Ύπουλες και κρυφές παρενέργειες της μινοξιδίλης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

anestis11

New Member
Χαιρετώ τα μέλη του Forum και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Ο λόγος που γραφώ είναι η επιθυμία μου να σας περιγράψω μια προσωπική εμπειρία που είχα σαν χρήστης μινοξιδίλης 2%. Δυστυχώς, όσο και αν σας ακούγεται παράξενο, ανήκω σε αυτούς που η μινοξιδίλη δρα θετικά στην ανάπτυξη μαλλιών. Εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο που την χρησιμοποιώ έχω πολύ καλά αποτελέσματα, ανάπτυξη τριχών σχετικά καλή και διατήρηση της γραμμής μου στο τριχωτό της κεφαλής. Και όλα αυτά μόνο με μινοξιδίλη 2% και με μια ή δυο φορές την ημέρα χρήση 6 ψεκασμών την κάθε φορά. Πολύ καλά αποτελέσματα νομίζω.

Γραφώ όμως δυστυχώς… Και το γραφώ επειδή η μινοξιδίλη είναι φάρμακο και όπως κάθε φάρμακο όταν δρα τόσο έντονα σε έναν οργανισμό έχει παρενέργειες. Οι δίκες μου ήταν μαύροι κύκλοι και έντονο πρήξιμο στο πρόσωπο ειδικά κάτω από τα μάτια. Έτσι πίστευα δηλαδή. Με χρήση περίπου 16 μηνών πίστευα ότι απλά έχω μαύρους κύκλους και πρησμένα μαγούλα.
Έλα όμως που δεν είχα αυτά. Ή πιο σωστά δεν είχα μόνο αυτά. Τον Νοέμβρη έκοψα για ένα δεκαπενθήμερο την μινοξιδίλη(λόγω οικονομικών υποχρεώσεων αποφάσισα αντί για πρώτη του μήνα να την αγοράσω στις 15). Μετά από περίπου 2 εβδομάδες διακοπής παρατήρησα τα εξής. Ήμουν πολύ πιο ορεξάτος, ξυπνούσα πιο εύκολα, απολάμβανα περισσότερο την παρέα με φίλους, διασκέδαζα, είχα περισσότερη όρεξη για διάβασμα (είμαι φοιτητής), έκανα πλάκες συχνά και το κυριότερο είχα ανεξήγητα ανεβασμένη ερωτική διάθεση με πιο δυνατή στύση, πιο σκληρή.

Μπήκα σε υποψίες… Μέσα με τέλη νοέμβρη ξαναξεκινώ την μινοξιδίλη. Περίμενα πλέον να δω τι θα αλλάξει. Αρχικά απέκτησα πάλι το πρήξιμο και τους μαύρους κύκλους. Σταδιακά έχανα την πρωινή στύση, ενώ παρατήρησα ότι γενικότερα η στύση μου μαλάκωνε. Κάτι που δεν είχα προσέξει όταν είχα πρωτοξεκινήσει τη μινοξιδίλη και θεωρούσα φυσιολογικό όσο ήμουν χρήστης. Επίσης έγινα περισσότερο καταθλιπτικός, με λιγότερη όρεξη και διάθεση για πράγματα που μου άρεσαν.

Αρχίζω λοιπόν να ψάχνομαι. Google και μαρτυρίες άλλων χρηστών. Έψαχνα να βρω τον τρόπο δράσης της μινοξιδίλης. Και δεν τον βρήκα πουθενά… Διάβαζα ότι δεν γνωρίζουν τον τρόπο δράσης απλά ξέρουν ότι… φυτρώνει μαλλιά. Το παρατήρησαν όταν η μινοξιδίλη χορηγούνταν σαν αντιυπερτασικό χάπι. Πρακτικά η ουσία που θεωρούμε θεραπεία της τριχόπτωσης δεν είναι θεραπεία αλλά η… παρενέργεια κάποιας άλλης θεραπείας!

Με συμπτώματα που παρατήρησα στον εαυτό μου όπως μείωση ενεργητικότητας, έλλειψη διάθεσης, υπερβολική υπνηλία, μείωση ύψους(αν και είμαι γύρω στα 20 έχω χάσει τρεις πόντους στο ύψος μου!) και μειωμένη λίμπιντο με αδυναμία σκληρής στύσης θεωρώ ότι η μινοξιδιλη έχει επηρεάσει την τεστοστερόνη μου. Και αν το κάνει σε μένα τόσο εμφανή λόγω της μεγάλης απορροφητικότητας είμαι σίγουρος πως το κάνει και σε εσάς ίσως σε μικρότερο βαθμό.

