λύσεις διότι έφτασε η στιγμή να το τρέξω άμεσα. Σας ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Θα σου πρότεινα να πας να σε δούνε σε όλες τις γνωστές κλινικές της Ελλάδας (DHI, AHC, Anastasakis) για να πάρεις μια άποψη, πριν καταλήξεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δες λίγο και στις επίσημες παρουσιάσεις κλινικών υπάρχουν μμ σε γυναίκες.
 

manly_Man

Well-Known Member
Θα πρέπει να το ψαξεις καλα πριν προβεις σε μια μεταμοσχευση. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι...ρωτα σε διαφορες κλινικες στην Ελλαδα ή Κυπρο αλλιως περιμενε ποτε θα ηρεμισουν τα πραγματα με την πανδημια για να πας καπου αλλου οπως ηθελες αρχικα. Μεχρι να αποφασισεις θα μπορουσες να χρησιμοποιεις μινοξιδιλη 2% και να βάζεις τοπικ οταν βγαινεις εξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

veg

Active Member
s
Καλησπέρα σας, είμαι γυναίκα 42 ετών με ανδρογγενητικη αλωπεκια επί 10 ετών. Πλέον το κεφάλι έχει φτάσει σε σημείο να φεγγιζει από πάνω, μπροστά λίγο πλάγια. Πίσω κ στην περιφέρεια το μαλλί είναι αρκετό. Έχω κλάψει πολύ, έχω υποφέρει μα πλέον έχω αποδεχτεί πως λόγω κληρονομικοτητας από την μητέρα πως θα παρουσιάσω φαλάκρα ανδρός. Το ζητουμενο είναι να κάνω μεταμοσχευση; Θα ήθελα την έγκυρη άποψη ατόμων που έχουν προβεί σε κάτι τέτοιο κ που μου προτείνουν. Ήθελα Τουρκία αλλά λόγω πανδημίας δεν μπορώ να ταξιδέψω. Γνωρίζω για Κύπρο την hdc όπου με είχε δει κ ο ιατρος στην Αθήνα. Ελλάδα υπάρχει πραγματικά κάτι αξιοπιστο; Παρακαλώ στείλτε μου σίγουρες λύσεις διότι έφτασε η στιγμή να το τρέξω άμεσα. Σας ευχαριστώ.
καταλαβαινουμε οτι στην γυναικα μαλλον ειναι πιο ση,μαντικο θεμα τα μαλλια ,ομως θελει ψυχραιμια , υπαρχουν και πολυ πιο σοβαρες παθησεις και θεματα υγειας . Αν υπαρχει η δυνατοτητα για μμ και εχοντας την αισθηση οτι στις γυναικες το προβλημα δεν εξελισεται τοσο 'αγρια ' οσο στους αντρες , νομιζω οτι θα λυσεις το προβλημα οριστικα με μια μμ . Επισης οι γυναικες εχουν το πλεονεκτημα οτι επειδη συνηθως εχουν μακρυτερα μαλλια μπορουν να τα μαζεψουν σε καποιο σημειο καλυπτοντας το προβλημα η να βαλουν καποιο μαντηλι π.χ χωρις να φανουν παραξενες σε κανεναν . Ενω εμεις ξαφνικα αν εμφανιστουμε με καμια μπαντανα στο κεφαλι , αμεσως θα κινησουμε υποψιες . Οποτε η μμ νομιζω οτι θα σου λυσει το προβλημα σημερα εχουν γινει βηματα προοδου και καλη επιτυχια .
 

agnosti_f

New Member
Ευχαριστώ όλους όσοι απάντησαν, σαφώς όπως έγραψε φίλος εδώ υπάρχουν προβλήματα υγείας σοβαρότερα μα για την γυναίκα είναι ακόμη πιο δύσκολο. Ο άντρας είναι σχεδόν φυσιολογική ροή μια ενδεχόμενη αλωπεκια, η γυναίκα ψυχολογικά ταλαιπωρείται. Μετά από 10 έτια πλέον το έχω αποδεχτεί. Τα πρώτα 4 έτη κλονιστηκα αρκετά όμως. Μάλλον τεινω προς Κύπρο, ως πιο αξιόπιστη λύση από όσα έψαξα εδώ μέσα κ εμπειρίες άλλων. Εύχομαι να βρίσκει λύση η καθεμία κ ο καθένας μας. Ελπίζω να κάνω κ γω σωστή επιλογή διότι είναι μια απόφαση που θέλει σκέψη. Να στε καλά.
 
Μπλουζα