Αν έχετε παρατηρήσει ότι ξυπνάτε δύσκολα, ότι κοιμάστε δύσκολα, ότι έχετ πρηστεί στα μάγουλα, ότι έχετ πετάξει κοιλίτσα, ότι παίρνετε κιλά, ότι κουράζεστε πιο εύκολα από ότι παλιότερα, ότι δεν έχετε καλή διάθεση, ότι πάσχετε από κάποια συμπτώματα κατάθλιψης και ότι η ερωτική σας επιθυμία έχει μειωθεί έστω και στο ελάχιστο τότε η μινοξιδίλη δημιουργεί θέμα και εσάς. Ειδικά αν είστε κάτω από 30 και έχετε παρατηρήσει έστω ένα από αυτά τότε έχετε πρόβλημα με την μινοξιδίλη και παρατηρήστε το πιο διεξοδικά.

Δεν έχω πρόθεση να σας τρομάξω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν σας. Για να μπω εδώ και να γραφώ αυτά προφανώς παρατήρησα κάτι πολύ εντυπωσιακό που για κάποιο λόγο δεν το γράφουν πουθενά. Αν θέλετε να πειστείτε κάντε το τεστ και διακόψτε την μινοξιδίλη για 15-20 μέρες. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας περιέγραψα και τότε περιμένω τα σχόλια σας. Να δουν και οι υπόλοιποι για να πειστούν με περισσότερες από μία μαρτυρίες ότι η μινοξιδίλη μόνο αθώα δεν είναι.

Προσωπικά είμαι σίγουρος πλέον ότι η μινοξιδίλη επηρεάζει την τεστοστερόνη. Σε μεγάλο ή σε μικρό βαθμό. Σε άλλους πολύ σε άλλους λίγο. Είναι επικίνδυνο φάρμακο. Και για να σας προλάβω η μονή ουσία που χρησιμοποιούσα ήταν αύτη. Μινοξιδίλη 2%, το botafex.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
αμφιβαλλω.δεν γινεται ενας διαστολεας αρτηριων να επηρεαζει την τεστοστερονη που σχετιζεται η σκεψη σου με ενα υποτασικο φαρμακο?
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Και ειναι η 2%.Ψιλοκουφο ακουγεται.Σιγουρα σε καποιους βγαινουν καποιες παρενεργειες οπως στον φιλο Fenimore που ειχε θεμα με κατακρατηση υγρων.Το ιδιο ειναι κ η φιναστεριδη.Σε αλλους εχεις σε αλλους δεν εχει παρενεργειες η βγαζει διαφορετικες στον καθεναν.Τα φαρμακα ειναι φαρμακα παντα.Εγω δεν εχω δει τετοιες παρενεργειες παντως απο την μινοξιδιλη.Γενικα παντως ειναι λιγες οι παρενεργειες της.
 

ANAR

Well-Known Member
Μετα απο 8 χρονια μινοξ αρχιζω να πιστευω οτι η χρήση της επηρεάζει την λίμπιντο και την στύση.
 

crossfire

Well-Known Member
anestis11 είπε:
μείωση ύψους(αν και είμαι γύρω στα 20 έχω χάσει τρεις πόντους στο ύψος μου!) ι

Αυτο ειναι αστειο....

''''μαύροι κύκλοι και έντονο πρήξιμο στο πρόσωπο ειδικά κάτω από τα μάτια''''
ισχυει

''''Πρακτικά η ουσία που θεωρούμε θεραπεία της τριχόπτωσης δεν είναι θεραπεία αλλά η… παρενέργεια κάποιας άλλης θεραπείας!''''
ισχυει

''''ότι έχετ πετάξει κοιλίτσα, ότι παίρνετε κιλά,''''
ισχυει

''''μειωμένη λίμπιντο με αδυναμία σκληρής στύσης θεωρώ ότι η μινοξιδιλη έχει επηρεάσει την τεστοστερόνη μου''''
εχει αναφερθει το συγκεκριμενο και απο τον feni ο οποιος ειναι σοβαρο παιδι,δεν λεει παπαρολογιες και ενδεχομενως να ισχυει σε μικρο ποσοστο χρηστων

''''Επίσης έγινα περισσότερο καταθλιπτικός, με λιγότερη όρεξη και διάθεση για πράγματα που μου άρεσαν.''''
δεν παιζει αυτο με κοψιμο της μινοξ...με την απωλεια μαλλιων παιζει

''''Αν έχετε παρατηρήσει ότι ξυπνάτε δύσκολα, ότι κοιμάστε δύσκολα''''
ουτε αυτο παιζει με μινοξ

''''Δυστυχώς, όσο και αν σας ακούγεται παράξενο, ανήκω σε αυτούς που η μινοξιδίλη δρα θετικά στην ανάπτυξη μαλλιών''''
δεν ειναι καθολου παραξενο...σε ολους δρα θετικα η μινοξ
οσοι εχουν παραπονεθει για αρνητικη επιδραση στα μαλλια,δεν ειχαν την ψυχη να αντεξουν το shedding.

'' ''Αν θέλετε να πειστείτε κάντε το τεστ και διακόψτε την μινοξιδίλη για 15-20 μέρες. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας περιέγραψα και τότε περιμένω τα σχόλια σας''''
εκατονταδες χρηστες του φορουμ την εχουμε κοψει ειτε μια ειτε πολλες φορες ο καθενας μας αναμεσα τους και εγω

''''Και για να σας προλάβω η μονή ουσία που χρησιμοποιούσα ήταν αύτη''''
γλιτωσες την ερωτηση ''παιρνεις φινα?''


απο τοτε που εφυγε ο kos1987,που εδινε ενα ενδιαφερον στο φορουμ με τις μελετες του και μια σωστη κατευθυνση,(το κραταει λιγο ο kapa και αλλα παλια μελη)το 70% των μηνυματων ειναι για παρενεργειες,το 20% τις αβανταρουν και ενα 10% ενω δεν εχουν,προσπαθουν να τις βγαλουν μονοι τους
(off topic το τελευταιο και ασχετο με σενα ανεστη)
 

xk

Active Member
Αν έχετε παρατηρήσει ότι ξυπνάτε δύσκολα, ότι κοιμάστε δύσκολα,


http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4323.html


βαζω μινοξ απο το 2006 και την εχω ξεκινησει και σταματησει πανω απο 5-6 φορες,καθε φορα προσπαθωντας να αποφυγω τις παρενεργειες γιατι σε μενα δουλευε καλα,εβγαζα μαλλι.Και νερα κα ιαλατια και τσαγια και γυμναστικες,λιωσιμο στο τρεξιμο,γιογκα...εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ,το αποτελεσμα παντα το ιδιο ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΗΝΕΣ ολο και κατι θα συμβει.

το τελευταιο πιστευω ηταν η αυπνια,νομιζα οτι το προβλημα ηταν ψυχολογικο αλλα τελικα δεν αποκλειεται να εφταιγε η μινοξ.Αυτη ηταν παρενεργεια που δεν ξαναειχα παλιοτερα κα ιμαλλον δημιουργηθηκε γιατι την περιοδο εκεινη χρησιμοποιησα συστημα απορροφησης της μινοξ οποτε δεν την παλεψε ο οργανισμος.

Τεσπα τα χουμε ξαναπει...
Ο,τι δουλευει για το μαλλι εχει παρενεργειες...τερμα.Αλλοι εχουν λιγες αλλοι πολλες και πολλες φορες διαφορετικες το θεμα ειναι οτι κανεις δε ξεφευγει,οποιος βγαζει μαλλι ή κραταει μαλλι κα ιοφειλεται σε φαρμακο θα χει και προβληματα.
 

weznem

Well-Known Member
crossfire είπε:
anestis11 είπε:
μείωση ύψους(αν και είμαι γύρω στα 20 έχω χάσει τρεις πόντους στο ύψος μου!) ι

Αυτο ειναι αστειο....

''''μαύροι κύκλοι και έντονο πρήξιμο στο πρόσωπο ειδικά κάτω από τα μάτια''''
ισχυει

''''Πρακτικά η ουσία που θεωρούμε θεραπεία της τριχόπτωσης δεν είναι θεραπεία αλλά η… παρενέργεια κάποιας άλλης θεραπείας!''''
ισχυει

''''ότι έχετ πετάξει κοιλίτσα, ότι παίρνετε κιλά,''''
ισχυει

''''μειωμένη λίμπιντο με αδυναμία σκληρής στύσης θεωρώ ότι η μινοξιδιλη έχει επηρεάσει την τεστοστερόνη μου''''
εχει αναφερθει το συγκεκριμενο και απο τον feni ο οποιος ειναι σοβαρο παιδι,δεν λεει παπαρολογιες και ενδεχομενως να ισχυει σε μικρο ποσοστο χρηστων

''''Επίσης έγινα περισσότερο καταθλιπτικός, με λιγότερη όρεξη και διάθεση για πράγματα που μου άρεσαν.''''
δεν παιζει αυτο με κοψιμο της μινοξ...με την απωλεια μαλλιων παιζει

''''Αν έχετε παρατηρήσει ότι ξυπνάτε δύσκολα, ότι κοιμάστε δύσκολα''''
ουτε αυτο παιζει με μινοξ

''''Δυστυχώς, όσο και αν σας ακούγεται παράξενο, ανήκω σε αυτούς που η μινοξιδίλη δρα θετικά στην ανάπτυξη μαλλιών''''
δεν ειναι καθολου παραξενο...σε ολους δρα θετικα η μινοξ
οσοι εχουν παραπονεθει για αρνητικη επιδραση στα μαλλια,δεν ειχαν την ψυχη να αντεξουν το shedding.

'' ''Αν θέλετε να πειστείτε κάντε το τεστ και διακόψτε την μινοξιδίλη για 15-20 μέρες. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας περιέγραψα και τότε περιμένω τα σχόλια σας''''
εκατονταδες χρηστες του φορουμ την εχουμε κοψει ειτε μια ειτε πολλες φορες ο καθενας μας αναμεσα τους και εγω

''''Και για να σας προλάβω η μονή ουσία που χρησιμοποιούσα ήταν αύτη''''
γλιτωσες την ερωτηση ''παιρνεις φινα?''


απο τοτε που εφυγε ο kos1987,που εδινε ενα ενδιαφερον στο φορουμ με τις μελετες του και μια σωστη κατευθυνση,(το κραταει λιγο ο kapa και αλλα παλια μελη)το 70% των μηνυματων ειναι για παρενεργειες,το 20% τις αβανταρουν και ενα 10% ενω δεν εχουν,προσπαθουν να τις βγαλουν μονοι τους
(off topic το τελευταιο και ασχετο με σενα ανεστη)

εχεις δικιο φιλε,αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουμε τις γνωσεις του kos και λειπει σε ολους μας,αληθεια γιατι σταματησε λογω θητειας?η αγανακτησης?
απορια απο την στιγμη πουδιαστελλει τις αρτηριες δεν ειναι πιθανο μια χαλαρωση στυσης?αν δεν εχεις για καποιο λογο την κατακρατηση υγων και αλατιου στον οργανισμο σου..?
 

anestis11

New Member
crossfire σου εκανε εντυπωση το θεμα του υψους... Σε καθε ανθρωπο το υψος του κατα την διαρκεια της ημερας μπορει να αυξομειωθει κατα 2-3 εκατοστα. Συνηθως το πρωι που ξυπνας εισαι ψηλοτερος κατα 1,2 ή 3 ποντους απο οτι οταν κοιμασαι. Μη σου κανει εντυπωση λοιπον αν το υψος βρισκεται συνεχως στο -3 για καποιους λογους. Και αν το ψαξεις λιγο περισσοτερο η ελλειψη τεστοστερονης φερνει και απωλεια υψους επειδη τα οστα και οι μυς σταδιακα αποδυναμωνονται. Δεν ξερω αν η μινοξιδιλη οντως επηρεαζει την παραγωγη τεστοστερονης παντως αν αρκετα ατομα παρατηρουν πτωση της λιμπιντο ισως αυτο κατι μαρτυρα.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Οσοι χρηστες μινοξιδιλης εξαιτιας του πρηξιματος απεφευγουν το αλατι, το τυρι ή οτιδηποτε αλλο εχει νατριο διαπρατουν εγκλημα! Αποδεχθειτε το πρηξιμο... Η απουσια νατριου στον οργανισμο θα φερει πτωση της πιεσης και αυτο λιποθυμιες, ζαλαδες, ατονια! Καλυτερο το πρηξιμο παρα μικρη πιεση...
 

ANAR

Well-Known Member
rocknrolla είπε:
Φίλε Άναρ, το γεγονός να έχεις πρόβλημα στύσης λόγω ηλικίας ή κάποιου ψυχολογικού παράγοντα σού περασε από το μυαλό ή πιστεύεις ότι μέχρι να πεθάνεις θα έχεις την ίδια στύση που είχες στα 18; Ρωτάω γιατί είναι κάπως αστείο να λέμε για ένα φάρμακο που προκαλεί αγγειοδιαστολή (όπως το Βιάγκρα, ας πούμε) ότι επηρεάζει αρνητικά τη στύση. Ειδικά η συγκεκριμένη παρενέργεια είναι ίσως η μοναδική που δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλείται από τη μινοξιδίλη.

Αυτο για την ηλικία ηταν πισώπλατη μαχαιριά...χαχαχααα
Θα το διαβασει ο Panos1982 και θα αρχισει το δουλεμα.

Σοβαρα τωρα....ψυχολογικα δεν εχω...ειχα σταματησει την μινοξ απο περιεργεια για εμα μηνα περιπου και λειτουργουσα καλυτερα βεβαια μετα την ξανααρχησα.
Αν δεν κανω λαθος ειχαν αναφερθει κι αλλα μελη στο παρελθον για μινοξ και λιμπιντο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
εγω πιστευω εδω ειναι το ζουμι σχετικα με λιμπιντο,δυσκολιες κτλ...



<<Ποια είναι τα συμπτώματα της αρρυθμίας;

Το δυσάρεστο με τις αρρυθμίες είναι ότι ενδέχεται να μην υπάρχουν καν συμπτώματα. Οι αρρυθμίες μπορούν να εμφανιστούν ξαφνικά κατά τη διάρκεια μιας απλής εξέτασης ρουτίνας. Αλλά έστω και αν ο ασθενής αισθανθεί κάποια πρώτα συμπτώματα αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για ένα σοβαρό πρόβλημα.

Το ειρωνικό ζήτημα με τις αρρυθμίες είναι ότι μπορεί κάποιος ασθενής να έχει καρδιακές αρρυθμίες σε όλη του τη ζωή, χωρίς ωστόσο να έχει κάποιο προηγούμενο σύμπτωμα. Παρόλα αυτά τα συμπτώματα των αρρυθμιών διαφέρουν ανάλογα με το είδος.

Στην περίπτωση της ταχυκαρδίας ο ασθενής μπορεί να αισθάνεται ότι δεν μπορεί να αναπνεύσει κανονικά, ότι ζαλίζεται ή ότι έχει τάσεις λιποθυμίας. Η ξαφνική αδυναμία και ο «πόνος» στο στήθος μπορούν επίσης να είναι σημάδια ταχυκαρδίας.

Στην περίπτωση της βραδυκαρδίας, ο ασθενής συνήθως αισθάνεται πόνο στο στήθος, σύγχυση, κόπωση, ζαλάδα, δύσπνοια ή έχει πρόβλημα συγκέντρωσης και δυσκολία κίνησης, ιδιαίτερα κατά την άσκηση.>>

http://www.clickatlife.gr/story/ygeia/arruthmies-ola-osa-prepei-na-gnorizete?id=2241856
 

sito

Active Member
anestis11 είπε:
Χαιρετώ τα μέλη του Forum και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Ο λόγος που γραφώ είναι η επιθυμία μου να σας περιγράψω μια προσωπική εμπειρία που είχα σαν χρήστης μινοξιδίλης 2%. Δυστυχώς, όσο και αν σας ακούγεται παράξενο, ανήκω σε αυτούς που η μινοξιδίλη δρα θετικά στην ανάπτυξη μαλλιών. Εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο που την χρησιμοποιώ έχω πολύ καλά αποτελέσματα, ανάπτυξη τριχών σχετικά καλή και διατήρηση της γραμμής μου στο τριχωτό της κεφαλής. Και όλα αυτά μόνο με μινοξιδίλη 2% και με μια ή δυο φορές την ημέρα χρήση 6 ψεκασμών την κάθε φορά. Πολύ καλά αποτελέσματα νομίζω.

Γραφώ όμως δυστυχώς… Και το γραφώ επειδή η μινοξιδίλη είναι φάρμακο και όπως κάθε φάρμακο όταν δρα τόσο έντονα σε έναν οργανισμό έχει παρενέργειες. Οι δίκες μου ήταν μαύροι κύκλοι και έντονο πρήξιμο στο πρόσωπο ειδικά κάτω από τα μάτια. Έτσι πίστευα δηλαδή. Με χρήση περίπου 16 μηνών πίστευα ότι απλά έχω μαύρους κύκλους και πρησμένα μαγούλα.
Έλα όμως που δεν είχα αυτά. Ή πιο σωστά δεν είχα μόνο αυτά. Τον Νοέμβρη έκοψα για ένα δεκαπενθήμερο την μινοξιδίλη(λόγω οικονομικών υποχρεώσεων αποφάσισα αντί για πρώτη του μήνα να την αγοράσω στις 15). Μετά από περίπου 2 εβδομάδες διακοπής παρατήρησα τα εξής. Ήμουν πολύ πιο ορεξάτος, ξυπνούσα πιο εύκολα, απολάμβανα περισσότερο την παρέα με φίλους, διασκέδαζα, είχα περισσότερη όρεξη για διάβασμα (είμαι φοιτητής), έκανα πλάκες συχνά και το κυριότερο είχα ανεξήγητα ανεβασμένη ερωτική διάθεση με πιο δυνατή στύση, πιο σκληρή.

Μπήκα σε υποψίες… Μέσα με τέλη νοέμβρη ξαναξεκινώ την μινοξιδίλη. Περίμενα πλέον να δω τι θα αλλάξει. Αρχικά απέκτησα πάλι το πρήξιμο και τους μαύρους κύκλους. Σταδιακά έχανα την πρωινή στύση, ενώ παρατήρησα ότι γενικότερα η στύση μου μαλάκωνε. Κάτι που δεν είχα προσέξει όταν είχα πρωτοξεκινήσει τη μινοξιδίλη και θεωρούσα φυσιολογικό όσο ήμουν χρήστης. Επίσης έγινα περισσότερο καταθλιπτικός, με λιγότερη όρεξη και διάθεση για πράγματα που μου άρεσαν.

Αρχίζω λοιπόν να ψάχνομαι. Google και μαρτυρίες άλλων χρηστών. Έψαχνα να βρω τον τρόπο δράσης της μινοξιδίλης. Και δεν τον βρήκα πουθενά… Διάβαζα ότι δεν γνωρίζουν τον τρόπο δράσης απλά ξέρουν ότι… φυτρώνει μαλλιά. Το παρατήρησαν όταν η μινοξιδίλη χορηγούνταν σαν αντιυπερτασικό χάπι. Πρακτικά η ουσία που θεωρούμε θεραπεία της τριχόπτωσης δεν είναι θεραπεία αλλά η… παρενέργεια κάποιας άλλης θεραπείας!

Με συμπτώματα που παρατήρησα στον εαυτό μου όπως μείωση ενεργητικότητας, έλλειψη διάθεσης, υπερβολική υπνηλία, μείωση ύψους(αν και είμαι γύρω στα 20 έχω χάσει τρεις πόντους στο ύψος μου!) και μειωμένη λίμπιντο με αδυναμία σκληρής στύσης θεωρώ ότι η μινοξιδιλη έχει επηρεάσει την τεστοστερόνη μου. Και αν το κάνει σε μένα τόσο εμφανή λόγω της μεγάλης απορροφητικότητας είμαι σίγουρος πως το κάνει και σε εσάς ίσως σε μικρότερο βαθμό.

Αν έχετε παρατηρήσει ότι ξυπνάτε δύσκολα, ότι κοιμάστε δύσκολα, ότι έχετ πρηστεί στα μάγουλα, ότι έχετ πετάξει κοιλίτσα, ότι παίρνετε κιλά, ότι κουράζεστε πιο εύκολα από ότι παλιότερα, ότι δεν έχετε καλή διάθεση, ότι πάσχετε από κάποια συμπτώματα κατάθλιψης και ότι η ερωτική σας επιθυμία έχει μειωθεί έστω και στο ελάχιστο τότε η μινοξιδίλη δημιουργεί θέμα και εσάς. Ειδικά αν είστε κάτω από 30 και έχετε παρατηρήσει έστω ένα από αυτά τότε έχετε πρόβλημα με την μινοξιδίλη και παρατηρήστε το πιο διεξοδικά.

Δεν έχω πρόθεση να σας τρομάξω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν σας. Για να μπω εδώ και να γραφώ αυτά προφανώς παρατήρησα κάτι πολύ εντυπωσιακό που για κάποιο λόγο δεν το γράφουν πουθενά. Αν θέλετε να πειστείτε κάντε το τεστ και διακόψτε την μινοξιδίλη για 15-20 μέρες. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας περιέγραψα και τότε περιμένω τα σχόλια σας. Να δουν και οι υπόλοιποι για να πειστούν με περισσότερες από μία μαρτυρίες ότι η μινοξιδίλη μόνο αθώα δεν είναι.

Προσωπικά είμαι σίγουρος πλέον ότι η μινοξιδίλη επηρεάζει την τεστοστερόνη. Σε μεγάλο ή σε μικρό βαθμό. Σε άλλους πολύ σε άλλους λίγο. Είναι επικίνδυνο φάρμακο. Και για να σας προλάβω η μονή ουσία που χρησιμοποιούσα ήταν αύτη. Μινοξιδίλη 2%, το botafex.

Ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες να μας γράψεις την εμπειρία σου!!

όσον αφορα την λίμπιντο κάποιος εδώ μέσα είχε γράψει οτι η μινοξιδίλη μπορεί να ανεβάσει τα επίπεδα της προλακτίνης. Αν ισχύει αυτό τότε εκεί οφείλετε η μειωμένη λίμπιντο και η χαλαρότερη στύση.... Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν υπάρχει όντως συσχετισμός μινοξιδίλης και προλακτίνης;;;
 

Tommy h

Member
Συμφωνώ 100% με τον crossfire ακριβώς αυτά είναι τα θετικά και τα αρνητικά της μινοξιδιλης ας μην της φορτώνουμε περισσότερα μειονεκτήματα απο οτι έχει ,δυστυχώς κάθε θεραπεία έχει και τις παρενέργειες της , σε άλλους σε μεγαλύτερο και σε άλλους σε μικρότερο βαθμό , σίγουρα είναι η κατακράτηση υγρών στο σώμα ιδιαίτερα στην κοιλιά αλλά και στο πρόσωπο , τώρα όσον αφορά διαταραχή στον ύπνο η αλλαγή στην διάθεση δεν πιστεύω οτι ισχύει ίσως μόνο εάν είσαι στην αρχή της χρήσης της μέχρι να την συνηθίσει ο οργανισμός και ειδικά εάν την βάζεις το βράδυ αμέσως πριν κοιμηθεις, για το θέμα λιμπιντο εγώ πιστεύω οτι δεν επηρεάζεται απο την μινοξιδίλη όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι διαστολέας αρτηριών μάλλον πρέπει να ψάξουμε αλλού τα αιτία αυτής της σεξουαλικης υποτονικοτητας και περισσότερο στον αγχωτικο σύγχρονο τροπο ζωής .
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
anestis11 είπε:
Τον Νοέμβρη έκοψα για ένα δεκαπενθήμερο την μινοξιδίλη(λόγω οικονομικών υποχρεώσεων αποφάσισα αντί για πρώτη του μήνα να την αγοράσω στις 15). Μετά από περίπου 2 εβδομάδες διακοπής παρατήρησα τα εξής. Ήμουν πολύ πιο ορεξάτος, ξυπνούσα πιο εύκολα, απολάμβανα περισσότερο την παρέα με φίλους, διασκέδαζα, είχα περισσότερη όρεξη για διάβασμα (είμαι φοιτητής), έκανα πλάκες συχνά και το κυριότερο είχα ανεξήγητα ανεβασμένη ερωτική διάθεση με πιο δυνατή στύση, πιο σκληρή.

Το τελευταίο το (ξανα)επιβεβαιώνω και για μένα όπως είχα γράψει παλιότερα σε αυτό το θέμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4076.html

Εγώ προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ γκαντέμη, στο να μου δώσει την συγκεκριμένη και σπάνια παρενέργια ένα φάρμακο που μου είχε δώσει επίσης την σπάνια σε σχέση με τους άλλους φοβερά καλή επανέκφυση.

Τι να πώ? Δράση - αντίδραση?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα